Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.07.07. 20:30

Kirlog írta:
2020.07.07. 20:03
Sziasztok,

Segítséget szeretnék kérni. Teljesen laikusként vetném bele magam az ég megfigyelésébe. Mindig is érdekelt a világűr, így gondoltam jó lenne kicsit "közelebbről" is megfigyelni. Pár napja bújom a netet, próbálok tájékozódni...
...
Előre is köszönöm a segítségeteket!
Én segítségképpen javasolnám, hogy olvasd el ezen topic korábbi bejegyzéseit.
Szerintem minden felmerült kérdésedre választ találsz, mivel ezeket itt már ezerszer leírtuk.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.07.07. 21:10

Kirlog írta:
2020.07.07. 20:03
Sziasztok,

Segítséget szeretnék kérni. Teljesen laikusként vetném bele magam az ég megfigyelésébe. Mindig is érdekelt a világűr, így gondoltam jó lenne kicsit "közelebbről" is megfigyelni. Pár napja bújom a netet, próbálok tájékozódni, de csak zsong a fejem a sok információtól. Gondoltam az a legegyszerűbb, ha megkérdezek olyanokat, akik értenek is kicsit hozzá, hogy milyen távcsövet érdemes kezdésnek venni.
Igazából galaxisok, csillagködök érdekelnének jobban. Ha jól tudom, azokhoz Newton típusú nagyobb optikás távcsövek lennének jobbak, viszont, ha jól értelmeztem, azt Budapestről szinte esélytelen megfigyelni a fényszennyezés miatt, vagy ha igen, akkor nem pénztárcabarát szűrőket kell vásárolni, így kezdésnek azokat elengedem. Ezért úgy határoztam, maradok a hold, nap, bolygók körében, amik a naprendszerben vannak, azok talán jobban láthatóak. Így akromatikus lencsés távcsöveket nézegettem, azok "hülyebiztosabbak" és talán jobban is ki tudnám használni őket, plusz talán könnyebb szállítani is.
Egyelőre a legalja kategóriát nézegettem, nem tudom mennyire éri meg ezek közül választani. Skywatcher 60/900 élvezhető kezdésnek, vagy érdemes egyből a 70,80,90/900-as közül választani? Vagy rosszul tudom és esetleg egy SkyWatcher 114/900 Newton távcső is használható lenne akár korlátozottan városban (holdat gondolom nagyjából bárhonnan lehet nézni). Vagy ha teljesen tévúton járok, akkor megköszönném, ha ajánlanátok valamit. Árban olyan 50-70 ezer környékén jó lenne megállni.

Összesítve: kezdéshez/ismerkedésnek keresnék valamit, ami viszonylag hordozható, városban (vagy annak környékén) se teljesen használhatatlan hold, nap bolygók megfigyelésére 50-70 ezer forint környékén. (Vagy ha lehet esetleg csillagködöket, galaxisokat is megfigyelni városban ennyi pénzből, az lenne a legjobb, de nem reménykedem.)

Előre is köszönöm a segítségeteket!
Nezd meg ezt:

https://macsnet.hu/kezdokent-milyen-tav ... asaroljak/
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.07.07. 21:28

Kirlog írta:
2020.07.07. 20:03


Segítséget szeretnék kérni. Teljesen laikusként vetném bele magam az ég megfigyelésébe. Mindig is érdekelt a világűr, így gondoltam jó lenne kicsit "közelebbről" is megfigyelni.

azt Budapestről szinte esélytelen megfigyelni a fényszennyezés miatt, vagy ha igen, akkor nem pénztárcabarát szűrőket kell vásárolni, így kezdésnek azokat elengedem.

Így akromatikus lencsés távcsöveket nézegettem, azok "hülyebiztosabbak" és talán jobban is ki tudnám használni őket, plusz talán könnyebb szállítani is.


Összesítve: kezdéshez/ismerkedésnek keresnék valamit, ami viszonylag hordozható, városban (vagy annak környékén) se teljesen használhatatlan hold, nap bolygók megfigyelésére 50-70 ezer forint környékén. (Vagy ha lehet esetleg csillagködöket, galaxisokat is megfigyelni városban ennyi pénzből, az lenne a legjobb, de nem reménykedem.)

