Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.04.23. 11:18

Zsoltnak:
Köszönöm a gyors reagálást, továbbítom az üzenetet. Remélem jól megoldható. Mivel az amatőr társunk mosgássérült (autójuk van), számára külön is fontos, hisze ez az egyik legkedvesebb szórakozása. Közöltem velük a telefonodat. Köszönettel: Lajos
Bakrovecz
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2014.05.04. 14:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bakrovecz » 2014.05.04. 15:22

Sziasztok!

Távcsövet szeretnék vásárolni, ebben szeretném tanácsotokat kérni.

Teljesen kezdő vagyok, 10x50-es binokulárral és fotóállvánnyal "észlelek" jelenleg. A távcsövet egy budapesti külvárosi erkélyről használnám egyelőre. Elég sötét az erkély, remek a kilátás, nyugat-délnyugat tájolású, de sajnos a belváros irányába néz, szóval eléggé fényszennyezett az ég. Kitelepülésre sajnos nincs lehetőségem. Az erkély kb. 4m x 1m, tehát még a helyem se túl sok, ráadásul a nappaliból nyílik, így télen még arra is ki kellene találnom valamit, hogy a hideg felszerelés ne fürödjön meg azonnal a párában, ahogy belépek az ajtón. A távolabbi jövőben (ha már lesz lehetőségem kitelepülni, vagy máshol fogok lakni) szeretnék majd fotózni is (canon dslr-m van), tehát jó volna olyan felszerelést vásárolni, ami később akár ebbe az irányba is fejleszthető, illetve valamely része legalább megtartható egy komolyabb rendszerhez.

Tudom, hogy fontos az érdeklődési köröm is a megfelelő eszköz kiválasztásához, de egyelőre ez nagyon tág, minden érdekel, amit az adott körülmények között egyáltalán lehetséges észlelni. Annyiban tudom szűkíteni a lehetséges távcsövek körét, hogy az MC rendszerű távcsövek nem szimpatikusak, teljesen szubjektív okokból, tehát ezeket kizárnám. A felszerelésre egyelőre 50-60 ezer forintot tudnék szánni (erős fotóállványom van, egy ideig akár ezen is használnám a távcsövet, amíg félreteszem a pénz egy komolyabb mechanikára).

Röviden tehát egy olyan, a helyszűke miatt viszonylag kompakt (de nem MC) távcsövet szeretnék venni, ami később akár fejleszthető is, és erősebb fényszennyezettség mellett is mutat valamennyit az égből.

Üdv,

Laci
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.05.04. 16:51

Bakrovecz írta:Tudom, hogy fontos az érdeklődési köröm is a megfelelő eszköz kiválasztásához, de egyelőre ez nagyon tág, minden érdekel, amit az adott körülmények között egyáltalán lehetséges észlelni. Annyiban tudom szűkíteni a lehetséges távcsövek körét, hogy az MC rendszerű távcsövek nem szimpatikusak, teljesen szubjektív okokból, tehát ezeket kizárnám. A felszerelésre egyelőre 50-60 ezer forintot tudnék szánni (erős fotóállványom van, egy ideig akár ezen is használnám a távcsövet, amíg félreteszem a pénz egy komolyabb mechanikára).

Röviden tehát egy olyan, a helyszűke miatt viszonylag kompakt (de nem MC) távcsövet szeretnék venni, ami később akár fejleszthető is, és erősebb fényszennyezettség mellett is mutat valamennyit az égből.

Őszinte leszek: túl sokat akarsz a keretedből kihozni. Felejtsd el a fotóállványt: egy kompaktabb csillagászati távcső is eléggé megterheli a súlyával, hosszával emiatt remegni fog a fotóállványon, arról nem is beszélve, hogy nagyon macerás az égbolt követése. 50-60e Ft között nem tudok olyan komplett távcsövet ami későbbiekben fotózásra is ajánlani tudok. A SkyWatcher 150/750-es newton tubus önmagában beleférne a keretedbe, kompakt is, fotózásra is jól használható de a mechanikáról még nem beszéltünk ...

