Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Gyulafi12
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2012.09.01. 14:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gyulafi12 » 2016.06.21. 17:18

Üdv mindenkinek!
Nem régen keztem el komolyabban érdeklődni a csillagászat iránt és ezért vásároltamegy Scopium 10x50 wa binokulárt mellé fém L-adaptert és egy egyszerűbb álványt. Szeretném ha segítséget kapnék hogy érdemes volt e ezzel az eszközzel kezdeni vagy jobb lett volna egy csillagászati távcső.Tisztában vagyok a fux nagyítás okozta lehetőségekkel és hogy nem fogok nagy dolgokat látni vele.Sokszor olvastam itt azt hogy ideális lehet első távcsőnek ez az eszköz .Nagyon szivesen venném ha kapnék valamilyen ötletet honnan tölthetek le olyan listát ami kifejezetten ilyen teljesítményű binokulárikra van optimalizálva.
Szép napit és tiszta eget mindenkinek
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.06.21. 21:14

Üdv!
Utólag már nem érdemes ezen meditálni, ha ezt vetted, ezt használd.
Majd veszel egy távcsövet is később. Más élményt nyújt az egyik, és mást a másik.
A binokulár rovatban találsz linkeket az észleléshez többet is.
Valamint sok pozitív véleményt a binoklidról.
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.06.21. 21:53

Gyulafi12 írta:Nagyon szivesen venném ha kapnék valamilyen ötletet honnan tölthetek le olyan listát ami kifejezetten ilyen teljesítményű binokulárikra van optimalizálva.
Szép napit és tiszta eget mindenkinek


Ha birod az angolt, esetleg ezeket a cikkeket nezd vegig: http://www.cloudynights.com/page/articl ... -universe/

Phil Harrington nagy binokular-magus, konyvei is vannak a temaban, raadasul meg nem felejtette el, hogyan lat egy kezdo, ami sok tapasztalt eszlelonel elofordulo hiba, mikor objektumokat ajanl egy kezdonek.
Gyulafi12
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2012.09.01. 14:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gyulafi12 » 2016.06.23. 06:11

Köszönöm a válaszokat mind Shlosser Sándornak és Krisztiánnak is. Ma megérkeszikelméletileg minden eszköz és ha az időjárás is kegyeibe fogad akkor ma éjjszaka ki is tudom próbálni mit tud egy bi okli állványon. Reméllem olyan szép tiszta lesz az ég ma este is mint amilyen a tegnap is volt de kívánom ugyanezt nektek és minden kedvesészlelőnek.
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2016.06.23. 13:02

Gyulafi12 írta:Üdv mindenkinek!
Nem régen keztem el komolyabban érdeklődni a csillagászat iránt és ezért vásároltamegy Scopium 10x50 wa binokulárt mellé fém L-adaptert és egy egyszerűbb álványt. Szeretném ha segítséget kapnék hogy érdemes volt e ezzel az eszközzel kezdeni vagy jobb lett volna egy csillagászati távcső.Tisztában vagyok a fux nagyítás okozta lehetőségekkel és hogy nem fogok nagy dolgokat látni vele.Sokszor olvastam itt azt hogy ideális lehet első távcsőnek ez az eszköz .Nagyon szivesen venném ha kapnék valamilyen ötletet honnan tölthetek le olyan listát ami kifejezetten ilyen teljesítményű binokulárikra van optimalizálva.
Szép napit és tiszta eget mindenkinek


