Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.03.24. 20:17

palics írta:Egyébként szerintem lassan a távcső árakon is megjelenik a válság hatása.

Igen, én is ettől félek. Sajnos a kínaiak állandóan emelik az árakat, és a forint sem lesz szerintem erősebb a közeljövőben.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.03.24. 20:22

therussian írta:Szívesen beneveznék egy Omni XLT vonalra, de az egyelőre kilóg a büdzséből..

Sky Watcher miben jobb vagy rosszabb mint Celestron? Ebben a kategóriában szinte mindegy melyik, nem? Celestron állványai jobbnak tünnek szerintem.

A SkyWatcherek annyiban rosszabbak a Celestronnál, hogy rendszerint ésszerűbb kiegészítőket adnak a távcsőhöz nem olyat amit úgy sem tudsz kihasználni. Pl. egy 4 mm-es okulár egy 70/900-as Powerseeker távcsőben 175x-ös nagyítást ad. Nem igazán sok értelme van. Szemben a 10 mm-es okulának mely 90x-es nagyítást ad egy SkyWathcer 70/900-ban. Ezen túlmenően sokszor könnyebben cserélhető pl. a keresőtávcső nagyobbra a SkyWatcher távcsövekben. A Celestron Astromaster állványok valóban stabilabbak kissé, mint az EQ-1 állvány.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.03.25. 00:31

Nem tudományos különbség, hogy a Celetron csöve kék, a SW meg mostanában a Fekete-fehéret nyomatja. Biztos ez a legolcsóbb, vagy leggyorsabban száradó festék. :)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.03.25. 16:22

Én a helyedben áldanám a vidéki sötét eget. Vennék egy hatalmas Newtont/Dobsont.
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.03.25. 18:08

meunier írta:Én refraktorpárti vagyok, de egy newton sem rossz ám. Sőt, ár/érték arányban verhetetlenek. A tükör elmozdulása stb. szerintem túl van misztifikálva egy kicsit. Egy jó newton semmivel sem kevesebb egy refraktornál. Én a helyedben nem csak az egyik, vagy csak a másik mellett döntenék. Mivel jó vidéki éggel rendelkezel, érdemes elgondolkodni egy dobson szerelésű newtonban. Sötét, vidéki ég a mélyég hazája. Szerintem nézegesd a távcsőboltok apróit és ha van egy 15-20cm-es dobson reális áron, én most azt venném meg és levadásznám vele az összes mélyeget.

Ha fotózni akarsz, az elég komoly követelményeket támaszt a mechanikát illetően. Az pedig nincs meg 40-50E pénzből. Majdnem ennek a 10x az, amiből egy közepes asztrofotós felszerelést vásárolhatsz magadnak (távcső, mechanika, vezetés, kómakorrektor vagy flattener stb.)


Szia,
Dobson szerelésű Newton-ra tudsz konkrét terméktípus példát mondani ebben az árkategóriában? Használtat nem szeretnék venni.....

Fotózáshoz akkor is kell nagy beruházás, ha nem szeretnék több órás expót csak rövideket? Rá tudom ezekre a felsorolt teleszkópokra akasztani a fényképezőgépemet?

Ma a MediaMarktba betérve pont volt két távcső (Celestron) egy Powerseeker lencsés (ez nagyon gagyinak nézett ki...) meg egy Astromaster 130eq... nah ez pedig óriási volt! Tudom, hogy nem a külső számít, de így elsőre bizalomgerjesztőnek tünt. Sőt, az ára meg 40 ezer volt (máshol majd egy huszassal drágább...)!!! Persze kiállított darab volt... Tehát egyrészt baromira tetszett így elsőre, másrészt meg nem tudom, hogy elsőre szabad-e ekkora batár távcsövet venni... Talán hamarabb rászánja az ember magát egy kisebb lencsésre, hogy elővegye, lesétáljon vele a kertvégébe, használja, elrakja stb...
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.03.25. 18:10

SzarkaLevente írta:
therussian írta:Szívesen beneveznék egy Omni XLT vonalra, de az egyelőre kilóg a büdzséből..

Sky Watcher miben jobb vagy rosszabb mint Celestron? Ebben a kategóriában szinte mindegy melyik, nem? Celestron állványai jobbnak tünnek szerintem.

