Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.01.07. 14:55

Látom már, hogy körül kell néznem szűrő fronton.

A makszutovnál van ez az adapteres polár-páros, de mondjuk ennek az árából három neutrál szűrő kijön:
http://www.makszutov.hu/termek.php?group_id=cel_pol

Holdhoz milyen fényáteresztés szükséges általában? Persze, gondolom ez távcső függő...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.01.07. 17:17

Sokmindentől függ:
* holdfázis
* nagyítás
* távcsőátmérő
* horizont feletti magasság
* saját "érzékenységed"

Szerintem ezért jó a polárszűrő mert rugalmasan állíthatod a fényáteresztésének mértékét.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.01.07. 21:01

SzarkaLevente írta:Szerintem ezért jó a polárszűrő mert rugalmasan állíthatod a fényáteresztésének mértékét.


Igen, ez ebből a szempontból jobb megoldásnak tűnik. Csak az nem világos, hogy hogyan is tudom felszerelni ezt a távcsőre. Berakom az adapterrel a kihuzatba és utána arra jön rá az okulár?

Ui. Van ennél a terméknél egy "Bővebben..." link az oldaladon, de nem ez a téma folytatódik ott.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.01.08. 00:00

rumpfbarna írta:Csak az nem világos, hogy hogyan is tudom felszerelni ezt a távcsőre. Berakom az adapterrel a kihuzatba és utána arra jön rá az okulár?

Newton távcső esetén az okulár szűrőmenetére kell a két szűrőt tekerni. Refraktorok / SC távcsövek esetében javasolt egyik szűrőt a zenittükörre, a másik az okulárra helyezni.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.01.08. 10:38

Hoppá! A polározott fénynél azt is figyelembe kell venni, hogy a bolygók fénye eleve polarizált! Tehát nem ugyan azt a bolygó-képet adja, mint vizuálisan. Ezért jó a sima neutrál, mivel ez elvben csak csökkenti a fényességet. Legjobb lenne a szürke ék, amely egyik fele teljesen áteresztő, másik fel teljesen elnyelő! Tudtommal ma nem gyártják már. (A kommersz szürke szűrőknél azonban az a kis kavarás lép fel, hogy voltaképpen egy kicsit a vöröst engedik át legjobban!) Kipróbáltam, a Vénusz pl. polarizációs szűréssel hol a pólus fehér süvegeit, hol a sötét foltokat emelte ki. BQ
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.01.11. 23:25

Köszönöm a tippeket! Azt hiszem, első körben egy neutrál Hold-szűrővel próbálkozom!
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.02.02. 17:20

Na végre! Tegnap kihasználtam a derült eget.

Kb. este 10-re értem fel a Muck-ra (kb. 500m tengerszint felett), de csak a régi határőrségi épületekig mentem, ott is telepedtem le. A földutat már nem kockáztattam meg, meglehetősen téliesek a viszonyok. Innen, az épületek és a fák közül is ráláthattam a Marsra és az Orionra, amik a tervezett célpontok voltak.

Nem értek hozzá, de az átlátszóság kitűnő lehetett, mert ahogy a Hold kelt fel, eszméletlenül közelinek tűnt, mintha csak egy lámpabúra lett volna 20m-re.

Való igaz, amit már több helyen is írtatok, hogy a szemnek edződnie kell. Az első kép amit a távcsőben a Marsról megpillantottam, gyakorlatilag semmit sem mutatott, de az észlelés végén - kb. egy óra múlva -, néha már egész éles képet láttam. Most a levegő mozgása sem különösebben zavarta a látványt.

Hazaérve készítettem egy vázlatot a távcsőben látott Marsról, amit aztán ma reggel számítógépen meg is rajzoltam. Persze a kontraszt ennél még jóval gyengébb, és a bolygó látszó mérete is kisebb volt, mint itt a képernyőn:

mars.jpg


Az Orion köd is abszolút pozitív élmény volt. Miután már sokat olvastam arról, hogy a távcsőben látható kép távol áll az asztrofotók látványától, nem számítottam arra, hogy ilyen részletességgel látható a köd struktúrája. A 32mm-es okulár szépen mutatta az egész ködöt, de még a 6mm-es planetaryval is sok részletet lehetett látni, amire végképp nem számítottam.

Az erdei utat nagyrészt vastag jég borítja, emiatt lefelé itt-ott elég "érdekes" volt a közlekedés. Ha valaki megy észlelni a Muckra, nagyon óvatosan vezessen!

Van esetleg tippje valakinek, hogy teflon darabkákat hol lehetne (egyszerűen) beszerezni? A házilag készített dobson zsámolyom, egyelőre filc-lapokon fordul el, ami nem túl jó. Már az egerem csúszótalpait nézegetem, de elég picik sajnos...
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
zsolti1976
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2009.10.09. 09:35

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: zsolti1976 » 2010.03.02. 22:47

Szia! Nekem is dobsonom van, de a teflon helyett jobban jársz, ha veszel 3 db fiókgörgőt a két lap közé. A teflon is tapad, és mikor elengeded mozgatás után a csövet, visszamegy jópár fokot, engem megőrített. Aztán becsapágyaztam, de akkor meg a csapágygolyókon billegett. A fiókgörgőnek van eleve háza is , sima súrlódó csapágy, vas tengely műanyag forgórész és 3 db nincs 500ft. Teljesen király, én repülőre és ISS-re is használom jóideje, legjobb a fiókgörgő!!! Ja és Marsot neutrál szűrővel vizualizálok....
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.03.04. 08:24

Szia! Kösz a tippet! Fiókgörgőre korábban én is gondoltam, de nem találtam megfelelőt, csak sínest. Időközben kaptam itt az oldalon keresztül egy felajánlást, így hozzájutottam a szükséges teflon csíkokhoz. (Amelyet ezúton is köszönök.) Nekem bevált. Teflon-teflonon csúszik, így minimális a tapadás. De ennyi talán kell is, hogy használat közben véletlenül ne fordulhasson el a távcső. Mondjuk gyorsabban mozgó célponthoz biztos jobb a görgő.

Az ISS-t elég nehéz lehet követni! Milyen nagyítással és látómezővel csinálod?
zsolti1976
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2009.10.09. 09:35

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: zsolti1976 » 2010.03.04. 19:17

Nekem azért volt gáz a teflon, mert ha ráálltam valamire, és aztán elengedtem a csövet, vissza"rugózott" az egész cucc, és mindig pöcögtetnem kellett. a fiókgörgő nem mozdul be visszafelé, hanem ott marad. De az is eléggé fogja a hirtelen elfordulás ellen, nem könnyebb mozgatni. A praktikerben vettem. mostanában elég jó lesz az ISS láthatósága, sajnos felhős az ég. 50-szeres nagyításnál nagyobbal nemigen lehet lekövetni, de már ezzel is szépen látszanak rajta a szép barna napelem téglalapok. De először használd a legkisebb nagyításodat. Itt megnézheted mikor merről jön az ISS: http://www.heavens-above.com/PassSummar ... t=0&tz=CET. Ez Szolnokra van beállítva, majd belövöd a te helyzetedet a configban. Ha érdekel, leírom, mi a technikája a lekövetésnek.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”