Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Áron
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2010.07.11. 19:08

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Áron » 2010.07.12. 15:46

Én se cipelgettem volna az állványt ha nem kellett volna fokot változtatni, kb.51 foknál volt a sarkcsillag.
Állványmozgatással nem kellett fokot változtatni. A talaj egyenetlensége nem volt több egy-két foknál,szerintem.
76/900 Skywatcher Newton
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.12. 19:24

Jettps9jrpj( Kedves Anna, azt hiszem a Kígyó "Feje" alatt a delta Serpentis-t láttad! Arénylag közel vannak egymáshoz (a Te távcsövedben), nagyjából egyforma fényesek Valódi csillagpár, kb. 3100 éves keringési idúővel. A kölcsönös távolságok kb.. 4 ívnásodperc. De ha azon a környéklen nézegetsz, este mmég megtalálod a Mérlegett, nagy torz négyzet, a jobb (nyugat) szélső csillaga az alfa Librae, jó tág és fényes kettős, 3.5 ívpercre (!) Valószinűleg nem valódi ikrek, de megnézem még a sajáűtmozgásukat.
Szép eget: BQ.
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.07.13. 11:58

Igen lehet, hogy ezt láttam, mert a fényességük és a méretük nagyjából egyforma volt.

Tegnapra 1-0 az állás bárányfelhők vs. Flangel. :evil:
Pont a Cassiopeia és a Sas körül, amiket kinéztem magamnak. De azért megnéztem a delta boo-t, tetszett ez a páros is és mielőtt megjelentek a felhők, újra megnéztem az éta Cas-t, még mindig megvan a kísérő ;) . Azt hiszem valamit érzek a kettősök iránt. :oops: :D

Bárányfelhőmentes, szép eget kívánok!
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.07.13. 13:09

Kettősök...nahiszen! Mégha Ikrek lennének...

De az igazi szerelem az a változózás! Majd Tarjánban erőnek erejével lesztek változócsillagok fényességének becslésére kényszerítve, újoncok!

:-D

Kvi
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.07.13. 13:15

:D :D :D :D :D :D :D
Nem hiszem, hogy bármire is kényszeríteni kell minket! Fejest ugrunk veletek együtt. :D
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.07.13. 13:29

A Kézikönyvet (http://polaris.mcse.hu/amatorcsillagasz ... onyve.html) beszerezted már? A Tarjáni dzsembori előtt ebből érdemes felkészülni, meg amúgy is egy észlelő amatőr ezt használja párna helyett.

Kvi
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.07.13. 13:40

Fúúú, nincs meg, de utána járok ennek a rózsaszín csekkes dolognak és lehet meg is rendelem. Köszi!
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.07.13. 14:17

Én vaterán 1000 forintért jutottam hozzá egy darabhoz, ami még ki sem volt nyitva.
Próbáltam győzködni a csajt, h ne adja el, inkább használja a távcsövével együtt, ráadásul neki külön helyiség volt a házban a tetőtérben, hogy tudjon észlelni. Mondtam neki, h ez kivételes lehetőség, mások csak álmodnak ilyesmiről, de azt mondta, neki egyszerűen nem megy.

Mondtam, h szívesen segítek, erre jött a férje... Inkább megvettem a könyvét ezer forintért... Azért sajnálom, amikor valaki alig próbálkozik, és feladja :(
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.07.13. 14:54

f1angel írta:Igen lehet, hogy ezt láttam, mert a fényességük és a méretük nagyjából egyforma volt.

Tegnapra 1-0 az állás bárányfelhők vs. Flangel. :evil:
Pont a Cassiopeia és a Sas körül, amiket kinéztem magamnak. De azért megnéztem a delta boo-t, tetszett ez a páros is és mielőtt megjelentek a felhők, újra megnéztem az éta Cas-t, még mindig megvan a kísérő ;) . Azt hiszem valamit érzek a kettősök iránt. :oops: :D

Bárányfelhőmentes, szép eget kívánok!


Ezek szerint nemcsak én álltam vesztésre a felhőkkel szemben! Napok óta ki akartam menni, de mindig közbejött valami. Aztán tegnap este minden oké volt, hála a szúnyogriasztónak, a gaz vérszívók se merészkedtek közel (egy darabig). Megnéztem három mélyeget, csak úgy, rajzolás nélkül (M4, M11, M27). Aztán én is kettősözni akartam volna. Sajnos csak egyet tudtam leészlelni (szintúgy delta boo :) ), mert jöttek a felhők és percek alatt leradírozták a csillagokat :( Aztán leesett a szemüvegtokom, a szemüveg kirepült belőle a jó vizes fűbe én meg alig találtam meg, félve attól, hogy rálépek. Szóval alig kezdtem el az észlelést, már pakolhattam is befele :( Ráadásul csak annyit értem el, hogy tiszta citromillatú lettem :lol: Azt hiszem, ha jó ég lesz, ma is kimegyek...
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.07.13. 15:16

Kistávcsővel is lehet változózni? Milyen változásokat lehet látni egy refraktorral egy pici csillagon? Ez nekem is felkeltette az érdeklődésem! :) Az amatőrcsillagász kézikönyv változócsillagos része kicsit nekem kínainak hat...
Ha sikerül leészlelni a 30 betervezett Messiert és marad rá idő, csatlakozom a változós társasághoz! Gyakorlat teszi a Messiert! ;)

Mindenkinek köszönöm a hsz-eit EQ1 témában. Őszintén szólva kicsit megnyugodtam: azt hittem, a pólusra állás egy magától értetődő, könnyű dolog még ilyen gyenge mechanikával is. De már látom, ez nem is olyan egyszerű: csak annyira fogok pólusra állni, amennyire az észlelés megköveteli, és a mechanikám engedi.

Én léptem már szemüvegre észlelés közben.. :oops: senki nincs egyedül. ;)

Bárány- és egyéb állatformájú felhőktől mentes, 10-es seeinget mindenkinek!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”