Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2020.05.23. 11:43

Sziasztok urak,
a múltkor már írtam ide, amikor távcsővásárlás előtt álltam, mert úgy terveztem, a meglévő sw 90/900 után lépek egy szintet, hát gondoltam szólok, hogy hál'isten már túl is vagyok rajta. A múlt héten Leventééktől megérkezett a 200/1000-es newton, EQ-5-ön, óragéppel. Pechemre, tegnapig nem volt alkalmam kipróbálni, de tegnap éjjel a sorjázó felhőkkel (Szeged) mit sem törődve, bevetettem a masinériát! Sikerült alkonyatkor, iránytűvel pólusra állni, elég pontosan, az óragép (egymotoros) 200x nagyításon is percekig a látómezőben tartotta az objektumot – ami ebben esetben, mivel bolygó nem volt kéznél (hajnali 2-re teljesen beborult) – főleg csillagok voltak. Első jusztirlézeres kollimációm is okés volt, 200x nagyításnál a defókuszált csillag szabályos fánk lett, azzal a bizonyos kerek lyukkal a közepén. Hát szoknom kell még az ekvatoriális mechanikát az azimutális után, valahogy sosem oda mutat a tubus vége, ahova én küldeném, de gyakorlom, két óra kutakodás után csak sikerült megtalálnom az M51-et. Elég homályoska volt, aprócska, de pocsék volt a láthatóság, a csillagok is zizegtek odafönn. Ezúttal is szeretnék köszönetet mondani mindenkinek, aki segített a tanácsaival! És ha lúd, legyen kövér, egy kérdés még: találtam egy angol nyelvű csillagászati meteoróligai előrejelző portált, ahol a seeinget is feltüntetik, nem tudom, kinek mi a véleménye az ilyen seeing-jósdákról, avagy tud valaki megbízhatót? Vagy elég kinézni az égre, és ha derült van, futás kifele? 😊 Alább a link, remélem, átmegy.

https://www.metcheck.com/HOBBIES/astron ... .1&GL=GLOB

Üdv,
Róbert
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.05.23. 13:04

Szia Róbert! Először is, örülök hogy megvan a távcsöved. Kívánom, hogy okozzon sok örömet a használata és ezt tedd minél többet. :) Ehez kapcsolódóan írom a következőt: ha észleni akarsz, és nem specializálódsz a bolygókra, akkor nem a légmozgás az iránymutató. Ha tiszta az ég és van lehetőség, akkor menni kell. A körülményeknek megfelelően mindig lehet valamit észlelni, legfeljebb nem alkalmazható nagy nagyítás egy rosszabb nyugodság mellett. Viszont lehet jó az átlátszóság, így mélyegezni közepes nagyításon még mindig lehet...Ezealatt azt értem, hogy ha kimész és tiszta, akkor használd ki és próbálj olyan területen észlelni, ami a helyzetnek megfelelő. Véleményem az, hogy az átlátszóság sokkal lényegesebb és nagyobb lehetőség, mint önmagában egy nagyon nyugodtt időszak. Minden tiszta éjszakát egy gyengébb seeing miatt, nem hagyd veszni! :)
Gyuricza István
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2020.05.23. 14:26

gyuri17 írta:
2020.05.23. 13:04
Véleményem az, hogy az átlátszóság sokkal lényegesebb és nagyobb lehetőség, mint önmagában egy nagyon nyugodtt időszak. Minden tiszta éjszakát egy gyengébb seeing miatt, nem hagyd veszni! :)
Kedves István,
köszönöm, és egyetértünk, mindig van mit látni a szabad ég alatt, én tegnap még a Vegán is elgyönyörködtem, olyan szép volt 100x nagyításon!

Tiszta eget,
üdvözlettel,
Róbert
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.23. 15:15

stephanus írta:
2020.05.23. 11:43
Sziasztok urak,...
Egyetértek Istvánnal a tekintetben, hogy a bolygók és a kettősök észlelése esetén nagyon kritikus a seeing. Természetesen minden égi szépség sokkal jobban látszik, ha nyugodt a levegő, de a fenti két terület esetében van kiemelt jelentősége.

Mindazonáltal ne feledd, hogy a seeing-nek három fő összetevője van:
1. a magaslégköri jet-stream-ek,
2. a felszín-közeli felszálló turbulenciák (pl. egy kánikulai napon felforrósodott cseréptetőről vagy aszfalt útról), és
3. az optika felületén kialakuló ún. határréteg.

Az elsőről nem tehetsz, de a másik kettőt jelentősen csökkentheted (pl. odébb teszed a távcsöved, és lefújod a határréteget).
Ezekről írtam az itteni blog-omban (pl.repülés-meteorológiai jet-stream link-ekről is), így most nem ismételném el, de ha érdekel, olvasd el ott.


Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2020.05.23. 16:13

Attila írta:
2020.05.23. 15:15
stephanus írta:
2020.05.23. 11:43
Sziasztok urak,...
Egyetértek Istvánnal a tekintetben, hogy a bolygók és a kettősök észlelése esetén nagyon kritikus a seeing. Természetesen minden égi szépség sokkal jobban látszik, ha nyugodt a levegő, de a fenti két terület esetében van kiemelt jelentősége.


Az elsőről nem tehetsz, de a másik kettőt jelentősen csökkentheted (pl. odébb teszed a távcsöved, és lefújod a határréteget).



Üdv,
MDA
Köszönöm Attila,
igen, a magaslégköri szelek meg akkor is fújhatnak odafenn, 10 km magasan, amikor idelenn szélcsend van. Most egy butát kérdezek: hogy kell lefújni a határréteget? ;)

Üdv,
Robi
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.23. 18:12

stephanus írta:
2020.05.23. 16:13
... Most egy butát kérdezek: hogy kell lefújni a határréteget? ;)
Nincs buta kérdés, csak kezdők vannak. ;)
Nézz szét itt a "Főtükör hűtése" topic-ban, és lapozz is vissza kicsit:
viewtopic.php?f=33&t=2155&p=77450&hilit ... teg#p77450


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2020.05.24. 07:05

Attila írta:
2020.05.23. 18:12
stephanus írta:
2020.05.23. 16:13
... Most egy butát kérdezek: hogy kell lefújni a határréteget? ;)
Nincs buta kérdés, csak kezdők vannak. ;)
Nézz szét itt a "Főtükör hűtése" topic-ban, és lapozz is vissza kicsit:
viewtopic.php?f=33&t=2155&p=77450&hilit ... teg#p77450


MDA
Ja, értem már, köszönöm!
MAD
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2020.04.26. 14:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: MAD » 2020.07.02. 08:36

Sziasztok,

Koszonom en is a korabbi valaszokat, elerkezett az ido es megrendeltem Leventeektol a 200/1200 Dobsont. Ezzel csak azt szerettem volna kozolni, hogy nekem koszonhetitek, ha innentol kezdve a csillagokat tobbet nem latjatok a felhoktol. :)
A legutobb a napernyonk megvasarlasa utan 2 hetig esett es borult volt az ido:)

udv
daniel
horadam
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.06.05. 23:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: horadam » 2020.07.02. 08:50

Ez alapszabály, hogy távcső v. okulár vásárlása után min. 1 hét borult jdő :D
Kirlog
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2020.07.07. 18:47

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kirlog » 2020.07.07. 20:03

Sziasztok,

Segítséget szeretnék kérni. Teljesen laikusként vetném bele magam az ég megfigyelésébe. Mindig is érdekelt a világűr, így gondoltam jó lenne kicsit "közelebbről" is megfigyelni. Pár napja bújom a netet, próbálok tájékozódni, de csak zsong a fejem a sok információtól. Gondoltam az a legegyszerűbb, ha megkérdezek olyanokat, akik értenek is kicsit hozzá, hogy milyen távcsövet érdemes kezdésnek venni.
Igazából galaxisok, csillagködök érdekelnének jobban. Ha jól tudom, azokhoz Newton típusú nagyobb optikás távcsövek lennének jobbak, viszont, ha jól értelmeztem, azt Budapestről szinte esélytelen megfigyelni a fényszennyezés miatt, vagy ha igen, akkor nem pénztárcabarát szűrőket kell vásárolni, így kezdésnek azokat elengedem. Ezért úgy határoztam, maradok a hold, nap, bolygók körében, amik a naprendszerben vannak, azok talán jobban láthatóak. Így akromatikus lencsés távcsöveket nézegettem, azok "hülyebiztosabbak" és talán jobban is ki tudnám használni őket, plusz talán könnyebb szállítani is.
Egyelőre a legalja kategóriát nézegettem, nem tudom mennyire éri meg ezek közül választani. Skywatcher 60/900 élvezhető kezdésnek, vagy érdemes egyből a 70,80,90/900-as közül választani? Vagy rosszul tudom és esetleg egy SkyWatcher 114/900 Newton távcső is használható lenne akár korlátozottan városban (holdat gondolom nagyjából bárhonnan lehet nézni). Vagy ha teljesen tévúton járok, akkor megköszönném, ha ajánlanátok valamit. Árban olyan 50-70 ezer környékén jó lenne megállni.

Összesítve: kezdéshez/ismerkedésnek keresnék valamit, ami viszonylag hordozható, városban (vagy annak környékén) se teljesen használhatatlan hold, nap bolygók megfigyelésére 50-70 ezer forint környékén. (Vagy ha lehet esetleg csillagködöket, galaxisokat is megfigyelni városban ennyi pénzből, az lenne a legjobb, de nem reménykedem.)

Előre is köszönöm a segítségeteket!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”