Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Kalmi18
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2016.02.21. 07:50

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kalmi18 » 2016.04.22. 09:44

Sziasztok,

úgy másfél hónapja kapott tőlünk a kislányom szülinapjára egy 70/500-as refraktort (AZ2), amit azóta is lelkesen használok. :-)
Mint teljesen kezdő, szeretném kibővíteni az alapcsomagban található 10 és 25 mm-es bárium okulárokat egy kicsit jobb minőségű 6 mm-essel. (Gondolom a 4 és 5 mm-es ehhez a fényszegényebb tubushoz már nem igazán megfelelő, légyszi ezt erősítsétek meg.)
Abban szeretném kérni a segítségeteket, hogy az alábbi okulárok közül ár-érték arányban melyik lehet megfelelő ehhez a távcsőhöz:
E-Plössl 6mm, SkyWatcher Plössl 6.3 mm vagy WA Plössl (Planetary) 6 mm (én erre szavaznék, csak nem vagyok biztos benne). Tudom, nem egy ideális bolygózós távcső, de mégis erre szeretném használni. Az eddig látott Jupiter is nagy élmény volt számomra, ezt szeretném egy kicsit fokozni ezzel a csővel.
Egy 5 vagy 6 mm-es okulár még barátok lehetnek egy 2x Barlow-val (T2) az adott távcsőben?

Köszönöm a segítséget!
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: krivan » 2016.04.22. 11:16

Kalmi18 írta:Sziasztok,

... 70/500-as refraktort (AZ2), amit azóta is lelkesen használok. :-)
Mint teljesen kezdő, szeretném kibővíteni az alapcsomagban található 10 és 25 mm-es bárium okulárokat egy kicsit jobb minőségű 6 mm-essel. (Gondolom a 4 és 5 mm-es ehhez a fényszegényebb tubushoz már nem igazán megfelelő, légyszi ezt erősítsétek meg.)
...

Szia,

Nekem is ilyen távcsövem van és van hozzá egy 6 mm-es Planetary-m + egy 2x barlow-om. Én úgy tapasztalom, hogy ezzel a távcsővel 100x-os nagyításig célszerű menni, egyedül a Hold bírja a nagyobb nagyítást.
Mai eszemmel lehet hogy inkább egy 5mm-es okulárt szereznék be és hanyagolnám a Barlow-ot. :)
Tibor
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.04.22. 11:48

Tegnap pont egy 70/500+AZ2-vel néztük az eget és egy 5 mm-es Planetaryval. Egyértelműen ezt az okulárt javaslom, nagyobb nagyítást az objektív nem fog szeretni, de az állvány se :D
Kb. 10-15 fok alacsonyan volt még az epszilon Lyr, de ezzel az összeállítással még ilyen rossz észlelési körülmények között is már megnyúlva, bontási határon látszott a két kettős, szóval szerti egymást a 70-es objektív és az 5-ös Planetary. A Jupiteren legalább 4 felhősáv és még részletek is jöttek vele.
Kalmi18
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2016.02.21. 07:50

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kalmi18 » 2016.04.22. 12:18

Tibor, Péter, köszönöm szépen a tanácsot, megfogadom.
Kalmi18
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2016.02.21. 07:50

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kalmi18 » 2016.04.24. 09:08

Sziasztok,
közben az merült fel bennem a Péterék által javasolt 5mm-es Planetary-val kapcsolatban, hogy ezzel az oksival ha jól sejtem az elérhető egyetlen nagyítás a 100 szoros (2x barlow-val már bőven túlmutat az elméleti nagyításon egy 70/500-al), ami már megvan egy 10mm-essel és egy 2x-es barlow-al (gyengébb minőségben).
Arra gondoltam, hogy nincs-e több értelme egy 7 vagy 8 mm-esel helyettesíteni, hiszen ezekkel már két nagyítást nyerhetek egy barlow beiktatásával (71-142 vagy 62-125). Vagy felejtsem el a 100 szoros nagyítás fölé menni ezzel a csővel, pláne barlow-al kétszerezni azt? Sajnos nincs módomban kipróbálni és csak agyalok rajta.
Köszönöm a segítséget!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.04.24. 12:14

Az 5 mm-essel és a két okulároddal tökéletes a 25-50-100x nagyítás sorozat.
Az 5-ös okulár klasszissal jobb képet ad, mint a 10 mm+2x barlow. Ez nem kérdés.
Sokszor leírtuk már, hogy ezzel a 70 mm-es objektívvel 100x fölé menni talán csak a Holdnál lehet, egyrészt a képalkotása miatt (ne felejtsük el, hogy mégis csak egy akromát, nem több), másrészt a fénymennyiség korlátozott volta miatt.
halgasgabor007
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.04.23. 19:56

Távcsőproblémák

Hozzászólás Szerző: halgasgabor007 » 2016.04.24. 21:19

Szervusztok!

