Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
orhazoli
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2009.09.16. 17:44

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: orhazoli » 2010.04.20. 16:42

Miért ne lehetne?
Én csak azt kérdeztem, hogy melyik megörökítettet objektum a Vénusz és a Merkúr. Ez egy valódi felvétel, semmi köze bármilyen adatbázishoz! Nem is értem a megjegyzést.
Vajon miért olyan az égbolt színe, amilyennek a képen látszik?
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.04.20. 16:55

Szia!

Az exif adatok, azok az információk, amiket a digitális fényképezőgéped elment a képfájlokba, minden egyes fotó készítésekor. Pl. blende, záridő, ISO érték stb., és a dátum, ami ez esetben a lényeg, mert ez alapján tudtam a Stellariumban modellezni a fotó készítésének a körülményeit. Tehát semmi adatbázis és megkérdőjelezés nincs a dologban, csak utaltam rá, hogy mi alapján jutottam el a megoldáshoz.

Azért jó a megoldás, ugye?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.04.20. 17:04

Igen, szerintem is a lenyeg: hogy a fenyesebb, ragyogobb egitest a Venusz, a Naphoz kozelebb latszo, kisse halvanyabb es sargasabb pedig a Merkur.

A "ha hinni lehet" megjegyzes peldaul arra vonatkozhat, hogy sokszor az emberek nem allitjak be a fenykepezogepen a pontos idot/datumot, tehat olyan idobelyeg kerul a kepre, aminek semmi koze a valosaghoz.

--mpt
orhazoli
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2009.09.16. 17:44

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: orhazoli » 2010.04.20. 17:23

Nos, miért olyan az égbolt színe?
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.04.20. 18:25

orhazoli írta:Nos, miért olyan az égbolt színe?


Mert hosszú expozíciós idővel készült a kép, lehet látni a bolygók elmozdulását.
Azt én sem értem, hogy a másik kérdés mitől volt kérdés... :)
orhazoli
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2009.09.16. 17:44

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: orhazoli » 2010.04.20. 18:56

30 másodpercig volt nyitva a fényképezőgépem blendéje. De miért ilyen színek jelentek meg a rögzített képen? Mi a magyarázta a színek sorrendjének? Hangsúlyozom, ez egy valódi felvétel, nem pedig "művileg" kitalált.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.04.20. 19:01

Milyen szinek sorrendjenek? Az egi hatter szineinek?

--mpt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.04.20. 21:39

KVI írta:A másik ok, hogy a nagyítás novelésével az égi háttér fényessége csökken, amiből az következik, hogy pontszerű objektumokra nézve a határfényesség növekszik (sajnos a kiterjedt objektumok fényessége ugyanúgy csökken, mint a háttéré).


Szóval ha jól értem, egyre több és több csillagot látunk, a mélyég-objektumok viszont eltűnnek, mert a távcső nem képes tovább bontani a fényüket, így az szétoszlik. Kérdőjel. :)
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.04.20. 23:38

Arpstronomer írta:
KVI írta:A másik ok, hogy a nagyítás novelésével az égi háttér fényessége csökken, amiből az következik, hogy pontszerű objektumokra nézve a határfényesség növekszik (sajnos a kiterjedt objektumok fényessége ugyanúgy csökken, mint a háttéré).


Szóval ha jól értem, egyre több és több csillagot látunk, a mélyég-objektumok viszont eltűnnek, mert a távcső nem képes tovább bontani a fényüket, így az szétoszlik. Kérdőjel. :)


Igen, pontosan ez a helyzet. Illetve még pontosabban: mélyég-objektuma válogatja. A nyílt és gömbhalmazok csillagokból állnak, ezeknek segít a nagyítás (kivéve, hogy nagy nagyításnál a nyílthalmaznak általában csak kevés csillaga esik a látómezőbe). Segít még a kicsi kompakt planetáris ködöknek is, azokat nem könnyű szétnagyítani.

Kvi
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.04.22. 05:46

astrohist írta:...Ott van a Vega alatt két csillag, a jobb oldali az epszilon...


Azt hiszem megtaláltam! Nagyon izgatta a fantáziámat, hogy felbontja-e a távcsövem, így ma hajnalban (egy kis ISS nézegetés után :) ) megkerestem.

Utólag, emlékezetből csináltam egy vázlatot a látványról.

lyrae.jpg


A Vega egyértelműen, szabad szemmel megtalálható volt (nem volt nálam nagy térkép), a keresőtávcsőben pedig már látszott mellette a kettős. A 37x-es nagyítás még nem mutatott semmit, de 200x-os mellett már egyértelműen két külön tag látszott mindkét kettősnél. Hézag is volt közöttük!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”