Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.05.20. 22:05

Nem ismerem a 200/1000-es SW Nyútont, de az én 200/800-as Orionomnál
ha berakok egy okulárt a kihuzatba, nem áll élesre, mert hátrébb van a fókusz!
Tehát szépen berakok egy 35mm-es toldót (GSO 2" hosszabbító)
és abba rakom az okulárt, ez után gyönyörűen élesre tudok vele állni.

Remélem a többi SW Nyúton tulaj majd ír, hogy ilyesmi a gond, vagy kollimálás, vagy valami teljesen más.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.05.20. 22:12

zacci írta:Tehat arrol lenne szo, hogy hetvegen parommal Pilisszanton jartunk. Egeszen tiszta volt az ejszakai eg, igy elovettuk a 200/1000-es csovet es elkezdtunk nezelodni.
Eddig is problemas volt, de most megint elojott az a jelenseg, hogy a szaturnuszt egyszeruen nem lehet jol latni.


Meg kell várni, míg a főtükör tisztességesen lehűl. Ez akár 1-2 óra is lehet.
zacci
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.06.18. 22:11

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: zacci » 2013.05.20. 22:33

BZd írta:
zacci írta:Lehetseges, hogy a rossz kolimalas okozhat eletlen kepet ?


Egy f/5-ös Newtonról lévén szó, szinte biztosan ez a probléma! Könnyen ellenőrizheted, ha egy fényesebb csillagot közepes nagyításon életlenre állítasz és megfigyeled a diffrakciós gyűrűket. Ha valami szabálytalan csúfságot látsz koncentrikus körök helyett, akkor ez lesz a probléma. Szerezz be egy Chesire okulárt, aminek segítségével beállíthatod. Elsőre igazi türelemjáték lesz... ;)


Hi,

Koszi a tippet! Valamelyik nap megnezem a diffrakcios gyuruket. Kollimacios okularom van, de mivel abszolut kezdo vagyok, nem biztos, hogy jol van beallitva. Elvileg igen. Meg tavaly egy kedves kollega segitett ellenorizni, illetve beallitani. Es mi van akkor, ha nem ez a baj ? Nem akarom elhinni, hogy egy 20 rugos refraktor elesebb kepet ad, mint egy mereg draga newton 8(
SkyWatcher 200/1000 EQ5 newton
zacci
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.06.18. 22:11

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: zacci » 2013.05.20. 22:36

Kukac írta:Nem ismerem a 200/1000-es SW Nyútont, de az én 200/800-as Orionomnál
ha berakok egy okulárt a kihuzatba, nem áll élesre, mert hátrébb van a fókusz!
Tehát szépen berakok egy 35mm-es toldót (GSO 2" hosszabbító)
és abba rakom az okulárt, ez után gyönyörűen élesre tudok vele állni.

Remélem a többi SW Nyúton tulaj majd ír, hogy ilyesmi a gond, vagy kollimálás, vagy valami teljesen más.

Hi,

Itt egeszen biztosan nem errol van szo, mert a fokuszirozot boven tudom mind2 iranyba tekerni, csak egysteruen a legelesebb kep is annyira homalyos, eletlen, hogy nem latni a reszleteket 8(
SkyWatcher 200/1000 EQ5 newton
zacci
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.06.18. 22:11

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: zacci » 2013.05.20. 22:40

mizar írta:
zacci írta:Tehat arrol lenne szo, hogy hetvegen parommal Pilisszanton jartunk. Egeszen tiszta volt az ejszakai eg, igy elovettuk a 200/1000-es csovet es elkezdtunk nezelodni.
Eddig is problemas volt, de most megint elojott az a jelenseg, hogy a szaturnuszt egyszeruen nem lehet jol latni.


Meg kell várni, míg a főtükör tisztességesen lehűl. Ez akár 1-2 óra is lehet.

Az megvolt. Keso delutan allitottam fel a muszert a kertben es este kezdtuk hasznalni. Elotte kifujattam a levegot egy hatra szerelt ventillatorral. Naplementenel kezdtunk el nezelodni (hold), es egeszen 10-11-ig toltuk az ipart 8)
SkyWatcher 200/1000 EQ5 newton
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.05.21. 14:05

zacci írta:... a szaturnuszt egyszeruen nem lehet jol latni. A cassini rest alig vagy egyaltalan nem lehet latni es egy hold szuro beiktatasaval sem javult erdemben a dolog.

18/19-én én is kint voltam egy 250/1200-assal. Pocsék volt az ég, már 170x-es nagyításnál se lehetett rendesen beélesíteni. Az 5mm-es oklival 240x-es nagyítást kapsz, amihez nagyon jó, stabil ég kellene. Az viszont itt a Kárpátmedencében ritkán van.
Arról, hogy a 70 mm-es kistávcsőben jobb volt a kép, mint a 200-asban, valószínűleg ugyanúgy a nyugtalan légkör tehetett (meg persze gondolom a jóval kisebb nagyítás). Ilyenkor nincs más megoldás, csak levinni a nagyítást használható értékre és nagyobb kiterjedésű égi szépségek után kell nézni - mint pl a nyílthalmazok :)
zacci
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.06.18. 22:11

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: zacci » 2013.05.21. 19:53

Libor írta:
zacci írta:... a szaturnuszt egyszeruen nem lehet jol latni. A cassini rest alig vagy egyaltalan nem lehet latni es egy hold szuro beiktatasaval sem javult erdemben a dolog.

