Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2014.12.27. 23:12

Sziasztok! Most találtam egy figyelemreméltó Zeiss 80/1200 objektív és tubus meg egyebek hirdetését, gondoltam belinkelem ide, hátha érdekel valakit: http://fenykepezo-kamera.vatera.hu/tavcso/tavcso_teleszkop_cumo_carl_zeiss_jena_darabok_is_2021760692.html
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2014.12.31. 09:02

Vizi Péter írta:Egy 80 mm-es refraktor fénymennyiségét tudja, ez mindent elmond Neked, ha már van tapasztalatod.


Köszönöm Péter utólag még egyszer a válaszod, mert kicsit vissza fogott a vásárlási lázban, és részletesebben utána néztem a dolognak. Sok-sok tesztet és tapasztalatot elolvastam sok fórumon, és végül arra jutottam, hogy egy AZ4-en (ami anno is bejött) fogok venni egy 120/600-as refraktort vagy egy 127MC-t. Az majd élőben eldől, melyik a szimpatikusabb. Bár most van fent egy 127MC elég jó áron, lehet majd ez fog befolyásolni :)
Ezek fényerőben és méretben is még csak-csak kompromisszumosak, és csupa jót írtak róluk mindenhol.

Mellesleg elolvastam még egyszer a könyved, és az is nagyon sokat segített, köszönet érte még egyszer!
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.12.31. 10:32

Igazán örülök!

A választott refraktor és MC két külön világ, tényleg használat közben derül ki, mennyire.
Sok sikert a döntéshez!
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2014.12.31. 10:33

Vizi Péter írta:Igazán örülök!

A választott refraktor és MC két külön világ, tényleg használat közben derül ki, mennyire.
Sok sikert a döntéshez!


Igen, tisztában vagyok vele :) Sok távcső került a palettára, külföldről is, de ez a kettő maradt a végén.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
BARRACUDA
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2012.02.06. 20:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BARRACUDA » 2015.01.02. 00:03

Szia Mudlee,
már napokkal ezelőtt akartam írni, de látom közben Nálad is változtak a dolgok a preferált műszer tekintetében.
Mivel az utóbbi években makszutov csöveim voltak/vannak, így csak az általad megemlített MC rendszerű távcsövekhez tudnék hozzászólni.

Ami a kis MC90-et illeti, az ikertesójával van közeli ismeretségem. Tavasszal szereztem egy Celestron C90-es billenőtükrös MC-t (90/1200), mivel leakartam cserélni a régi Celestron C70-es (70/750) kis makszutov spektivem, továbbá mindenképpen akartam egy kicsi hurcibálos mobilcsövet az MC127 tubusom mellé, amit közben nyár végén ugyancsak lecseréltem hosszas gondolkozás után egy MC150/1800-ra :D
Szeretem a makszutov rendszert, mivel rövid tubussal rendelkeznek, szép színezésmentes képet adnak, illetve Holdazni és bolygózni nagyon jók + a nagyítást is jól bírják. Azt azért tudd, hogy a nagy látómező nem az erősségük, de a kompakt méretű- és esetleg fényesebb mélyég objektumokkal is elboldogul.
Nyilván tudod, hogy a nagyobb átmérő több fénygyűjtő képességet jelent, ami a képalkotást is befolyásolja a légköri viszonyok mellett, ezért ha MC rendszerben gondolkozol, akkor inkább maradj a MC127-nél, sokkal részletgazdagabb és szebb képet fogsz vele látni mint a 90-essel.
Saját tapasztalat alapján a kicsi Mak90 viszonylag gyorsan lehűl, jó légkörnél 180-200× nagyításokig érdemes elmenni, nappali megfigyelések mellett Nap / Hold észlelésekhez + bolygózni célszerű vele, részletesebb bolygómegfigyelésekhez és mélyéghez viszont egyértelműen 127-es a nyerő.

Amúgy a 150/750-es Newtonnak és 80-as WO Apodnak mi lett a sorsa? Miért váltál meg tőlük?

üdv,
Levente
____________________________
- SW 150/1800 MC
- SW 127/1500 MC
- SW ED APO 100/900
- Celestron C90 (90/1200 MC)
- Bresser 10x50
- Lacerta 8x45
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2015.01.02. 08:28

Szia!
A Newtontol azert valtam meg, mert tul nagy volt hurcolni. Az APO-tol pedig anyagi problemak miatt. Utobbit utolag mashogy is meg lehetett volna oldani, ezert kicsit banom is, de utolag okos az ember, mint tudjuk.
A 90mm-rol teljesen lemondtam, a fenti ketto maradt meg talonban. A 127mc mellett szol, hogy van egy jo aron most a bazarban. De ha kinyitnak a boltok, akkor majd megnezem mindkettot eloben, bar spcifikacio alapjan mindketto merete (+AZ4) rendben van, utazotaskaba belefer. Arban meg, ha ujonnan veszem (~150e), akkor ez a plafon.
Az, hogy ha ujonnan kell vennem, melyiket valasztom, az jo kerdes, szemelyes erzes alapjan fogok donteni. Az a "baj", hogy mindketto nagyon tetszik a maguk elonyeivel/hatranyaival. Marmint a masik a 120/600refraktor, ha eddig nem emlitettem volna :)

BARRACUDA írta:Szia Mudlee,
már napokkal ezelőtt akartam írni, de látom közben Nálad is változtak a dolgok a preferált műszer tekintetében.
Mivel az utóbbi években makszutov csöveim voltak/vannak, így csak az általad megemlített MC rendszerű távcsövekhez tudnék hozzászólni.