A SkyWatcherek annyiban rosszabbak a Celestronnál, hogy rendszerint ésszerűbb kiegészítőket adnak a távcsőhöz nem olyat amit úgy sem tudsz kihasználni. Pl. egy 4 mm-es okulár egy 70/900-as Powerseeker távcsőben 175x-ös nagyítást ad. Nem igazán sok értelme van. Szemben a 10 mm-es okulának mely 90x-es nagyítást ad egy SkyWathcer 70/900-ban. Ezen túlmenően sokszor könnyebben cserélhető pl. a keresőtávcső nagyobbra a SkyWatcher távcsövekben. A Celestron Astromaster állványok valóban stabilabbak kissé, mint az EQ-1 állvány.


Tudsz valami "képletet" arra, hogy adott távcsőhöz mekkora okulárok lennének az ideálisak?
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.03.25. 18:14

SzZoli írta:Én a helyedben áldanám a vidéki sötét eget. Vennék egy hatalmas Newtont/Dobsont.


Hm... Használatra nem kevésbé parktikus egy Newton mint egy lencsés? Gondolok itt testtartásra, fejtartásra, keresésre stb...

Melyiket mennyi idő felállítani, tehát mennyi macera van velük hogy használni lehessen őket?

Tudtok valami könyvet ajánlani ami teljes kezdőknek ad bevezetést ebbe a hobbiba? Hogy lehet tájékozódni égen, alapdolgok stb... ? Lehet angol nyelvű is...
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.03.25. 18:22

Nah kigyűjtöttem, hogy a kiszemelt Celestronok közül melyik milyen okuláréal jön. Ezek jók az adott távcsőhöz?

Powerseeker 127EQ 127mm/1000mm NEWTON
20mm/50x
4mm/250x

Astromaster 130EQ 130mm/650mm NEWTON
20mm/33x
10mm/65x

Astromaster 114EQ 114mm/1000mm NEWTON
20mm/50x
10mm/100x

Astromaster 70EQ 70mm/900mm LENCSÉS
20mm/45x
10mm/90x

Astromaster 90EQ 90mm/1000mm LENCSÉS
20mm/50x
10mm/100x

Melyikek a jó párosítások?


(Az a Barlow lens mire való?)
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.03.25. 18:27

therussian írta:
SzarkaLevente írta:
therussian írta:Szívesen beneveznék egy Omni XLT vonalra, de az egyelőre kilóg a büdzséből..

Sky Watcher miben jobb vagy rosszabb mint Celestron? Ebben a kategóriában szinte mindegy melyik, nem? Celestron állványai jobbnak tünnek szerintem.

A SkyWatcherek annyiban rosszabbak a Celestronnál, hogy rendszerint ésszerűbb kiegészítőket adnak a távcsőhöz nem olyat amit úgy sem tudsz kihasználni. Pl. egy 4 mm-es okulár egy 70/900-as Powerseeker távcsőben 175x-ös nagyítást ad. Nem igazán sok értelme van. Szemben a 10 mm-es okulának mely 90x-es nagyítást ad egy SkyWathcer 70/900-ban. Ezen túlmenően sokszor könnyebben cserélhető pl. a keresőtávcső nagyobbra a SkyWatcher távcsövekben. A Celestron Astromaster állványok valóban stabilabbak kissé, mint az EQ-1 állvány.


Tudsz valami "képletet" arra, hogy adott távcsőhöz mekkora okulárok lennének az ideálisak?

Egy 10 cm-es távcső kb 50x-es (!!!) nagyításon minden részletet megmutat amit fel tud bontani. Ennél nagyobb nagyítás esetén nem lesz több részlet a képben, csak a meglevők lesznek nagyobbak. Innen már elég szubjektiv kinek mi az optimális, ez függ az optika minőségétől, légkörtől a mechanikától ill. az észlelőtől. Egy ilyen olcsó távcső esetén én az átmérő mm-ben másfél-kétszeresét szoktam javasolni, lefele kerekitve. Tehát egy 70 mm-es lencse esetén 120-140x-es, 130 mm-es newton esetén 150-200x-os nagyítás a maximum, ami javasolható. Az ehhez szükséges okulárt könnyen ki tudod számolni.

A barlow lencse megtöbbszörözi a távcső fókuszát.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.03.25. 18:34

Még egy megjegyzés: Astromasterekre nem megy rá az olcsó foglalatos fólia. Tehát magadnak kell elkészíteni a foglalatot. Ezen túlmenően óragépból is csak az egyszerűbb fajta kompatibilis vele.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”