Hosszú-hosszú elhatározás és pénz gyűjtögetése után megvásároltam az első igazi távcsövemet.
Skywatcher 120/600 lencsés távcső és egy EQ5-GOTO mellett kötöttem ki.
Sajnos mostanában sok minden közbejött ezért alig-alig volt alkalmam használni.
De még inkább sajnos, hogy nem igazán dombordnak ki azok a tulajdonságai amiket elvártam volna ezektől.
Ezért elhatároztam, hogy segítséget kérek tapasztaltabb amatőröktől.
Tehát mik is a problémáim:
1; A távcsőben lévő képet kizárólag a zenit tükörrel (Zen2 2") együtt tudom fókuszba állítani. Csak okulárral (Baader Hyperion 10mm) vagy barlow lencse előtéttel (GSO ED 2x 2") nem. Ez gondolom nem normális jelenség. Sőt van olyan összeállítás amikor a zenittükörrel sem tudom fókuszba hozni a látványt ( pl. Baader Hyperion 5mm + barlow).

2; A távcsőben megjelenő kép - főleg fényes bolygóknál - üstököscsóva szerűen torz lesz. Ilyen hibáról eddig csak tükrös távcsövek esetében hallottam.
Érdekes, hogy ez pontszerű és halványabb csillagoknál sokkal kevésbé jelentkezik.

3; A távcső már 40-50x-es nagyításnál is bőven színez. Miközben azt olvastam sok helyen, hogy 60x-os nagyításnál sem látszik semmi színezés.

4; A EQ5-GOTO. Hát majdnem hanyatt estem a meglepetéstől amikor rájöttem, hogy a pólustávcső - egyébként új típusú - pólusra állást segítő ábrájának és szálkeresztjének nincsen megvilágítása. Hogyan lehet így az éjszakai sötétben pólusra állni? Vagy hogyan lehet beleszerelni? Csak barkács megoldás van vagy van valakinek gyári megoldása is?

Egyébként magán a tubuson, az objektív lencsén vagy a fókuszáló mechanikán kívűről nem látszik semmilyen torzulás, hiba, kosz, stb.
A vásárlás előtt jókat olvastam mind a távcsőről mind a EQ5-GOTO-ról. Így főleg nem értem, hogy mi a baj.
A Hyperionokat később vásároltam, kizártnak tartom, hogy velük lenne probléma.
Már az is nagy segítség lenne, ha el tudnátok irányítani olyanokhoz akik értenek ilyesmikhez annyira, hogy épkézláb ötletet adjanak.

Köszönettel!
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Távcsőproblémák

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2016.04.24. 21:53

halgasgabor007 írta:Szervusztok!

Hosszú-hosszú elhatározás és pénz gyűjtögetése után megvásároltam az első igazi távcsövemet.
Skywatcher 120/600 lencsés távcső és egy EQ5-GOTO mellett kötöttem ki.
Sajnos mostanában sok minden közbejött ezért alig-alig volt alkalmam használni.
De még inkább sajnos, hogy nem igazán dombordnak ki azok a tulajdonságai amiket elvártam volna ezektől.
Ezért elhatároztam, hogy segítséget kérek tapasztaltabb amatőröktől.
Tehát mik is a problémáim:
1; A távcsőben lévő képet kizárólag a zenit tükörrel (Zen2 2") együtt tudom fókuszba állítani. Csak okulárral (Baader Hyperion 10mm) vagy barlow lencse előtéttel (GSO ED 2x 2") nem. Ez gondolom nem normális jelenség. Sőt van olyan összeállítás amikor a zenittükörrel sem tudom fókuszba hozni a látványt ( pl. Baader Hyperion 5mm + barlow).

2; A távcsőben megjelenő kép - főleg fényes bolygóknál - üstököscsóva szerűen torz lesz. Ilyen hibáról eddig csak tükrös távcsövek esetében hallottam.
Érdekes, hogy ez pontszerű és halványabb csillagoknál sokkal kevésbé jelentkezik.

3; A távcső már 40-50x-es nagyításnál is bőven színez. Miközben azt olvastam sok helyen, hogy 60x-os nagyításnál sem látszik semmi színezés.

4; A EQ5-GOTO. Hát majdnem hanyatt estem a meglepetéstől amikor rájöttem, hogy a pólustávcső - egyébként új típusú - pólusra állást segítő ábrájának és szálkeresztjének nincsen megvilágítása. Hogyan lehet így az éjszakai sötétben pólusra állni? Vagy hogyan lehet beleszerelni? Csak barkács megoldás van vagy van valakinek gyári megoldása is?

Egyébként magán a tubuson, az objektív lencsén vagy a fókuszáló mechanikán kívűről nem látszik semmilyen torzulás, hiba, kosz, stb.
A vásárlás előtt jókat olvastam mind a távcsőről mind a EQ5-GOTO-ról. Így főleg nem értem, hogy mi a baj.
A Hyperionokat később vásároltam, kizártnak tartom, hogy velük lenne probléma.
Már az is nagy segítség lenne, ha el tudnátok irányítani olyanokhoz akik értenek ilyesmikhez annyira, hogy épkézláb ötletet adjanak.

Köszönettel!



Szia Gábor!

