Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.09.13. 23:35

1. igen. itt egy grafikon a sötétadaptációról: http://www.yorku.ca/eye/darkada1.htm visszafelé elég egy szempillantás. ha nagyon muszáj valami világosat megnézni, én úgy szoktam, hogy a jobb szememet becsukom (akár még kézzel el is takarom), és a ballal nézek. mivel a távcsőbe a jobbal szoktam, valamit segít.

2. kell is meg nem is. az örvény-köd (gondolom erre gondoltál :)) elég fényes, jó ég alatt az 50-es keresőtávcsövem már megmutatja nagyon halvány pamacsként, tehát KIS(!) nagyítással van rá esélyed, hogy a 70-essel meglásd. lehet, hogy az elfordított látás művészetét is érdemes lenne tanulmányoznod. a spirálkarok megpillantása mégkeményebb dió, ahhoz talán kevés a 70mm, bár a sötét ég és a rengeteg tapasztalat csodákra képes (de tényleg).

3. mi mind amateur-ök vagyunk, úgyhogy nem gond, ha téged nem érdekel a dolgok mögötti tudomány, vagy az olyan egzotikus dolgok, mint a változók. ez egy hobbi, nincsenek elvárások, a lényeg, hogy élvezd, és minél több időt tölts az ég alatt. viszont hidd el, előbb-utóbb megunod majd a könnyű objektumok becserkészését, és akkor jön majd az igazi kihívások keresése: spirálkarok, nagyon szoros kettősök, apró planetárisok... az ellenállás hasztalan. ;)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Imike
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012.09.08. 17:53

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Imike » 2012.09.13. 23:50

Igen, az örvény-ködre gondoltam. Arra emlékeztem, hogy valami háztartási cucc, mert angolul "Whirlpool Galaxy" :lol:
Már próbálkoztam a balszemes fényforrásnézéssel, az elfordított nézés technikája már annyira bennem van, hogy ha ránézek egy nőre, az már célzásnak veszi a puszta tekintetemet :D Gyenge szemüvegem van, használjam? Mármint az okulárhoz...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.09.14. 08:57

Ha csak dioptriás a szemüveged, nyugodtan vedd le, mert az élességállítással ki fog jönni a dioptria miatti korrekció. Ha cilinderes, vagy egyéb, akkor valószínűleg jobb, ha rajtad marad. Szemüvegben bizonyos okulárokba nehéz, vagy éppen lehetetlen a betekintés.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: hanee » 2012.09.15. 12:03

Vizi Péter írta:Ha csak dioptriás a szemüveged, nyugodtan vedd le, mert az élességállítással ki fog jönni a dioptria miatti korrekció. Ha cilinderes, vagy egyéb, akkor valószínűleg jobb, ha rajtad marad. Szemüvegben bizonyos okulárokba nehéz, vagy éppen lehetetlen a betekintés.


Nekem cilinderes a szemüvegem (inkább mint dioptriás) de leveszem az észleléshez. Tökéletesen látok az okulárban, hiszen azt nagyon közelre nézem, és a cilinder az távolodva zavaró.. szóval szerintem ebből nem kell túl nagy ügyet csinálni :)

Amúgy próbálgattam már hogy szemüvegben mit látni, egyedül a Planetary-ba lehet valahogy belenézni, de ott is fura, hogy nem teriti be a szemem látómezejét a kép ha szemüvegben nézem. Nyilván ez megszokás kérdése is, viszont egy Orthoba szemüveggel lehetetlen belenézni :mrgreen:

Judit
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
EmThor
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2012.07.07. 16:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: EmThor » 2012.09.20. 23:17

Kezdőként most sikerült megérteni milyen is az igazán sötét ég.
Adott egy kisvárosi kertes ház, ahol ugyan az utcai fényektől árnyékot vetnek a fák, de a kertet leárnyékolják a tuják, szomszéd ház, stb. Szerencsés helyzet! Pár napja elég párás volt az idő, de most ezzel a hideggel valami kristálytiszta. Most, munkából hazajövet kirohantam jelenlegi egyetlen műszeremmel, egy 15x70-es binoksival csak "nézelődni" (aztán mindig kinnragadok :), és a Perseus ikerhalmaz sokkal több csillagot mutatott még kézből tartva is a kukkert, mint eddig bármikor, a Vega és a mellette levő kettőscsillag már rutin célpont úgymond, és az Andromeda is "nőtt" egy nagyot, nagyobb kiterjedésűnek látom a központi mag körüli ellipszis alakú halvány ködösséget, mint pár napja, vagy a nyár vége óta, mióta megvan a binó. Viszont a Hold látványa hiányzik. Azt hiszem kezdek ráérezni mi érdekel igazán (távcső vásárlás előtt szempont ugye). Lehet 2-kor még felkelek, vagy fennmaradok, az Orion-ködöt (m42 ha jól emlékszem) nagyon szeretem, látványos és a ködben pár napja még halvány csillag fényét is láttam, ami eddig elkerülte a figyelmem.

