Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.21. 11:44

A jelenidejűségét kétlőknek (páran voltak) ne hasukra csapva kelljen itélkezni lefordittattam . Idén már több hasonló eV adapter létezik de az unistellárékét gondolom legjobban fejlesztettnek . Jövő tavasszal kiderül.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egetfürkésznék
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2018.03.19. 13:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Egetfürkésznék » 2018.04.21. 13:53

Sziasztok!

Megvolt a nagy ajándékozás (19-e). :D
Most már elárulhatom, hogy a kis Virtuoso 90/1250 MC-re esett a választásom. :)

Nagyon-nagyon köszönöm a segítséget Mindenkinek!
A férjem nagyon nagyon örült! Nagyon meg lettem dicsérve. :)
A fő okok, amiért emellett döntöttem, az az, hogy kicsi, és "okos" kütyükkel fejleszthető. :) (Ez most nagyon szakmaiatlan nyilván, de szerintem egy kezdő is érti így, hogy mire gondolok).

Akit érdekel, azzal szívesen megosztom majd a tapasztalatainkat. :)

1,5 nap utánaolvasás (mit tud, egyáltalán hogy kell használni a csillagatlaszt stb.) után tegnap szerelte össze a férjem először.
Nyilván nincs összehasonlítási alapunk, de az mindenképpen már most előnyére írható ennek a távcsőnek, hogy pikk-pakk összerakható, és még életünk első önálló észlelése is pillanatok alatt megvolt (ez nagyon értékelendő számunkra, ha késő este hazavonszoljuk magunkat a munkából azzal a tudattal, hogy másnap megint mehetünk dolgozni...). A szuperkényelemhez hozzá tartozik, hogy egészen a 4. emeleti lakásunk erkélyéig kellett mennünk észlelni. :)

Természetesen az áramellátásról teljesen megfeledkeztem, így sem tápegységünk, sem elemünk nem volt otthon. :D Így legalább kipróbálhattuk, hogy milyen az, amikor nincs automatikus objektum követés. :D
Elmondom, hogy ennek mi a hátránya: Állok a férjem mellett, várom, hogy kigyönyörködje magát élete első észlelésében és közben az jár a fejemben, hogy míg vásárlás előtt voltam, a távcső típusát nem tudtam eldönteni, most meg azt, hogy miért nem vettem kettőt, mert akkor egyszerre nézhetnénk. :D

Még csak a holdat néztük meg vele, de nagyszerű élmény volt!

Ma azért még berobogott a férjem a boltba egy tápegységet venni :), mert ma utazunk vidékre a szülőkhöz, hogy ott is gyorsan kipróbáljuk a kis masinát.

Köszönöm újra mindenki segítségét!

Üdv,
Eszter
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.21. 15:04

Irigykedve gratulálok. Délelött olvastam német fórumon, "haladó" amatőr vett egyet és lelkesen ir bolygóészleléseiről ezzel. Szép is (nekem ez is számit). Sz.,............most néztem ezt a videót, Stellariumos vagyok, már értem miért népszerű a készlet. Okostelefonos időkben PC nélkül megáll a világ, az unokaöccsök és gyerekeiket figyelve jöttem rá. Hogy az én feleségem miért nem lep meg...itt kőbaltáskodom egy szimpla EQ motorral és milyen büszke voltam rá. Eddig. Jó szórakozást! https://www.youtube.com/watch?v=0zFritcBXV0 Nem is drága, állvány is letudva. Az külön gond nekem.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2018.04.21. 18:54-kor.
horadam
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.06.05. 23:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: horadam » 2018.04.21. 17:24

géza írta:A jelenidejűségét kétlőknek (páran voltak) ne hasukra csapva kelljen itélkezni lefordittattam . Idén már több hasonló eV adapter létezik de az unistellárékét gondolom legjobban fejlesztettnek . Jövő tavasszal kiderül.


Ez már kezd nagyon unalmas lenni...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.21. 18:57

Igen sajnos, észrevettem a negativ hozzászólásokból. Az lehet a probléma, a gyors fejlődés miatt a régi dolgok érdektelenné válva nincs a forumon hozzáértő fiatal még. Nem tudják magyarázni a jelentőségét a régiek.Nagyon izgalmas időszerű témának tartom. Majd beindul. Emlékezz a digi fotózás kezdetére. Kigyót békát mondtunk rá (én is...).
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.04.21. 21:31

géza írta:A jelenidejűségét kétlőknek (páran voltak) ne hasukra csapva kelljen itélkezni lefordittattam . Idén már több hasonló eV adapter létezik de az unistellárékét gondolom legjobban fejlesztettnek . Jövő tavasszal kiderül.


