Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.19. 18:17

"bemelegítőnek" ajánlhatom, a google Képek - be írd be : messierobjektumok. Ott a megjelentekre kattintva sok érdekeset találhatsz erről. "messierobject", még többet.
KisMedve
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2015.02.18. 09:01

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: KisMedve » 2015.06.19. 18:52

A keresőt párhuzamosítsd a főműszerrel,kis nagyítást használj, a 32-est,mindig azzal keress,aztán ,ha meg van az objektum,akkor kísérletezhetsz,hogy melyik nagyítás a legideálisabb.
Kell egy térkép,piros fényű zseblámpa, égboltismeret,sötét ég,Hold ne zavarjon.
Jó volna egy kb. 10X50-es binokulár ,mert jó égen sok Messier objektom már 10x-es nagyítással is látszik!!


A keresőm párhuzamosítva van, általában mindig kis nagyítással kezdtem. Internetről letöltött, nyomtatott térképem van csak, piros fényű lámpa is akad, de majd szerzek egy jobbat, mert ennek zavaróan éles sörös a színe. A 10X50-es binokulárt még akkor vettem, amikor a távcsövet. Mondták, hogy nem árt, ha az is van, és valóban hasznos.

Nem írtad, hogy milyen csillagtérképet használsz! A Csillagatlasz kistávcsövekhez a bevezetőben bemutatja, hogyan lehet a őuszta szemmel látható fényesebb csillagból kiindulva a szemmel már nem látszó, de keresőben még észrevehető csillagok mentén haladva a kereset objektumra rábukkanni!


Mint említettem, internetről beszerzett atlaszt használok: David S. Chandler-Billie E. Chandler: Sky Atlas for Small Telescopes and Binoculars. Szerettem volna beszerezni Vizi Péter csillagatlaszát, de itt Vajdaságban sehol nem találtam, ráadásul Szegeden is hiába kerestem, minden könyvesboltban azt mondták, már nem kapható. :( Egy ismerősöm Budapesten is nézte egy könyváruházban, de ott sem volt. Ha ezzel kapcsolatban van valakinek ötlete, megköszönném.
Az M13-at egyszer elcsíptem. Igaz, nagyon halvány, elmosódott volt. Föltételezem, rossz nagyítást használhattam.
Találtam egy számomra érdekes javaslatot itt:
http://www.cs.elte.hu/~ewkiss/astronomy/egyenesek.html
Ezt használva futottam rá egyszer az M13-ra. Azóta nem próbálkoztam vele újra. Újabb, még nem látott dolgok után kutakodtam.
Köszönöm mindenkinek a választ és a tanácsokat! Igyekezni fogok, de úgy tűnik, nem ma, mert borús az ég, és nem sok remény mutatkozik csillagos égre.
Üdv
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.06.19. 19:19

Kedves kis Medve (Oh, bocs, viccelte,)!
Vizi Péter Csillagatlasz kistávcsövekhez c. könyvét közvetlenül a kiadótól megrendelheted:
geobook@mail.datanet.hu
e-mailon, biztosan elküldi. Ott sok hasznos tanácsot találsz a kereséshez, ráadásul még képek is vannak mellékelve, hogy kis távcsővel miként látszik egy-egy objektum. Mindenképpen használj inkább papir alapu térképet! A testvéredet pedig nyugtassad meg, hogy a távcsöved sokcszázmillió fényévre is "ellát".
De azt ne várdd, hogy olyan szép színorgiákat látsz, mint a fényképeken (azok ráadásul még hamis színek is!).
Jó nézegetést! BQ.
(U.i. Merre van Törös, nem találom a térképen.-)
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2015.06.19. 19:39

Szia Orsi!

Ha Messier-ekre fáj a fogad,akkor ezt ajánlom:http://www.makszutov.hu/termek/messier-kereso
Vagy van egy régi kiadvány,talán antikváriumokban rábukkanhatsz,én is ott vettem annak idején.
Ez "A Messier - album" 1985-ből. Szerzői: John H. Mallas - Evered Kreimer
Ebben leírások és még analóg ,zömmel fekete-fehér fotók vannak az objektumokról.
Valamint magáról Messier-ről és koráról a XVIII .sz-i észlelőkről.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.06.19. 20:33

Kedves Orsolya!

