Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.11. 15:08

A rektatengely (magyarul óratengely) szögének beállításához van az állvány fejen egy fokbeosztás? (Aminek a szögéhez a földrajzi szélességet beállytod, pl. 47 vagy 48 fokra?) Mert ha az állvány nem pontosan függőlegesen áll, akkor persze a szögbeosztás sem érvényes, hanem a 0 fok 5-10-20 fokkal dőlhet a függőlegeshez. Akkor pedig hiába állítod eszerint a szélességre, az valami más szögre lesz érvényes.! BQ.
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.07.11. 17:44

Arpstronomer írta:Más: szentségtörés vagy nem, de én bizony meguntam a keresőtávcső folyamatos állítgatását és miután egy ház sarkához pontosan belőttem a keresőt, pillanatragasztóval szépen beragasztottam a csavarokat. Nehogy utánam csinálja bárki is! :)


Élek a gyanúperrel, h butaságot csináltál... Hőtágulás, dilatáció, bármi miatt lehet szükséged egy pontos újraállításra.

Ház sarkához belőni egy csillagászati műszert olyan, mint hang alapján belőni egy Forma-1-es autó alapjáratát.
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.07.11. 17:50

astrohist írta:A rektatengely (magyarul óratengely) szögének beállításához van az állvány fejen egy fokbeosztás? (Aminek a szögéhez a földrajzi szélességet beállytod, pl. 47 vagy 48 fokra?) Mert ha az állvány nem pontosan függőlegesen áll, akkor persze a szögbeosztás sem érvényes, hanem a 0 fok 5-10-20 fokkal dőlhet a függőlegeshez. Akkor pedig hiába állítod eszerint a szélességre, az valami más szögre lesz érvényes.! BQ.


Ugyanezt próbáltam hosszan, és érthetetlenül elmagyarázni :) Ha egyenes a talaj, és 47 fokra van a rekta tengely szöge beállítva, 90 fokon áll a dekli tengely (tehát a távcső párhuzamosan áll a rekta tengellyel), látnod kell a polarist a távcsőben. Ha deklinációban 20 fokkal elfordítva látod csak, akkor baromi egyszerű a dolog: a rekta tengely nem észak felé mutat, hanem 20 fokkal eltér attól.

Az állványt északi irányra viszonylag pontosan kell belőni. Lehet akár iránytűvel, akár úgy, hogy a pólustávcső helyén lévő lyukon megkeresed a polarist. Ezutóbbi esetben ahhoz, hogy átláss a lyukon (pólustávcső esetén is ez a helyzet) a deklinációs tengelyt 90 fokkal el kell forgatni.
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.07.11. 18:39

Ha jol remlik, ebben az esetben EQ1 (vagy talan EQ2) mechanikarol van szo, tehat sajnos polustavcsorol, de meg atnezo furatrol sincs szo... Ami elegge megneheziti a polusraallast, szo, mi szo.

--mpt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.07.11. 18:59

Igen, EQ1 és nincs pólustávcsövem. Az az érzésem, hogy ezt a mechanikát nem a pontos pólusra állásra találták ki, ehhez talán még csak nem is elég stabil. Talán nem ezzel a szereléssel leszek mélyég-asztrofotós :) de amilyen pontosan lehet, szeretném megtanulni.
Áron
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2010.07.11. 19:08

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Áron » 2010.07.11. 19:29

Hello!

Én most voltam Úriban(Sülysápnál) az elöző héten csütörtökön, pénteken észleltem. Nekem durván sikerült pólusraállni fellálítottam az állványt belenéztem a keresőbe, megnéztem a Sarkcsillagot és utána azzal "szórakoztam" hogy a keresőben középen legyen. Semmit nem állítottam csak az állványt mozgattam ide-oda a kissé egyenetlen talajon. Közben néztem keresőben a remegő Polarist, így találtam ki merre mozgasssam. Még az osztott köröket is tudtam használni de egy kis idő után sehogy se akart működni, újra meg kell csinálni a pólusraállást?(Pénteken félórát szenvedtem vele. :cry: ) És annak van különösebb jelentősége hogy a rekta tengelye tartóláb fölött van vagy két tartóláb között(itt a távcsőmozgási korlátokra gondolok)?