Előre is köszönöm a segítségeteket!
Üdv!
Az általad leírtak tele vannak ellentmondásokkal.
Megértem a problémádat ami a fényszennyezést illeti, de irigyellek is, mert én például a lakóhelyemen és környékén, nem tudok sehol csónakázni, pedig nagyon szeretek.
Sajnos utaznom kellene érte kb. 100 km-t.
Neked egyszerűbb a dolgod, mert amíg nekem teljesen reménytelen helyben csónakázni, addig neked elég szép esélyed van az éjszakai eget nézegetni, sok dolgot láthatsz onnan is ahol laksz.

Nem csupán a centiméter számít. Egy távcső legyen jó optikailag.
Ha kezdésnek egy rossz távcsövet veszel, ráadásul a körülmények sem optimálisak, akkor nulla sikerélményed lesz. Az, hogy kinek mi a hülyebiztos távcső, eléggé relatív.
Nem szaporítom a szót, véleményem szerint neked ezzel kellene kezdeni:
https://tavcso.hu/termekcsoport/SWM90eq1
Azért, mert talán ezzel lesz a legtöbb élményed az általad leírt körülmények között, viszont könnyen települhetsz vele jobb helyekre is. Kompakt, hülyebiztos, optikailag általában jók. Egyszerűbb okulárokkal is jó képe lesz. Lehet vele bolygózni, de mély égre is megfelelő. Nem kell hozzá barlow lencse, de az alap zenittükör lehet, hogy cserélendő lesz. Ez csak a gyakorlatban derül ki. Értékálló kis műszer, ha meguntad, bármikor el tudod adni jó áron.
Kirlog
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2020.07.07. 18:47

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kirlog » 2020.07.08. 06:38

Rendben, köszönöm a válaszokat. Igen, ellentmondás biztos van benne, meg aki olvassa biztos nézi, hogy úr Isten ez bolond. Olvasgatok akkor még itt, megpróbálom jobban felfogni, de egyelőre akkor Mizar által linkelt 90/1250 es Skywatcher lesz a cél.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.07.08. 09:38

Kirlog írta:
2020.07.08. 06:38
Rendben, köszönöm a válaszokat. Igen, ellentmondás biztos van benne, meg aki olvassa biztos nézi, hogy úr Isten ez bolond. Olvasgatok akkor még itt, megpróbálom jobban felfogni, de egyelőre akkor Mizar által linkelt 90/1250 es Skywatcher lesz a cél.
A rászánt árfekvésben keress távcsöveket és olvass kommenteket róla.
Tájékozódj. Pár hasznos tanács: Hosszú fókuszú távcsőnek rengeteg előnye van. Az akromát színezése (főleg a rövid fókuszúak) nagy nagyításnál azt eredményezi, hogy nem tudsz majd élesre állni, szétesik a kép. Sokan azt hiszik, hogy a légkör miatt, de ez nem igaz. A tükrös távcsövek a szállításra érzékenyebbek, főleg tömegközlekedésen.
Az EQ1 nem alkalmas hosszú távcsőhöz, az általam javasolt MC is éppen tűréshatár.

Jó választást, sok élményt!

-sch-
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.07.08. 10:00

Elvileg van elállási jog, meg ki tudja mi a szösz tehát, ha megveszel bármit is, legalábbis újonnan a boltból, akkor a lényeg, hogy megvétel után azonnal letesztelni az elvi képességének határaira,

- képminőség legnagyobb hasznos nagyításnál
- rossz minőségű okulár foglalat tesztelés, ha pl fényes objektumot nézel, Hold pl, akkor nincs e nagyon zavaró oldalról fény tükröződés,
- színezési jelenség,
- szétesett kép, ahol még bőven nem kellene látni ilyet, amúgy
- mechanikának a nyűgjei, lötyögése, instabilitása, picit szellős időben,
- stb. ( elég sok mindent meg lehet tesztelni, amik befolyásolják a képalkotását egy műszernek, illetve a gyakorlatban való használat során előfordulnak, hogy azokra kiállja vajon a próbát)


Természetesen csak olyan követelményekre tesztelni, amit az eszköznek tudni kell minimum, illetve a tesztelési időpont sem mindegy, hogy az égbolt minőség jó legyen, ne amiatt legyen rossz a kép vagy egyéb.

Ha ott valami nem tetszik, nem felel meg az elvárásnak, akkor vissza lehet vinni.

A gagyit azért jobb kerülni, ha lehet nem a legalját kell megvenni elsőre sem, amit lehet kapni, mert akkor rögtön a csalódás és pénz kidobás lesz a vége.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2020.07.09. 17:08

tobe_ írta:
2020.07.08. 10:00


A gagyit azért jobb kerülni, ha lehet nem a legalját kell megvenni elsőre sem, amit lehet kapni, mert akkor rögtön a csalódás és pénz kidobás lesz a vége.