Nagyon sok hasznos tanácsot kaptál már a többiektől térképekről, tájékozódásról, stb.
Én egy kicsit más jellegű megoldást javaslok, ami kiegészítheti a fentieket (bár ez sajnos pénzbe kerül).

Saját tapasztalatom alapján a legegyszerűbb, és a kezdők által is talán a legkönnyebben használható megoldás a lézeres objektum-beállítás.

Ehhez be kellene szerezned az alábbi eszközöket, ha anyagilag meg tudod oldani:

- egy kellő teljesítményű (értsd: fényerejű) zöld lézert (10eFt körül), pl. itt:
http://tavcso.hu/?o=termek&id=507

- egy lézer foglalatot (kis méretű keresőtávcső tartót) a hozzá való papuccsal (12+5eFt), pl. itt:
http://tavcso.hu/?o=termek&id=382

A barátod, férjed vagy apukád (nem tudom hány éves vagy) egy kis kézügyességgel fel is tudja szerelni a távcső tubusára, a kereső mellé.
Ez után már csak egy fényes csillagot kell a távcső látómezejének közepére állítanod, és a tartó csavarjai segítségével ugyanarra a csillagra irányítani a lézer fényét.

Így, a lézer segítségével (nagyon jól látszik a lézersugár az éjszakai égen), sokkal gyorsabban és könnyebben a térkép által jelzett objektumra irányíthatod a kukkert a térkép alapján, és a leghosszabb fókuszú okulárt használva (így kapod a legnagyobb látómezőt) biztosan a keresőtérképen jelzett csillagmezőt is megtalálod. Innen már az objektum helye is könnyen beállítható, és a megfelelő nagyítású okulárra váltva a témádat is meg fogod találni.

Ha van óragép a mechanikádon, ami (pólusra állás után) a Föld forgását kompenzálja, akkor ráérősen is keresgélhetsz. Ha nincs ilyen motorod, akkor viszont igyekezni kell, mert meglepően hamar kimegy a téma a kukkerből.

De ha nincs pénzed a lézerre, az ún. "star-hop" technikát is kipróbálhatod, amikor egy fényes, könnyen megtalálható, s a keresett objektumhoz viszonylag közel eső csillagtól jól felismerhető, könnyen követhető csillag-mintákon keresztül, csillagról csillagra ugrálva jutsz el a kereső segítségével az objektumodhoz. Csak arra kell vigyázni, hogy a Kepler-távcső (ilyen a tiéd is) fordított állású képet ad (bár ezt már biztosan észrevetted...).

Egyébként való igaz, hogy a távcsöved nem egy óriás (...), a 90mm-es átmérő miatt halványabb mélyég objektumokat (pl. halványabb ködöket) még igazán jó égről sem láthatsz vele. Inkább csillaghalmazokkal (nyílt- és gömbhalmazokkal) próbálkozz. De ha "megtanulsz látni" a távcsővel, meglepően sok érdekesség elő fog jönni!!!

S még valami: nagyon fontos, hogy a fókuszt nagyon pontosan állítsd be egy közepes fényességű csillagon - nagyon sokat számít!


Sok sikert.
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
yogibear
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2015.05.19. 19:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: yogibear » 2015.10.04. 16:38

Sziasztok !