Az egy számmal kisebb SkyWatcher 130/650 newton eq-2 mechanikán is már a kereted felett van, és ez sem igazán ajánlható fotózásra. Az égbolttal ismerkedni, elsősorban mély-egekre azonban jó választás. Ugyan kissé hosszabb a SkyWatcher 90/900 refraktor, viszont általános célra inkább ezt ajánlom: gazdagabb az alapfelszereltsége és bolygóra - szerintem - kissé jobb, mint a 130/650 és mély-égre sem marad el tőle lényegesen.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Bakrovecz
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2014.05.04. 14:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bakrovecz » 2014.05.04. 18:20

Kedves Levente!

Köszönöm szépen a válaszod! A 150/750 alá melyik lenne az a minimális mechanika, amely vizuális megfigyeléshez még megfelel? Ez talán egy jó fejlesztési irány lehetne, míg ha jól tudom a másik két távcsőnél sem a tubus, sem csomagokban lévő mechanika nem lesz megfelelő a későbbi fotós tervekhez, a 150/750 esetében legalább a tubus egy állandó darab maradhatna. Amúgy meg tudnád mondani, hogy 150 /750, illetve a 90/900 refraktor mekkora méretű? Nem tudom, hogy (főleg utóbbi) elfér-e egyáltalán a szűkös erkélyen.

Üdv,
Laci
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.05.05. 09:34

Bakrovecz írta:Kedves Levente!

Köszönöm szépen a válaszod! A 150/750 alá melyik lenne az a minimális mechanika, amely vizuális megfigyeléshez még megfelel? Ez talán egy jó fejlesztési irány lehetne, míg ha jól tudom a másik két távcsőnél sem a tubus, sem csomagokban lévő mechanika nem lesz megfelelő a későbbi fotós tervekhez, a 150/750 esetében legalább a tubus egy állandó darab maradhatna. Amúgy meg tudnád mondani, hogy 150 /750, illetve a 90/900 refraktor mekkora méretű? Nem tudom, hogy (főleg utóbbi) elfér-e egyáltalán a szűkös erkélyen.

Üdv,
Laci

150/750 alá AZ-4 vagy EQ-3 a minimum vizuális célra, bár fotózásra inkább EQ-5 az ajánlott minimum. A két tubus kb olyan hosszú, mint a fókuszuk (75 cm és 90 cm).
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Bakrovecz
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2014.05.04. 14:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bakrovecz » 2014.05.06. 11:38

Köszönöm szépen!

Amúgy a 114/500-as newtonnal mik a tapasztalatok? Elég vegyes véleményeket olvastam róla, van aki nagyon lehúzza, mások meg dicsérik.

Laci
nagyj
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.05.08. 09:28

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: nagyj » 2014.05.08. 13:23

Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék, hogy a bazárban láttam egy SkyWatcher 102/1000 refraktort. 45000 Ft-ért eladó és az érdekelne, hogy érdemes-e megvenni a tőlem jobban hozzáértők szerint? Vagy egy új SW 90/900 refraktor érné meg jobban?

http://www.makszutov.hu/bazar/hirdetes/1399230298

Valamint azt szeretném még tudni, hogy ugye ehhez vásárolnom kellene még okulárt, mechanikát (a hirdetésből ezt vettem ki és abból, hogy ez a SW mechanikával, okulárral 109 ezer Ft új állapotban) hogy ezeket kb milyen árban tudnám megvásárolni újan/használtan és, hogy milyet érdemes hozzá venni.

