Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.11.06. 19:21

komax200 írta:Van egy Égi kalauz nevü kis könyvem (könyvespolcon találtam 91es kiadás) és letöltöttem a stellariumot.Nem tudom eldönteni hogy mit látok, a halak egy részét megtálom de utána teljesen elveszek, semmien más csillagképet nem találok azt is csak azért mer a jupiter környékén van.


A Halak elég semmitmondó csillagkép nekem. Inkább egy fényesebbet keress, egyértelműbbet és onnan kiindulva keresgélj tovább. A Stellarium sok segítséget tud ebben adni! Már kel az Orion is lassan, de a Szekeres biztosan fent van. Vagy ott van a Nagy-Medve pl. ami sosem nyugszik le Magyarországról nézve. Érdemes azért tudni, hogy merre vannak az égtájak.
komax200
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.10.31. 19:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: komax200 » 2010.11.06. 20:52

Köszönöm!
Szerencsére (sajnos) az égtájakkal nincs probléma mert a ház eggyik fala pont é-d a másik k-ny, sajnos mert ezek miatt sok dolgot kitakar a ház(pl északra semmit nem látni).Megpróbálom majd az oriont hátha nagyobb sikerem lessz vele mint eddig.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.11.06. 21:57

komax200 írta:Köszönöm!
Szerencsére (sajnos) az égtájakkal nincs probléma mert a ház eggyik fala pont é-d a másik k-ny, sajnos mert ezek miatt sok dolgot kitakar a ház(pl északra semmit nem látni).Megpróbálom majd az oriont hátha nagyobb sikerem lessz vele mint eddig.


A téli égbolt csodaszép! Szerintem sokkal szebb, mint bármikor máskor. Rajta fényes, és könnyen megjegyezhető, jellegzetes csillagképekkel. Ott van mindjárt az Szekeres. (Auriga) Jó nagy, ötszög alakú csillagkép. Hamar fent van és könnyű azonosítani. Mellette a Bika. A Fiastyúk, azaz Plejádok nevű csillaghalmaz alapján könnyű azonosítani. A Hiádok "háromszöge" ott van tőle nem messze. Szintén egy halmaz. Elég feltűnő, benne a Bika legfényesebb vörös csillagával! Akkor ott az Orion, ami mindenkinek kiszúrja a szemét. Szerintem kevés az az ember aki ne ismerné. Úgy 1 hónap múlva már este is látható lesz a Kis és a Nagy-Kutya csillagkép. Az utóbbiban az egész égbolt legfényesebb csillaga a Sirius! Az Ikrek sem egy semmitmondó látvány!

Északon van, de az égbolt látszólagos elfordulása miatt, ilyenkor szinte zenitben hever a Cassiopeia W alakja. Tőle nem messze az északi pólus vidéke a Kis-Medvével. Ami a Nagy-Medva felé mutat. Ennek egy részét Göncöl szekérnek is hívják. (ilyenkor közel látszik a horizonthoz) Biztos láttad már! Mellette a Perzeusz, ami nem mindig egyértelmű, de megtalálható csillagkép. Ott van még a Zsiráf is, amit szerintem az életben nem fogok tudni biztosan azonosítani! :) Közöttük meg a Sárkány tekereg.

Nyugaton még látszanak a nyári csillagképek legszebb példányai! A Hattyú, (Északi kereszt) a Lant, a Sas, (e három csillagkép 1-1 legfényesebb csillaga alkotja a nagy nyári háromszöget) és a Delfin. Szintén zenitben a Pegazus és az Androméda. Benne az égbolt legfényesebb és hozzánk legközelebbi, szabad szemmel is kiszúrható galaxisával. Később fent lesz majd a Rák és az Oroszlán is. A Rák elég halvány, de van benne egy gyönyörű, szabad szemes nyílthalmaz. Az Oroszlán viszont akármikor felismerhető sarló alakjáról, de akár egy igazi oroszlánnak is be lehet képzelni. Vagy egy bármilyen fekvő állatnak. Szép téli-tavaszi csillagkép!

Az őszi déli égbolt számomra szinte teljesen ismeretlen. Halvány, semmilyen csilagképekkel. Nem így télen, nyáron. Télen az Orion uralja a déli eget, nyáron pedig a Skorpió és a Nyilas. A galaxisunk centruma egyébként. Iszonyat sok, szabad szemes és binokulárral leggyönyörűbb objektummal!

Na, úgy kb. ennyi. Remélem segít majd valamit.. ;)
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára ge.nom 2010.11.07. 00:30-kor.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.11.06. 22:17

ge.nom írta:
Ott van még a Zsiráf is, amit szerintem az életben nem fogok tudni biztosan azonosítani! :)



Nekem tegnap sikerült először azonosítani a Camelo-t úgy, hogy az tényleg az is volt :) Rajzoltam neki képzeletben lábakat, és nyakat... :)
Én a Kígyótartóval vagyok így, az a csillagkép a rákfeném.

