Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.06.24. 12:52

Tsikos írta:
2023.06.24. 11:41
Köszönöm a válaszokat, nem soká elmegyünk egy csillagvizsgálóba, ahol kicsit ismerkedhet vele. Az állvány később cserélhető? Nekem az egyszerűbb jobban tetszene, de mint korábban írtam nem akarok 'gagyit '. Mekkora csalódás fog érni valakit egy ilyen teleszkoppal ha előtte egy nagy 'poláris csillagvizsgálóban' látja meg a csillagokat?
Nem lesz csalódás. A csillagok elméletileg minden távcsővel pontszerűek. :D
Ha csalódás lenne akkor mindannyian. a Hubble képeit nézegetnénk.
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2023.06.24. 15:21

Tsikos írta:
2023.06.24. 11:41
Köszönöm a válaszokat, nem soká elmegyünk egy csillagvizsgálóba, ahol kicsit ismerkedhet vele. Az állvány később cserélhető? Nekem az egyszerűbb jobban tetszene, de mint korábban írtam nem akarok 'gagyit '. Mekkora csalódás fog érni valakit egy ilyen teleszkoppal ha előtte egy nagy 'poláris csillagvizsgálóban' látja meg a csillagokat?
Célszerű egy olyan állványt+mechanikát ami mindkét üzemmódban használható. Pl. StarQuest, vagy Avant. Ezek teljesen elegendőek egy kisebb (max. 4 kg.) teleszkóphoz. Ha később komolyabb nagyobb teleszkópra vált ahhoz komolyabb mechanika szükséges.

A Polaris nagyon jó program! Amikor távcsővásárlásom előtt én voltam a 20cm-es refraktort nem lehetett használni, viszont volt egy 80/800 mm körüli refraktor, egy 200/1000-es dobson és egy 355/1600-as nagy GOTO dobson. Érdekes volt, hogy az emberek a 80mm-es lencsésnél, meg a 200mm-es dobsonnál csoportosultak (lehet kicsit ijesztő volt, hogy a 355-kihuzatához létrára kellett mászni). A 355-ösön inkább a halványabb mélyegeket igyekeztek behozni. Jellemző, hogy mennyit számít az égbolt minősége az átmérőhöz képest: később itthon a saját 200-as dobsonomon soha nem láttam annyira gyengén az M57-et mint akkor azon a 355-ösön (pedig felénk sem lehet valami sötét égbolttal dicsekedni). A lényeg: az embereket teljesen lenyűgözte a 80mm lencsés adta látvány is. Azon olyanokat mutattak mint: Jupiter, Szaturnusz, Albireo, Cor Caroli, Bagoly-halmaz stb.
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2023.06.25. 01:35

Tsikos írta:
2023.06.24. 11:41
Köszönöm a válaszokat, nem soká elmegyünk egy csillagvizsgálóba, ahol kicsit ismerkedhet vele. Az állvány később cserélhető? Nekem az egyszerűbb jobban tetszene, de mint korábban írtam nem akarok 'gagyit '. Mekkora csalódás fog érni valakit egy ilyen teleszkoppal ha előtte egy nagy 'poláris csillagvizsgálóban' látja meg a csillagokat?
Ha már megjártátok a csillagvizsgálót és a saját szemetekkel láttátok, amit, akkor sokkal jobban fogjátok tudni, mi kell, mi éri meg.
Igen, az állvány cserélhető, minden cserélhető.
Nagyon örülnénk és tanulhatnánk belőle, ha megosztanád velünk a csillagdás tapasztalataidat. Akkor könnyebben tudnánk tovább menni a ti ügyetekkel is.
Tsikos
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2023.06.18. 00:57

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tsikos » 2023.06.25. 16:31

Sajnos csillagvizsgáló elmaradt, zárva volt a héten ésnekem el kell utaznom, szoval kockázatok, kb 2 hét mire meg jön a dolog, az alapján amiket írtatok a következő lett: https://www.astroshop.de/teleskope/skyw ... scEALw_wcB (Németországban lakom, azért német a link, mivel magyar boltokrol írtatok, ezt megemlithettem volna). Körülbelül 3 hét múlva leszek újra Magyarországon, akkor hozom el neki, biztosan örülni fog neki.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.06.25. 17:33

Tsikos írta:
2023.06.25. 16:31
Sajnos csillagvizsgáló elmaradt, zárva volt a héten ésnekem el kell utaznom, szoval kockázatok, kb 2 hét mire meg jön a dolog, az alapján amiket írtatok a következő lett: https://www.astroshop.de/teleskope/skyw ... scEALw_wcB (Németországban lakom, azért német a link, mivel magyar boltokrol írtatok, ezt megemlithettem volna). Körülbelül 3 hét múlva leszek újra Magyarországon, akkor hozom el neki, biztosan örülni fog neki.
Ez szuper kis kezdő (nem csak kezdő) távcső.
Bár ilyennel kezdhettem volna annak idején.
Ha teheted, akkor ezt még érdemes hozzá beszerezni:
https://www.astroshop.de/okulare/omegon ... 5-/p,47420
Most jó áron adják, szinte alap okulár minden kezdő távcsövesnek.
40X nagyítást fog adni, sok szép mély ég objektum bele fog már férni vagy teljesen, vagy részben, és jobb minőségű mint a tartozék okulárok.
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.06.25. 19:08

