Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.05.15. 11:07

:D Épp most találtam:

"A csillagászatban szcintillációnak nevezzük a távoli, látható égitestek, légkörön át tekintett képének gyors és rendszertelen fényesség- illetve színváltozását. Az objektumok véletlenszerű fényváltozása annak tudható be, hogy a légkör hő- és anyagáramlásai befolyásolják az atmoszféra optikai tulajdonságait"

Még kutakodok egy kicsit!
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.05.15. 11:13

Nekem felemásra sikerült a tegnap este.
Gyönyörű ég fogadott ugyanis, amikor kisétáltam az észlelőhelyre, szabad szemmel is 4-5mg-ig el lehetett látni...sajnos viszont csak a kis binokulárom volt nálam. :( Átkoztam is magam, miért nem települtem ki, ennyire jó égre én se számítottam!
Ennek ellenére, azonnal meglett a Praesepe, és a Kígyótartóban az M10 és M12 is! Utóbbi kettő halvány foltocska volt csak, de egy 10X25-ös tetőélprizmás binóval szerintem ez nem rossz eredmény! Igaz, remek kis darab. :)
Fura, de binoklival 10-szer gyorsabban megtalálok bármit is, mint a refraktorommal.

Nagyon köszönöm mindenkinek a segítséget, a fórumnak ennek az oldalát egy az egyben nyomtatásra szánom!
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.05.15. 11:45

Pape írta:A Cartes du Cielben pipáld ki a katalógusoknál a Bright Star Catalog -ot.
A legelterjedtebb jelölések a Bayer és a Flamsteed-féle jelölések. Ennyi elég is ha nem vagy nagy kettősöző.


Kösz, ez úgy néz ki bevált!

Ha csak a Bright Star Catalog van bekapcsolva, akkor jóval kevesebb csillagot mutat (talán ezért is ez a neve ;) ), de ha bekapcsolom mellé a Tycho 2-t is, akkor a Bright Star nevek maradnak, csak az ezen túli magnitudós csillagok futnak TYC xxxx-xx-x név alatt. (Azért kell a Tycho 2, hogy kb. annyi csillagot mutasson, amennyit a távcsövem tud.)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.05.15. 11:53

Nagyszerű, amit csináltok! Tulajdionképpen lehetne lassan összegyüjteni, hogy ki, milyen távcsővel hogyan látja. Vizi P. atlasza azért is jó, mert ő a legtöbb objektumot végig nézte, és annak az alapján jelölte be, hogy kiemelten ajánlja, vagy látható, ill. éppen hogy látható kis távcsővel. Ebből a szempontból a legtzöbb külföldi atlasz kivánni valót hagy. Ugyanis nem a tényleges megfigyelés, hanem a katalógisokban megadott fényesség érték (esetleg még az átmérő alapján gépiesen jelzik a láthatóságot. Ez sokszor becsapja az észlelőt!
Kettősök: itt az a lényeg, hogy az erős légköri nyugtalanság miatt a szoros kettősök hamar összeolvadnak.
Kis távcső: az is egy külön öröm ám, hogy hát az én 5-6-7 cm-es távcsövemmel is látható egy-egy objektum.
Tényleg lehetne egy kis összejövetelt és tapasztalatcserét rendezni tarjánban!
Egyazon égitest különféle jelölése: a SIMBAD katalógus (interneten elérhető) az első rovatban feltünteti, hogy hogyan jelzik az egyes speciális katalogusok. (Az 1-3-4 betüs röviditések is megtalálhatók a SIMBAD használati leírásában.)
Szcintilláció: általánosságban a légköri nyugtalanságot jelenti. Fellé ppl. amikor két különböző légtömeg találkozik (a frontok határán), ahol persze keveredés és hullámzás jelentkezik. A hideg és meleg légtömeg úgy működik, mint sok, egymás mellé helyezett gyüjtő és szórólencse. Azután jelentkezik ha a nyári napon az átmelegedő levegő feláramlik, ez azután alaposan hullámzóvá teszi a képet. Sajnos városi észlelők gyakran észrevehetik, hogy a felmeleghgedő háztetők, vagy télen a kémények, ill. a klima berendezések fölött mennyire elromlik a kép. (A nagy távcsövek kupoláját pl. már alkonyatkor kinyitják, hogy a kupola belső terének levegője átvegye a külső, hüvösebb levegő hűmérsékletét.)
Sajnos, én elszalasztottam a tegnapi éjszakát, ma reggel tudtam meg, hogy amíg a gépen pötyögtem kicsillagosodott az ég. Jó, hogy nektek több szerencsétek volt.
Szép napot: BQ
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.05.15. 13:31

astrohist írta:Ugyanis nem a tényleges megfigyelés, hanem a katalógisokban megadott fényesség érték (esetleg még az átmérő alapján gépiesen jelzik a láthatóságot. Ez sokszor becsapja az észlelőt!


ez nagyon igaz, ezért nem szabad készpénznek venni soha, ha egy program, vagy atlasz azt mondja pl egy galaxisra, hogy 8 magnis. lehet, hogy összesen annyi, de a felülete csak mondjuk 12, és akkor hiába is keresed.

genom-nak amúgy igaza van, a b-c triatlas valóban jobb, én csak azért nem javasoltam azt, mert a nagyobb nagyítás miatt egy kezdőnek még nehezebb használni.

ajánlanék még pár oldalt, ha szabad. talán hasznos lehet:

7timer APanel terméke, kiválasztod a listából a lakhelyed, és egész pontosan előrejelzi a várható sötétséget, seeinget, és a többi csillagászati szempontból fontos légköri paramétert. vannak persze más hasonló oldalak is, majd mások biztosan linkelik őket.