(EQ1-es mechanikám van)Én amúgy általában távcső mögé állok, és úgy szoktam irányozni, ha pólusraállok így ellenőrzöm. :D

Tegnap vissza is kellett jönnöm Pestre :( .
76/900 Skywatcher Newton
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Jó (régi) kis kettőslista

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2010.07.11. 21:58

Porrima írta:Balatoni Laci szerint tegyem fel a honlapomra a listát, és ide egy linket.

Ez fog történni 1-2 napon belül - ha valami közbe nem jön.


Miután tegnap este beszkenneltem a katalógust, kiderült, hogy már fent van a neten az AAK honlapján.
Jobb is, mint az enyém lett volna, mert PDF formátumban van, tökéletes.
http://alpha.dfmk.hu/~albireo/Reprint/Kettos1.pdf

10-es seeinget a használatához!
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.07.12. 00:57

Áron írta:Hello!
És annak van különösebb jelentősége hogy a rekta tengelye tartóláb fölött van vagy két tartóláb között(itt a távcsőmozgási korlátokra gondolok)?

(EQ1-es mechanikám van)Én amúgy általában távcső mögé állok, és úgy szoktam irányozni, ha pólusraállok így ellenőrzöm. :D


A SkyWatcher, Meade, Celestron mechanikákon az egyik láb a három közül az "északi láb". Efölött a láb fölött van egy közepes méretű pöcök, és a mechanika fejét úgy állítod azimutálisan pólusra, hogy két csavart tekergetsz, és ezek a csavarok erre a pöcökre támaszkodva mozgatják a mechanikafejet.

Amennyiben olyan nehéz távcsöved van, hogy ellensúlyokat kell használj, akkor a rekta tengelyen belóg a tartóláb fölé az ellensúly. Gondolom, stabilabb az állvány, ha a rekta tengely alá esik az egyik láb.

Azonfelül az a gyakorlati haszna, hogyha van pólustávcsöved, akkor ahhoz le kell guggolj, hogy bele tudj nézni. Nos elég kényelmetlen az egyik acéllábra ráguggolva beállni pólusra, ezért van az, hogy az állvány "hátulja" felé két láb van, az "eleje" felé pedig egy.
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.07.12. 08:23

Sziasztok!

Nagyon jó a téma, bár engem személy szerint nem érint, mégis sokat olvastam róla, hogy megértsem. Szóval köszönet Árpinak, hogy feldobta.

A tegnapi észlelésem jól sikerült. Lajos bácsi sugallatára megnéztem az éta Cas-t. A 48x nagyítás volt a legmegfelelőbb. Nagyon halványan és nagyon picinek láttam a kísérőt (ha nem tudom előre, hogy kettős talán nem is veszem észre) Mindenesetre egy élmény volt.
Távcsővégre került még a x-h Persei ikerhalmaz is. Én is csak ajánlani tudom bármelyik kezdő társamnak! Nagyon szép látvány.
Ezek megtalálása nem okozott különösebb nehézséget, "könnyű prédák" vagy fejlődöm :D !

Mesés eget mindenkinek! ;)
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.07.12. 08:30

Franky írta:
A SkyWatcher, Meade, Celestron mechanikákon az egyik láb a három közül az "északi láb".


Ezt az északi láb dolgot nem (sem) tudtam, de hogy is van ez? Ezek szerint nagyjából úgy rögzítsem az azimutttengelyt a mechanikán, hogy az északi láb is nagyjából a Polaris felé nézzen? Logikusan hangzik :)

Örülök Flangel jó éjszakájának, sajnos én nem voltam szerencsés a hétvégén. Pénteken újra nekiveselkedek, addig is szép eget mindenkinek!
És nem utolsósorban, köszönjük szépen a listát Porrima Bácsinak is!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”