Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.02.24. 23:53

Szia Katalin!
Bár én is kezdő vagyok, de talán néhány dologban tudok neked segíteni. Kezdetben jó ha könyvből, illetve szabad szemmel ismerkedsz kicsit a csillagképekkel. Ez később a tájékozódásban nagy segítség lehet. Én mikor megvettem a szintén 90/900 távcsövem, amiben nem csalódtam:) első körben nem foglalkoztam a koordinátákkal. Lehet más máshogy kezdi, ajánlja, én azt tanácsolom neked, hogy előbb próbálkozz a csillagról csillagra ugrással. Ehhez Péter könyve 100% ig alkalmas! Kitünő gyakorlás a kereséshez, és a műszer megismeréséhez. Ha már kellően ismered a csillagképeket, a könyvből kiválasztod azt amit látni szeretnél, majd a keresővel megkeresed. Vagy legalábbis kb. Van amit egyből lehet látni, van aminél jobb egy közeli csillagot kiszúrni, majd a könyv alapján szépen lassan ráállni. Én így vágtam bele.
A bolygókkal nem volt gondom. A vénusz, a jupiter nagyon fényes, nem lehet eltéveszteni. Jelenleg ott tündökölnek egymás mellett. Nah első lépésnek a kereső és a fő távcső párhuzamosítását elvégzed. Ezt nappal is megteheted egy távoli toronycsúcson vagy ilyesmin. Belövöd a fő műszerrel, majd hozzáállítod a keresőt. Én így csináltam... Ha párhuzamos akkor ha a keresővel megvan pl a jupiter akkor ott lesz a fő műszerben is. Eőször kis nagyítással, majd növeled. Ha korrigálni kell a párhuzamosságot, így tutira be lehet állítani. Aztán óvatosan nehogy elmozduljon. Idővel ez csak egy perces művelet lesz. Bolygónál a pólusraállás is jó dolog, mert akkor csak az egyik tengelyen kell követned. Erről talán még a távcsőhöz mellékelt papíron is írnak.
A koordinátát tanulmányozd, ismerkedj velük, de én az ugrálósdit javaslom, és az égboltaal való ismerkedést.
A távcsőről rosszat nem tudok mondani, sokat megmutat az égből, viszonylag komoly műszer, szerethető. Használd sokat. Ha tudok segítek, ahogy itt bárki más. Ők mondjuk mondjuk sokkal tapasztaltabbak:)
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.25. 00:40

Kedves Katalin!
A könyv, amire szükséges lenne, már készül.
Mindenesetre javasolnám, hogy szerezz be egy egyszerú, egylapos un. planiszféra-csillagtérképet 150 ft-ért(a Polárisban kapható, de ha nem budapesti vagy, küldhetek is). Azon rajta van az egész ég, ami tőlünk látható, és egyszerre kb. az egyharmadát látod a fejed felett. Ha déli irányban van szabad kilátásod, ott ragyog az Orion, lehetetlen fel nem ismerni. A nagy négyszöget 4 fényes csillag alkotja, középen 3 egy egyenesben az Orion öve. Az övtől lefele pedig megtalálod a Nagy Orion-ködöt.
Az Oriontól jobbra, felfelé szép fényes csillag a Bika Aldebaranja, attol még jobb felé (nyugatra) a Fiastyuk kis csillaghalmaza már puszta szemmel is szép látvány, hát még távcsőben. Az Oriontól balra (keletre) egy magányos fényes csillag a Kis Kutya alfája, a Proküon. Ha meg az orion-övet lefelé (délkeletre) meghosszabbítod, rábukkansz a Siriusra (Nagy Kutya).
No, első lépésnek ennyi. De hát nem tudom, merre van stabad kilátásod?
Üdvözlettel: Lajos
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.02.25. 12:49

Imre írta:Ideje lenne már kitalálni egy olyan okulárt, ami "fotontöbbszörözős".


Nem okulár céljára találták ki, pedig (elvileg) segíthetne:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Fotoelektr ... oroz%C3%B3
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2012.02.25. 21:13

Husi írta:Sziasztok pár napja vettem egy 90/900 refraktort és teljesen amatőr vagyok. Nem értem a csill.koordinátákat hogyan kell olvasni? RA,D És nem találok írást arról, hogyan tudnám a naprendszerünk bolygóit megtalálni az égen. Vizi Péter könyvét megvettem abban is csak csillagképek vannak, meg leírások. Próbáltam a Stellarium programot és a mai dátumra és időre D-i égtájra mutatta a holdat és tőle balra vénuszt ezeket szabad szemmel is látom és tuti nyugaton voltak nem értem a program mit mutatott. Hogyan lehet így tájékozódni az égen? A koordinátákat nem tudom olvasni, a bolygókat nem találom(hold,vénusz)kivételével. Légyszíves aki tud segítsen. Ja és ha valaki szemlél 90/900 skywatcherrel kérem ossza meg tapasztalatait.
Köszönöm

Szerintem forgasd sokat Vizi Péter könyvét,sőt vedd meg Mizser Attila:Amatőr csillagászok kézikönyvét.
Aztán A stellárium is hasznos dolog nyugottan tanulgasd azt is.
Először próbáld megismerni a csillagképeket az égi tájékozódást.......aztán apránként jön a többi.
Nekem is egy ilyen refraktorom van nekem bejön.Sok mindenre használhatod ,de főleg a bolygók,Hold,kettősök amikre pl. én használom.Mikor mit enged az idő........
90/900 SW
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2012.02.27. 21:30

Én személyszerint megvagyok elégedve a 90/900-as csővel.
Én sokáig vaciláltam mit vegyek,tükröst-lencsést?7-8-9cm-est?
Aztán olvasgattam,érdeklődtem......és megvettem.Nem bántam meg!
Kezdésnek teljesen jó,sőt! 1éve van meg,de még szinte "semmit" nem láttam! Sok mindent nézhetsz vele ha az ídő engedi,az a lényeg ,hogy használni kell.Bolygók,kettősök,gömb- nyílthalmazok......stb,de pl.: a holdat szinte mindig megnézem, akár a szobából is.Nem lehet megunni.
90/900 SW
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.02.28. 21:27

Üdv Péter!

