Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.10.28. 22:57

Mozdonyos írta:Nálam okulárokkal kapcsolatban talán a látómező. ...


Ezen a korszakon a legtöbben átesünk.
De majd az idő megoldja. :)
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.10.28. 23:21

Olyan érzésem van, az átlagamatőri tőmeggyártott teleszkopok (ED, Apo) esetében nem érdemes okulárilag a Baader minőség főlé menni. Pazarlás. A nagylátoszőg mindig nagyobb élményt ad nekem is. Talán ezért kedvelem jobban a Hyperion 5mm-t a hasonlo Orthonál. A Holdnál legalábbis.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.28. 23:42

géza írta:Olyan érzésem van, az átlagamatőri tőmeggyártott teleszkopok (ED, Apo) esetében nem érdemes okulárilag a Baader minőség főlé menni. Pazarlás. A nagylátoszőg mindig nagyobb élményt ad nekem is. Talán ezért kedvelem jobban a Hyperion 5mm-t a hasonlo Orthonál. A Holdnál legalábbis.


Hát ez érdekes vélemény; de hát nem vagyunk egyformák. (Szerencsére.)

Itt egy "átlagamatőri" (???) APO: 80/400 SkyWatcher ESPRIT apokromát, 400e forintért :shock: . (Még csak nem is Takahasi, vagy AP...) Ez a legolcsóbb, azaz "tömeggyártott" APO (!) az egyik vegyesboltban. Ebbe dugnál Te föl egy ötezer forintos GSO-t, vagy max. Baader-t? Végül is szíved joga...

Bár nem tudom, hogy egy 8 centis csőért majd félmillát adni "átlagamatőri" jellemvonás-e. :roll:

Apám se hallgat már hifi cuccokat, mert nem hallja az öreg fülével. Ha Te sem látod a különbséget egy Pentax, vagy Televue és egy GSO vagy Baader között, akkor valóban nincs is szükséged a drágább cuccokra, az tényleg pazarlás; azok nélkül is boldog leszel.

Csak azt ne hidd, hogy ez az általános...


MDA

Ja, és a Holddal a nagymamám lupéja is "szép" képet ad... :mrgreen:
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.10.28. 23:59

Olvaslak... jobban belegondolva, igazad is lehet. Az ősszes szempontodbol. Aztán az ED-nél kellett volna megállnom. Van egy gondolatom, ezt a Plősslt még soha nem probáltad ED vagy Apoban. A kellemesen rővid kicsi csővekben. Az átlagamatőr átlagálmában. Jobb lett volna reggel szobahoznom, nem igy lefekvés előtt..
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.29. 08:06

mephi írta:
Mozdonyos írta:... Talán annyira gyenge, vagy silány az SW aluláb? ...


Igen.

Mozdonyos írta:... és az aluláb meg jó lesz az AZ-4-re...


Nem.
Itt jön a következő buktató. Mert ha az ember acéllábbal venné az EQ-3-at,akkor már gondolom annyiból vehet EQ-5-öst is. A két fej között talán nincs nagy súlykülönbség. És az EQ-5-ös azért komolyabban néz ki.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.29. 08:08

mephi írta:
Mozdonyos írta:Nálam okulárokkal kapcsolatban talán a látómező. ...


Ezen a korszakon a legtöbben átesünk.
De majd az idő megoldja. :)
Elfelejtettem írni még a betekintési kényelmet is az okulároknál,ami nekem még fontos.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.29. 08:11

géza írta:Olyan érzésem van, az átlagamatőri tőmeggyártott teleszkopok (ED, Apo) esetében nem érdemes okulárilag a Baader minőség főlé menni. Pazarlás. A nagylátoszőg mindig nagyobb élményt ad nekem is. Talán ezért kedvelem jobban a Hyperion 5mm-t a hasonlo Orthonál. A Holdnál legalábbis.

Itt kiváncsi lennék,hogy milyen az átlagamatőr :) https://youtu.be/h3vnVDwYNcI Jó nézegetni a kéményeket.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.29. 09:47

Mozdonyos írta:Itt kiváncsi lennék,hogy milyen az átlagamatőr :) https://youtu.be/h3vnVDwYNcI Jó nézegetni a kéményeket.


Ez természetes; magasabb az életszínvonal, mások a lehetőségek.
Az ottani boltok árukészlete is különbözik az itthoniaktól "némiképp"...

Nekem az tetszik, hogy a saját építésű távcsöveket is mennyire megpróbálják egyedivé tenni (pl. az indián tollas Dobson :lol: ). Azután, hogy mit mutat az égen, az már egy másik dolog (de a kettő nyilván nem feltétlenül zárja ki egymást).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.29. 09:58

Attila írta:
Mozdonyos írta:Itt kiváncsi lennék,hogy milyen az átlagamatőr :) https://youtu.be/h3vnVDwYNcI Jó nézegetni a kéményeket.


Ez természetes; magasabb az életszínvonal, mások a lehetőségek.
Az ottani boltok árukészlete is különbözik az itthoniaktól "némiképp"...

Nekem az tetszik, hogy a saját építésű távcsöveket is mennyire megpróbálják egyedivé tenni (pl. az indián tollas Dobson :lol: ). Azután, hogy mit mutat az égen, az már egy másik dolog (de a kettő nyilván nem feltétlenül zárja ki egymást).


MDA
Talán idejük is több van ezekre,meg nálam jóval megszállottabbak lehetnek. Én parázok, hogy milyen nagy és nehéz egy 200-as dobson,meg kollimáció és koszolódás. Ott meg órákig szerelik a 600-ast. Meg az asztrofotósok obszervatóriumot telepítenek a találkozó helyszínére. Ahol annyi a vezetékköteg,mint az atomerőmű vezérlőtermében :) .
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.10.29. 10:33

Tetszik ez a video. A 17.30percnél láthato kis állomás nekem valo lenne. A képek minden négyzetcentijén valami érdekes, még a sátrak is... egy ilyen ősszejővésen a mennyországban érezném magam.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”