Előre is köszönök minden segítséget! :)
lakatosgeza
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2009.11.29. 16:04

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lakatosgeza » 2014.05.08. 16:06

nagyj írta:Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék, hogy a bazárban láttam egy SkyWatcher 102/1000 refraktort. 45000 Ft-ért eladó és az érdekelne, hogy érdemes-e megvenni a tőlem jobban hozzáértők szerint? Vagy egy új SW 90/900 refraktor érné meg jobban?

http://www.makszutov.hu/bazar/hirdetes/1399230298

Valamint azt szeretném még tudni, hogy ugye ehhez vásárolnom kellene még okulárt, mechanikát (a hirdetésből ezt vettem ki és abból, hogy ez a SW mechanikával, okulárral 109 ezer Ft új állapotban) hogy ezeket kb milyen árban tudnám megvásárolni újan/használtan és, hogy milyet érdemes hozzá venni.

Előre is köszönök minden segítséget! :)

Szia!
Meg mondom öszintén, még én is szemeztem vele. Nem néz ki rosszul. Valóban okulárokat nem ír hozzá,de szerintem negyvenért is ellehet hozni.
Mivel ennek az optikája nagyobb (10cm),mint az általad említett 90/900-as refi ez több fényt gyüjt össze mint a kisebb társa.
Szerintem érdemes ...! Csaj nyilván egy EQ mechanika kell alá.
Üdv:Géza
bentanker
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2014.05.20. 20:05

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: bentanker » 2014.05.20. 20:15

Helló Csillagváros!
Segítséget szeretnék kérni teleszkóp vásárlás téren.
Először is elmondanám,hogy elég kezdő vagyok a témában és ez lesz majd az első teleszkópom.
Mivel tényleg kezdő szinten vagyok ezért úgy gondolom a teleszkóp amit először vásárolni fogok az is legyen kezdő szintű.
Így,hogy ez megvan kettő műszer között nem tudom melyiket lenne jobb megvásárolni.

SkyWatcher 60/900 vagy SkyWatcher 70/500

Mindkettő után olvasgattam már elég sokat,és van ahol az egyiket van ahol a másikat ajánlják. Remélem tudtok segíteni és rávezettek a jó útra. Előre is köszi a választ! Sziasztok!

Ezen kívül egy olyan kérdésem lenne még,hogy ha megvásárolom majd az egyiket és veszek hozzá 6,3mm-es Plössl okulárt az megéri,úgy értem azzal az okulárral már tényleg többet érek majd el?
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: krivan » 2014.05.21. 09:11

bentanker írta:..
Segítséget szeretnék kérni teleszkóp vásárlás téren.
...
SkyWatcher 60/900 vagy SkyWatcher 70/500...


Szia,

Biztos érkeznek még majd hozzászólások a témában, én a 70/500-ról tudok nyilatkozni, mivel azt hajtom kb. fél éve.
Amit a legtöbbet használok: a hozzáadott Bárium okulárok, egy 2x Barlow, egy alap zenittükör és napfólia.
Az AZ3 mechanikát lecseréltem AZ4-re. Van egy 6 mm-es Planetary okulár is, de azt ritkán használom.
A legnagyobb nagyítás amit értelmesen tudok használni, az a 100x, esetleg kettős csillagokra a 166x. Színezés nekem nem zavaró.

Nap, Hold, Jupiter, Szaturnusz látványosak, a gyerekek is élvezik a látványt. A Mars inkább csak felnőtt fejjel érdekes, egy vöröses borszem, néhány sötét folttal. Nyílthalmazok szépek, gömbhalmazok érdekesek, de nem bomlanak csillagokra az egemen. Orion köd szépen látható, tegnap este még a Gyűrűs-ködöt is sikerült megtalálnom, bár elég halvány volt.
Nappal is használom a távcsövet, madarak, őzek, repülők figyelésére, illetve csak úgy nézelődésre.

Szóval egy nagyon mobil, kényelmesen hordozható tubus. Ismerkedésnek szerintem kitűnő, a felfedezés élményét meg lehet vele tapasztalni. Biztos lehetne még fejleszteni okulár oldalon, de ez már a jövő zenéje.
Amit még ajánlok, az a "Csillagatlasz kistávcsövekhez", illetve egy binokulár. Nekem egy 10x50-es van, kézből tartva számomra határeset, de elégedett vagyok vele.

Üdv,
Tibor
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”