Szia!
Korábbi bejegyzéseidben már komolyabb tapasztalatokról számoltál be, legalábbis egy kezdő binokulárnál komolyabbakról.
viewtopic.php?f=14&t=1362&p=49145#p49145
De idézem is:
Gyulafi12 írta:Kedves Dawnton!
Abban az esetben ha 20 000ft a keret tudnod kell hogy erős megalkuvást kell kötnöd a teljesítmény terén de még ebben az árban is lehet kapni használható távcsövet.Nekem a kezdő távcsövem egy Skywatcher 60/700 as volt AZ2 mechanikán de volt 70/500 as is ugyancsak AZ2 vel.Ne félj a remegéstől nagyon.Ha szánsz rá időt még egy ilyen alap álványzattal is lehet boldogulni.Már a 60/700 as is megmutat sokmindent az égből. Mit jelent ez gyakorlatban? Vénusz fázisai szépen megfigyelhetőek. Jupiter négy galilei holdja csillagpontként látszik a bolygó két fő esetleg jó ég és okulár mellet 3 felhősávja kivehető fodrozódások nélkül.Szaturnusz gyűrűje egyértelműen látható de nem bomlik sávokra,rések még nem láthatók. Titán holdja csillagszerűen jó ég mellett igen.Mars észlelhető de részleteket inkább csak foltokként láthatsz.Uránusz,Neptunusz észlelhető részletek nélkül de ez nem a távcső hibája.A SW 60/700 as különösen igényli a sötét észlelőhelyet és hogy később amint lehet vásárolj hozzá az alap bárium oklik helyett mondjuk Plössl vagy ePlössl oklikat.A bolygózáshoz különösen ajánlott lp egy 6mm es plössl beszerzése így nem kell barlow lencse.Ezzel szebb képet kaphatnál kevesebb optikai elemmel. Holdat gyönyörűen látni vele.Nyilthalmazok szépek.Gömbhalmazok észlelhetőek kevés grízesedéssel,csillagokra nem bonthatók azért nagyobb teljesítményű műszer kell.Galaxisokból a fényesebbek is csak elnyult vagy pálcika alakú fényfoltok részletek nélkül. Ahoz min 20cm< átméő kell. Kettős csillagokból nagyon sokat megmutat kellő tapasztalattal többet mint gondolná az ember elsőre. Üstökösökből a fényesebbek követhetők ha van fényesebb csóva azt nagy látószögű oklival jól eszrevehető.Ködösségek közül az orion köd kissebb átmérőben alakjában látható. Hidd el még egy 60mm-es refraktor is képes megadni az élményt ami a folytatáshoz kedvet ad és sok szép élményt tud nyújtani csak türelem,kitartás és szép tiszta ég kell hozzá.Hidd el nekem megfertőződhetsz egy életre egy ilyen távcső nyújtotta élmények által is.Sokan ennél rosszab minőségű távcsővel kezdték az itt lévők közül is és látod mégis olyan élményeket szereztek hogy azóta is csillagászkodnak.


Melyik a valódi személyiséged...? :mrgreen:
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.06.23. 19:31

Kereskedői trükk? A teszteket is óvatosan kell már kezelni...
Gyulafi12
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2012.09.01. 14:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gyulafi12 » 2016.06.23. 22:39

Helló Artúr! Régebben valóban volt már távcsövem.Alapvető égbolt ismeretet szereztem az évek során. Sajnos már csak a binkolim van mert idő közben meg kellett válnom csillagászati távcsöveimtől. Hosszú történet és számomra fájdalmas.Azóta eltelt nagyjából 3 év és úgy döntöttem végigjárom azt a bizonyos létrát kezdve egy binóvalmajd egy távcsővel és így tovább.Az őszintét megvalva ma már sokkal megfontoltabban és érettebb fejjel folytathatom vagy kezdhetem újra . Kinek hogy tetszik.Amit akkor leírtam azt megtapasztaltam akkor azokkal az eszközökkel.Nem írtam semmi rosszat vagy hazugságot és semmi nem zárja ki amit írtam hogy ne lehetne tapasztalatom az adott távcsövekkel kapcsolatban.Akkor egy kommentelőnek szerettem volna segíteni a leírtakkal ha jól emlékszem.Nincs kettős személyiségem csak akkor még másképp láttam a csillagászatot mint ma és most más eszközzel észlelek mint akkor. Ez nem tapasztalat dolga. Reméllem mindent tisztáztam.
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2016.06.23. 22:58

Gyulafi12 írta:Sokszor olvastam itt azt hogy ideális lehet első távcsőnek ez az eszköz .


Szia!
Be kell valljam, továbbra is ellentmondásosnak tartom a korábbi, általam is idézett hozzászólásodban leírtakat, és a most újra idézett mondatot is tartalmazó bejegyzést. Sőt, stilárisan is teljesen más a két hozzászólás. De természetesen nem tartozol nekem semmi magyarázattal, és offolni sem akarom a topikot, úgy hogy elnézést kérek, részemről inkább le is zárom a témát, amit valószínűleg fel sem kellett volna hoznom.

