Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.06.07. 00:01

Arpstronomer írta:Apropó...
Megoldás a szúnyokogra: 2db VAPE füstölő spirál az állvány alá. Tisza-parti gyerek vagyok, higgyétek el, tudom mit beszélek. :D garantált a siker.
Párásodás: létezik páramentesítő folyadék optikai felületekre. Még utána kell néznem, árt-e a távcső finom lencsebevonatainak, ha megtudok valamit, szólok!


A VAPE szúnyogok ellen tényleg kiváló, de nem biztos, hogy a távcső leképzésének használ a felszálló meleg levegő meg füst.

A páramentesítő folyadék kifejezetten rossz ötletnek tűnik. A fény hullámhossz negyede-nyolcada pontossággal megmunkált felületre bármit rákenni... Abban sem vagyok biztos, hogy magát a felületet nem teszi tönkre.
A párásodás ellen fűteni kell az optikai elemeket, persze nem nagyon, csak épp a harmatpont fölé kicsit. Szokás ellenállásokból készíteni ilyet. Ahogy nézem, okulárokhoz 1-5W, nagyobb tükrökhöz 10-20W. Gyári modellek is kaphatók, de szép áruk van.

Kvi
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.06.07. 09:15

Sziasztok! Én is egy fantasztikus szombaton vagyok túl. Végre levadásztam első mélyegeim: m13 és m92 és bolygóztam egy kicsit. Egy kérdés is megfogalmazódott bennem: a vénusznak ugyebár fázisai vannak, mint a holdnak. Hogy hívjuk ezeket a fázisokat? Vagyis mondhatom, hogy tele vénusz, vénusz sarló?

Árpi ne csüggedj, ha nem találsz meg valamit elsőre. Nekem ez a 2. próbálkozásom volt. Elsőre semmit sem találtam, folyton eltévedtem. De most amikor megláttam, szokásomhoz híven felugrottam és közben "meg vagy kicsikém!" felkiáltás. :lol:
Persze nem volt senki a közelemben (Luna cicát leszámítva), hogy megosszam vele az élményt.

Kis üröm az örömben, hogy egyik objektumot sem láttam grízesnek, egyik nagyításon sem. Inkább elmosódott foltok (minél nagyobb nagyítást használtam, annál elmosódottabb), látszik, hogy a közepük sűrűbb, talán fényesebb.

Én levontam egy személyre szabott következtetést: engem az amatőr csillagászat végtelen türelemre és kitartásra tanít.

Sok jó eget kívánok!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.06.07. 09:54

Pontosan az ilyen elmenyekert erdemes uzni ezt a hobbit! ;) Elkeseredni meg vegkepp nem kell, mindenki tudna meselni, mennyi idot (akar orat is!) toltott el egy-egy eldugottabb (vagy nem is annyira) objektum elso megtalalasaval. Nekem meg most is vannak olyan valtozok, amikhez egyszeruen alig talalok oda, csak tobbszori nekifutasra...

--mpt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.06.07. 10:04

Szó sincs elkeseredésről :) ha a halvány mélyegek megvoltak, meglesznek a fényesebbek is, és egyébként sem verseny ez. Én minden körülmények között jól érzem magam a csillagos ég alatt, és Flangelnek igaza van: az a nyugalom, amit odakint tapasztalni, az asztronómusban is nyugalmat kelt.
Azért mindenkinek köszönöm a vigasztalást. :)
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.06.09. 10:04

Újabb kérdés merült fel bennem: hosszú távon a távcsövezés rontja-e a látásom? A legutóbbi észlelésem alkalmával egy hosszabb megfigyelés után, mikor felnéztem könnybe lábadt a szemem. Nem vagyok szemüveges és nem tudok róla, hogy rossz lenne a látásom. Bár ez a könnybe lábadás előfordul télen is a nagy hidegben, akkor szinte "sírok" annyira. :P
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.06.09. 10:14

Nem hinnem, hogy rontana, szerintem csak egyszeruen elfaradt a szemed/elfelejtettel pislogni :) (elofordul...)

--mpt
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.06.09. 10:18

Szia!

Észlelés közben az ember igencsak próbára teszi a szemét. A könnyezés teljesen természetes dolog. Azon se csodálkozz, ha a távcsövezés után a két szemeddel nem egyformán látsz, vagy a nem használt szemeddel homályos minden. Ezek pár perc után elmúlnak.

Az én személyes véleményem, hogy a távcsövezés nemhogy nem rontja a szemet, de a szemizmokat kifejezetten edzésben tartja.

Egy dolog azonban nem biztos, hogy egészséges. Ha számítógépet használsz észlelés közben. A sötétben amúgy is kitágult pupillával a monitorba nézni nem szerencsés, ráadásul a sötétadaptációt is erősen rontja.

Kvi
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.06.09. 10:21

Én nem tudom elképzelni, hogy ez rontja a látást. Esetleg, ha egy évig minden nap lenyomsz egy Messier-maratont. Talán inkább arról lehet szó, hogy keveset pislogunk, amikor "meresztjük a szemünket" a távcsőbe, így a szem kiszárad kicsit, amit aztán a könnyezéssel igyekszik rendbe hozni a szervezeted. (Én is mindig könnyezek, elég egy kis szellő, aztán már "sírok" is.)

Tegnap - illetve ma - megtaláltam az R1 McNaught üstököst is. Sajnos fél három, három óra tájékán is már érzékelhetően világosodik a keleti ég, így a csóváját ennek sem láttam. Viszont jóval fényesebb, mint a K5 McNaught. Szépen látszik, ahogy a mag felé világosabb a fényfolt. Kár, hogy egyre közelebb látszik a Naphoz!
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.06.09. 10:48

Én is kerestem ma hajnalan, de valahogy nem sikerült megtalálnom..
Előző hajnalban pedig azonnal megvolt. Talán túl fáradt voltam.

Inkább megnéztem a Jupitert. :)
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.06.09. 11:04

rumpfbarna írta: Esetleg, ha egy évig minden nap lenyomsz egy Messier-maratont.


:D Itt még nem tartok, örülök, ha egy éjszaka alatt kettőt megtalálok. :D
Köszi a válaszokat!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”