Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.03.27. 09:13

Kedves Egetfürkésznék!
A 102/500-al kapcsolatban tudok írni Neked gyakorlati tapasztalatot (csak hogy nehezítsem a döntést :mrgreen: ), volt ilyen távcsövem (EQ3-on).
Ahogy többen írták, kegyetlenül szinez. Ez úgy jelenik meg, hogy a fényképen a fényerősebb csillagok kékek. Ami nekem nagyobb ideg volt, hogy nem csak szinez, de a fényerősebb csillagok nem pontszerűek voltak, hanem "lufik". Tudtommal ez az optikai felépítés sajátossága (F5, Fraunhofer stb.). Nem mondom, hogy nem volt vele élményem, mert volt, de sajnos a fent leírtak sokat rontottak rajta. A fényerőssége miatt bolygózni nekem nem volt jó.

Két kép, amit ezzel a távcsővel csináltam és a fenti hibák tettenérhetőek vele.
http://www.csillagvaros.hu/index.php?option=com_community&view=photos&task=photo&albumid=1263&Itemid=80#photoid=15630
http://www.csillagvaros.hu/index.php?option=com_community&view=photos&task=photo&albumid=1243&Itemid=80#photoid=15418
Nyilván lehetne szebb is, jobb kép is ezzel a távcsővel, de a hibák jól láthatóak rajta.
A mechanikával kapcsolatban: ez nem egy nehéz tubus, de az EQ3 (pláne alulábbal) remegett alatta, mint a kocsonya. EQ1, EQ2 szerintem felejtős ez alatt a tubus alatt.
Panoráma fotózásra (nappali égnél) viszont jó, olyan, mint egy fényerős fix 500-as teleobjektív, nagyon szép természetfotókat lehet csinálni vele, de a férjednél - ha jól olvastam - ilyen opció nem volt.
Én erről a távcsőről newtonra váltottam.
Üdv: Frigyes
Egetfürkésznék
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2018.03.19. 13:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Egetfürkésznék » 2018.03.27. 10:04

Attila írta:
Egetfürkésznék írta:Sziasztok!



Több évtizedes tapasztalatom, hogy - az amatőr műszerek között - nincs olyan, ami bolygókra és mélyég objektumokra egyformán megfelelő lenne. Olyan viszont több is van, ami igazából se egyikre, se másikra nem jó.

Ez egyszerűen azért van így, mert teljesen más követelményei vannak az egyiknek és a másiknak.
...
Olyan lehet választani, ami valamilyen kompromisszumos középút, de akkor igazán egyikre sem lesz jó.
...
Lehet, hogy nem segítettem, mert nem akarok konkrét távcsövet ajánlani, de azért remélem, hasznos volt, amit írtam. Sajnos, az a rossz hírem van számodra - mint feleség számára -, hogy valójában két távcső kellene a férjednek. :oops: De minden ünnep minden évben ismétlődik... :lol:


Üdv,
MDA


Kedves Mindenki! :)

Először is elnézést, hogy én nem a nevemet használom, de még meg kell őriznem az inkognitómat. :)

Nagyon köszönöm a segítséget mindenkinek! :)

Attila, nagyon sokat segítettél. Eddig (mióta egyáltalán elkezdtem olvasgatni a témában)is sejtettem, hogy ez így van, de így összefoglalva még szembetűnőbb a különböző célok meghatározásának fontossága.
A legkönnyebb megoldás az lenne, ha rám szakadna egy bank és megvehetném mindegyik variációból a legjobbat. A bekövetkezés valószínűsége azonban elég alacsony. :)

Olyan sok hasznos véleményt kapok Tőletek, nagyon tetszik nekem ez a kis közösség. :)
Kezdő érdeklődőként egy dolgot hiányolok csak, amit még nem sikerült találnom sehol: Jó lenne, ha lenne minden egyes távcsőhöz a neten olyan fotó, ami megmutatja, hogy valójában! mit látsz vele. Persze, a személyes tapasztalat a legjobb, de azt nehezebb kivitelezni. Mert valószínűleg tényleg kijönne, hogy egyes távcsövek által nyújtott látvány között kezdőként semmi különbséget nem fedezek fel. :)
Frigyes például a hibákat szerette volna megmutatni nekem a linkelt képeken, helyette az én első reakcióm az volt: "Jesszusom, ez gyönyörű". :)

Valahol kompromisszumot kell kötnöm, valóban... de legalább most már ott tartok, hogy minden percben eldöntöm melyik lesz a befutó... csak minden percben mást . :D

Remélem hamarosan arról írhatok, hogy már meg is vettem.
Utána pedig majd a férjem írogat, hogy megtudja, hogyan javíthatna a döntésemen. :)

Köszönöm!

