Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.09.25. 18:54

Könnyen lehet. A 6mm-es Planetary fully-multi okuláromban ugyanis olyan pontszerű Albireo-t láttam, amilyet addig soha. Mintha éppcsak egy tű leghegyét bökték volna bele a fekete vászonba. :)
Viszont a 10mm-es normál Pössl képe is jó volt, egyedül a 25-ös vacakol. Fura.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.09.26. 17:26

Arpstronomer írta:Könnyen lehet. A 6mm-es Planetary fully-multi okuláromban ugyanis olyan pontszerű Albireo-t láttam, amilyet addig soha. Mintha éppcsak egy tű leghegyét bökték volna bele a fekete vászonba. :)
Viszont a 10mm-es normál Pössl képe is jó volt, egyedül a 25-ös vacakol. Fura.



Ilyen rövid fókusznál, kis nagyításnál nem kell meglepődni, ha előjön néhány hiba, bár a Plösslök elég jól korrigálják a rövid fókusz optikai bajait. Próbálj ki esetleg más, hasonló fókuszú okulárokat, hátha eltűnik. Ha nem zavaró, akkor meg észlelj tovább. :)
Egyébként lehet, hogy Balázsnak igaza van, és az egyik lencsetagról lemaradt a bevonat.

snt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.09.27. 22:22

Napfoltok: akinek van napszűrője/okulárja egy kicsit észlelheti a napfoltokat! Délkeleten megy kifelé a nagy folt, érdemes megnézni, látszik-e a Wilson-jelenség (a folt tölcsérszerű bemélyedése a fotoszférába). Esetleg "anti-Wilson" (kidomborodás).
Ma, 27-én egy helyes kicsi folt keletkezett az É-i félgömbön, majdnem a középvonalon. Követni lehet a további sorsát: fejlődik vagy hamar eltűnik.
Az északi nagy bipoláris most megy át a centrálmeridiánon, jól követhető a szerkezet változása. BQ
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.10.08. 09:59

Hartley-üstökös. Alighanem csalódást okoz a kisebb távcsővel észlelőknek! A fényesség alatta van az előrejelzésnek (éltaléban az előre kiszámított fényesség inkább tájékoztató jellegű? a valóság jelentősen eltérő lehet.) A Hartley arénylag nagy kiterjedésű, kb. 10-12 ivperc (nagy távcsővel talán még nagyobb, főleg fotón!). Az összfényesség nagy felületen oszlik el, ezért észlelhető halványnak, különösen fényszennyezett égnél beleolvad az előtér-fénybe! Nagyon kitratóan és alaposan kell keresni.
A fényességet nem lehet közvetlenől a pontszerű csillaghoz hasonlítani! Több becslési mód van, a legegyszerűbb a csillag-képeket extrafokálisra állítani (akkora átmérőre mint az üstökös!). A környező csillagok fényessége a planetárium-programok többségénél megállapítható.
Ma az khi-h Persei (Perseus ikerhalmaz) mellett húz el, jó ég mellett aránylag könnyű a halmazhoz viszonyítva megtalálni. Próbáljátpk megkeresni! BQ
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.10.10. 09:01

Fényszennyezés szempontjából nem éppen ideális helyről, városból, éppen hogy sikerült megpillantani a Hartley-2-őt. (15cm-es Newtonnal) Csak a halvány, közepe(?)-felé sűrűsödő foltot láttam, a formáját nem tudtam volna megítélni. Akár egy nagyon halvány gömbhalmaz is lehetett volna, de mivel pontosan a térképek által jelzett helyen volt, így feltételezem, hogy az üstökös volt.

A Jupiter nagyon látványos volt tegnap este, a holdak érdekes elrendeződése miatt. Amikor ránéztem, éppen kivonult a bolygókorongról az egyik hold árnyéka. (A Ganümédeszé lehetett.) Mindemellett a Nagy Vörös Folt is látható volt. Kár, hogy fotót nem tudtam készíteni! Az mindig meglep, hogy a holdak árnyéka milyen kontrasztosan és élesen látható!