Szerintem is remek választás és a Sándor által javasolt okulár is megfontolandó.
Majd írd meg a tapasztalatokat! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2023.06.25. 23:13

Tsikos írta:
2023.06.25. 16:31
Sajnos csillagvizsgáló elmaradt, zárva volt a héten ésnekem el kell utaznom, szoval kockázatok, kb 2 hét mire meg jön a dolog, az alapján amiket írtatok a következő lett: https://www.astroshop.de/teleskope/skyw ... scEALw_wcB (Németországban lakom, azért német a link, mivel magyar boltokrol írtatok, ezt megemlithettem volna). Körülbelül 3 hét múlva leszek újra Magyarországon, akkor hozom el neki, biztosan örülni fog neki.
Kár, érdemes pótolni a csillagvizsgálót, nagy élmény. Adhat észlelési ötletet (én legalábbis amiket ott mutattak azokat néztem meg a sajátomon is először), illetve segítséget is az új távcső kezeléséhez. Én is azt tudom mondani, bár lehetett volna ilyenem 8-9 évesen. Egyébként magam is az astroshopból rendeltem a távcsövemet, meg szerintem mások is szoktak onnan ezt azt beszerezni.
10x56 B
203/1200 Dob.
Labedian
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2023.09.10. 10:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Labedian » 2023.09.10. 12:25

Sziasztok,
Az alábbi gonddal fordulok hozzátok (én abszolút nem vagyok otthon a témában, de érdekel, ezért is regisztráltam :D ) :
Kislányom (11éves) kapott 2 éve egy SW 80/400 refraktort+AZ3 mechanika.
Jelenleg az alábbi felszereltséggel:
Gyári:
- zenittükör
- Barlow lencse
- super 20mm
- super 3,6mm
Kapott hozzá:
Plössl 32mm
Plössl 20mm
Plössl 12,5mm
Szeret bolygókat nézni (fotózni is-mutatni osztálytársainak :D ), főleg Hold, Jupiter, Szaturnusz…
De érdekli a mély űr is, sajnos semmit nem láttunk, pedig sok helyen írják, hogy pl: az M31 kis távcsővel is megfigyelhető.
Kérdés:
1. milyen eszközökkel tudom még fokozni a távcső adta lehetőségeket PL: planetary okulár, ortho okulár, szűrők, stb? Mit érdemes venni, cserélni?
2. szóba került a távcső csere is, ajánlották az SW 127/1500 MC-t. Szerintetek jó választás?
3. Nehézséget okoz, hogy az objektum gyorsan „kivándorol”, és az objektumok megtalálása az MC távcsőhöz javasolták az alábbi két mechanikát:
- AZ GOTO 2
- AZGTi
Próbáltam utána olvasni, de sajnos nem tudom melyik lenne jobb. Melyiket ajánljátok?
Newton távcsövet nem szeretne. Fotózással kapcsolatosan egyenlőre kielégíti (de zavarja a lencsés távcső színi hibája) a telefonnal készített képek, PS photoshop expressel. Csatoltam képeket.
Segítségeteket köszönöm!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.09.10. 13:48

Labedian írta:
2023.09.10. 12:25

De érdekli a mély űr is, sajnos semmit nem láttunk, pedig sok helyen írják, hogy pl: az M31 kis távcsővel is megfigyelhető.
Kérdés:
1. milyen eszközökkel tudom még fokozni a távcső adta lehetőségeket
Üdv!
Az M31 szabad szemmel látható objektum, még elég gyenge égen is.
Erre a távcsőre én nem áldoznék több pénzt, a meglévő okulárokkal ki lehet belőle hozni a maximumot.
Éppen arra nem használtátok eddig amire alkalmas, kis nagyítással nagy égterület pásztázására, vagyis mély ég megfigyelésre.
Szerintem érdemes lenne ismerkedni az égbolttal vagy egy atlasz vagy a Stellarium program segítségével, megkeresni a csillagképeket az égbolton, és azok segítségével megtalálni a látványosabb M objektumokat. Nemsokára magasabban lesz az Orion, az Orion -köd (M42) igen könnyű és látványos célpont, de az M31 már Zenitben szintén könnyen levadászható.
Az MC távcső a maga hosszú főkuszával egészen más lehetőségeket kínál, de természetesen mindkettő alkalmas bolygó és egyéb észlelésre, csak az MC nem színez.
Szóval, uccu bele a 32-es plössl, és célozni a Perzeusz ikerhalmazra, ami ebben a távcsőben 12x nagyítással igen szép látvány lesz. :D
Labedian
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2023.09.10. 10:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Labedian » 2023.09.10. 16:48

Szia mizar,

Köszönöm válszod/információid.
A Stellárium programot ismerjük, szoktuk használni PC-n és telefonon is. :)
Próbáltunk csillagugrás módszert is, és csak úgy 32mm és 20mm oksikkal "pásztázni". Az M45 például nagyon szuper volt, de könnyű is volt megtalálni. :D
Igazából én is úgy gondoltam, hogy nem igazán szeretnék a 80/400-ra még költeni, max. szűrőket bolygókhoz, illetve egy Baader Q-turret Okulár revolverre, mert egyszerűbb lenne az oksik használata, és a későbbiekben másik műszerhez is jók lesznek. :)

Bocsánat az értetlenkedésért, de az MC távcső milyen más lehetőségekkel szolgál?
Illetve akkor megéri váltani a 127/1500 MC-re? Melyik mechanikával?

Köszönöm!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”