Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pisza » 2017.01.14. 18:22

Kedves Attila, gondolj bele hogy a szimpla keresőkben egy newtonnál észak-az dél, kelet az nyugat.
Néha még a tubus is olyan helyzetben van , hagy még azt sem tudod merre áll nem hogy a kereső állását is fel tudja az ember fogni. Lehet hogy az én vizuális térérzékelésem gyenge, ezért használom én a jó bevált ( de ritka ) telradot.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.14. 18:27

SzarkaLevente írta:... Még mielőtt azt gondolnád, ezt triviális, indulj ki abból, hogy egy abszolút kezdőnek sokszor még az sem magától értetődő, hogyan kell az okulárt a zenittükörben kicserélni, hogyan állitsa be az élességet ....


Ez igaz.

De egy üres korsóba olyan tájolású keresőt tölt mindenki, amilyet akar.
(Az Avatar-ból, szabadon... :lol: )


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.14. 18:34

pisza írta:... Lehet hogy az én vizuális térérzékelésem gyenge, ezért használom én a jó bevált ( de ritka ) telradot.


Szerintem nem csak neked, de bárkinek nehézséget okoz a LM betájolása elsőre (nekem is).
Ezért nem is szoktam megjegyezni, hogy milyen rendszer hogyan fordítja össze-vissza a képet.
Fogalmam sincs.

A blog-om XXI. fejezetében leírt nagyon egyszerű trükkel viszont bármilyen típusú távcsőben azonnal látni fogod az égtájakat. Még egy szuper kezdő is. (Persze 8 általános azért kell hozzá, de nem több...)

A Telrad is jó (főleg Dobson-ra), de sajnos az 1x nagyítás miatt kevésbé pontos; megfelelő rutinnal viszont nagy segítség. Mindazonáltal - a magam részéről - ebben a műfajban inkább a párhuzamosított zöld lézert preferálom (bár kevésbé "elegáns", mert másokat zavarhat...).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pisza » 2017.01.14. 18:51

Kedves Attila engedd meg hogy - ( főleg hogy a kezdőknek segíteni szeretnék ) kiegészítsem hozzászólásodat, ami alapból helyes, de így (szerintem) helyesebb:

"A kereső lényege, hogy a benne lévő szálkereszt közepére kell tenni a keresett objektumot, ami a X-Y koordináták tükrözése miatt sajnos nem mindíg egyszerű, és nem megy túl gyorsan, ha viszont gyorsan megy akkor már nem kezdő hanem igen gyakorlott vizuális felhasználót értek - és ha az optikai tengelyek párhuzamosak, ahogyan kell, akkor - a főműszer LM-jében is benne lesz.



Tisza Csaba
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pisza » 2017.01.14. 19:06

Kedves Attila, de jó hogy megemlítetted hogy a zöld lézert megelégedéssel használod, engedd meg hogy akkor hadd kérdezzek Tőled egy két dolgot róla.
Anno megvásároltam egy szettet egy szabványos SW papucsbatolható állvány, meg a kb 5mW zöld lézer, szabályozható tápegységgel.
Itt fekszik a fiókba két teszt után, ugyanis hidegbe be sem indul, meg a tárgylencse fókusza kb 100 méterre , a virtuális égre meg egy foltot rajzol. Kicseréltem egy másikra az egy kicsit jobb, az meg akkorát világít, hogy a negyed telehold zöld pötty.
Neked hogy dolgozik?
Többek között ezért is lett a Dobsonhoz megvéve a Telrad, utána meg az Intellescope.
Amúgy meg szerintem a Telrad az 1 X keresők királya, ha gondoljátok elmondom miért....

Tisza Csaba
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.14. 19:27

Szia Csaba!

A zöld lézer egy nagy lutri - ahogy tapasztalom.
Az én legelső zöld lézerem tökéletesen működött, még mínuszokban is. Készítettem hozzá egy táp-adaptert, amit becsavarva a fenekébe egy banándugó párt tudtam feldugni beléje, és egy 12/3.5V-os DC/DC táp IC-vel hajtottam meg egy 12V-os hálózati tápról. A sugárnyalábja elegendően erős volt, és még a Holdon is pontszerű maradt (majdnem... ;) ).