Ami a kis MC90-et illeti, az ikertesójával van közeli ismeretségem. Tavasszal szereztem egy Celestron C90-es billenőtükrös MC-t (90/1200), mivel leakartam cserélni a régi Celestron C70-es (70/750) kis makszutov spektivem, továbbá mindenképpen akartam egy kicsi hurcibálos mobilcsövet az MC127 tubusom mellé, amit közben nyár végén ugyancsak lecseréltem hosszas gondolkozás után egy MC150/1800-ra :D
Szeretem a makszutov rendszert, mivel rövid tubussal rendelkeznek, szép színezésmentes képet adnak, illetve Holdazni és bolygózni nagyon jók + a nagyítást is jól bírják. Azt azért tudd, hogy a nagy látómező nem az erősségük, de a kompakt méretű- és esetleg fényesebb mélyég objektumokkal is elboldogul.
Nyilván tudod, hogy a nagyobb átmérő több fénygyűjtő képességet jelent, ami a képalkotást is befolyásolja a légköri viszonyok mellett, ezért ha MC rendszerben gondolkozol, akkor inkább maradj a MC127-nél, sokkal részletgazdagabb és szebb képet fogsz vele látni mint a 90-essel.
Saját tapasztalat alapján a kicsi Mak90 viszonylag gyorsan lehűl, jó légkörnél 180-200× nagyításokig érdemes elmenni, nappali megfigyelések mellett Nap / Hold észlelésekhez + bolygózni célszerű vele, részletesebb bolygómegfigyelésekhez és mélyéghez viszont egyértelműen 127-es a nyerő.

Amúgy a 150/750-es Newtonnak és 80-as WO Apodnak mi lett a sorsa? Miért váltál meg tőlük?

üdv,
Levente
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mephi » 2015.01.02. 09:03

mudlee írta:... Marmint a masik a 120/600refraktor, ha eddig nem emlitettem volna ...


Nekem 120/600-as refraktorom van acéllábas AZ4-en. Autóval ideális kitelepülő műszer. Ez a cső - mint a paraméterei is mutatják - nem kifejezetten bolygózó távcső, de jó zenittükörrel, okulárokkal és szűrőkkel igazi mindenessé tehető. Kistávcsövek közül pedig valószínüleg az egyik legjobb mélyeges műszer. Ha pedig nem akarsz fotózni, akkor vizuális megfigyeléshez az AZ4 is egy kitűnő választás. Csak ajánlani tudom ezt az összeállítást, nekem nagyon bejött.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2015.01.02. 10:27

mephi írta:
mudlee írta:... Marmint a masik a 120/600refraktor, ha eddig nem emlitettem volna ...


Nekem 120/600-as refraktorom van acéllábas AZ4-en. Autóval ideális kitelepülő műszer. Ez a cső - mint a paraméterei is mutatják - nem kifejezetten bolygózó távcső, de jó zenittükörrel, okulárokkal és szűrőkkel igazi mindenessé tehető. Kistávcsövek közül pedig valószínüleg az egyik legjobb mélyeges műszer. Ha pedig nem akarsz fotózni, akkor vizuális megfigyeléshez az AZ4 is egy kitűnő választás. Csak ajánlani tudom ezt az összeállítást, nekem nagyon bejött.


Köszönöm az ajánlást! Igen, ráadásul nagy előnynek írták mindenhol, hogy ha félünk a színezéstől, akkor simán le lehet blendézni 10, vagy akár 8cm-re, és akkor már-már apokromáttá táltosodik. Annyi, hogy én autó nélkül települök, ezért néztem olyan távcsőt, ami utazótáskába is belefér állvánnyal együtt. AZ4-em már volt, azt tudom mekkora (persze abból az alu). Régebben fotóztam, de akkor azt írtam 4-5 hónap után, hogy annyira elmerültem a fotózásban, hogy hónapokig szinte semmi nem láttam szabad szemmel az objektumokból, mert végig a canon volt a kihuzaton, nem a szemem. És nem ezért kezdtem el anno csillagászkodni, hanem azért, mert látni akarok a saját szememmel :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2015.01.04. 19:53

Egy rövid kérdés. Mivel nem ismerem a márkát, ezért kérdezném, hogy a Explore Scientific tubusok (sima refraktor) közül mondjuk a 102/633, 127/825 -ös változatok mennyiben jobbak (ha jobbak), mint a hasonló méretű skywatcher-ek? Amit látok, hogy jóval drágább egy ES, mint egy SW, de van-e annyi különbség optikában, színezésben (azt látom, hogy a kivitelezés sokkal jobb), ami megéri ezt a felárat?

Úgy konkrétan magával a márkával kapcsolatban is kérdezem, tehát nem kifejezetten erre a két tubusra korlátozva.

PS: ha már itt tartunk, a Bresser is érdekelne, a Messier széria.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2015.01.09. 11:42

A bresserek elég jók, az ES szériát nem ismerem de már láttam valahol kínálatban és olcsóbban mint az SW. Egyből megmozgatta fantáziámat egy 150-es binokulár (két refiből). Árban olyan 200 körül lenne....
Vagy az is a bresser? Nem tom már.
Vaaaagy a BTC-nél árult 150/2250-es objektívek.... Csak tubusba szerelve veszett drága :cry:
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”