A Föld tengelyferdesége

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Csonglee
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2010.04.01. 20:43

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: Csonglee » 2010.12.31. 15:20

Sziasztok!
Épp egy parázsló vita alakult ki a kis társaságomban. :) . A föld tengelye billeg vagy sem? Ez váltja ki az évszakok változását, vagy sem? Illetve a hold forog e a saját tengelye körül?
HELP!! :D
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.12.31. 15:42

A Föld tenygelye többféle periodikus mozgást is végez.
Az egyik a precesszió, ami ahhoz hasonlít amikor a forgó pörgettyű lassan imbolyog és a tenygelye eközben egy kört ír le. E mozgás során a tengely dőlésszöge nem változik, és 26 ezer év a periódusa, úgyhogy nem is nagyon vehető észre.
A Föld tengelyének a dőlésszöge is változik úgy tudom csak 1-2 fokot és ez is több ezer éves időskálájú változás.
Az évszakok váltakozása annak tudható be, hogy a forgástengelye a bolygónknak megdőlt (23 fokban), és emiatt a Nap körüli keringése során más-más részeit éri több/kevesebb napfény.

A Hold forog a saját tengelye körül. Mi azért látjuk mindig ugyanazt az oldalát, mert pont annyi idő alatt fordul meg egyszer, amennyi idő alatt megkerüli a Földet.
90/900 refraktor
KoviP
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2010.11.15. 22:04

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: KoviP » 2010.12.31. 18:51

Hozzátenném még azt, hogy pont Holdunknak köszönhető, hogy ennyire stabil a Föld tengelyferdesége. A Hold nélkül majd 90 fokos billegés is valószínűsíthető lenne, amely nagyban megnehezítette volna az élet (de legalábbis az értelmes élet) kialakulását.
"A felhőkön és a süvöltő szelen túl, az égbolt sarka mögött terül el a kozmosz. Végtelen és titokzatos, csalogatva hívogat, mintha folyton azt kérdezné: kik vagyunk e Földön és miért?"
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.12.31. 20:00

Kedves Gábor! A Föld tengelye 23,4 fokos szögben hajik el a pályasíkra függölegestől (vagyis ennyivel dől), ennek a dőlésnek az iránya rövid időszak alatt a térben állandóan egy irányú. Innen erednek az évszakok, mert a nyári évszakban az északi pólus mutat a Nap irányába, ezért nálunk a Nap ilyenkor magasra emelkedik és hosszúak a nappalok. A téli évszakban az északi pólus elfordul a Naptól, a déli fordul a Nap felé, ezért van akkor a déli földtekén nyár.
A tengely hajlása csak kis mértékben "billeg", 40 000 év alatt kb. 1,3 fokkal "leng" ki. Ezt nevezik inklináció-változásnak. (Most éppen kicsit csökkenőben van.) Jelentősebb, hogy a tengely iránya a térben lassan körbe fordul, egy 26 000 éves periódussal. Ennek következménye, hogy a mi naptári rendszerünk szerint az évszakok pl. 13 000 év múlva éppen fordítottak lesznek: a mai naptár szerint decembere lesz nyár közepe. A harmadik jelenség a Föld ellipszis alakú pályájának nagytengelye kb. 100 000 éves peridósussal szintén körbe fordul, most pl. január elején vagyunk legközelebb a Naphoz, és július elején a legtávolabb. 50 000 év múlva a helyzet éppen fordított lesz. Egy negyedik nagyon lassú jelenség az ellipszis alaku pálya "elnyúltsága", excentrumsságának szintlén kicsi, de folyamatos változása. Következményeként néha majdnem köralakú a földpálya.
Külön-külön ezek a változások nagyon kicsik, de év-tízezredek alatt a hatásuk összegeződik. A horvát Milankovich és a magyar Bacsák György ezeknek az alapján dolgozta ki az elmúlt 600 000 év alatt bekövetkezett éghajlat változások, az un. negyedkori eljegesedések (jégkorszakok) elméletét, amelyet a földtani vizsgálatok szépen igazoltak. De ezek a hatás évek, vagy évtizedek (sőt évszázadok alatt) nem érzékelhetők! (A jelenlegi éghajlt-időjárás változás ezektől teljesen független.)
A Hold forog a tengelye körül, ugyan annyi idő alatt, amely alatt a Földet megkerüli. (Kötött keringés.) Ezt könnyen bizonyíthatod: járj körül egy asztalt, úgy hogy az arcod mindiog az asztal közepe felé nézzen. Ez csak úgy tudod megtenni, hogy ha közben egyszer a tengelyed körül is megfordulsz. Ha ugy jársz körbe, hogy nem fordogsz a tengely körül, akkor egy félfordulat múlva háttal állsz az asztal közepének.
Üdvözlettel: BQ.
Csonglee
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2010.04.01. 20:43