Derült eget!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.09.21. 12:48

Ha az Andromeda-ködöt már megtalálod, akkor megpróbálkozhatsz az M33-al, az a béta And-tól az M31-el ellenkeuő irányban, már a Háromszög-csillagképben van! Elvileg a binokliban látni kell, de mivel nagy a kiterjedés, a fénye nagy felületen oszlik el, ezért halvány, kerek foltnak látszik. Éjfél után már feljön a Szekeres (Auriga), akkor az M36, 37, 38-at (nyílthalmazok) is megtalálod. Viszont kora este, ha nagyon jó az ég (mem holdas időben), a Hattyűban próbálkozhatsz az Észak-Amerika-köddel, és a Fátyol-koddel.
A felkeresésükhöz nagyon jó a Vizi Péter-féle Kisatlasz (Csillagatlasz kis távcsövekhez).
Hanem azért azt ne határozzad el, hogy mi érdekel, mi nem. Lehet, hogy ami most nem tűnik érdekesnek, az egy év múlva érdekes lesz. Az Andromeda-köd jövőre is ugyan olyan, mint idén. De egy változónál érdekes lehet, hogy ma még nem látsz a helyén semmit, egy hét múlva valami halvány csillagocska, egy hónappal később pedig fényesebb a környező csillagoknál.
Binokulárral a Holdon és a bolygókon nem nagyon látsz érdekességet (a Hold még első negyed táján szép, de 15-szörrel igezán nem sok minden látszik).De egy 7-8 cm-essel,nagyobb nagyítással már a Hold, a Nap állandó változatosságot mutat, a bolygókon is látni felületi alakzatokat. Meglehet, akkor majd azt is érdekesnek fogod találni. Üdv: BQ.
KovacsGy
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2012.07.12. 09:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: KovacsGy » 2012.10.09. 17:18

Tegnap este kihasználtam a Hold nélküli estét és kiszabadultam a kertbe viszonylag új szerzeményemmel egy 76/700as newton távcsővel és az elmaradhatatlan binokulárral. Már észleltem előzőleg is a newtonnal, leginkább a Holdat és a Jupitert, de most mély-ég objektumokra vadásztam.
Mivel egész nyáron a fejem felett lógott a Lant, sokat bóklásztam azon a környéken a binóval és meresztettem a szemem, hátha meglesz az M57. Meg ugyan nem lett (akárcsak az NGC7000), de legalább jól kiismertem magam azon a környéken:). Tegnap ez volt a fő cél és sikerült is meglátnom a newtonban 40x-es nagyítással! Ugyan csak korongnak láttam, nem karikának, de nagyon örültem, már régóta hiányzott a Messier listámról! Készítettem egy hevenyészett rajzot, hogy bent biztosan azonosítani tudjam. Utána felkerestem az M31-et majd az M13-at amit a newtonnal még nem láttam és igyekeznem kellett hogy még jó pozícióban legyen, mert nemsokára búcsút kell neki mondani. Hamar megtaláltam, mivel nincs vezető távcsövem, egy 25mmes bárium okulárt használok célraállásra + a binokulárt (enélkül nem nagyon tudnék megmozdulni). Akárhogy nézegettem, nem akart csillagjaira bomlani, pedig felmentem 91x-es nagyításig is ahol már majdnem betöltöte látómezőt (7,5mm Plössl), a két közrefogó csillag még belefért, de már nagyon-nagyon halvány volt. Egy kicsit elkenődtem... valószínűleg kevés a 76mm-es tükör hogy elégséges fényt gyűjtsön a halmaz felbontásához? Esetleg jusztítozni kéne? A csillagokat pontszerűnek látom és halványabbakat is megmutat mint a binokulár, de úgy általánosságban ha belenézek a binóhoz képest sokkal halványabbak a csillagok. Pl a Vega szinte kiüti a szemem a binóval, a newtonban nem ennyire feltűnő...
Magára hagytam a gömbhalmazt hadd nyugodjon le, már így is elég laposan pislogott és átálltam a már jócskán a keleti horizont felett látszódó Jupiterre. Nagyon szép látvány volt, mind a négy hold látszódott és megfigyeltem egy kifejezett sötét felhősávot az északi(?) féltekén és egy másikat az egyenlítőnél egy halványabb, de vastagabb sávot ami a déli(?) féltekére terjedt ki (91x-es).
Utojára a Cassiopea-t gondoltam meglátogatni, mert itt is van két Messier objektum amiket a binóval nem sikerült 100%-osan azonosítani (csak megsejteni), de sajnos szinte egyszerre minden optikám bepárásodott kezdve a binóval, valamint az okulárok is, így véget vetettem a megfigyelésnek. Valamit kezdenem kell a párásodással, mert a lelkesedés még tartott volna és fázni sem fáztam annyira.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.10.09. 18:08

KovacsGy írta:Egy kicsit elkenődtem... valószínűleg kevés a 76mm-es tükör hogy elégséges fényt gyűjtsön a halmaz felbontásához?


