Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sp. » 2013.01.18. 23:45

A hordozhatóság az sztem relativ fogalom.
A 7-8cm hátizsákban, de inkább AZ állványon mobil. Egy 15cm es EQnewt. sztem nem hordozható - hanem kirakható, a kertbe.
Autóval persze bármi hordozható.
De van pl. repülős hordozható is: a németek szeretnek namibiába csillagtúrázni, direkte van olyan 30-40es dobsonuk, ami még a repülőre felfér.(+fogkefe)
sp.
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.01.19. 11:18

sp. írta:direkte van olyan 30-40es dobsonuk, ami még a repülőre felfér

Ez pontosan így van. Én is repültem már ultra light dobsonnal. A 350-es tükör tokostól még belefért a kézi poggyászba, a Dobson elemeire szedve két poggyászban a harmadikban meg az észlelőszék. Persze minden körberakva meleg téliruhával. Nem tudom mit gondoltak rólunk a schwechati reptéri ellenőrök a nyárvégi füllesztő melegben, de kicsit tanakodtak, végül csak a tükröt kellett megmutatnunk - hál Istennek, mert ha a többit is szét kellett volna pakolni, nem biztos h megint sikerül mindent visszarakni :)
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2013.01.19. 12:22

Én egyszer elvittem az eq3-at óragépestül ellensúlyostul plusz a 100-as tubust Horvátország túlsó csücskébe gond nélkül. Ja persze, kocsival. De a kérdező is kocsival menne le a megfigyelőhelyre. De vittem már kézben több kilométeren át a Hortobágyon is, igaz nappal. Éjszakai túrán is vittem már körbe, pedig az 6km. volt. Szóval ez így mobil.

Elhiszem, hogy a 350-es ultralight dobson is elment bárhová és vissza, csak olyat pont nem forgalmaznak 120E forintért, amit a boltban ekkora méretben lehet kapni, az sajnos szekrényestül csövestül kicsit méretesebb lesz a kelleténél, arról nem is beszélve, hogy egy kezdőnek pont ilyenre nincs szüksége.

Amúgy továbbra sem értem, egy teljesen kezdőnek, aki úgysem UGC-galaxisokkal fog kezdeni rögvest első éjszaka, életében nem látta a messier-objektumokat saját okuláron keresztül, miért nem tökéletes egy 8-10 centis lencse, 10-13 centis newton kezdetnek. Évekig ellehet egy ilyen műszerrel, akit ez a hobbi nem fog meg ilyen felszerelés mellett, azt a másfél méteres dobson sem fogja boldoggá tenni.
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.01.19. 17:39

Nem is arra reagáltam, hanem - az sp. hozzászólásával egyetértve - hogy már az utazócső is mennyire relatív fogalom.
raro28
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2012.10.24. 15:16

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: raro28 » 2013.01.19. 18:59

Van még egy harmadik lehetőség: Először egy kisebb lencsés távcső aztán majd ha már "kinőttem" akkor jöhet a komolyabb. Elgondolkodtam rajta hogy igazából még nem is ismerem annyira az eget, hogy azonnal hatalmas átmérőjű ágyúval "lőjem". Így megvolna az a fokozatosság, amit már itt is olvastam, és nem tartom butaságnak. Később egy nagyobb csővel a már meglátogatott "ojjektumok" :D újra elvarázsolhatnak még szebb kiadásban. Ráadásul abszolút kezdőként először ismerkednem kellene az égbolttal és tájékozódnom rajta. Nem szeretnék csalódni csak azért mert azonnal a tökéleteset hajszolom, de még a holdat sem találom meg :)
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2013.01.19. 19:28

raro28 írta:Van még egy harmadik lehetőség: Először egy kisebb lencsés távcső aztán majd ha már "kinőttem" akkor jöhet a komolyabb. Elgondolkodtam rajta hogy igazából még nem is ismerem annyira az eget, hogy azonnal hatalmas átmérőjű ágyúval "lőjem".


