A Föld tengelyferdesége

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
zsolti1976
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2009.10.09. 09:35

A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: zsolti1976 » 2009.11.02. 15:49

Üdv!

Arra szeretnék választ kapni, hogy a Föld tengelyferdeségét milyen ok váltotta ki és kb. ez mikor történt.

Köszönöm a leendő válaszokat!!
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.11.02. 16:48

Tudomásom szerint az ütközés azzal a bizonyos Mars-méretű bolygóval, aminek nyomán a Hold is kialakult.
Ez még nagyon az elején, úgy 4,5 mrd éve történt.
90/900 refraktor
zsolti1976
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2009.10.09. 09:35

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: zsolti1976 » 2009.11.04. 13:38

Én is erre gondoltam, de azt nem értem, hogy akkor a Hold miért nem a forgástengelyre merőlegesen kering, ugyanúgy, mint a többi bolygó esetében. Még az "oldalára dőlt" Uránusznak is merőlegesen keringenek a holdjai... Nekem úgy tűnik, mintha a Hold keletkezése után a Földnek még nem lett volna tengelyferdesége, és az valamikor később alakult volna ki. Viszont egy ilyen nagy tengely-módosulást csak tekintélyes becsapódás okoz.
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2009.11.05. 10:31

Egy csomó mindent írtam ide, aztán kitöröltem mindent, és elhatároztam, hogy gondolkodok.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2009.11.05. 11:37

A kérdés, hogy a Föld tengelyének dőlése valóban egy külső hatásra alakult-e. Erre semmi bizonyiték sincsen. Egy nagyon kényelmes magyarázat, amely mögött semilyen fizikai bizonyiték sem áll.
A brobléma ott van, hofgy a földtörténet és a csillagászat közt semilyen párbeszéd sincsen. A lemeztektonika egészen más irányban halad, és meg sem próbálnak a csillagászat és az geo-történet kutatói egyeztetni! BQ
zsolti1976
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2009.10.09. 09:35

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: zsolti1976 » 2009.11.05. 22:57

Én is azon a véleményen vagyok, hogy a tengelyferdeség nem a Hold keletkezésekor, sem nem más ütközés során keletkezett. Mert ha a Hold keletkezése miatt (Theia ütközés) van, akkor a Holdnak forgástengelyre merőlegesen kellene keringenie. Ha későbbi ütközés miatt, akkor annak következménye(i) hol lelhetőek? A Föld szilárd külső kérge úszik a belső folyékony anyagon.(asztenoszféra). Szerintem itt lehet a megoldás, ami összefügg a lemeztektonikával is, a kontinensek asszimetrikus elhelyezkedésével, stb. Kb. mintha a külső kéreg forgása elcsúszott volna a folyadékon. ?????
zsolti1976
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2009.10.09. 09:35

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: zsolti1976 » 2009.11.06. 00:17

Mire bukkantam: a Biblia szerint az özönvíz után lettek az évszakok (vagyis akkor lett tengely-ferde a Föld forgása...) a Gilgames (sumér Noé) sztoriban először kéregrepedéseket, majd özönvizet okozott a Földet megközelítő, majd becsapódó Égi gyík, amit folyamatosan nyomon követtek feltűnésétől fogva, amint közelített. Lehet, hogy a régiek többet tudtak, hogy leírták ezen történeteket? :roll:
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2009.11.06. 10:49

zsolti1976 írta:Én is azon a véleményen vagyok, hogy a tengelyferdeség nem a Hold keletkezésekor, sem nem más ütközés során keletkezett. Mert ha a Hold keletkezése miatt (Theia ütközés) van, akkor a Holdnak forgástengelyre merőlegesen kellene keringenie. Ha későbbi ütközés miatt, akkor annak következménye(i) hol lelhetőek? A Föld szilárd külső kérge úszik a belső folyékony anyagon.(asztenoszféra). Szerintem itt lehet a megoldás, ami összefügg a lemeztektonikával is, a kontinensek asszimetrikus elhelyezkedésével, stb. Kb. mintha a külső kéreg forgása elcsúszott volna a folyadékon. ?????


Ki is emeltem egy kicsit, amivel kezdenék. A földkéreg még csak véletlenül sem úszkál semmi folyékonyon. Ez tévhit, melynek oka a korszerűtlen középiskolai oktatás. Az asztenoszféra kérlek szépen a szilárdhoz jóval közelebb áll, mint a folyékonyhoz. A magas nyomás és hőmérséklet hatására képlékeny lesz ugyan, de ha a kezedbe adnék belőle egy darabot, akkor szilárdnak vélnéd. Ez a képlékenység csak arra elég, hogy a kontinensek évente 2cm-t elmozdulhassanak rajta, ami persze igen elenyésző a Föld méreteihez képest. Az egész Föld egész belsejében csak egy vékonyka, D"-rétegnek elnevezett réteg van (a földköpeny és a külső mag között), ahol a Föld anyaga folyékony lehet (szférálisan).

Továbbá:
A Holdnak minek kéne merőlegesen keringenie?
A fene megette volna, ha a kontinensek összebeszéltek volna, hogy ki hova "úszik", hogy szimmetrikusan álljanak. Aki látott szimmetrikus szilárd felszínű égitestet, szóljon feltétlen, és én megeszem a bugyimat! Nyilvánosan!

Biblia? Jaajjjj! ugye nem megint a Däniken dolog jön?! Mert ha igen, figyelmeztess az első sorban, és a többit nem olvasom el. Ha meg nem, akkor meg mutass olyan Gilgames eposzt, amiben kéregrepedésekről van szó. Ez most nem bugyievős, hanem tényleg.

Tipp: Olvass föcikönyveket!
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.11.06. 11:34

Kirami írta: Az egész Föld egész belsejében csak egy vékonyka, D"-rétegnek elnevezett réteg van (a földköpeny és a külső mag között), ahol a Föld anyaga folyékony lehet (szférálisan).


Akkor a külső maggal is ez a helyzet? (Ez se folyékony, hanem ez is csak képlékeny az extrém körülmények miatt?)
90/900 refraktor
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2009.11.06. 11:59

Úgy tudom, az szilárd Fe és Ni. Legalábbis ezt tanultam geofizika-órán.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”