Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.12.07. 20:44

Figlár írta:... (Amúgy nem tudom miért kell erőltetni hogy GOTO nélkűl kezdjen valaki. Én azzal kezdtem, mégis megtanúltam hogy mi hol van.)


Szerintem nem erőlteti ezt senki. Csak javasolják (javasoljuk).

Ebben speciel egyet értek Kukaccal (nem sok ilyen van... :D ); én is úgy gondolom, hogy gyorsabban megtanulható az ég GoTo nélkül. (Ami persze nem zárja ki azt sem, hogy GoTo-val ne lehetne megtanulni, hogy mi hol van, ahogy Te is tetted...)

Nincs kizárólagos szabály szinte semmire. Pl. a trigonometria is csak az euklídeszi geometriában működik... 8-)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.12.08. 01:44

Ez pusztán beállítottság kérdése. Engen érdekelt. Van aki csak gyönyörködni akar benne. Megint más bele un ha egy órát keresgél. Főleg ha havonta egy-két éjszaka van, amikor észlelni lehet.
Üdv: Géza
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.12.08. 02:24

A mai digitális gyerekeknek lehet könnyebb olvasni egy goto kijelző LCD-t, mint holmi könyvlapokon nézni az ósdi régi rajzocskákat. :)
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.12.08. 06:54

Figlár írta:.......Főleg ha havonta egy-két éjszaka van, amikor észlelni lehet.


Mostanában még annyi se :cry:
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.12.08. 12:01

tobe_ írta:A mai digitális gyerekeknek lehet könnyebb olvasni egy goto kijelző LCD-t, mint holmi könyvlapokon nézni az ósdi régi rajzocskákat. :)


Mint ha egy igazi nőt hasonlítanál egy guminőhöz. A végeredmény mindkettővel ugyan az, de az élmény
kicsit más... Persze, ízlések és pofonok. Lehet, az unokáink robot csajokkal fognak inkább randizni, mint
hús-vér nőkkel, mert azokkal nincs annyi probléma.
:shock: :shock: :shock:
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.12.08. 12:17

Tobe írta:
"A mai digitális gyerekeknek lehet könnyebb olvasni egy goto kijelző LCD-t, mint holmi könyvlapokon nézni az ósdi régi rajzocskákat"
Nem akarlak bántani, de most nagy csacsiságot írtál. Láttál már egyáltalában csillagtérképet? Mit értesz "az ósdi régi rajzocskákon". Tudod-e, hogy egyáltalában milyen egy áttekintő, egy részlet vagy egy spéci térkép?
Ezekről én is, mások is már többször írtunk a Csill.városba is.
Én most már negyedik éve tartok az egyetemen speciálkollégiumot a Csillaglépek témáról, és mondhatom, hogy a hallgatók (csillagász, fizikus, informatikus, stb. szaktárgyúak) nagyon lelkesen fogadják amikor a csillagtérképek alkalmazását ismertetem. Csak mellékesen jegyzem meg, hogy a modern csillagtérképek és katalógusok alkalmazása és rendszere a hivatalos tantárgyak közé tartozik.
Persze neked azért nem kell ezekről tudni, de ha hozzá szólsz, ismerd is a kérdést!
Válltozatlan barátsággal és tusztelettel: Lajos
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.12.08. 14:43

astrohist írta:Tobe írta:
"A mai digitális gyerekeknek lehet könnyebb olvasni egy goto kijelző LCD-t, mint holmi könyvlapokon nézni az ósdi régi rajzocskákat"
Nem akarlak bántani, de most nagy csacsiságot írtál. Láttál már egyáltalában csillagtérképet? Mit értesz "az ósdi régi rajzocskákon". Tudod-e, hogy egyáltalában milyen egy áttekintő, egy részlet vagy egy spéci térkép?
Ezekről én is, mások is már többször írtunk a Csill.városba is.
Én most már negyedik éve tartok az egyetemen speciálkollégiumot a Csillaglépek témáról, és mondhatom, hogy a hallgatók (csillagász, fizikus, informatikus, stb. szaktárgyúak) nagyon lelkesen fogadják amikor a csillagtérképek alkalmazását ismertetem. Csak mellékesen jegyzem meg, hogy a modern csillagtérképek és katalógusok alkalmazása és rendszere a hivatalos tantárgyak közé tartozik.
Persze neked azért nem kell ezekről tudni, de ha hozzá szólsz, ismerd is a kérdést!
Válltozatlan barátsággal és tusztelettel: Lajos


Lajos, Tobe írása szarkazmus volt. Ott volt a végén a vigyor, hogy nem gondolja komolyan, amit ír.

Mindezektől függetlenül jó, hogy leírtad a csillagképes oktatási témát, jó ezt hallani.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2014.12.08. 19:16

Kukac írta:Lehet, az unokáink robot csajokkal fognak inkább randizni, mint
hús-vér nőkkel, mert azokkal nincs annyi probléma.
:shock: :shock: :shock:



No azt a korszakot már nagyon nem szeretném megélni!
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.12.08. 21:17

Kukac írta:
tobe_ írta:A mai digitális gyerekeknek lehet könnyebb olvasni egy goto kijelző LCD-t, mint holmi könyvlapokon nézni az ósdi régi rajzocskákat. :)


Mint ha egy igazi nőt hasonlítanál egy guminőhöz. A végeredmény mindkettővel ugyan az, de az élmény
kicsit más... Persze, ízlések és pofonok. Lehet, az unokáink robot csajokkal fognak inkább randizni, mint
hús-vér nőkkel, mert azokkal nincs annyi probléma.
:shock: :shock: :shock:


Az ilyen digitális agymenésről ez jut az eszembe.

https://www.youtube.com/watch?v=L0OXunOPAlg
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.12.09. 07:39

astrohist írta:... Én most már negyedik éve tartok az egyetemen speciálkollégiumot a Csillaglépek témáról, és mondhatom, hogy a hallgatók (csillagász, fizikus, informatikus, stb. szaktárgyúak) nagyon lelkesen fogadják amikor a csillagtérképek alkalmazását ismertetem. Csak mellékesen jegyzem meg, hogy a modern csillagtérképek és katalógusok alkalmazása és rendszere a hivatalos tantárgyak közé tartozik. ...


A csillagtérképek használata egyszerűen nélkülözhetetlen - feltéve, hogy meg akar találni valaki valamit az égen... Persze a Nap, a Hold, a bolygók és néhány fényes mélyég objektum, ami "kiböki az ember szemét" az okulárban, nem igényel keresőtérképet - bár azt azért akkor is jó tudni, hogy egyáltalán "merre fordítsa" az ember a fejét. De ha pl. egy változót akarsz megkeresni, vagy egy halvány planetáris ködöt, vagy extragalaxist, akkor a GoTo-val se mégy sokra; oda keresőtérkép(ek) kell(enek), adott esetben többféle léptékkel is.

A GoTo talán a legkisebb léptékű (vagy legnagyobb? ezt mindig keverem, hogy melyik melyik... :oops: ) áttekintő-térképeket helyettesítheti, de a fényesebb referenciacsillagokat és csillagképeket akkor is ismerni kell (kivéve a full automata, "ledobom és működik" rendszereket). De az objektum szomszédos részleteit ábrázoló kereső ezeknél is kell.

Az pedig, hogy a térképet a kezedben lévő (esetleg laminált) papíron nézed, vagy a számítógép monitorán, már a lényeg szempontjából mindegy... A "Hopp-Hopp" technikát pl. a léptéktől és megjelenítéstől függetlenül kell alkalmazni.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”