Nos ez kétségtelen tobe_ :D :D

Amúgy az a kiválasztandó 90/1250-es MC biztosan nem fog színezni. Kirlog, arra viszont figyelj, hogy a jusztírozható verziót vedd meg. Sajnos ezek közt is már van, mely főtükre nem szabályozható, s hianyoznak a hátoldalából a csavarok. :x :roll:
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Kirlog
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2020.07.07. 18:47

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kirlog » 2020.07.09. 17:50

Csillagos Pisti írta:
2020.07.09. 17:08
tobe_ írta:
2020.07.08. 10:00


A gagyit azért jobb kerülni, ha lehet nem a legalját kell megvenni elsőre sem, amit lehet kapni, mert akkor rögtön a csalódás és pénz kidobás lesz a vége.

Nos ez kétségtelen tobe_ :D :D

Amúgy az a kiválasztandó 90/1250-es MC biztosan nem fog színezni. Kirlog, arra viszont figyelj, hogy a jusztírozható verziót vedd meg. Sajnos ezek közt is már van, mely főtükre nem szabályozható, s hianyoznak a hátoldalából a csavarok. :x :roll:
Gondolom az, hogy jusztírozható vagy sem, azt csak megvásárlás után tudom megnézni, (ha csak nem személyesen veszem meg). Legalábbis a 2 nagyobb távcsőbolt honlapján egyikén sem láttam erre említést.

Még a 90/900-as refraktoron gondolkodtam, mivel az ára EQ2 mechanikán kb ugyan az mint a 90/1250 MC nek. Bár eddig MC felé hajlottam, de most ez a jusztírozható meg nem jusztírozható verzió miatt elbizonytalanodtam picit. :lol: :|
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.07.09. 18:20

Kirlog írta:
2020.07.09. 17:50
Még a 90/900-as refraktoron gondolkodtam, mivel ára EQ2 mechanikán kb ugyan az mint a 90/1250 MC nek. Bár eddig MC felé hajlottam, de most ez a jusztírozható meg nem jusztírozható verzió miatt elbizonytalanodtam picit. :lol: :|
Egy érdi klubtársamnak a kis MC-jét tesztelgettem tavaly, és meglepően szép csillagtesztet produkált. Szinte tökéletes volt. Egy akromátot egész biztosan levert, de mint vak a poharat.
Ráadásul - a kis mérete miatt - egyáltalán nem éreztem a tükörtámolygási problémát. Egész jó kis bolygászós cucc volt.

Az akromátnak egyetlen előnye van vele szemben: nincs központi kitakarása. De amit ezzel nyerne a kontraszton, azt elveszíti a színezéssel nagyobb nagyításokon.

Ebben az összehasonlításban szerintem egyértelmű az kis MC fölénye.


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2020.07.09. 18:20-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2020.07.09. 18:20

Kirlog írta:
2020.07.09. 17:50
Csillagos Pisti írta:
2020.07.09. 17:08
tobe_ írta:
2020.07.08. 10:00


A gagyit azért jobb kerülni, ha lehet nem a legalját kell megvenni elsőre sem, amit lehet kapni, mert akkor rögtön a csalódás és pénz kidobás lesz a vége.

Nos ez kétségtelen tobe_ :D :D

Amúgy az a kiválasztandó 90/1250-es MC biztosan nem fog színezni. Kirlog, arra viszont figyelj, hogy a jusztírozható verziót vedd meg. Sajnos ezek közt is már van, mely főtükre nem szabályozható, s hianyoznak a hátoldalából a csavarok. :x :roll:
Gondolom az, hogy jusztírozható vagy sem, azt csak megvásárlás után tudom megnézni, (ha csak nem személyesen veszem meg). Legalábbis a 2 nagyobb távcsőbolt honlapján egyikén sem láttam erre említést.

Még a 90/900-as refraktoron gondolkodtam, mivel ára EQ2 mechanikán kb ugyan az mint a 90/1250 MC nek. Bár eddig MC felé hajlottam, de most ez a jusztírozható meg nem jusztírozható verzió miatt elbizonytalanodtam picit. :lol: :|

Ha be tudsz menni személyesen megvenni a cuccost, biztosra veszem hogy segíteni fognak. Az is igaz, hogy ezek az MC-k kevéssé érzékenyek az elmozdulásra, mint a Newtonok, de ne ezen a hiányosságon múljon a kis 90MC "tudása".
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”