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: Csonglee » 2010.12.31. 20:37

Köszönöm mindenkinek a kimerítő válaszokat!
Mos már minden világos,és tiszta!
Mindenkinek Boldog Újévet Kívánok! Remélem jan4.-én derült ég lesz:)
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: Bence » 2011.01.01. 12:52

Üdv!
Ennek kapcsán felmerült bennem pár kérdés.
1.A föld tengelydőlésének és pályájának a megváltozásai teljesen periodikusak?Szóval teszem azt millió évek múlva is ugyan ezeket a változási ciklusokat fogja bejárni mint most?(feltételezve persze azt hogy ezt nem zavarja meg semmi)
2.Sejtem ez nem egy véletlen egybeesés,hogy a Hold pont annyi idő alatt fordul meg a tengelye körül mint amenyi idő alatt megkerüli a Földet.Mert,ha véletlen egybeesés lenne akkor maximum közelítőleg azonos lenne, így pedig egy idő után más része is fordulna.Szóval van ennek a kötött keringésnek valami feltétele, vagy oka?
Előre is köszi,
Bence
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.01.01. 13:13

1. Nem, a pályaváltozások csak nagy vonalakban ciklikusak. A többi bolygó háborgató hatása befolyásolja a változásokat. De százezer vagy millió éves nagyságrendben érvényesnek tekinthetők.
2. A Hold kötött keringését stabilizálja az, hogy a tömegközéppontja nem esik egybe a mértani központtal, hanem a Fold felé kissé eltolódik. A Hold azonban lassan távolodik a Földtől, ezzel a keringési ideje megnő. Ha a tengelyforgás állandó marad, akkor egy idő múlva a Földről nézve lassan elfordul. A kérdés azonban az, hogy az árapály hatás a jövőben a forgást is lassítja-e, és ezzel mindig kötött marad. Erre vonatkozóan homlokegyenest ellentétes feltevéseket olvastam. Lajos.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára astrohist 2011.01.01. 17:15-kor.
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: Bence » 2011.01.01. 15:12

Találtam ehhez egy kis kiegészítést az ELTE CSillagászati tanszékének oldalán:
"A Hold gravitációs ereje okozza a Földön megfigyelhető árapály jelenségét. A Hold gravitációs vonzása erősebb a Föld Holdhoz közelebbi pontján, gyengébb az ezzel ellentétes pontban. Mivel a Föld nem teljesen merev test, egy kissé megnyúlik a Hold vonzási irányában: kívülről nézve két dudor jelenik meg. Ez a jelenség sokkal erősebb a világóceán, mint a földkéreg esetében. Mivel a Föld sokkal gyorsabban forog a tengelye körül, mint ahogy a Hold a Föld körül kering, a két dudor végigsöpör a felszínen, az óceánoknál és tengereknél megfigyelhető árapályjelenséget okozva.

