Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mimrock
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.06.24. 20:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mimrock » 2014.08.19. 01:30

A következő a problémám:

Vettem első távcsőnek egy 130/650 Skywatchert. Meg is vagyok vele elégedve, kivéve a hozzá adott EQ2 mechanikával.

Arra gondoltam, hogy lassan le kéne cserélni egy jobbra. Ritkán észlelek, és még soha nem vettem a fáradtságot ahhoz, hogy pólusra álljak, ezért inkább egy altazimuth mechanikára gondoltam. Az SW AZ4 talán még beleférne árban, de nincs rajta finomállító. Gondolom ez azt jelenti, hogy minden igazításhoz ki kell lazítani, aztán újra meghúzni, ami nem igazán tűnik kompatibilisnek a csillagászati célú észleléssel.

Létezik olyan altazimuth mechanika, ami jelentősen stabilabb, mint az EQ2, de van rajta finomállító? Másrészt van bármi hátránya egy altazimuth mechanikának azon kívül, hogy nem lehet vele pólusra állni, és ezért nehezebb vele hosszú expozíciós idejű fényképeket csinálni (én egyáltalán nem fényképeznék)?

Szerk.: AZ3 -> SW AZ4
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: krivan » 2014.08.20. 11:37

mimrock írta:...Gondolom ez azt jelenti, hogy minden igazításhoz ki kell lazítani, aztán újra meghúzni, ami nem igazán tűnik kompatibilisnek a csillagászati célú észleléssel.

Nem kell állandóan szorítani, lazítani. Beállítod egyszer-egyszer a feszességét és úgy használod. Nekem elég sima a mozgatása, nem hiányzik a finomállítás.
Tibor
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.08.21. 15:53

mimrock írta: [...]...másrészt van bármi hátránya egy altazimuth mechanikának azon kívül, hogy nem lehet vele pólusra állni, és ezért nehezebb vele hosszú expozíciós idejű fényképeket csinálni (én egyáltalán nem fényképeznék)?



Sztem egy EQ mechanika után egy AZ mechanika visszalépés. Még akkor is, ha oda van betonozva és
van finommozgatás.

Ha egy nem motorizált EQ mechanikával ráálsz egy objektumra, egyetlen kis kar finom csavargatásával
folyamatosan a látómezőben tartható a vizsgált cél. Egy AZ mechanikánál ezt sosem tudod megcsinálni.
Még szabadszemes észlelésnél sem mindegy, mit és mennyit kell állítani, hogy folyamatosan a látómezőben tarts valamit, különösen ha nagy a nagyítás, amikor nagyon gyorsan kiszalad a képből pl. egy bolygó.

Én vennék egy acéllábas EQ-t, pl a Skywatchernek van az EQ-3 acéllábas változata, 76ezerért.
http://www.makszutov.hu/termek/skywatcher-eq3

De ez az én véleményem, teljesen szubjektív, csak gondoltam megosztom veled.
VargaZsolt
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.05.02. 00:17

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: VargaZsolt » 2014.08.22. 16:17

Sziasztok!
Nemrég vettem egy skywatcher 90/900-as távcsövet
Szeretnék venni hozzá egy okulárt és nezegettem, de nem tudom mi a különbség pl.egy 6 mm-es okullár és egy 20 mm-es okullár között
És honnan tudom hogy melyik jó a távcsövemhez?
A válaszokat előre is köszi!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.08.22. 16:27

VargaZsolt írta:Sziasztok!
Nemrég vettem egy skywatcher 90/900-as távcsövet
Szeretnék venni hozzá egy okulárt és nezegettem, de nem tudom mi a különbség pl.egy 6 mm-es okullár és egy 20 mm-es okullár között
És honnan tudom hogy melyik jó a távcsövemhez?
A válaszokat előre is köszi!


Ha ennyire az elején vagy, mindenképpen olvass el okulárokról szóló cikkeket pl. a távcsőboltok oldalain.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.08.22. 17:23

Vizi Péter írta:
VargaZsolt írta:Sziasztok!
Nemrég vettem egy skywatcher 90/900-as távcsövet
Szeretnék venni hozzá egy okulárt és nezegettem, de nem tudom mi a különbség pl.egy 6 mm-es okullár és egy 20 mm-es okullár között
És honnan tudom hogy melyik jó a távcsövemhez?
A válaszokat előre is köszi!


Ha ennyire az elején vagy, mindenképpen olvass el okulárokról szóló cikkeket pl. a távcsőboltok oldalain.


http://www.makszutov.hu/tudastar/tavcso ... kular.html
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
VargaZsolt
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.05.02. 00:17

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: VargaZsolt » 2014.08.22. 17:33

Igen, több helyen is elolvastam de seholnem írnak ilyenekről
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.08.22. 20:33

Elsőre nem biztos, hogy könnyű összerakni az információkat, de egészen biztos, hogy több helyen is leírták:
A 6 mm-es okulár fókusztávolsága 6, a 20-as okuláré pedig 20 mm. Nagyítás = objektív fókusztávolság/okulár fókusztávolság, vagyis, 900/6=150 szeres, illetve 900/20=45-szörös.
90-es objektívhez legalább 13x-os nagyítás kell, hogy minden gyűjtött fényt hasznosíthass, míg a fölső nagyítási határ kb. 180x-os, esetleg kicsit fölötte. Ennek megfelelően kell okulárokat válogatni, bár tényleg sokat kell még olvasni utána, mert ez csak a jéghegy csúcsa, illetve annak is csak egy kis darabkája.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2014.08.22. 20:42

S azt se feledjük azért megemlíteni, hogy kezdőként eléggé jól használhatóak a tartozék ( tán Barium?) okulárok is. Már ha rendelkezésre áll ilyen Zsoltnak a cső mellé.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.08.22. 20:51

+Szeretnék venni hozzá egy okulárt és nezegettem, de nem tudom mi a különbség pl.egy 6 mm-es okullár és egy 20 mm-es okullár között"

A két különböző fókuszú okulár más-más célra jó. A 20 mm-es, mint az az előbbiekben megírták 45x-ös nagyítást ad a távcsöveddel. Ennek szép nagy látómezeje van. Nagyon szépen látod vele a nyílt csillaghalmazokat, a diffuz ködöket, még nagyobb extragaklaxisokat is. Nagyszerű látvány vele a Tejutat végig pásztázni. Hanm a bolygókra, Napra, Holdra nem alkalmas, nagyon kicsi a nagyítás ezekhez.
A 6 mm-es, 150x-es nagyítással kicsit nagy nagyítás a 90 mm-es távbcsőhöz, csak jó, nyugodt levegőnél ad szép képet. A Napra, a Holdra, a bolygókra és a kettőcsillagok nézésére alkalmas. De pl. egy nyílthalmazt nagyon "szétdob", nem ad igazán szép látványt.
Elsősorban olvassál el valami jó bevezető könyvet, pl. Vizi P. Csillagatlasz kistávcsövekhez c. könyv bevezetését. Közben ismerd meg a csillagképeket szabad szemmekl, mert az a kiindulás, amikor egy halvány pobjektumot akarsz megkeresni. - BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”