Nagy valószínűséggel egy toldó kell,hogy elérd a fókuszt zenittükör nélkül,mert különben csak a zenittükörrel éred el a fókuszsíkot.
Általában a refraktoroknál olyan hosszú a tubus,hogy ez a jelenség fenn áll.
Viszont egy jó minőségű dielektrikus zenittükörrel megoldódna a probléma,a kép minőségének romlása nélkül.
A Hyperion okulárok már maguk is tartalmaznak egy fókusznyújtó tagot,ezeket nem szerencsés még barlow
lencsével használni,inkább a hangológyűrűket kell használni.
Ha a 2"-os részével raktad a műszerbe és nem volt fókuszod,próbáld meg az 1,25-össel,így kijjebb kerül az okulár fókusza.
Ha így sem jó,akkor a toldó a megoldás,ha zenittükör nélkül szeretnéd használni a műszert.
Van ilyen toldó többféle hosszban.
Távolítsd szabad kézből az okulárt és egyszer meg kell jelennie az éles képnek,így kb. megmérheted ,hogy milyen hosszú toldó kell hozzá.
200/1000-es Newtonnal én sem érem el a fókuszt ha a 2"-os részével rakom a Hyperiont a műszerbe, az 1,25 -össel viszont rendben van a dolog.

A pólustávcső nyílásába megfelelően egy tompított fényű lámpával ha belevilágítasz megfelelő szögben,akkor
látnod kell a jelzéseket.

Hirtelen ennyit tudok mondani,de biztosan lesz konkrét tapasztalaton alapuló hozzászólás is az adott műszerrel kapcsolatban.

Üdv:Laci
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsőproblémák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.04.25. 08:44

halgasgabor007 írta:Tehát mik is a problémáim:
1; A távcsőben lévő képet kizárólag a zenit tükörrel (Zen2 2") együtt tudom fókuszba állítani. Csak okulárral (Baader Hyperion 10mm) vagy barlow lencse előtéttel (GSO ED 2x 2") nem. Ez gondolom nem normális jelenség. Sőt van olyan összeállítás amikor a zenittükörrel sem tudom fókuszba hozni a látványt ( pl. Baader Hyperion 5mm + barlow).

2; A távcsőben megjelenő kép - főleg fényes bolygóknál - üstököscsóva szerűen torz lesz. Ilyen hibáról eddig csak tükrös távcsövek esetében hallottam.
Érdekes, hogy ez pontszerű és halványabb csillagoknál sokkal kevésbé jelentkezik.

3; A távcső már 40-50x-es nagyításnál is bőven színez. Miközben azt olvastam sok helyen, hogy 60x-os nagyításnál sem látszik semmi színezés.

4; A EQ5-GOTO. Hát majdnem hanyatt estem a meglepetéstől amikor rájöttem, hogy a pólustávcső - egyébként új típusú - pólusra állást segítő ábrájának és szálkeresztjének nincsen megvilágítása. Hogyan lehet így az éjszakai sötétben pólusra állni? Vagy hogyan lehet beleszerelni? Csak barkács megoldás van vagy van valakinek gyári megoldása is?

1) Az, hogy zenittükör nélkül nem tudsz élesre állni nem hiba, hanem tervezési megoldás. Egy 2"-es zenittükör fényútja kb 12 cm, magyarán ha a fókuszirozót úgy készitik el, hogy ezt is kompenzálni lehessen, akkor más probléma léphet fel: pl. 1.25"-es zenittükör használatakor annyira be kell tekerni, hogy belóg a fényútba, leblendézve a távcsövet mondjuk 9-10 cm-re. Miért akarod zenittükör nélkül használni a távcsövet?

2) A 120/600 kis nagyításokra javasolt, kb 50-80x nagyításig. Bolygózásra nem, a jelentős szini hiba és a fényerős optika miatt. Az üstökös-csóva-szerű megjelenés (feltéve, hogy a látómező közepéről beszélünk) amiatt van, hogy nincs tökéletesen optikai tengelyen a fókuszirozó. A három rögzítőcsavarjával tudsz állitani rajta picit.

3) Ki mondott olyat, hogy 60x nagyításnál sem szinez egy f5-ös optika!? Ez - finoman szólva is - csúsztatás, sokkal korrektebb annyit állítani, hogy nem zavaró a szinezése, mert ebben benne, van a saját szubjektiv megitélés.

4) Utólag nem tudsz megvilágitást beszerelni az EQ-5 pólustávcsöbe. Szemből, ferdén bele kell világitani és látszik a szállemez. Amúgy irigyellek, hogy ilyen sötét eged van.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Távcsőproblémák

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2016.04.25. 14:59

halgasgabor007 írta:Tehát mik is a problémáim:

Sajnálattal hallom, hogy elégedetlen vagy a csővel.
Én csak annyit tudok hozzátenni, hogy volt szerencsém egy Orion 120/600-as csőhöz, de abban még 100x nagyításnál is élvezetes volt a bolygókép. Peresze színezett, de nem volt zavató.
Üstökös szerű torzulást pedig nem láttam.
Alighanem Levente mondta meg a tutit. Be kell jól állítani. Az ilyen fényerős csöveknél ez nagyon fontos.
Kérheted szakember segítségét, ha nem megy.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”