Azon gondolkodom, hogy a Vénusz sarló megfigyelésére vajon lenne-e esély? Gyakorlatilag nappali/esti égen kellene megkeresni, de nagyon csábító, hogy milyen nagynak látszódna most a korongja.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.10.10. 16:40

Halló Barnabás! Megpróbálhatod a Vénuszt nappal, én a 20 cm-es Heydével gyakram megtaláltam a nappali égen. Igaz, hogy nagyon alacsonyan áll. Űgy látom, hogy holnap (11-én) 13:56-kor delel (NyISz). Akkor pontosan déli irányban, Budapesten 20 fok magasan delel. Ha kijelölheted a déli irányt (pontosan), akkor ebben az időpontban, dél felé állított távcsövet a látóhatár fölött 20 fokkal megtalálható. (A Heyde refraktorral ez könnyű volt, mert van osztottköre. Aznapra megnéztem a Nap és a Vénusz deklináció különbségét, beállítottam a Napot - persze napokulárral -, azután a deklinációs körön elforgattam a deklináció különbség szögével. A délvonalat a delelő Nap árnyékával tűztük ki. Kicsit macerás, d ment, és általában a 6 cm-es keresőben megláttuk.) Egyébként amatőrök 15 cm-es tükrössel is megtalálták.
Sikeres vadászatot: BQ
komax200
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.10.31. 19:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: komax200 » 2010.11.06. 18:36

Most kezdtem egy 10x50 binokulárral.Gondoltam először csak ismerkedek az éggel, de sehogy sem bírok kiigazodni a csillagtérképeken Nincs valahol egy leírás hogy hogy kell, vagy majd belejövök.Valószinüleg már felmerült a kérdés ezen a 70 oldalon de nem találom.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.11.06. 18:53

komax200 írta:Most kezdtem egy 10x50 binokulárral.Gondoltam először csak ismerkedek az éggel, de sehogy sem bírok kiigazodni a csillagtérképeken Nincs valahol egy leírás hogy hogy kell, vagy majd belejövök.Valószinüleg már felmerült a kérdés ezen a 70 oldalon de nem találom.

Konkrétan mi a probléma? Milyen csillagtérképed van? Ajánlom Vizi Péter csillagatlaszát ami nem csak egyszerű térkép, de megtanit az égbolton történő tájékozódásra is.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.11.06. 19:15

komax200 írta:Most kezdtem egy 10x50 binokulárral.Gondoltam először csak ismerkedek az éggel, de sehogy sem bírok kiigazodni a csillagtérképeken Nincs valahol egy leírás hogy hogy kell, vagy majd belejövök.Valószinüleg már felmerült a kérdés ezen a 70 oldalon de nem találom.


Én pl. a Stellarium nevű planetárium program segítségével tanultam meg a csillagképek nagy részét.
Kiválasztottam egy szép fényeset amit ismertem (Orion) és onnan kiindulva, a számítógépen látott
kép alapján megkerestem az ég alatt is. Majd bejöttem, és ismét megnéztem-megkerestem odakint.
El lehet indulni a Nagy-Medvétől vagy a Cassiopeiatól is. Azok is elég ismertek szerintem.

De egy áttekintő égbolt/csillagtérképpel is meg lehet csinálni ugyanezt, az ég alól.
Ezzel a kis térképpel pl. ezt tökéletesen meg lehet tenni. És csak 100 Ft.

Vizi Péter atlasza nagyon jó! Ha már sikerült egy kis égboltismeretre
szert tenned, sok érdekességet láthatsz a 10x50 binokulároddal!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára ge.nom 2010.11.06. 19:18-kor.
komax200
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.10.31. 19:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: komax200 » 2010.11.06. 19:18

Van egy Égi kalauz nevü kis könyvem (könyvespolcon találtam 91es kiadás) és letöltöttem a stellariumot.Nem tudom eldönteni hogy mit látok, a halak egy részét megtálom de utána teljesen elveszek, semmien más csillagképet nem találok azt is csak azért mer a jupiter környékén van.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”