Nem tudok jövő tavaszig várni , így hát összedobtam egy falusi evscopot :lol:

evscope.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
vadfene
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.06.19. 17:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: vadfene » 2018.04.22. 00:05

géza írta:Irigykedve gratulálok. Délelött olvastam német fórumon, "haladó" amatőr vett egyet és lelkesen ir bolygóészleléseiről ezzel. Szép is (nekem ez is számit). Sz.,............most néztem ezt a videót, Stellariumos vagyok, már értem miért népszerű a készlet. Okostelefonos időkben PC nélkül megáll a világ, az unokaöccsök és gyerekeiket figyelve jöttem rá. Hogy az én feleségem miért nem lep meg...itt kőbaltáskodom egy szimpla EQ motorral és milyen büszke voltam rá. Eddig. Jó szórakozást! https://www.youtube.com/watch?v=0zFritcBXV0 Nem is drága, állvány is letudva. Az külön gond nekem.


Amióta kihozta a Skywatcher a SynScan Wifi-t, azóta már ez a laptopos-kábeles dolog is idejétmúlt.
20k HUF, akkora mint egy gyufásskatulya, bedugod lásd a kép lejjebb, SynScan app letölt, és mehet mobilról a teljesértékű GoTo.
Ha pedig ennél is több kell, meg lehet venni vagy szerezni a SkySafari 5 Pro-t appot, ami a Stellariumot is állva hagyja funkcionalitását tekintve.
Élő égképen egy bökéssel GoTo, minden okulároddal mutatja a valós látómezőt (amit látnod "kéne"), persze beállított seeinghez és határmagnitúhoz, egy klikkre iszonyatos információhalmaz többezer objektumról, jókora részükről hangos Celestron Audio (angolul), még tücsökciripelést vagy éjszakai madárhangokat is belehet állítani hangulathoz... Aszteroida-, szatellit- és üstökös információk, pályák, "élő" bolygófázisok, felszíni és atmoszférarészletek etc...
Ezt még én is csak tanulom, bámulatos mennyi mindent be lehet állítani.
IMG_20180421_225142_HDR.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.22. 01:10

Jó nektek fiataloknak. Nekem akkoriban álmomban sem jutott volna eszembe ilyen felszerelés. Az okulárjaid is a binóhoz nagy kincsek. Jól irsz, szeretem olvasni. Szerettem volna binóbenézőt, aztán lemondtam róla, más miatt.
Dudi76
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2018.04.18. 09:54

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dudi76 » 2018.04.22. 01:49

Kezdek én is elhajolni a 90/1250 MC felé.....szerintem jó ajandék lesz gyereknapra. (magamnak is :-) ) pláne h lanyom ( 5 éves) tegnap közölte hogy szereti nézegetni a csillagokat.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.22. 08:05

Dudi76 írta:Kezdek én is elhajolni a 90/1250 MC felé. ...


Épp tegnap teszteltem egy ilyet járdacsillagászkodás közben.

Igen becsületes csillagtesztet produkált, csak egy egészen minimális kollimációs hibája volt; minden szempontból leverte az olcsó akromátokat, mint vak a poharat. A központi kitakarása ellenére elég kemény a képe, meglehetősen kontrasztos volt benne a Jupiter is, és kis mérete miatt kevésbé igényes az alatta lévő mechanika merevségére. A főtükör-mozgatása is szimpatikusan holtjáték-mentes, a tükör is csak minimálisat bólint irányváltáskor. Mélyég-objektumoz túlcságosan pöttömke, de bolygókhoz és a Holdhoz szerintem nagyon jól passzol.

Ez már ajánlott kategória, és nagyon érdemes jobb minőségű oklikat is beszerezni hozzá, mert meghálálja...

(Bár egy példány alapján erősen necces lehet kínai cuccot megítélni, ezért csak óvatosan lelkesedem, de min. egy misét megérhet.)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”