Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.04.09. 19:25

Hálásan köszönöm...60 év az ugrálós módszerrel elég meggyőző érv ahhoz, hogy egyelőre ne terheljem magam osztott körös kereséssel. :)

Egy kis jótanács tőlem is, mert felmerültek az atlaszok: aki csillagatlaszt szeretne, és esetleg azon gondolkozik, hogy az Égabrosz helyett az "Éjszakai égbolt atlasza" c. könyvet szerzi be - mint sajnos jómagam -, az ne tegye. Mert sajnos nem atlasz. Viszont tetszetős és szép...
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.04.10. 12:20

Ha már csillagról csillagra ugrálás: mennyire fontos az Amici-prizma? Mert nekem zenittükröm van, és hallottam érveket mellette, ellene is.
Nagyon nehéz zenittükörrel ugrálni, vagy megéri beruházni 8000ft-ot az egyenes állású képért?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.04.10. 14:51

Arpstronomer írta:Ha már csillagról csillagra ugrálás: mennyire fontos az Amici-prizma? Mert nekem zenittükröm van, és hallottam érveket mellette, ellene is.
Nagyon nehéz zenittükörrel ugrálni, vagy megéri beruházni 8000ft-ot az egyenes állású képért?

Az amici prizma képminősége messze elmarad a zenittükrök mögött. Némi gyakorlattal fejben is meg tudod fordanani/tükrözni a képet, sőt sok esetben a keresőtérképeken (ld Messier keresőtérkép) gyárilag forditott állású a kép.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Andronicus
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2010.04.02. 12:07

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Andronicus » 2010.04.11. 15:47

Sziasztok!

Van egy msn-cím amatoregbolt@freemail.hu címen regisztrálva. Hozzávaló jelszó: csillag9 Jelentkezz be vele vagy vedd fel a partnereid közé, hogy még többet tudjunk társalogni a csillagászatról.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.04.12. 13:09

"Nagyon nehéz zenittükörrel ugrálni, vagy megéri beruházni 8000ft-ot az egyenes állású képért?[/quote]
Az amici prizma képminősége messze elmarad a zenittükrök mögött. Némi gyakorlattal fejben is meg tudod fordanani/tükrözni a képet, sőt sok esetben a keresőtérképeken (ld Messier keresőtérkép) gyárilag forditott állású a kép".[/quote]

No, ezt a véleményt éppen nem osztom! (Valami nagyon szemét prizmarendszer lehetett az!) Az utóbbi két derült este csináltam egy kis próbát: minden közbeiktatott szögokulár nélkül, egyenesbe néztem, és ugyan azt Amicivel. Hát alig volt különbség. Az Orion-köd még Amicivel is majdnem olyan részletgazdag volt, mint prizma nélkül. (Pedig most már nagyon alacsonyan áll.) A Szaturnusz talán kicsit kevésbé kontrasztos. Az M44 (Praesepe) csillagai közül talán 0.1-0.2 mg-t csökkent, az M35 nagyon szépen mutatkozik, egyszóval gyakorlatilag nem érzékelhető. Általában:
1. Az Amici kicsit rontja a kontrasztot.
2. Maximálisan 0.2 magnitúdót gyengit a fényességet.
Előnye, hogy pl. csillagtérképnél nem kell össze-vissza forgatni, észak fent van, akár csak a térképeken.
A zenittükörnek ez a legnagyobb hátránya. Alacsonyan álló objektumnál kényelmetlen is, oldalra kell forgatni, ami végleg megkeveri a tájékozódást. Viszont "ugrálásnál" kiugrik az Amici előnye.
Én egyébként sokáig idegenkedtem minden szög-benézőtől, de ez egy közel 3 méter magas oszlopon álló távcsőnél nem is életbevágó! Amikor kis, 6-7-8 cm-es, 0.5-1.0 m hosszú csövekre kellett átszoknom, akkor bizony beláttam, hogy ezeket szögprizma/tükör nélkül nehézkes a zenit körül használlni.
Hanem az ára miatt nem akarok rábeszélni senkit, de ha meg akarja venni valaki, felelőtlenségnek tartanám lebeszélni. Üdv: BQ
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.04.13. 12:31

Halló! Az Amiciről mégegyszer: Nap megfigyelésre szinte csak objektív előtti fóliával alkalmas. Nem szereti a meleget! Okulár szűrőt legfeljebb úgy lehet alkalmazni, ha az Amici-toldatban a prizma elé kerül egy hő-felfogó szürke és talán egy közepes napszűrő. (Egy harmadik pedig az okulár mögé.) Objektív-fóliánáé persze ilyen összetett rendszerre nincsen szükség, de azért ezzel sem célszerű egyfolytában sokáig nézni a Napot. VQ.
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.04.13. 14:23

Sziasztok!

Nagyon szuper ez az oldal és sok jó tanácsot olvastam itt a fórumban. Én nagyon-nagyon kezdő vagyok...3 észlelésen vagyok túl (Vénusz, Sirius, Betelgeuse) Egy 50 mm refraktor-t használok, altazimuth mechanikán, zenittükörrel. Lehet nagy butaságot kérdezek, de mint írtam nagyon kezdő vagyok.
Tehát a kérdésem az, hogy ha a zenitet szeretném nézni vagy a zenit közelében valamit, azt hogyan tehetem? Ugyanis nem tudom addig dönteni a csövet a mechanikán, ilyenkor le kell szerelni és úgy észlelni? Ne nevessetek ki, gondoltam arra is, hogy az egyik magasság állító rudat rövidebbre állítom, de sztem akkor felborul :D
Előre is köszönöm segítségetek.

Üdv. :D
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára f1angel 2012.03.26. 15:34-kor.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.04.13. 16:56

Halló "Full kezdő" Annamáriia! Nem tudom, átment-e az előző levelem. Azt írtam, hogy ne nagyon rövidítsed az egyik lábat, mert könnyen a nyakaba bborul az egész távcső. Inkább várdd meg, amig lejebb megy az égitest. (Vagy próbálj olyan állványt szerezni, amelyiknek a villája vagy csapja hátzrább nyúlik.)
Hanem azért kezdetnek nem is rossz a listád! Van csillagtérképed? Ha van, megkeresheted egészen kora este a lenyugvás előtt még az Orion-ködöt, az Ikrek lábánál az M35 nyilthalmazt, és a Rákban az M44-et (Praesepe). Az utóbbit jó sötét égbolt mellett puszta szemmel is megtalálod Az Ikrek fejétől (Castor és Pollux) délkeletre - balra kissé lefelé) ott van a fényes Mars, ha ettől kicsit még keletebbre (balra) mész, megtalálod az M44-et.
Jó vadászatot: Lajos (BQ).
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.04.14. 08:42

Hello!
Köszönöm a tippedet!(ez lett volna a következő gondolatom, hogy várok :) ) Az előző üzenet nem jött át. Csillagtérképem számítógépen van, meg van egy progim is, amit a távcsőhöz adtak.
Ezekkel elboldogulok ,mert nem nagy az étvágyam még. A köv. célpontom a Plejádok lenne, már nagyon várom, hogy jó idő legyen. Megnézem az általad írtakat is. Még egyszer köszönöm. Jó az oldal, gyakrabban be fogok nézni!!!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.04.14. 08:57

A Szaturnuszt ki ne hagyd :) raadasul mostanaban konnyu helyen is van: az Oroszlan hatso laba "alatt" (valojaban mar a Szuzben).

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”