Zárásként még egy idézet, majdnem pontosan egy évvel ezelőttről ;) :

Gyulafi12 írta:Kedves Dorcsi!
Néhány napja vásároltam egy Scopium 10x50wa binokulárt. Most is egy kis észlelés után írok. Nyugodtan vedd meg a binoklit nem fogsz csalódni benne.Ha nem fog meg a látvány ( amit kétlek ) akkor is hasznát veheted természetfigyelés vagy bármely más esemény során. Én vidéken élek és igaz nagyon sötét észlelőhelyről tudok észlelni de mérsékelten fényszennyezett helyen is jól bevált a binokulár.Amennyiben megismered a csillagos eget nagyon sok szép élményben lehet részed egy ilyen kis távcsővel is.Ideális a kedetek után is hiszen 6.5 fokot láthatsz be egyszerre az égből.Szép éles képet ad a Scopium és pontszerűek a csillagok.Minden képpen vegyél hozzá egy egyszerűbb fotóálványt is idővel mert az igazi teljesítményt minden binokulár állványon hozza. Napszűrő fóliával még a nagyobb napfoltokat is láthatod a nap felszínén.Sok sikert és derült eget!


viewtopic.php?f=35&t=1879&p=50589#p50589
Gyulafi12
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2012.09.01. 14:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gyulafi12 » 2016.06.24. 01:09

A binokli most is megvan a többi sajnos nincs.Csupán véleményt szerettem volna kikérni az itt megforduló emberektől akiknek nagyobb tapasztalatuk van mint nekem hogy vajon a binokli vagy a távcső a jobb választás a kezdéskor.Ez amolyan kiváncsiság volt és ennyi.Hiába tudom nagyjábòl melyik mire képes már jó ideje csak felszínesen foglalkoztam az észlsléssel meg a csillagászattal.Lehet hogy néha nem jól vagy hiánosan fogalmazok de ettől még igazat írtam és idézheted még tovább régebbi soraimat a lényeg az hogy most mindent újrakezdtem és ezért kérdeztem meg csak kiváncsi voltam a véleménekre. Sajnálattal tapasztalom egyébként nem előszőr hogy mára sokan árgus szemekkel ott vannak a toppon ha valakit meg kell kédőjelezni vagy felhívni hibáira a figelmet. Régebben nem ezvolt a jellemző de hidd el akár furcsa akár nem ha valaki kezdőként erre téved és olyan műszerről kérdez amivel már volt szerencsém észlelni vagy a kezdet nehézségeiről kérdez hogy ha tudok segíteni vele bizony ez után is le fogom írni hogy én mit tapasztaltam gondolj bármilyennek is. Ezzel ezt én is lezártam és nem válaszolok többet.Ez az oldal ha meg is változott de neekem még mindíg kedvees és nem erre való.
Gyulafi12
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2012.09.01. 14:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gyulafi12 » 2016.06.24. 02:01

Végigolvasva régi hozzászóláaimat már értem mi a baj. Azt elismerem hogy fura miért kérem ki a véleményt egy olyan eszközről aminél komolyabb is volt már.Mielött kitiltanak és utálnak innen Pontot teszek az ügy végére. Pár éve keztem el csillagászkodni és vettem két távcsövet de nem egy időben valamint kb valóban 1 éve az említett binót.Megy az idő rendesen :) Na de közben a távcsövektől meg kellett válnom nem önszántamból de addig jó néhányszor észleltem velük és az akkor szerzett tapasztalataimat írtam le amikor valaki ilyen kezdő műszerekről kérdezett ha jl emlékszem Azóta eltelt némi idő és a csillagászat mellékpályára lett téve kényszerből ez idáig. Azt is írtam mindíg bátoritóan és fogok is ezekről az optimákról mert úgy gondolom hogy képesek megadni a kezdéskor azt a varázst ami a folytatáshoz kell. Itt a példa. Most úgy veszem hogy újra jeztem mindent mégha az ég ismerete meg is maradt. Shlosser úr írta meg jól hogy így már kár elmélkedni ha egyszer a binokli mellett döntöttem. Na de kiváncsi voltam mások véleményére. A tapasztalatok régebbről ettől még valósak ésigazán beégtek a tudatomba.Azóta hogy pihentettem a csillagászatot mindíg hajtott a vágy hogy újra kezdjem de az élet eddig másként hoztaÉn nem akartam megtévesztő lenni.Van jobb dolgom is mint arra emlékezni mit írtam ekkor vagy akkor de a lényeg hogy valós élményekkel és tapasztalattal egy adott tipushoz nem csapok be senkit. Reméllem ezzel minden tiszta és most is bátorítok minden kezdőt hogy ha nem tud jobb és nagyobb teljesítményű műszerrel kezdeni akkor sincs semmi baj mert a régebben említett példányok is alkalmasak a kezdéshez.Ha valaha ide leírok bármilyen eszközről bármit az a saját tapasztalatom és nem félrevezetés vagy kitaláció. Az előzőekben történt félreértée
sekért pedig elnézést kérek.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”