Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
netro83
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2011.10.24. 18:00

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: netro83 » 2011.10.29. 19:39

mizar írta:
Azért gondoltam, hogy írok, mert magam is egy 150/700-as távcső tulajdonosa vagyok.
Nem vagyok tapasztalt, de van összehasonlítási alapom, mivel előtte egy 110/806-os Mizar-al észleltem.
Kicsit úgy tetted fel a kérdést, mintha máris csalódtál volna a távcsövedben. Szerintem jól választottál,
véleményem szerint ez a kategória egyfajta mérföldkő lehet minden amatőrcsillagász számára.
Bolygóktól a mélyég objektumokig ez a típus kielégítheti mindenki érdeklődését, és el tudja dönteni, hogy megfelelő lesz-e számára a továbbiakban, vagy továbblép valamerre. Ez lehet akár kisebb akár nagyobb méretkategória is. Az optikai teljesítőképességén belül valamint az észlelőhely függvényében egy 15 cm-es tükrös távcsővel már hosszú évekre szóló észlelési programot lehet csinálni. Fontos, hogy sokat észlelj vele, így gyakorlatot szerzel majd a finom részletek megpillantásában is, ha az optikai elemek is alkalmasak erre.
A Jupiteren a két fő sáv mellett a többi részlet is előjön ha elég nyugodt a légkör, az M31 sötét porsávjai, az M33 csomósodásai, több halvány NGC objektum stb. mind láthatók egy ilyen távcsővel, az M13-felbontásáról nem is beszélve. Ha később tapasztaltabb észlelő leszel, esetleg lesz lehetőséged több távcsőbe nézni, el fogod tudni dönteni, hogy megelégszel-e vele vagy sem.
Az okulárkészletet érdemes fejleszteni, valamint nagyon hasznos lehet egy mélyég szűrő, mert a lehetőségeid kibővülnek ezáltal.
(A tapasztalataim vizuális észlelésre vonatkoznak)


Köszönöm a választ!

Dehogy csalódtam :) Azaz, nem a teleszkópban hanem az időjárásban csalódtam. Már várom, hogy kimenjek és felfedezzem a teleszkóp lehetőségeit csak sajnos az elmúlt időszak időjárása erre alkalmatlan volt eddig.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.11.01. 09:25

szia, szerintem a lehető legjobb döntést hoztad, 15cm már sokmindenre elég és még a mérete is barátságos!

hogy mi mindent (és hogyan) láthatsz vele, arra talán a leghasznosabb, ha a tiédhez hasonló méretű távcsővel készült rajzokat nézegetsz. itt vannak pl hanka rajzai, melyek egy 130/650-es newtonnal készültek, nagyrészt ráadásul budapesten:

http://egmesek.blogspot.com/

szerintem tökéletesen megmutatják, mi mindent láthatsz. talán nem azonnal, hanem némi gyakorlás után, és rengeteg türelemmel (különösen a halványabb, alacsony kontrasztú részletekhez kell némi tapasztalat - de ez gyorsan megszerezhető, hiszen hanka is csak idén kezdte!)

üdv, lf
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
netro83
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2011.10.24. 18:00

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: netro83 » 2011.11.01. 12:25

Köszönöm, megnéztem a blogot. Nagyon szép rajzok, fel is iratkoztam rá :)

Közben tegnap végre sikerült kijutnom és nézelődnöm. Kellemes 5 órát töltöttünk kint haverommal. Elsőként a holdat vettük célba. Hát, döbbenetessen szép. Szinte bármekkora nagyítással szép képet adott. Ezután a jupiterre fordultunk. Ez is szép volt, már a 25mmessel is néha bevillantak sávok. Holdjai szintén szépen látszódtak.. nekünk tetszett. Nagyobb nagyításon viszont sajnos homályos képet adott. Ezután az M45re mentünk. Ez kicsit "csalódás" volt nekem.. bár nem olyan képre számítottam mint amiket fotózni szoktak de jó lett volna látni a szép kék színét. Igaz lehet az időjárás miatt volt ez. Városon kívül is alig látszott valami az égből sajnos, nagyon ködös, párás volt az idő..

Bár összességében jó volt a tegnapi nap, legnagyobb tanulsága mégis az volt, hogy meg kell tanulnom "eligazodni" teleszkóppal az égen :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.11.01. 12:53

netro83 írta: Ezután az M45re mentünk. Ez kicsit "csalódás" volt nekem.. bár nem olyan képre számítottam mint amiket fotózni szoktak de jó lett volna látni a szép kék színét. Igaz lehet az időjárás miatt volt ez. Városon kívül is alig látszott valami az égből sajnos, nagyon ködös, párás volt az idő..