ha már seeing, itt jól bemutatják mi a különbség a jó és a rossz légköri nyugodtság között. érdemes a seeinget úgy állapítani meg, hogy egy közepesen fényes csillagot nagy nagyításon defókuszálsz. ha szép egyenletes a kép, akkor valószínűleg nyugodt a légkör. ha mindenféle buborékokat látsz elvonulni a látómezőben, akkor nem túl jó az égbolt. na és persze a jó nyugodtság elsősorban ahhoz szükséges, hogy a finom árnyalatkülönbségeket észrevedd. ha rossz a nyugodtság, a bolygók nem adnak részleteket, a fényes objektumok elmosódottak, nagy nagyításon nehéz fókuszálni, a galaxisok sem mutatnak semmi érdekeset, vagy akár teljesen bele is moshatja őket az égi háttérbe.

fontos lehet a páratartalom is, ha megnézed a környező települések vagy akár csak az utcai lámpák fényburkait, magas páratartalom mellett sokkal kiterjedtebbek, ezért ilyenkor főképp horizont környékén nagyon leromlik az átlátszóság.

végül egy kis önreklám, ami talán segíthet célpontokat találni. nemrég kezdtem csinálgatni ezt az oldalt. még messze nincs kész, de gondoltam megosztom, hátha már most is hasznos lehet nektek. ez egy csillagászati rajz kereső (jelenleg 7000+ rajzra lehet benne keresni, de folyamatosan bővítem, ahogy időm engedi (leginkább nem engedi :))). ez azért fontos, mert a rajz valóban azt mutatja, ahogy egy távcsővel egy objektumot láthatsz. ha valaki egy tiédhez hasonló távcsővel már lerajzolt egy objektumot, biztos lehetsz benne, hogy neked is megvan az esélyed, hogy megpillantsd. a kereső melletti "more" gombra kattintva beállíthatod, hogy pl maximum csak 100mm-es átmérőjű műszerrel készült rajzokat mutasson.

és persze ha egy objektum észlelése negatív, akkor sem szabad elkeseredni, újra és újra vissza kell rá térni. saját példámat előhozva: két és fél év alatt (ennyi ideje észlelek rendszeresen, előtte csak havonta egyszer-kétszer) nagyjából másfél magnitúdót javult a látásom.

még egy hasznos, bár elsőre kissé bonyolult oldal: CalSky, ahol a lakhelyedre készíthetsz előrejelzést az aznapi látnivalókról. vagy bármelyik napról. fönt a calendar menüponttal érdemes elindulni. azt hiszem pár kolléga nekiállt már hivatalosan magyarítani az oldalt, nem tudom hol tartanak, de remélem lesz belőle valami.

ha valami hasznos még eszembe jut, majd még leírom, ha nem gond.

sok sikert nektek! :)
nincs aláírás
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.05.15. 20:31

rumpfbarna írta:Lassan egy jó kis kezdő tankönyvet össze lehet innen ollózni!

Ha jól értem, akkor ugye van többféle katalógus, és így egyazon égi objektumnak több "neve" is van. Az én kérdésem az lenne, hogy hozzáférhető-e olyan táblázat (vagy online adatbázis), ahol ezek együtt fel vannak tüntetve? Amiben például megnézhetem, hogy az M13 az NGC mennyi?


Erre még senki nem mondta meg a tutit? Az egytemesen használt katalógusszerver a CDS (Centre de Données astronomiques de Strasbourg). A mai állás szerint 8153 katalógus, 4,812,074 objektum, 13,866,190 azonosító és 242,022 szakirodalmi hivatkozás található itt.

Három alapvető szolgáltatása van:

Simbad - Objektumok adatainak keresése, aznosító vagy koordináta alapján.

VizieR - Katalógusokból lekérdezés. Hasonlít az előzőre, de sokkal részletesebb keresést lehet megadni, és sokkal több csillagot ad eredményül.

Aladin - Csillagtérkép, ahol a katalógusokat valódi fotókra (DSS képek, meg ilyesmik) pöttyözi fel. Elég macerás a kezelése. Van online és letölthető változata is.

Kvi

PS: Közben tovább olvastam a hozzászólásokat, és láttam ,hogy Lajos szőrmentén említett ezt.
NagyonAmatőr
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.21. 21:12

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: NagyonAmatőr » 2010.05.17. 00:13

Sziasztok!

Kicsit eltér az eddigi témától, de fontos lenne tudnom. A hétvégén kimennék a Mátrába egy távcsöves túrára, de még nem tudom, hogy pontosan hova mehetnék. Olyan hely kellene ahonnan nem kergetnek el és a déli kilátás is jó, viszont Gyöngyöstől oda lehet érni délutánra. A Börzsöny is szóba jöhet, ha valaki ott tud egy jó helyet.
Előre is köszönöm és igérem, ha születik valami megfigyelés, akkor azt eljuttatom ide! ;)

Joco
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2010.05.17. 07:00

Lehet hogy sokan ismernek kevésbé hírhedt, jobb észlelőhelyeket (jobb megközelítéssel, éggel), de én ezt tudom ajánlani: http://www.agasvar.hu/
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.05.17. 23:05

Nem tértél el a témától, nagyon jó a kérdés!
Sajnos ebben az országban minden Dunántúlra és Budapestre fókuszálódik, pedig Magyarország egyetlen ezüsthelye a Mátrában, Sástó közelében található. ;)
NagyonAmatőr
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.21. 21:12

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: NagyonAmatőr » 2010.05.21. 19:01

Üdv,
köszönöm a tippeket.
A 7timer szerint (ami remélem megbízható) szombat éjjel tiszta lesz az idő, és a többi körülmény is átlagosnak mondható. Ha pedig nem így lesz, akkor "csak" túrázok 1-2 napot a Mátrában, ami nem sokban marad el egy észleléstől.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”