Nem régóta rendelkezem távcsővel..az eddigi pár alkalommal bolygók és a Hold megfigyelésére használtam amivel nem is volt gond , tegnap estve viszont gondoltam megnézem az Androméda-galaxist, ugye viszonylag fényes objektum sötét égen szabadszemmel is látni és elég nagy kiterjedésű..A megfigyelés helye igaz nem volt a legalkalmasabb, Miskolc egyik lakótelepének parkjába próbálkoztam, este 10 körül a Hold még nem kelt fel..A helyét azt szabad szemmel kb. bemértem..A csillagatlasz szerint az Androméda csillagképre merőlegesen a Bétájából kiindulva a Cassiopeia felső csúszának írányának metszéspontja körül kerestem ahol pár perc keresés után meg is találtam..valamit!
Sajnos egy szürke pacán kívűl semmit nem lehetett kivenni, sem 36x, sem pedig 90x nagyítással ..tudom hogy nem várhatok semmilyen csicsás színpompás csillagokra bontható HD képet..de azért gondoltam legalább a formáját, alakját ki lehet majd venni..sajnos nem. A kérdésem az lenne hogy létezik hogy csak ennyit lehet látni az egyik legfényesebb Messier-objektumból városi környezetben? vagy esetleg valamit elrontottam ? A távcső egy lencsés SW 90/910, EQ-2 mechanikán..Esetleg tud valaki egy olyan oldalt ahol olyan fotók vannak a Messierekről ahogy távcsőben kinéznek és nem csak sokórás expozíció után..Előre is köszönöm
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.10.04. 17:40

yogibear írta:Sziasztok !

Sajnos egy szürke pacán kívűl semmit nem lehetett kivenni, sem 36x, sem pedig 90x nagyítással ..tudom hogy nem várhatok semmilyen csicsás színpompás csillagokra bontható HD képet..de azért gondoltam legalább a formáját, alakját ki lehet majd venni..sajnos nem. A kérdésem az lenne hogy létezik hogy csak ennyit lehet látni az egyik legfényesebb Messier-objektumból városi környezetben? vagy esetleg valamit elrontottam ? A távcső egy lencsés SW 90/910, EQ-2 mechanikán..Esetleg tud valaki egy olyan oldalt ahol olyan fotók vannak a Messierekről ahogy távcsőben kinéznek és nem csak sokórás expozíció után..Előre is köszönöm


Szia!

Igen, létezik, sötét helyen is függ az átlátszóságtól. Szerintem megtaláltad, aznap arról a helyről a távcsöveddel az volt a maximum látvány. Lehet, hogy érdemes lenne összehasonlítani egy jó binokulár látványával ilyenkor. Néha az jobban használható mint a hosszú fókuszú távcsövek. Rajzokat találsz, ha rákeresel angolul, (andromeda galaxy sketch) de a legtöbb kiváló észlelési körülmények között készült. A megoldás egyszerű, bár tudom, hogy sokaknak nehéz kivitelezni. Menj el egy igazán sötét helyre. (Szentlélek)
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.10.04. 17:49

Szia

Egy nagyvárosból csoda hogy kezdőként megtaláltad!
Ha lenne egy 250es tükrös az sem mutatna sokkal többet egy fényszennyezett helyen.
Próbáld meg jó messze a várostól egy korom sötét helyen, olyan napon amikor nem tiszta por a levegő.
Esetleg egy kisebb nagyítás vagy egy nagyobb látómezős oksi is jobb lenne, mert a M31 nagyobb kiterjedésű mint 2fok. Elvileg ennyi a látómeződ a 900 tubussal 35x-os nagyítás esetén ha 25mm Plössl oksival nézted.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.10.04. 18:05

Google "messier objects" talán ott nekedvaló is lesz. Ha ezt a google KÉPEKbe írod, onnan rengeteg amatőr megfigyelésére is tovább juthatsz, kattintva a képekre. Kell türelem, de megéri.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.10.04. 18:28

Az általad leírt dolog sajnos egyre inkább jellemző lesz a városi amatőrök számára. A városiasodás rohamos mértékű növekedésével együtt egyre inkább fejlesztik az éjszakai közvilágítást is. Ez azt hozza sajnos magával, hogy lassan eltűnik számunkra az éjszakai, tejutas ég látványa. Javasolni tudnám, ha van rá lehetőséged, hogy keress a környékeden olyan helyet, ahol kisebb a fényszennyezettség és ott próbálj meg ott észlelni. A miskolci amatőrökkel vedd föl a kapcsolatot, biztos tudnak számodra javasolni megfelelő helyet. A közeledben van Szentlélek, többen is oda járnak ki észlelni, fotózni. Az éjszakai sötét égbolt állapota nagyban függ a légkörben lévő szennyeződés nagyságától.

üdv,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”