Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.04.29. 19:58

mizar írta:
Végh Zoli írta:
géza írta:Dudi 76 felé is volt meggondolatlan értékelésed (előző oldal), Ő nem hülye. Hozzá is legyen pár szavad.


Tényleg kezd értékelhetetlen lenni a trollkodásod ezekkel a keretes idézetekkel . Frappáns akarsz lenni , de közben lehülyézed a segíteni próbáló kollégákat :? nem kellene ezt folytatnod :oops:


Zoli, most csak félre értjük egymást. Nagyjából mindenki, mindenkivel. :lol:
A kérdés, vagy felvetés volt szerintem értelmetlen, de MDA a múltkor részletesen elmagyarázta az okulár felőli oldal és az objektív felőli oldal közötti összefüggéseket képminőség szempontjából.


Ez nyilvánvaló , de nem az első eset , hogy ezt csinálja . Kicsit idegesítő néha :evil:
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.29. 20:04

kezdődik a kiürités mint a Legjobb távcsőben is éppen (menjen a ...) . Hova jutottunk.
Szola
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2018.01.29. 19:42

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Szola » 2018.04.29. 23:31

Lehetne már mellőzni ezt a civódást, unalmas! :evil: A kérdező dolgával kellene foglalkozni és segíteni neki, mert ez a "Távcsővásárlás kezdőknek" fórum! Az egymással élcelődést privátban! Már bocsánat hogy közbeszóltam. ;)
tomszechy
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2018.02.01. 07:48

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tomszechy » 2018.05.07. 11:26

Sziasztok!
Beüzemeltem a kollégától vásárolt 200/1200 Skywatcher Dobsont, és végre sikerült észlelnem is vele :)
Szeretném a gyári 10mm és 25mm Bárium okulárokat kiváltani valamivel.
Két új okulárra gondoltam és egy barlow lencsére, ezeknek a kiválasztásában szeretnék segítséget kérni.

Kb a következőket néztem ki:
* "noname" (Skywatcher?) 2x Barlow: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek/barlow-2x
* Scopium SWA 10mm: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek/scopium-swa-okular
* Skywatcher Plössl 32mm: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek/skywatcher-plossl

A 25mm-es Bárium képével nekem semmi bajom nem volt, azt megtartanám a sorban, és így a következő okulárfókuszokkal/nagyításokkal "rendelkeznék":
- 5mm (Scopium SWA barlow-val): 240x
- 10mm (Scopium SWA): 120x
- 12,5mm (Bárium barlow-val): 96x
- 16mm (SW Plössl barlow-val): 75x
- 25mm (Bárium): 48x
- 32mm (Scopium SWA): 37,5x

Alapvetően szemüvegben észlelek, tehát fontos lenne a minél nagyobb pupillatávolság, viszont látatlanban nehezen tudok dönteni (meglepő módon :geek: ). Amit tapasztaltam, hogy a 10mm-es Bárium pl fájdalmasan rossz volt pupillatávolság szempontjából. A 25-ös egész jó (de gondolom ennél van sokkal jobb is).

Előre is köszönöm a javaslatokat!
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2018.05.07. 11:57

Szia. Nekem ilyen csőhöz van egy 8-as meg egy 17-es Hyperionom két gyürűvel. Szerintem ár-érték arányban elég jó és lefedi a teljes nagyítást. Kicsit drágább használtan is azoknál mint amiket kinéztél de szemüveggel is tudnád használni. Azért ha a látott kép minősége a fontos én is berakom az Ortho-t, de az nem a legjobb választás szemüveghez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.05.07. 12:03

Mennyit szánnál az okulárokra? Ez alapvetően eldöntheti a kérdést.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.05.07. 12:14

https://tavcso.hu/termekcsoport/okular_hyperion a két hosszitógyürüvel, igen jól tervezett sorozat. Szeretem. Öregedő szememnek megváltás lett. Jó a látószöge is . A legolcsóbb a jó kategóriában.
tomszechy
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2018.02.01. 07:48

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tomszechy » 2018.05.07. 12:24

Nekem ilyen csőhöz van egy 8-as meg egy 17-es Hyperionom két gyürűvel.

Két Baader (újonnan) 70e Ft+ ha jól látom :) Szerintem ez most nekem nem pálya, legalábbis egyszerre biztos nem.

Mennyit szánnál az okulárokra? Ez alapvetően eldöntheti a kérdést.

Azt mondanám, hogy amennyit egy "kezdő" okulárkészletre van értelme elkölteni. A felső limitet kb 50e Ft-nál húznám meg, annál többet most nem költenék (még szűrők is kellenek).

Mondjuk ahogy nézem, esetleg az egyik okulár lehetne Hyperion is, talán belefér. De akkor a kérdés: melyik legyen az?
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.05.07. 12:41

Nekem a Hyp 5mm-es (4 - 3,2 - 2,6 ) jelenti a nagylátszögü nagy nagyitást. Élmény. Szemüveggel pláne jó lehet . Szintén Baader orthok (a Q-T készlet pld.) is növelt betekintésű . Ez a két sor jó minőségben kielégiti a hagyományos megfigyelés általános igényeit.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.05.07. 21:47

Ha kis lépésekben akarsz haladni, hagyd meg a 25-ös mellett a 10-es Super Bariumot is. Nekem is van, az én távcsövem is 200/1200, nem olyan rossz benne az a 10-es okli. A pupillatávolsága valóban nem sok, de valamit valamiért.
Inkább koncentrálnám az erőforrásokat és vennék egy igazán jó 5 vagy 6 mm-es okulárt, ami később is maradhat.
Explore Scientific 62° Series 5.5 mm
Vagy a tuti tipp, ami minőség szempontjából biztos befutó:
SkyWatcher SkyPanorama 7 mm
Ez utóbbi ugyan csak 7 mm-es, de a hatalmas látómező és a rendkívül kemény kontraszt miatt nyugodtan ajánlom bolygóra és mélyegekre egyaránt. Amolyan mindenes lehetne a 100-200x közti tartományban.
Ha kevesebbet akarsz költeni, akkor válogass a WA Plössl (Planetary) okulárok közül. Ezek sem rosszak, de azt látni kell, hogy bizony az ár/érték aránya itt is játszik...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”