Bár összességében jó volt a tegnapi nap, legnagyobb tanulsága mégis az volt, hogy meg kell tanulnom "eligazodni" teleszkóppal az égen :)


Üdv!

Érdemes korábbi fórumírásokat olvasgatni, azt hiszem, hogy Csák Balázs szépen elmagyarázza azt, ahogyan a szemünk "fogyatékossága" miatt vagy korlátozottan, vagy egyáltalán nem láthatjuk az objektumok színét.
Az M45-nél nagyon szépen látszik a Merope köd, (nem csupán a csillagok körüli halo!) sötét égen meg lehet nézni ha legalább 7-8 csillagát a tyúkanyónak szabad szemmel meg tudod számolni.
Ha nem sötét égen mélyegezel, igazából minden objektum csalódás lesz egy olyan látványhoz képest amit a fényszenny. mentes hely képes adni.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.11.01. 14:19

mizar írta:
netro83 írta: Ezután az M45re mentünk. Ez kicsit "csalódás" volt nekem.. bár nem olyan képre számítottam mint amiket fotózni szoktak de jó lett volna látni a szép kék színét. Igaz lehet az időjárás miatt volt ez. Városon kívül is alig látszott valami az égből sajnos, nagyon ködös, párás volt az idő..

Bár összességében jó volt a tegnapi nap, legnagyobb tanulsága mégis az volt, hogy meg kell tanulnom "eligazodni" teleszkóppal az égen :)


Üdv!

Érdemes korábbi fórumírásokat olvasgatni, azt hiszem, hogy Csák Balázs szépen elmagyarázza azt, ahogyan a szemünk "fogyatékossága" miatt vagy korlátozottan, vagy egyáltalán nem láthatjuk az objektumok színét.
Az M45-nél nagyon szépen látszik a Merope köd, (nem csupán a csillagok körüli halo!) sötét égen meg lehet nézni ha legalább 7-8 csillagát a tyúkanyónak szabad szemmel meg tudod számolni.
Ha nem sötét égen mélyegezel, igazából minden objektum csalódás lesz egy olyan látványhoz képest amit a fényszenny. mentes hely képes adni.



Sándornak maximálisan igaza van. Még a legsötétebb égen se keressünk színeket a mélyég objektumokon. Bolygókon van esély egy kis sárgás-vöröses színre, mert azt látjuk a legjobban, de az sem olyan lesz, mint egy paradicsom. Nagyon halvány, árnyalatnyi, lehelletnyi.

Még az se vezessen senkit félre, hogy a bolygókkal foglalkozó topikokban színes fotókat lát, amit a kollégák készítettek. Vizuálisan nem így látszanak.
netro83
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2011.10.24. 18:00

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: netro83 » 2011.11.01. 21:59

Rendben, köszönöm a válaszokat.


Voltam aztán ma is kint.. Időjárás ugyanolyan mint tegnap, ködös, párás, kevés csillaggal. Viszont ma megtaláltam az andromédát.. elvileg. Sok részlet nem látszott belőle, inkább egy elmaszált csillagra hasonlított de még így is nagyon szép volt. Kiváncsi leszek milyen képe lesz ha majd az időjárás is jobb lesz illetve távolabb is megyek a várostól.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.12.18. 20:06

MA este nagyon szép idő van, az égen egy szál felhő sincs.
Főleg azoknak mondom, akik mostanában vettek csöveket, és még nem volt lehetőségük kipróbálni.

Kutya hideg van, öltözzetek fel, meg vigyetek magatokkal termoszban teát.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.18. 20:15

Kukac írta:MA este nagyon szép idő van, az égen egy szál felhő sincs.


Jó neked.
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2011.12.19. 18:16

Egyenlőre egy "terasz teszt" volt.
És csak azért írok ide róla hogy ha van valaki aki tépelődik, hogy vegyen vagy ne vegyen távcsövet akkor az ne tépelődjön.

Dec 18 este:

Körülmények:
- Óbuda lakótelep közepe 3. emelet (kb utcai lámpák magassága) + szemben bevásárló központ iszonyat fényekkel.
- Erkélyen próbáltam kicsit szoktatni a szemem a nem túl sötéthez, de szabad szemmel Jupiter és kész.

Távcső:
-egy 90/900-as lencsés + egy planetary 6mm-es

Élmény:
- egy darabig nem kaptam levegőt, majd rájöttem, hogy az agyam kikapcsolt és átadta az összes erőforrását az élvezet befogadásáért felelős részeknek.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.12.19. 18:41

csoknyai attila írta:Élmény:
- egy darabig nem kaptam levegőt, majd rájöttem, hogy az agyam kikapcsolt és átadta az összes erőforrását az élvezet befogadásáért felelős részeknek.


gratulálok, üdv a lejtőn. :D
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”