Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Dudi76
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2018.04.18. 09:54

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dudi76 » 2018.04.18. 11:36

Vizi Péter írta:Üdv a Klubban!

Néhány tisztázó kérdés, hogy jól tudjunk válaszolni:

Égboltot mennyire ismered? Néztél már bármilyen csillagászati távcsőbe? Miért a bolygók érdekelnének? Minden észleléshez szállítani kell a távcsövet, vagy csak ki kell vinni a házból? Pontosan honnan észlelnél (falu-város, kert-erkély, stb.)?


Köszi!
Semennyire sem ismerem az égboltot sajnos, de úgy gondoltam majd fiammal együtt magamra szedem. Összesen csak 1 kisebb talan 100as newtonba néztem(Hold) kb 10 évvel ezelőtt. A bolygók mellett azért döntöttem, mert úgy gondoltam először a közelebbi objektumokkal ismerkedjen fiam, amikről már hallott suliban. Minden észleleshez ki kellene vinnem valahová. Kb 5 km-re lakom a Bükktől ahol lényegesen kisebb a fényszennyezés. Nagyszülőknél az udvarról (falu) is megoldható.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.04.18. 11:48

Dudi76 írta:A max keretem 200e lenne de ebbe jó lenne ha 3 max 4 jobb minőségű okli is beleférne. Előre is köszi

200e Ft-ba nem nagyon fér bele apo, 3-4 db "jobb minőségű" oklival, állvánnyal. Kezdő észlelő nem is biztos, hogy értékelni tudja a képét, azaz látni a minőségkülönbséget.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.04.18. 11:54

Dudi76 írta:
Vizi Péter írta:Üdv a Klubban!

Néhány tisztázó kérdés, hogy jól tudjunk válaszolni:

Égboltot mennyire ismered? Néztél már bármilyen csillagászati távcsőbe? Miért a bolygók érdekelnének? Minden észleléshez szállítani kell a távcsövet, vagy csak ki kell vinni a házból? Pontosan honnan észlelnél (falu-város, kert-erkély, stb.)?


Köszi!
Semennyire sem ismerem az égboltot sajnos, de úgy gondoltam majd fiammal együtt magamra szedem. Összesen csak 1 kisebb talan 100as newtonba néztem(Hold) kb 10 évvel ezelőtt. A bolygók mellett azért döntöttem, mert úgy gondoltam először a közelebbi objektumokkal ismerkedjen fiam, amikről már hallott suliban. Minden észleleshez ki kellene vinnem valahová. Kb 5 km-re lakom a Bükktől ahol lényegesen kisebb a fényszennyezés. Nagyszülőknél az udvarról (falu) is megoldható.

Ha sokat kell hordozni a távcsövet, szerintem egy SkyWatcher 127/1500-as MC javasolt, valamilyen állványon, attól függően mik a preferenciáid. Ha nagyon ragaszkodsz lencsés távcsőhöz, akkor kb 10 cm-es akromát belefér, de ez alá masszívabb állvány javasolt, ami rontja a mobilitást.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára SzarkaLevente 2018.04.18. 11:59-kor.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.18. 11:58

Zoltán "vadfene", épp a műszered (itt 92.lap) emlitette a kérdező, azzal mi a tapasztalatod ? Engem is érdekelne.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2018.04.18. 12:04-kor.
Dudi76
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2018.04.18. 09:54

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dudi76 » 2018.04.18. 12:03

SzarkaLevente írta:
Dudi76 írta:A max keretem 200e lenne de ebbe jó lenne ha 3 max 4 jobb minőségű okli is beleférne. Előre is köszi

200e Ft-ba nem nagyon fér bele apo, 3-4 db "jobb minőségű" oklival, állvánnyal. Kezdő észlelő nem is biztos, hogy értékelni tudja a képét, azaz látni a minőségkülönbséget.


Fotózom kb 15 éve és pont azok közé tartozom akiket baromira tud zavarni mindenféle optikai hiba....(ezert nem is tudok elégedett lenni csak a képeim 0.001-ed részével) Nem szeretnék olyan műszert venni amiről rögtön az jut eszembe hogy kéne egy jobb....inkább még gyűjtök hozzá. Bár most hogy ezt leirtam az jutott eszembe hogy nem biztos hogy fiamnak es nekem ugyanaz lenne jó...
Milyen összeg lenne kb elégséges az általad leírtakra?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.04.18. 12:12

Dudi76 írta:
SzarkaLevente írta:
Dudi76 írta:A max keretem 200e lenne de ebbe jó lenne ha 3 max 4 jobb minőségű okli is beleférne. Előre is köszi

200e Ft-ba nem nagyon fér bele apo, 3-4 db "jobb minőségű" oklival, állvánnyal. Kezdő észlelő nem is biztos, hogy értékelni tudja a képét, azaz látni a minőségkülönbséget.


Fotózom kb 15 éve és pont azok közé tartozom akiket baromira tud zavarni mindenféle optikai hiba....(ezert nem is tudok elégedett lenni csak a képeim 0.001-ed részével) Nem szeretnék olyan műszert venni amiről rögtön az jut eszembe hogy kéne egy jobb....inkább még gyűjtök hozzá. Bár most hogy ezt leirtam az jutott eszembe hogy nem biztos hogy fiamnak es nekem ugyanaz lenne jó...
Milyen összeg lenne kb elégséges az általad leírtakra?

A SkyWatcher 72ED apo azimutális állvánnyal, viszonylag jó minőségű kiegészítőkkel megáll kb. 220e-230e Ft körül. Viszont optikailag bármennyire is tökéletes a képe, bolygózni kicsi az átmérője.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
vadfene
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.06.19. 17:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: vadfene » 2018.04.18. 12:37

géza írta:Zoltán "vadfene", épp a műszered (itt 92.lap) emlitette a kérdező, azzal mi a tapasztalatod ? Engem is érdekelne.



Íme: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/tudastar/miert-ajanlom-kezdoknek-a-skywatcher-virtuoso-90mc-tavcsovet.html

Szerintem már olvastad a tartalmát hozzászólásként, javarészt innen ollóztam össze.
Dudi76
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2018.04.18. 09:54

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dudi76 » 2018.04.18. 12:41

vadfene írta:
géza írta:Zoltán "vadfene", épp a műszered (itt 92.lap) emlitette a kérdező, azzal mi a tapasztalatod ? Engem is érdekelne.



Íme: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/tudastar/miert-ajanlom-kezdoknek-a-skywatcher-virtuoso-90mc-tavcsovet.html

Szerintem már olvastad a tartalmát hozzászólásként, javarészt innen ollóztam össze.


Én már olvastam. Pont ez keltette fel a figyelmemet..... :-)
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.19. 18:08

Zoltán, kössz, gondoltam, azóta van még több saját tapasztalatod. A kijelzővel kapcsolatban, leforditattam az idézetből:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.04.19. 18:56

Ugyanezt az érzékelőt használja az ASI224 kamera is. Hazai asztrofotósaink is használják, egy csomó kép van vele a különböző galériákban. Bolygóra elég jó, de mélyégre nem annyira.
10 centis kukkerrel meg... hát, nem egy világmegváltás.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”