Talán nem is a fény kevés, hanem inkább a felbontás - ezen is a nagyobb átmérő segít. Én a hétvégén a Zselicből 114/900-zal szépen fel tudtam bontani (legalább 20-30 csillag biztosan látszott az M13-ban), de például az első távcsövezésén áteső haverom nem tudta felbontani, vagyis a tapasztalat rengeteget számít. A harmadik pedig, hogy mivel már alacsonyan járhatott, az ottani nyugtalanabb légkör, illetve méginkább a rettenetes pára neked simán elmoshatta az M13-at.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2012.12.22. 17:39

Sziasztok!

Most szedtem le telefonról, egy 19-i okulárba fotózás eredményét, jópofa, sokkal több látszik, mint gondoltam :)

2012-12-20-535.jpg


20-án este megint "szerencsésen" (nem volt teljesen felhős az ég...) alakult az idő, így kicuccoltam az udvarra második észlelésemre :) Tegnaphoz képest egészen türhetőek a körülmények (amikor az Orion csillagait is alig láttam, így a határmagnitudó lehetett vagy 2m :?: ), rengeteg csillag látszik, kivéve az 56%-os Hold környékén, amire azonnal rá is álltam. Hát mit is mondjak, valószínűleg ez a tökéletes kezdő célpont, valami gyönyőrű, nekem sokkal szebb volt így, mint a fényképeken. A fény-árnyék határnál (terminátor, ugye?) elképesztően érezhető a kráterek mélysége, míg távolabb alig-alig, hatalmas a különbség. Amin meglepődtem, hogy jóval nagyobbnak vártam a Holdat. Persze kiszámolva stimmel a kép (130x-os nagyításnál 58 fokos okulárban kicsit kisebb a látómező 27 ''-nél, amibe épp csak nem fér be a kb 30''-es látszó méretű Hold), valahogy a számokból sosem jött le nekem, hogy a Jupiter és a Hold közötti különbség (most) még 40-szeres sincs... Hát alighanem a Jupiter rohadtul nagy :lol:

2012-12-20-539.jpg


A légkör nyugodtsága nagyon rossz volt, skálán nem tudnám pontozni tapasztalatlanságom miatt, de már szabad szemmel is nagyon villództak a csillagok, a távcsőben meg olyan hullámzás volt, majdnem tengeri beteg lettem :) A Hold képe ennek ellenére teljesen éles volt (nem olyan mint a képen), sőt a néha átvonuló fátyolfelhők sem rontottak a látványon, csak sötétebb lett.

Természetesen a Jupitert is elkaptam, viszont hiába tűnt sokkal jobbnak az ég, mint előző nap, nem éreztem nagy különbséget a látványban, leszámítva, hogy a holdjai teljesen máshol voltak. Mivel szabad szemmel is láttam, 26x-os nagyításon is megnéztem a Fiastyúkot, szép volt, sok csillag körül láttam derengést, de azt hiszem az ilyen jellegű objektumok élvezetéhez még tanulnom kell. Ekkor már elkezdett erősen jegesedni a távcső, és sajna az okulárrok is, meg szerintem már a segédtükröt is jég borította (legalábbis okulár nélkül benézve foltos volt a kép), úgyhogy még szabadszemmel nézelődtem, próbáltam csillagképeket tanulni, nem is olyan könyyű felismerni őket a vonalak nélkül :oops:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyulafi12
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2012.09.01. 14:51

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Gyulafi12 » 2012.12.25. 13:17

Üdvözletem mindenkinek! Szeretnék először is Boldog,Békés Karácsonyt kívánni minden kedves fórumozónak,minden jelenlévőnek. Szeretnék segítséget is kérni. Teljesen kezdő de nagyon lelkes vagyok ami a csillagászatot illeti. Nagyon boldog lennék ha segítene valaki azzal hogy leírna ide néhány olyan látnivalót az égen amit megpillanthatnék egy 10x60 as binokulárban is. A tájékozódás az égen már megyeget de eddig csak az andromeda galaxis,pleiadok,Jupiter és holdjai voltak számomra felfedezettek.Igaz csak most kezdtem bele de nekem ezek nagyon tetszettek.Biztos sok más látnivaló is van.Kérem írjon egy kis listát bárki aki szánna erre egy kis időt. Minden érdekel.Halmazok,ködök stb. Elölre is köszönöm. Üdv mindenkinek.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”