Üdv,
E.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.27. 10:07

Ilyen kellemes érdeklődőnek öröm segiteni.... Frigyes láthatod, nincs rossz cső, ezen érdemes elgondolkodni nekünk ajánlóknak is. A kezdőnek az "átkozott rosszból" is lehet ajánlani, esetleg az olcsóbbat is. Elfelejtjük első lépéseinket. Ha belegondolok, a 4x-es szinházi távcső is mekkora változást jelent nem csak a csillagos ég nézésében. Van ami kirándulócsőként is bevált nekem, családnak. Elmegy a nagyok mellett, megmarad.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.03.27. 11:35

Egetfürkésznék írta:Kezdő érdeklődőként egy dolgot hiányolok csak, amit még nem sikerült találnom sehol: Jó lenne, ha lenne minden egyes távcsőhöz a neten olyan fotó, ami megmutatja, hogy valójában! mit látsz vele. Persze, a személyes tapasztalat a legjobb, de azt nehezebb kivitelezni.

Ez teljesen érthető, de egy fényképezőgép teljesen másként "működik" mint az emberi szem. Egy távcsőben látott képet nagyon befolyásolják a körülmények: egy 20 cm-es távcső Budapestről annyit mutat (egyes) mély-ég objektumból mint egy 7 cm-es sötét, vidéki ég alól. Sok múlik a rutinon, a szubjektiv érzékenységen stb.

Hozzávetőleges információt rajzokból kaphatsz. Ilyen van a https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... vcsovekhez könyvben, vagy a neten keress rá.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Kiskun Alajos
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.03.11. 19:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kiskun Alajos » 2018.03.27. 12:51

Egetfürkésznék írta:Kezdő érdeklődőként egy dolgot hiányolok csak, amit még nem sikerült találnom sehol: Jó lenne, ha lenne minden egyes távcsőhöz a neten olyan fotó, ami megmutatja, hogy valójában! mit látsz vele.
E.



Itt egy észlelői gyüjtemény a kicsi - ez ajánlottakhoz képest - távcsövekkel kapható látványról...
http://eszlelesek.mcse.hu/search.php?ca ... 6f6c74e16e

Egy picit bővebb válogatást kreálni "Műszer átmérő" rovatban beírni 30 és 110 értéket
http://eszlelesek.mcse.hu/search.php?cat=M

Talán ez a legteljesebb hazai archívum..
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2018.03.27. 14:17

Kedves Egetfürkésznék!

Még egy gyüjtemény a valós látványhoz nagyon közeli rajzokkal. Nem gyakorlott szemmel nem túl tiszta(kissé párás ég és közepes fényszennyezés mellett halványabban láthatod ezeket az objektumokat. A képre kattintva láthatod az alkalmazott műszert és az észlelés körülményeit is:
http://www.deepskywatch.com/astronomy-sketches.html
Ha egy 7-10 cm-es távcsőben lévő látványra vagy kíváncsi akkor állj 4m-re a monitortól, ha pedig egy 20cm-es tükrösére akkor állj 1,5m-re. Nem túl "szakszerű" és pontos ez a fajta segítség, de az arányok érzékeltetésére talán alkalmas...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.27. 19:54

Egetfürkésznék írta:... Remélem hamarosan arról írhatok, hogy már meg is vettem.
Utána pedig majd a férjem írogat, hogy megtudja, hogyan javíthatna a döntésemen. :)


Gratulálok a férjednek; de nem a távcsövéhez, hanem a feleségéhez... :oops:
Szólíthatlak a jövőben "Mrs. Fehér Holló"-nak? :lol:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.27. 20:19

Csillagtündér! ( nem néz ide a férj? jajj)
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2018.03.27. 22:14