Sajnos az tönkre ment (egyszer véletlenül a 12V-os banándugókat nyomtam fel neki...) :oops:

Van még egy másik, krómozott darab; azt még az USA-ból vettem, amikor itthon még nem lehetett kapni. Az is teljesen jó, de azt sajnálom a kukkerra tenni; azzal járdacsillagászkodások alkalmával szoktam mutogatni az égen az érdeklődőknek.

Azóta én sem kaptam hasonlóan jó cuccot.
Ami most van, azt nekem is fókuszálgatni kell (egy lencse van az orrán, ami lötyög, és össze-vissza töri a lézerfényt. Beállítottam egy viszonylag vékony párhuzamos nyalábot, és leragasztottam a menetet; így már használható.
A hideget viszonylag jól bírja; még a mostani -10°C-ban is elég fényes volt (nem annyira, mint a régi, de majdnem). Úgy reklámozták, hogy lángra lobbantja a gyufaszálat, de az kamu... (Vagy az én gyufaszálam különleges.)

De nem tudok tanácsot adni, hogy konkrétan melyik jó és melyik nem. Tapasztalatom szerint nagyon vegyes a felhozatal. Olyat is láttam valóban, ami valószínűleg vízzel működhetett, mert fagypont alatt bekapcsolhatatlan volt... (Lehet, hogy fagyállóval kellett volna feltölteni. :lol: )

Esetleg olyat keress, amire nincs ráírva, hogy Made in China vagy PRC.
A "Proudly Made in the US" talán megbízhatóbb... (?)
Ettől okosabbat sajnos nem tudok mondani e témában.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pisza » 2017.01.14. 19:37

Köszönöm megnyugtató válaszodat, nem kísérletezgetek tovább akkor mindenféle KGST-s termékkel.
Bemutatóra van nekem is egy nagyobb darab, kis kulccsal lehet bekapcsolni hátul, meg cr123 akku megy bele, ez még tényleg jól dolgozik hidegbe is, főleg ha a meleg kabátzsebből veszem elő :D :D

Üdv: Tisza Csaba
fgcsem4n
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2017.02.15. 20:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: fgcsem4n » 2017.02.15. 20:30

Sziasztok! Tavaly nyáron vettem egy Skywatcher 70/900-as refraktort. Nagyon megvagyok vele elégedve, a kötelező dolgokat letudtam, de még bőven tud újat mutatni, ezért lecserélni nem tervezem a jövőben. Azt tudom, hogy a gyári barlow elég ramaty, milyenre érdemes cserélni? A 10 mm-es és a 25 mm-es lencse mellé érdemes még venni másikat? Illetve szeretnék fotózni, elsősorban a Holdat (T2 gyűrű+fényképezőgép), mechanika alkalmas erre? Vagy mondjuk a Szaturnusz fotózásához érdemes óragépet venni (és ehhez szükséges e a mechanika cseréje)?
Előre is köszönöm a segítségeteket!
Dani
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.02.15. 23:29

Ezt használom. A jobbak legolcsobbika. Jobban szeretem a kis csőveimben a triplet űvegű japáni barlovomnál. Sz.,............márc.10. Barlovokról ha már lenne..https://www.youtube.com/watch?v=I6QOxX7Yhcc
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017.03.10. 11:42-kor.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.02.16. 09:29

Kedves Dani!
A 70/900-nak 100-120x körül van a maximális értelmes nagyítása (az optika minőségétől függetlenül ugyanis a nagyítás növelésével csökken a "fénymennyiség" a látómezőben, azaz pl. egy bolygó képe hiába lesz nagy, egyben halvánnyá is válik), ezért barlow helyett inkább vegyél hozzá egy 6-9 mm közti jó okulárt.
Hold- és bolygófotózáshoz is kellene óragép, mert videót kell készíteni és azt képpé formálni.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”