Nekem is egy 90/900 as van. Teljesen elégedett vagyok vele, bár a hozzá kapott barlowal nem vagyok megelégedve. Nekem fura az hogy talán nagyon sötétít, zavaró, bár viszonyítási alapom nincs, lehet természetes. Maga a távcső hosszú, az eq2 nem a legmasszívabb, de még erős szélben sem volt vele baj. Nem remegett a cső. Ugyanez már nem mondható el nagy nagyításnál, ott kell egy minimális idő mire megnyugszik a kép. A 90x nagyításon ill az alatt gyönyörű éles képet ad. A maximális nagyítás holdnál nagyon jó képet ad, a Jupiternél eddig egyszer sikerült kihasználni, és nem okozott csalódást ott sem. Ár érték arányban szerintem egy nagyon jó távcső. Biztosan hosszú időre kínál tartalmas estéket. Amit szokni kell az az eq mechanika, és nekem fordított állású a kereső. Az kezdetben bezavart a keresésbe, de hamar megszokja az ember. Irodalomnak én is Vizi Péter csillagatlaszát javaslom valamint sokan írják az Amatőr csillagászok kézikönyvét. Erről nem tudok nyilatkozni. Ma hozta a futár, még dolgozom így csak holnap kezdem olvasni. De biztosan ajánlott az is így látatlanban :)
Ha a 70 es és a 90 es is szóbajött nálad én a 90mm csövet választanám. Bár mindennel együtt a duplája kb árban, tudásra sokkal többet ad. Én úgy tapasztalom, valóban egy életre szóló műszer. Ha valaha lesz egy komolyabb, biztosan nem lenne szivem megválni tőle. 1-10 ig ha értékelni kellene kapna egy 8 ast. Eq3 mal pedig egy 10 is.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Husi
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012.02.24. 22:35

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Husi » 2012.03.03. 21:38

Sziasztok!

Mindenkinek köszönöm a hozzászólást és segítséget. A bolygókeresési problémám megoldódott csak türelmetlen voltam és önbizalom hiányos, de 2-3 nap alatt a stellarium helyes beállításával és csillagatlasszal kombinálva megtaláltam mi hol van és mikor. Az erkélyről semmit sem láttam minden egy remegő paca, de olvastam is, hogy nem szerencsés az ablakos figyelés. Ma először kivittük a távcsövet. Kiegyensúlyozás, kereső párhuzamosítás megtörtént, de így se láttunk sokat. Megtaláltam a Vénuszt, Jupitert, Holdat, Marsot nem vártam meg, hogy feljöjjön a Szaturnusz mert kezdtünk megfagyni. Na most kevésbé hullámzott a kép mint az ablakból, de homályos kissé hullámzó kép volt. A holdat is megnéztem egy zöld holdszűrővel. A keresőben úgy látszódott csodaszép látvány lesz éles volt és szép, de a távcsőben nem lehetett élesre hozni. Nektek is teljesen koppanásig be van tolva az élesség. Folyton ebben a pozícióban kell használni, mert bármilyen célpontot nézünk legyen az földi égi a legjobb képet úgy adja, hogy teljesen be van tolva.De nem tiszta éles a képe. Én csinálok valamit rosszul, ismétlem földi és égi objektumokat sem lehet élesen látni. Külterületre mentünk 1 kilométerre a városi fénytől. A harmatsapkát leveszítek vagy csak a porvédőt? 90/900 EQ2-n van nekem kicsit remegősnek tűnik. Pedig ma van a mars legjobb láthatósága de csak egy vöröses homály volt nekem. Ja még egy kérdés. Az állítható zenit tükör csak két pozícióban lát? Van a hagyományos mikor olyan mintha fix zenitbe néznék és amikor koppanásig lefelé tolom. A kettő között ha mozgatom sötétség. Tudom másnak ez egyértelmű, de nekem aki most kezdte nem.
Van egy Bajonett adapter Primérben fotózott valaki ilyen tubussal? Tapasztalat? Tippek? Előre is köszi a válaszokat.
Husi
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012.02.24. 22:35

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Husi » 2012.03.03. 21:45

Sziasztok!

Elfelejtettem megkérdezni. Nagy nagyításon kicsi pöttyöket látok a képen. Lehet látni hogy már a lencséken van kosz pedig 1 hetes a cucc. Gondolom nem a nagy lencse, hanem az okuláré. Pamut vatta 96% alkohollal jó választás a tisztításra, vagy más ötlet?
Husi
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012.02.24. 22:35

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Husi » 2012.03.03. 21:45

[quote="Husi"]Sziasztok!

Elfelejtettem megkérdezni. Nagy nagyításon kicsi pöttyöket látok a képen. Lehet látni hogy már a lencséken van kosz pedig 1 hetes a cucc. Gondolom nem a nagy lencse, hanem az okuláré. Pamut vatta 96% alkohollal jó választás a tisztításra, vagy más ötlet?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”