Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
komax200
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.10.31. 19:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: komax200 » 2010.11.13. 22:32

Köszönöm a válaszokat!
Tényleg egészen belejöttem, és sikerült szereznem egy a Távcső világát is. Eszembe jutott hogy keresek egy meisser objektumot ki is szútam az m38 36 ot meg is van hhol kell lenniük, de nem tudom mit kell ltnom.Csak egy pontot, vagy többet,esetleg egy foltot?
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: sp. » 2010.11.13. 22:56

foltot. :D
ha jól értem, binóval nyomulsz. mostanában volt egy szép rajz az m36, m38 ról,kb tényleg ilyesmi: http://tamasasztro.haminfo.hu/Csillagas ... 01105.html
a folt arról ismerszik meg, hogy nem pont-szerű a forrása, de lehet hogy azt egy kicsi idő múlva veszed csak észre. bízz a binódban meg a szemedben. tudom hogy nem könnyű elsőre, hogy kb mit kell látni, eleinte kell egy kis idő hogy azt mondjad hogy "no tényleg ez az". távcsöveknél meg még a nagyítást is bekavar.

sp.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.11.14. 00:23

Halló Norbi.Egy 10x50-es binoklival az M36, 37, 38 egy kicsit "grizes" foltnak látszik, ha állványra teszed vagy jól letámasztod, akkor már sejthető, hogy csillagokból álló kiterjedtebb folt. Éjfél után megpróbálhatod az Ikrek "lábában" az éta Gem-től nyugatra az M35-öt is annak szépen kell már látszódnia. De akkor már feljön az Orion-köd is (M42, 43): fémyesesebb csillagokat burkoló "ködös fátyol". BQ.
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.11.14. 00:45

Szia Norbi!

Én is ilyen műszerrel észlelek és az előbb említettek (M36-37-38) nálam apró, halvány pacáknak látszódtak szép csillagkörnyezetben. Egyébként ott van a Fiastyúk is, biztos, hogy rögtön megtalálod, az is igen szép a binokliban(lehet hogy már említették, akkor bocs) Ja és az Ikerhalmaz valamint az Androméda-galaxis is igen látványos lehet, bár most igen nagy a horizont feletti magasságuk, így kicsit nyaktekergetős mutatvány, de én minden észleléskor felkeresem őket... Most a Hold is igen szépen mutat, én legalábbis még nem láttam ilyen szépnek(ma este a terminátoron rengeteg apró krátert láttam, csodálatos volt), és ha valaminek nekitámasztod a műszert a Jupiter néhány holdját is láthatod...

Üdv, Ferenc
fokypit
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.10.16. 21:33

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: fokypit » 2010.11.18. 22:06

MIndenkit üdvözlök!

Békés megyében, Orosházán lakom. Egy új, 60/900-as Skywatcher kisrefraktorom van, EQ1-es mechanikán. Eddig az erkélyünkről volt alkalmam kipróbálni. Pólusraállás csak névleg volt, be van állítva a mechanika 45 fokra, de biztos nem pontos, mert mindkét finomállítót álligatnom kell. Innen csak délkelet-dél-délnyugat felé tudok észlelni és a városközpontban nem is jó az ég, de majd elviszem valami jobb helyre. Felkerestem már a Holdat és a Jupitert is a holdjaival együtt - nagyon jól látszottak :)
Mély-eget eddig kettőt sikerült megnézni: az Orion-köd egy halvány pamacsként, míg a Fiastyúk szép, különálló csillagokként látszott még ebben a kistávcsőben is, a fent leírt körülmények között. Gondolom sötét helyről több mindent látnék.
Következő célpontok hétvégén hajnalban a Vénusz és a Szaturnusz.
A napkivetítő ernyőjét még nem próbáltam.

Vannak valami jó észlelési tanácsaitok?
Milyen fényesebb mély egeket figyelhetnék még meg?

Egy lelkes amatőr :)
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.11.18. 23:54

fokypit írta:Milyen fényesebb mély egeket figyelhetnék még meg?

http://makszutov.hu/kezdoknek/kistavcsoveslista.php
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.11.18. 23:59

Szia!

Gratula a távcsőhöz, remélem sok szép élményt ad majd, főleg sötét ég alatt!

fokypit írta:Vannak valami jó észlelési tanácsaitok?
Milyen fényesebb mély egeket figyelhetnék még meg?


Először is ajánlom a szakcsoport honlapját:

http://melyeg.mcse.hu/

ezen belül is elsősorban a Mélyég kalauz sorozatot, aminek pont az a célja, hogy a fenti kérdéseket megválaszolja.

Pár tipp a következő éjszakához: M15, M2, Androméda galaxis (M31) és népi zenekara (M32, M110), NGC 752, Ikerhalmaz; M34, M35, M36, M37, M38 nyílthalmazok.

Van valamilyen atlaszod, térképed?

Ha nincs még meg, akkor érdemes beszerezni a Csillagatlasz kistávcsövekhez c. kiadványt, ami meglepő módon egy nagyon jól összeszedett, távcső mellett is kiválóan használható atlasz, kifejezetten kisávcsövekhez. :) Rengeteg fényes mélyég és kettőscsillag van benne, rajzokkal.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.11.19. 00:11

És az alapmű a borult éjszakákra az Amatőrcsillagászok kézikönyve, ami 500+ oldalon számtalan észlelési jótanácsot rejt minden észlelési területhez. :)
fokypit
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.10.16. 21:33

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: fokypit » 2010.11.19. 21:24

Köszönöm a segítséget!

A Stellarium-ot használom térképnek, egyelőre maximálisan kielégítő.

Hogyan kell megkeresni egy olyan halványabb objektumot, amit szabad szemmel nem látok, de a távcső még "tudná"? Eddig úgy csináltam, hogy kinéztem Stellariumban, aztán egy hozzá közel eső csillagtól kiindulva kerestem a keresőtávcsővel, néha a főtávcsőbe nézve. Eddig nem jártam sikerrel, csak azokat tudtam belőni, amit szabad szeeml is látni (Orion-köd, Fiastyúk). Arra figyeltem, hogy tükörképet mutat a távcső.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.11.19. 22:16

fokypit írta:Hogyan kell megkeresni egy olyan halványabb objektumot, amit szabad szemmel nem látok, de a távcső még "tudná"?

Egy példa erre: http://makszutov.hu/kezdoknek/starhopping_pelda.php
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”