Ez a jó gondolat szerintem. Annyit csak, hogy a távcsövet nem lehet kinőni, nem gyerekcsizma az, van, aki élete során vesz nagyobbakat és van, aki nem. A kisebb itt gyakran nem kevesebb, csak másra-máskor jó.
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.01.19. 23:28

raro28 írta:Van még egy harmadik lehetőség: Először egy kisebb lencsés távcső

Pont ezt ajánlottam egy hete. Sztem vegyél először egy kistávcsövet, amit könnyű kirakni, amit el tudsz vinni magaddal pl egy kirándulásra is és ha később veszel egy nagyobbat, egy "igazi mélyegező ágyút", ezt akkor is fogod majd mellette használni. És hidd el nem is keveset.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sp. » 2013.01.20. 19:06

Libor írta:...repültem már ultra light dobsonnal. A 350-es tükör tokostól még belefért a kézi poggyászba...

off
erről a 2 dologról: merre, hová, milyen is arrafelé? / hogyisnézki ez a 350-es?
írsz majd itt valamelyik témában?
on
sp.
mikolat
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.12.27. 10:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mikolat » 2013.01.21. 18:44

santage írta:
mikolat írta:Köszönöm mindkét választ, akkor megnyugodtam, érdemes lesz távcsövet keresgélnem. Nézegetem a hazai távcső-szaküzletek oldalait, én is valamilyen kisebb, könnyen kezelhető műszerben gondolkodom így elsőre.

Az erkély egyébként kelet felé néz, 180 fokos körpanoráma megvan, negyedik emelet és előttünk csak földszintes házak vannak, szóval a kilátás nem gond.


Szia!

Hol van ez az erkély? Ha Budapest, akkor egy 114/500 vagy 130/650 jobb lehet, esetleg 102/500 refraktor.
Ha kisebb város, akkor a 70/500, vagy 80/400 is nagyon jó választás. (Amúgy is, de a nagyobb városokból ezek tényleg nem sokat mutatnak, még a halmazokból sem. Tudom, mert mindkettővel észleltem már mindenféle égen +2-től +7,5-ös hmg-ig.:))
Az is számít, hogy a keleti irányú erkélyed a város középpontja felé néz-e vagy inkább kifelé. Ha kifelé, akkor biztosan jobb eged lesz.

Snt


Nem Budapest, "szerencsére", Szeged, és az erkély kifelé néz a városból. Errefelé már csak kertes házak vannak.
Volt nekem korábban egy 650/600-as kis orosz Newton távcsövem, ami elajándékozásra került, helyette keresgélek most valami kicsit komolyabbat.
Mivel hetek óta pocsék az idő, van időm nézegetni a boltok kínálatát, gondolkodni a dolgon.

Mivel erkély (és néha kitelepülés), rövid tubusú távcsövet keresgélek.

Most ezeken vacillálok:
SkyWatcher BD 127/1500 + EQ-3
http://www.makszutov.hu/termek/sw_127mc_bd

Skywatcher 120/600 refraktor + AZ-4 (alulábon)
http://www.makszutov.hu/termek/skywatcher-120-600

Persze, egy 20 cm-es Dobsont olcsóbban megkapnék, csak nem tudom, mennyire lehet azzal egy átlagos erkélyen boldogulni.
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.01.21. 21:59

Most ezeken vacillálok:
SkyWatcher BD 127/1500 + EQ-3
http://www.makszutov.hu/termek/sw_127mc_bd

Skywatcher 120/600 refraktor + AZ-4 (alulábon)
http://www.makszutov.hu/termek/skywatcher-120-600

Persze, egy 20 cm-es Dobsont olcsóbban megkapnék, csak nem tudom, mennyire lehet azzal egy átlagos erkélyen boldogulni.

Üdv!
Szerintem valahol a kettő fókusztávolság között kéne választani.
A makszutovnak 1500 a fókusza, tehát igazán kis nagyítást és nagy látómezőt nem lehet vele elérni. Leginkább bolygózni jó.
A másiknak meg 600 ami inkább csak kis nagyításra lett kitalálva, arra tökéletes is, de nagy nagyításon bolygózni nem jó.
Én ennyi pénzből inkább egy 120/1000+EQ5-öt vennék. Ami kicsit nagyobb helyet foglal ugyan, de sokkal univerzálisabban használható. Ha ez túl nagy és inkább a hordozhatóság a fő szempont, akkor meg egy 80/600ED APO AZ-4-en, ennek tökéletes a képe kis, közepes, és nagy nagyításon is, de a kis átmérő miatt jóval kevesebb fényt gyűjt a többinél.
Levente
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”