Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.12.27. 21:03

astrohist írta:Gratulálok az élményedhez! Nagyon szemléletesen írtad le, el is mentem. További szép élményeket: Lajos.

Köszönöm, igyekeztem úgy megfogalmazni ahogy átéltem :)
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.12.27. 21:23

Ha egy fűtetlen, de szigetelt helyiségben tudod tartani a felszerelés, kevésbé párásodik.
Nekem van egy ilyenem, mely közvetlenül az udvarra nyílik.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.12.28. 13:46

Üdv!

Észlelési tanácsot szeretnék kérni a január 4-i részleges napfogyatkozásra vonatkozóan.
Azt tervezzük egyik munkatársammal, hogy néhány fogékony általános és középiskolás gyereknek tartanánk távcsöves napészlelést. 2 műszert vinnénk ki, a 90/1250 Mak és a 80/900 refraktort, mindkettőt Baader NAPFÓLIÁVAL! ;)

A gyerekek kérdezték, hogy mivel nézhetik még a napfogyatkozást. Én mindenkinek megtiltottam a hegesztőszemüveget (mert csak a 12 feletti jó), napszemüveget, mobiltelefonos fotózást, kormos üveget, lejárt "szavatosságú" Eclipse napfogy. néző szemüvegeket és egyéb badarságokat, beleértve a szabadszemes észlelést is. Ugyanis rajtam a felelősség minden gyerkőc után, kizárólag napfóliás távcsővel nézhetik majd meg, amit még ragasztószalaggal külön rögzítek is a csőre. Az is lehet, hogy csak 1 csővel észlelünk.

Milyen egyéb óvintézkedést kellene még betartani, mit javasoltok, hogy tehetem még élvezetesebbé ezt az égi esemény? (tartok majd projektoros vetítést is nekik)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
KoviP
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2010.11.15. 22:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: KoviP » 2010.12.28. 13:54

Ha visztek keresőtávcsövet, akkor azt is fóliázzátok be, vagy fel se rakjátok, illetve ha végeztetek az észleléssel vagy épp senki nem használja a távcsövet, akkor fordítsátok el a naptól.

Én ma próbáltam először ki (végre:)) a napfóliát és tökéletesen működött, fantasztikus látvány volt és napfoltot is sikerült találnom. :) Sajnos elég rossz helyről (tető fölött) és rossz időpontban (dél után pár perccel) sikerült az észlelést végrehajtani, de lesz ez még jobb is. :)
"A felhőkön és a süvöltő szelen túl, az égbolt sarka mögött terül el a kozmosz. Végtelen és titokzatos, csalogatva hívogat, mintha folyton azt kérdezné: kik vagyunk e Földön és miért?"
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.12.28. 13:55

Atis írta:lejárt "szavatosságú" Eclipse napfogy. néző szemüvegeket


Szerintem nincs az ilyen szemüveggel semmi baj, ha nem rágta még meg a kutya. Szegeden évekig használtam ilyen '99-es szemcsiket. Az utolsó, megmaradt példány annyira biztonságos volt, hogy még elfordított látással is alig látszott a Nap vele. :)
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2010.12.28. 13:56

Szerintem a kivetités is nagyon jó lenne, mert akkor egyszerre többen is látják és annak legrosszabb esetben az okulárod látná csak a kárát... :D
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.12.28. 14:22

Atis írta: mit javasoltok, hogy tehetem még élvezetesebbé ezt az égi esemény? (tartok majd projektoros vetítést is nekik)


Esetleg csinálhattok lyukmaszkot, akár vicces mintázatokkal. Itt van pár kedvcsináló fotó, középtájt:

http://www.tboeckel.de/EFSF/efsf_ps/sof ... i_06_e.htm
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.12.28. 17:17

Köszönöm a tanácsokat! Okulárt nem áldozunk fel. :) Kereső helyett red-dot van, de azt is leveszem, a Napot csak megtaláljuk. :) A régi Eclipse-t úgy értettem, hogy egy leírás szerint akkor nem javasolják, ha nincs rajta fémréteg, vagy már tényleg a kutya szájából jött és szakadt vagy lyukas. De nem is hiszem, hogy ilyen bármelyik kölöknek lenne, de persze ők is mindig okoznak meglepetést. Majd figyelünk. Jobban aggaszt a több kilométer vastag felhőréteg... :?
Inkább segíts minthogy kötözködj.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.12.29. 12:27

Azért ne essünk át a ló tulsó oldalára! A hegesztő szemüveg jól használható, ha nem elég sötét, legfeljebb kettőt kell egymás mögé rakni!
Az extra napszűrös szemüveg jó ha van, de az emberiség több évezredig nem ismerte, mégsem vakultak meg. Azért ne feledjük, hogy a nagy felhajtás, hogy csak az erre a célra gyártott sötét szemüveget szabad használni - üzleti fogás.
Hanem nagyon ügyes dolog a lyukkamera! Egy jókora doboz, elején kis lyukkal, a szemközti oldalán átteszú papírra, a gyerekeknek általában tetszik. A kivetítés nagyon biztonságos, de valahogy a szemlélők nem érzékelik, hogy ez a Nap! A laikusnak az az "igazi" ha távcsőbe nézhet. Ezt sokszor tapasztaltam: a nyilvános bemutatásnál mindenki az okulárhoz tódul, pedig kivetítve sokkal kényelmesebb volt nézni. Viszont ilyen bemutatásnál jó, ha a távcsőre egy nagy árnykoló ernyút teszünk, ne hogy a cső mellett elcélozva közvetlenül a Napba nézzen valaki.
Csak legyen derült idő! BQ
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.12.29. 12:36

Igen, '99-ben is sokan annyira megijedtek a megvakulással fenyegető hisztitől, hogy inkább ki sem mozdultak a lakásból. Tény, hogy a látásuk nagyon nagy biztonságban volt így, de lemaradtak egy hatalmas élményről.

Januárban meg úgyis alacsonyan van a Nap, és párás a levegő, kisebb a sugárzás. A hülyeség ellen meg semmi sem véd.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”