Az óceánokon átvonuló, valamint a földkéregen megjelenő árapálydudor - az óceánok tehetetlensége, valamint a tengerfenékkel való súrlódása, továbbá a Föld kérgének szilárd volta miatt - kissé a Hold és a Föld középpontját összekötő egyenes ,,előtt'' van, így a jelenség a Föld forgását fékezi, a Holdét pedig gyorsítja. Ez a forgási-energia átadását jelenti: a Föld forgása csökken, a Hold pedig mindig kissé távolabb kerül a Földtől. Ugyancsak az árapálysúrlódás miatt alakult ki a Hold szinkronforgása: keringési ideje megegyezik tengelykörüli forgási periódusával. Ugyanúgy, ahogy most a Föld forgását a Hold lassítja, a Hold tengelykörüli forgását a múltban a Föld lassította egész addig, amíg be nem állt az egyensúlyi állapot: a holdi dudor most pontosan a Föld felé néz. A Naprendszer holdjai jelentős részénél ez a folyamat zajlott le, sőt a Plútó-Charon esetében mára már a Plútó tengelykörüli forgása is szinkronizálódott!"

Így most már érthetővé vált.
Itt az oldal címe:http://astro.elte.hu/icsip/ajanlo/
Szerintem jó kis oldal, sok jót lehet olvasni.Mondjuk most is megtaláltam az igazságot.
Üdv,
Bence
Sain
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2011.10.09. 23:23

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: Sain » 2011.10.09. 23:47

Kirami írta:
zsolti1976 írta:Én is azon a véleményen vagyok, hogy a tengelyferdeség nem a Hold keletkezésekor, sem nem más ütközés során keletkezett. Mert ha a Hold keletkezése miatt (Theia ütközés) van, akkor a Holdnak forgástengelyre merőlegesen kellene keringenie. Ha későbbi ütközés miatt, akkor annak következménye(i) hol lelhetőek? A Föld szilárd külső kérge úszik a belső folyékony anyagon.(asztenoszféra). Szerintem itt lehet a megoldás, ami összefügg a lemeztektonikával is, a kontinensek asszimetrikus elhelyezkedésével, stb. Kb. mintha a külső kéreg forgása elcsúszott volna a folyadékon. ?????


Ki is emeltem egy kicsit, amivel kezdenék. A földkéreg még csak véletlenül sem úszkál semmi folyékonyon. Ez tévhit, melynek oka a korszerűtlen középiskolai oktatás. Az asztenoszféra kérlek szépen a szilárdhoz jóval közelebb áll, mint a folyékonyhoz. A magas nyomás és hőmérséklet hatására képlékeny lesz ugyan, de ha a kezedbe adnék belőle egy darabot, akkor szilárdnak vélnéd. Ez a képlékenység csak arra elég, hogy a kontinensek évente 2cm-t elmozdulhassanak rajta, ami persze igen elenyésző a Föld méreteihez képest. Az egész Föld egész belsejében csak egy vékonyka, D"-rétegnek elnevezett réteg van (a földköpeny és a külső mag között), ahol a Föld anyaga folyékony lehet (szférálisan).

Továbbá:
A Holdnak minek kéne merőlegesen keringenie?
A fene megette volna, ha a kontinensek összebeszéltek volna, hogy ki hova "úszik", hogy szimmetrikusan álljanak. Aki látott szimmetrikus szilárd felszínű égitestet, szóljon feltétlen, és én megeszem a bugyimat! Nyilvánosan!

Biblia? Jaajjjj! ugye nem megint a Däniken dolog jön?! Mert ha igen, figyelmeztess az első sorban, és a többit nem olvasom el. Ha meg nem, akkor meg mutass olyan Gilgames eposzt, amiben kéregrepedésekről van szó. Ez most nem bugyievős, hanem tényleg.

Tipp: Olvass föcikönyveket!


Däniken tényleg téved a Földönkívülis elméletével. Szerintem mindent emberek csináltak a Földön.
Amúgy a Biblia, vagy egyéb mondák, legendák tanulmányozásától nem kell feltétlenül elzárkózni.
A Föld tengelyének ferdülését nem csak ütközés okozhatta. Szerintem, ha egy másik bolygó, vagy nagyobb üstökös túlságosan közel ment a Földhöz az is ki mozdíthatta a tengelyt. Egy tömör, nagy vas meteor. Amennyiben másképp állt.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.10.10. 00:00

Manapság, ha valaki új elmélet kigondolására adja a fejét érdemes szimulációs programokkal elemezni a forgatókönyveket, így sok hülyeségtől kíméljük meg magunkat és a leendő olvasótábort. :)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”