Mit lát a kezdő a távcsövével?
Több mint 10 éve tartok aktívan bemutatókat a helyi bemutató csillagvizsgálóban Győr északi szélén, ideálisnak nem mondható fényviszonyok között. Ez idő alatt az lett a tapasztalatom, hogy főleg a kezdőknek kell a "képébe tolni" a látványt, orra alá dörgölni a részleteket, mert az ő bioszoftverük még v.1.0 verziójú. Míg mi a Jupiter felhősávjainak finom fodrozódásáról és nüansznyi árnyalatairól valamint holdjainak átmérő különbségéről beszélünk, addig ők látnak egy sárga pacát két csíkkal és mellette csillagokat. Mindezt egy 300/2300 Csatlós tükrű Newtonban, Zeiss Orthón keresztül. Vagy az Orion köd trapéz csillagait, többszöri rákérdezésre bizonytalan ködösséggel. Mi ugyanott ugyanakkor félkörívig futó bajszokat látunk a kiterjedtebb környezetében, alkalmasint enyhe rózsaszín határral a trapéz körüli fényes ködben(!). Ez még annál is kevesebb, mint amit a gyakorlottabb amatőrök egy 6 centis távcsőben látnak. Aztán 1-2 óra "tárlatvezetés" után, célzott rávezetéssel el lehet érni, hogy v.1.5-re frissüljön a bioszoftverük és már egy gyűrűs vagy súlyzó köd is élmény legyen. Ez az a pont, amikor már haza szabad engedni őket, mert a frissen vásárolt 10 centis távcsövük már nem fog csalódást okozni. Még pár óra gyakorlás után látni fogják az otthoni 8-10 centissel azt, amit első néhány alkalommal láttak egy 30-asban. Ehhez viszont kell valaki, aki ott helyben megtanítja őket látni. Különben jön pár hónap, 1 év után a felrakott apróhirdetés az alig használt, ég alatt szinte sose járt távcsőről.
Miért lettem Newton párti?
ebben a csillagvizsgálóban ismerkedtem meg az éggel 2003 őszén, azóta sok víz lefolyt a Dunán. A 300-as Csatlós newton mellett viszont továbbra is csak keresésre használtuk kb. 2"-os okulárral a hátára szerelt 150/1600 lencsés távcsövet (bizonytalan származású akromát). Próbálgattam én is többször, "mert a hosszú lencsés a bolygózó távcső", rendre visszakucorodtam a tükrös kihuzatához, mert ott 4x annyi fény és tiszta, színhelyes kép fogadott. Napot mindig a lencséssel néztünk, mert arra volt szűrő - mindaddig míg a 15 centis szűrőt fel nem applikáltuk a 30-as orrára. Döbbenet! Sőt !!! Persze lencséssel is született életre szóló élményem, mélyégen, 2" okulárral az M35 nyílthalmaz és finom "gyémántporos" csillagkörnyezete képében egy hidegfrontos csontderült alkalmával. Megjegyzem, magam is használok 80/400 refraktort, valóban színez mint az őrült, de 2" okulárral tejutazni jó móka!
Ezt is fontosnak tartottam leírni, árnyalja kicsit a képet. Persze azóta láttam már borzalmas képet gyári tükrösben is, attól a mini dobsontól mentsen meg az isten! :D
Szola
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2018.01.29. 19:42

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Szola » 2018.03.28. 01:33

Sziasztok!

Két hónapja lapulok és csak olvasom a véleményeteket, gyűjtöm az infókat, de most már kérdeznem kell, nem bírom tovább. Ez idő alatt sok távcső átfutott a leveleken, de igazából egyértelmű, közös állásfoglalás egyik mellett sem alakult ki. Mint tök kezdő csapongok hol ehhez, hol meg ahhoz a csőhöz és még mindig nem tudom mi a legjobb számomra. Szinte már személy szerint tudom kinek melyik a kedvence és természetesen ezt is ajánlja. Ezúton köszönöm meg a segítséget amit nekünk adtok. Tudom nem egyszerű az igényeket kielégíteni főleg minél kevesebb pénzből, személyre szabottan, gyakran békés viták árán, dehát ezért szeretek ide járni és tájékozódni.
Amikor pár éve kaptam az ötleten és állványra téve a Fuji hs50exr gépünket, maximális nagyításon olyan képet lőttem a Holdról hogy dobtam egy hátast, na azt mondom körülbelül ilyet vagy ennél ütősebbet szeretnék átélni egy csillagászati távcsővel. A kettőt nem lehet egy lapon emlegetni, de ez akkor nekem óriási élmény volt. Az viszont még nagyobb élmény lenne, ha végre nem a neten, hanem a saját csövemmel látnám meg a Jupitert, ködöket, galaxisokat, stb... Ezért olyan távcsövet keresek, ami képi minőségben hozza azt az élményt - hogy maradjunk a Jupiternél - ne egy homályos golyót lássak sávok nélkül és csak tippeljem hogy az talán a Jupiter lehet, hanem egyértelműen kiálthassak fel: megvan! Rengetegen, lelkes érdeklődők ámulunk és bámulunk a szép színes, éles fotókon, amit valójában mi is szeretnénk látni, de nem tudjuk melyik távcsővel láthatunk ilyet vagy legalább ehhez hasonlót. Vagy szabad szemmel erre nincs is esély, csak különböző képjavító programokkal amihez nekem nincs semmi affinitásom?! Kedves Egetfűrkésznék tapintott rá a lényegre, hogy jó lenne tudni/látni melyik távcsőből mi hozható ki optimális körülmények között. Ha nincs lehetőségünk megnézni/tesztelni valamilyen ok miatt, akkor marad a filózás és a bizonytalanság hogy a megfelelő terméket vesszük-e. Lehet hülye kérdés, de a távcsőboltok miért nem éjjel vannak nyitva? ;) Vagy van olyan lehetőség, hogy vásárlás után otthon kipróbálva nem jö be a távcső és visszaveszik?

Napokkal ezelőttig nálam a lehetséges jelölt a SW 150/750 volt, de mostanában bedobtátok a Virtuoso 90/1250 vagy SW 114/500, SW 102/1300 amivel sikerült megzavarni az agyamat :roll:
És most jönne a kérdésem: ezekkel a tubusokkal mit látok konkrétan, milyen minőségben, részletességgel, tudjátok mire gondolok.?(lásd fent)
A feltételek adottak a lehető legjobb észleléshez, koromsötét, türelem, elszántság, kíváncsiság :)

Köszönet a válaszokért!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”