Matyi, egyébként genom írása szerintem nagyon jó, indulj el innen, érdemes most kelet felé nézni 10 óra után és az egyszerű alakzatokat keresni! Van belőlük bőven, biztos sikerrel jársz! ;)
komax200
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.10.31. 19:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: komax200 » 2010.11.07. 00:19

Nagyon köszönöm!
Elkezdtem keresni az Oriont egyből megtalálta, biztos is vagyok benne hogy azt láttam!Összehasonlíthatatlan azzal amikor a halakat próbáltam kibogarászni.A Bikát is teljesen sikerült azonositani, a Szekerest nem de nem vagyok benne biztos hogy ez csak az én hibám mert kicsit befelhősödött a zenit környéke.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.11.07. 00:31

komax200 írta:Nagyon köszönöm!
Elkezdtem keresni az Oriont egyből megtalálta, biztos is vagyok benne hogy azt láttam!Összehasonlíthatatlan azzal amikor a halakat próbáltam kibogarászni.A Bikát is teljesen sikerült azonositani, a Szekerest nem de nem vagyok benne biztos hogy ez csak az én hibám mert kicsit befelhősödött a zenit környéke.


Na, menni fog ez! :) Érdemes megkeresni az M42-t az Orionban. Binokliban is nagyon hálás objektum!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.11.07. 20:04

A Vízöntő és Halak az őszi ég "unalmas" csillagképei! A Halak nyugati része, benne a fényes gamma Picium-mal a Pegasusból kiindulva található meg. A "Pegasus négyszög" (alfa Andromedai, béta, gamma, alfa Pegasi) kát hátsó csillagával taélálható meg legkönnyebben. Ha a béta és gamma Peg-et délfelé meghosszabbítjuk, bele futunk a gamma Peg-ba. A Halak keleti fele az Andromeda alatt található meg. Érdemes egy kicsit keresgélni, mert van ott egy szép extragalaxis, az M74. Ha az éta Aquariitól kicsit kelet felé megyünk, rebukkanunk, 9,2 magnitudó, 10 ívperc hosszú. Kiindulás lehet a Kos alfa és bétája is, ezeket meghosszabbítva nyugatra, majdnem mégegyszer ugyanekkora távolságra van az M74. Kis távcsővel jó ég mellett kis nagyítással érdemes keresni. A Halak és a Kos alatt ott van a nagy Cet, a legjellemzőbb a Cet feje, kis hatszög a Kostól délre. Az Andromeda bétáját a Kos csillagain át délfelé meghosszabbítva mégegyszer akkora távolságra lehet megtalálni. (Itt van a Cet legfényesebb csillaga, az alfa Ceti.)
Az alfa Ceti közelében megint csak akad egy fényesebb extragalaxis, az M77 (8,8 mg). Az alfa közelében nyugatra két halványabb csillag a gamma és delta Ceti, , a deltától balra, kicsit lefelé (délkeletre) található a kb. 7 ivperces extragalaxis. Tiszta éjszaka, zavaró fény nélküli égen kb. 7-8 cm-es távcsővel megtalálhatók, (nagyon jó észlelőhelyről talán kisebbel is). Lehet próbálkozni, én valamikor Jósvafőről 7 cm.-essel jól feléleltem ezeket. BQ
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.11.07. 23:11

komax200 írta:Van egy Égi kalauz nevü kis könyvem (könyvespolcon találtam 91es kiadás) és letöltöttem a stellariumot.Nem tudom eldönteni hogy mit látok, a halak egy részét megtálom de utána teljesen elveszek, semmien más csillagképet nem találok azt is csak azért mer a jupiter környékén van.


Na ez a könyv pont jó lesz.
Mielőtt rátér a csillagképek egyenkénti tárgyalására, van 5 db, római számmal jelzett kétoldalas térkép. Az kell neked ha a könyvből akarsz tájékozódni.
I:az északi égi pólus vidéke
II:az őszi-téli ég (ez most az aktuális)
III:tavaszi ég
IV:nyári-őszi ég
V:a Magyarországról nem látható ég

De stellarium is jó meg genom leírása.
90/900 refraktor
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.11.10. 08:15

Az őszi égbolt ismeretlen, igen, kissé kietlen, igen. De a tavaszi égbolt is! Csak ott van egy északi UMa, Com és CVn, ami feldobja, jó pár Messier galaxissal. Az őszi égen is vannak fényes, 8-9-10-m-s galaxisok, nem csak Messier-ek. A Cetben pl. 4 galaxis éri el vagy múlja felül a 10m-s határt: M77, NGC 247, NGC 157, IC 1613. És ott van az ég egyik legnagyobb és legszebb planetáris köde, az NGC 246, mely 8m-s. Az őszi ég legnagyobb "baja", hogy a tavasziakhoz hasonló vagy azokat felülmúló, látványos, fényes galaxisok nagyon alacsony deklináción, zömmel -20 fok alatt vannak. A Sculptor, Fornax jószerivel alig észlelhető tőlünk. De pl. az NGC 253 -20 fokon könnyen elérhető jó égen, és ez a 7m-s, fél fokos GX már binoklival is látható.
A Halakban van még két fényesebb, de nem túl érdekes GX, az NGC 524 és NGC 488. A többi fényes objektumhoz lásd a Meteor 2010/10-es számában megjelent cikket az őszi égboltról.

Snt
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.11.11. 09:47

>>Van egy Égi kalauz nevü kis könyvem<<
De jó, hogy Pape leírta a tartalmát, rájöttem, hogy e könyv alapján kezdtem el megismerni az eget :) .
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”