Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Kolipoki
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2019.03.01. 11:17

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kolipoki » 2019.03.05. 10:25

Jól van, nevessetek csak ki nyugodtan :D Persze tudom mennyi 900 mm, nézegettem is mérőszalaggal, hogy hogyan mutatna függőlegesen ;) a nagy hátizsákban. De mikor a boltban megláttam sokkal nagyobbnak tűnt, (átmérőre is) és gondoltam a külső váza (burkolata), illetve kihuzat miatt, stb. És tömegközlekedésen ekkora méretnél már 10-20 cm is számít, ezért tudakozódtam a külső méreteiről
Ezen a fotón például amikor egy ember méreteihez hasonlítják, nem adja vissza sztem...
https://tavcso.hu/termekcsoport/SWR909eq2
De biztos érzéki csalódás volt a többi kisebbhez képest, mint amikor a Hold nagyobbnak tűnik amikor lenyugszik, vagy felkel... :)
Jaa és az állvány is sokkal masszívabb, mint ahogy elképzeltem...

Köszönöm a megerősítést, hogy nem fogok vele rosszul választani!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.03.05. 11:19

Nem nevet ki senki sem. Elhiszem, hogy bizonytalan vagy, mérlegelsz, tanácsot kérsz.
Mérlegeld azt is, hogy a 90/900-as nem csupán a bolygók megfigyelésére jó. Ha szép az ég, mást is akarsz majd nézni, nem pedig órákig egy-két bolygót folyamatosan. (Bár lehet azt is.) Szeretnél majd kettősöket nézni és mély ég objektumokat. Azok leginkább a Zenitben, vagy annak környékén élvezhetők a legjobban. A 90/900-as csővel többet fogsz a földön feküdni, guggolni, térdelni, hasalni. mint állni. Ez egy idő után marha kényelmetlen tud lenni. Ezt onnan tudom, hogy nekem is van egy 90/1000 akromátom. Hiába van zenittükör, akkor sem lehet kényelmesen használni, nem is használom. Néha Holdat nézek vele. Véleményem szerint a rövidebb akromát univerzálisabb, ha együtt tudsz élni a hátrányaival. Ne félj a Newtontól, bár szállítani nem praktikus. Minden távcsőnek lesznek előnyei, hátrányai, csak egy távcsőnek nincs. Az ajándékba kapott apokromátnak. De ez elég ritka. :)
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.03.05. 12:00

mizar írta:
2019.03.05. 11:19
Nem nevet ki senki sem. Elhiszem, hogy bizonytalan vagy, mérlegelsz, tanácsot kérsz.
Mérlegeld azt is, hogy a 90/900-as nem csupán a bolygók megfigyelésére jó. Ha szép az ég, mást is akarsz majd nézni, nem pedig órákig egy-két bolygót folyamatosan. (Bár lehet azt is.) Szeretnél majd kettősöket nézni és mély ég objektumokat. Azok leginkább a Zenitben, vagy annak környékén élvezhetők a legjobban. A 90/900-as csővel többet fogsz a földön feküdni, guggolni, térdelni, hasalni. mint állni. Ez egy idő után marha kényelmetlen tud lenni. Ezt onnan tudom, hogy nekem is van egy 90/1000 akromátom. Hiába van zenittükör, akkor sem lehet kényelmesen használni, nem is használom. Néha Holdat nézek vele. Véleményem szerint a rövidebb akromát univerzálisabb, ha együtt tudsz élni a hátrányaival. Ne félj a Newtontól, bár szállítani nem praktikus. Minden távcsőnek lesznek előnyei, hátrányai, csak egy távcsőnek nincs. Az ajándékba kapott apokromátnak. De ez elég ritka. :)

Mitől lenne univerzálisabb egy rövidebb akromát ? A hátránya több , azonos átmérő mellett .
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.03.05. 17:58

https://www.youtube.com/watch?v=aqCldJ59-EE tanulságos. Ügyesen összeállitott kis video bizonytalan tükrösöknek.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.03.05. 18:02

Azért, mert befér egy hátizsákba. :) De nem mindegy, hogy hol készül.
https://starizona.com/store/istar-150mm-6-f-5-objective

http://r2.astro-foren.com/index.php/de/ ... fotografie

Azonos átmérő és fényerő mellett is van minőség, meg van SW.
Akromátokról beszélünk, nem a hazai kínálatról.
Ha tényleg hordozható kell és univerzális, és jó minőség, akkor természetesen nem akromát, és nem Newton a megoldás.
De ha gondolod, újra elkezdhetjük.