18/19-én én is kint voltam egy 250/1200-assal. Pocsék volt az ég, már 170x-es nagyításnál se lehetett rendesen beélesíteni. Az 5mm-es oklival 240x-es nagyítást kapsz, amihez nagyon jó, stabil ég kellene. Az viszont itt a Kárpátmedencében ritkán van.
Arról, hogy a 70 mm-es kistávcsőben jobb volt a kép, mint a 200-asban, valószínűleg ugyanúgy a nyugtalan légkör tehetett (meg persze gondolom a jóval kisebb nagyítás). Ilyenkor nincs más megoldás, csak levinni a nagyítást használható értékre és nagyobb kiterjedésű égi szépségek után kell nézni - mint pl a nyílthalmazok :)


Hi,

Hát az tény, hogy hullámzott az ég, mint a tenger :D
Először próbáltam 25-ös gyári oklival (40x), majd az 5-ös Planetary-val (200x). Utána mentem tovább egy 2x-es barlowal, de az már annyira rossz képet adott, hogy jajj :cry:
Igazából mind1 volt, hogy milyen oklit használok. A 25-össel kicsi volt, azért nem láttam, az 5-el nagyobb volt, de homály, barlowal meg jó nagy volt, de...nah mind1

más...
Milyen mély ég szűrőt javasolsz ? Makszutov oldalán azt írják 20cm alatt UHC. Hát én meg pont 20cm vagyok, szóval nem tudom,UHC vagy OIII ? Scopium már jónak számít ?
Mély égre mekkorka nagyítást szokás használni ?
És milyen márka alkalmas mély egezésre, ami nem arany árban van.

Néztem Soligor-ból 12.5mm-est
http://www.makszutov.hu/termek/soligor-hp

Az 50fok nem túl kicsi ?

Találtam még ilyet:
http://www.makszutov.hu/termek/scopium-swa-okular
SkyWatcher 200/1000 EQ5 newton
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.05.21. 21:55

Budapesten 18-án este nagyon jó volt az ég, 200x-os nagyításon észleltem a Holdat és a Szaturnuszt. Lokális jellemző, hogy milyen az ég.
Nekem van egy a 10mm-es SWA-val megegyező paraméterekkel, kinézettel rendelkező, csak Lunt feliratot viselő okulárom és lebeszélnélek erről a konstrukcióról. Kényelmetlen és nagyon kell kukucskálni bele, hogy a 70°-os látómező átlátható legyen. Optikailag sem egy nagy durranás. Egy 9mm-es GoldLine sokkal kényelmesebb nála és annak sincs rosszabb képe, pedig az egy picit lágy, de mélyégre ez nem probléma, ez a 9-es a kedvenc mélyegező okulárom.
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.05.21. 23:41

zacci írta:Milyen mély ég szűrőt javasolsz ?

Egyértelműen UHC. Ami az oklit illeti, 7mmes Planetary-t használtam a szettes oklik mellé éveken keresztül. Csak ajánlani tudom.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.05.22. 09:46

zacci írta:Milyen mély ég szűrőt javasolsz ?
Mély égre mekkorka nagyítást szokás használni ?
És milyen márka alkalmas mély egezésre, ami nem arany árban van.


Szia,

1. Mély égre vagyél egy UHC-t, ha nagyon akarsz, de nem kötelező. Nem minden mély ég objektumra jó.
Galaxisokra pl teljesen felesleges. Ködökre, nebulákra tud némi eredényt mutatni, ha nagyon sötét az ég.

2. Mély égre kicsi nagytás javasolt. Két dolog miatt. Egyrész van pár mélyég objektum, amiknek a kiterjedése
hatalmas, és nem is fér bele a látómezőbe. Kezdve az Androméda galaxissal, és folytatva a nagy ködökkel a Tejútban. A másik, ami miatt kicsi nagyítással érdemes próbálkozni, mert nagyon halványak a mélyég objektumok és ha erősen belenagyítasz, akkor még annyit se látsz. Előfordul pár egészen fényes és kicsi dolog, amibe jól bele lehet zoomolni. Pl: gyűrűs köd. Számokban: én 20x-30x nagyítással indulok mélyégre, aztán fel lehet menni 50x-75x-ig. Ha még belefér a képbe, amit nézel és elég sötét van, természetesen még jóval feljebb is mehetsz.

3. Ha kimondottan mélyegezni veszel okulárt, akkor érdemes a nagy látószögűek közül válogatni, amik alapvetően drágák szoktak lenni. Ha választasz egyet a Baader Hyperion okulárok közül, azok mág egészen jó árban vannak és nagyon jó a képalkotásuk, 68 fokos látómező mellett. Én ezt javaslom. Az 1000mm-es fókuszú csövedhez a 21mm vagy a 24mm-est javaslom, és vegyél hozzájuk fókuszáló gyűrűket, amivel növelheted a nagyítást.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”