70/500!!!
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2019.03.05. 18:14

mizar írta:
2019.03.05. 11:19
Nem nevet ki senki sem. Elhiszem, hogy bizonytalan vagy, mérlegelsz, tanácsot kérsz.
Mérlegeld azt is, hogy a 90/900-as nem csupán a bolygók megfigyelésére jó. Ha szép az ég, mást is akarsz majd nézni, nem pedig órákig egy-két bolygót folyamatosan. (Bár lehet azt is.) Szeretnél majd kettősöket nézni és mély ég objektumokat. Azok leginkább a Zenitben, vagy annak környékén élvezhetők a legjobban. A 90/900-as csővel többet fogsz a földön feküdni, guggolni, térdelni, hasalni. mint állni. Ez egy idő után marha kényelmetlen tud lenni. Ezt onnan tudom, hogy nekem is van egy 90/1000 akromátom. Hiába van zenittükör, akkor sem lehet kényelmesen használni, nem is használom. Néha Holdat nézek vele. Véleményem szerint a rövidebb akromát univerzálisabb, ha együtt tudsz élni a hátrányaival. Ne félj a Newtontól, bár szállítani nem praktikus. Minden távcsőnek lesznek előnyei, hátrányai, csak egy távcsőnek nincs. Az ajándékba kapott apokromátnak. De ez elég ritka. :)
hát nem tudom, nekem is volt 90/900-am és nem kellett aláhasalni: kihuzod a lábakat és kb. olyan pozban lesel bele mint egy dobsonba./ persze az én mechanikám lábai ki voltak cserélve teodolit háromlábra, ami fa és birta a gyürödést, de a mostani acéllábasom is birja a maxra kihuzott állapotot. és nem muszály pont a zenitben bámészkodni. :9
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.03.05. 18:20

Kollégák!

Ismeritek az ún. sámlit, vagy hokedlit (nem keverendő a nokedlivel!!!), esetleg kisszéket? :D
Sokkal kényelmesebb ülve észlelni.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.03.05. 18:21

mizar írta:
2019.03.05. 18:02
Azért, mert befér egy hátizsákba. :) ...
Az attól függ, hogy mekkora az a hátizsák... :lol:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.03.05. 23:27

Kolipoki írta:
2019.03.05. 07:50
Köszönöm szépen a gyors segítségeteket!

Végül nem kérdezősködtem, hogy hogyan történt a horpadás, mert Vaterán hirdetik és ott úgy tudom nem nagyon van lehetőség az előzetes megtekintésre (bár biztos meg lehet beszélni, ha rugalmas az eladó). Meg el is riasztott kicsit, Attila csillagtesztje, nekem ez még magas, nem szeretnék ennyi macerát :) Amúgy EQ-2-es mechanikával hirdetik.

Úgyhogy egyelőre talán letettem róla, hogy Newtont vegyek. Azért szerettem volna, hogy ne nőjem ki hamar. De több tarozékot is meg kell még venni hozzá az elején, drágább.
Jobban ajánlják a SkyWatcher 90/900-ast kezdésként, most e felé hajlok (majd minden nap változik ez) Nem kell kollimálni, stb. Tegnap elmentem megnézni a Maskutovnál (megvettem a Csillagatlasz kistávcsövekhez könyvet) Hát, nem gondoltam, hogy ilyen hatalmas. Budapestről észlelnék vele nagyrészt, de hétvégente gyakran utazom vidékre, ahol nagyon jó helyeket tudnék észlelésre, így szeretném néha magammal vinni. De most a méretek miatt bizonytalanodtam el, fogom e tudni szállítani vonaton. Kár nem volt megmérnem a boltban, meg tudjátok mondani kb. hány cm hosszú a tubus és az EQ-2-es mechanika összecsukva? A súlyokat megtaláltam a neten...

Most 50-ért hirdetnek szinte újat, decemberben lett vásárolva a tubus, a mechanika egy évvel korábban. Így el kellene döntenem mit szeretnék. Vagy mivel gyakori típus gyakran vannak ilyen jó ajánlatok?

Vannak jó ajánlatok , ehhez négy okulárt is adnak és tegnaphoz képest csökkent az ára . https://www.vatera.hu/sky-watcher-90-90 ... 53140.html
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.03.06. 08:58

Pár éve méteresre bontott horgászfelszerelésemmel utazva tömegközlekedésben, voltak problémáim. A csomag kisebb ámérőjü volt, mint egy 90/900 lehet. Két könnyű botról beszélek. Az utasok ellenszenve is érthetetlen volt nekem, mivel egy nagyobb táskát mellette eltűrtek. Ma is tünődöm ezen, mikor rövidcsöves szatyrommal buszozom a telekre. Simán.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”