Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.02.23. 09:13

Tóni írta:Valahogy mindenki elsiklott a távcső felett,


Nem, nem siklottam el. De egy Newtonnak van egy hátránya, hogy amikor utaztatja az ember, akkor hajlamos elálítódni. Tudom, ha valaki gyakorlatot szerzett a kolimálásban, akkor az pár perc. De az ember alapvetően lusta természet. :D Ráadásul sötétben kollimálni egy dombtetőn nem biztos hogy egyszerű. :D. Eddig számomra a bazárban hirdetett 80-as celestron APO a nyerő 65 pénzért. Ez alá egy eq-2, esetleg 3 és van öröm és boddotág! :D
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.02.23. 11:48

Krisztián írta:Azon is elgondolkodtam, hogy egy mechanikát vidéken tartok

Ez jó megoldás, de ha végül mégis csak egy mechanikád lesz, két ellensúly-szettet azért célszerű beszerezni hozzá - nem kerül sokba -, ha a buszos cipelés sportot űzöd.
Krisztián
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2011.02.21. 15:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Krisztián » 2011.02.23. 15:28

SzZoli írta:
Krisztián írta:Azon is elgondolkodtam, hogy egy mechanikát vidéken tartok

Ez jó megoldás, de ha végül mégis csak egy mechanikád lesz, két ellensúly-szettet azért célszerű beszerezni hozzá - nem kerül sokba -, ha a buszos cipelés sportot űzöd.


Jó gondolat! Gazdaságosabb. Meglátjuk. Még nem jutottam közelebb a megoldáshoz. De kialakul. :)
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.02.23. 20:40

Sziasztok !

Olyan boltot lehet találni, ahol külön árulnak távcső tükröt készen bealuzva persze ? Tubust komplett azt találok, de tükröt külön nem, magyar boltot kérdeznék, mert külföldiben találtam, de hát az lehet körülményes, mire ideér, vagy ha valami baj van, akkor is.

Béla.
Gerg
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2010.12.28. 14:19

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gerg » 2011.02.23. 22:10

Hello
Mi a véleményetek a motoros fókuszírozóról? Fogasléces a kihuzatom és bolygómegfigyelésre használom elsősorban a távcsövem. Néha elég nehéz eltalálni a legjobb élességet, mert minden kis csavarásnál nagyon beremeg a távcső. Egy ilyen szerkentyű mennyit tudna javítani fókuszálás hatékonyságán?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.02.23. 22:23

tobe írta:Olyan boltot lehet találni, ahol külön árulnak távcső tükröt készen bealuzva persze ? Tubust komplett azt találok, de tükröt külön nem, magyar boltot kérdeznék, mert külföldiben találtam, de hát az lehet körülményes, mire ideér, vagy ha valami baj van, akkor is.

Amennyiben távcsőépítésre adod a fejed, érdemes - szerintem - pár dolgot tisztán látni.

Ha az anyagiak motiválnak, akkor el kell keserítselek: ha nincs egy rakás "felesleges" alkatrészed, saját, jól felszerelt műhelyed, akkor nem fogod olcsóbban megúszni a tubus építést mint egy gyári tubus.

Ha egy minden szempontból tökéletes, saját tubust szeretnél saját magadnak építeni, akkor az optika legjobb esetben is kb. a fele lesz a végösszegnek.

Ha az építés élvezete, a tervezés motivál akkor természetesen egy gyári tubus megvásárlása nem pótolja ezt.

Mindenesetre az angliai Orion Opticstól kivánt pontosságú tükröket tudunk beszerezni, a részleteket itt találod: http://makszutov.hu/optika_szett/orion_optics_newton
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.02.23. 22:24

Gerg írta:Mi a véleményetek a motoros fókuszírozóról? Fogasléces a kihuzatom és bolygómegfigyelésre használom elsősorban a távcsövem. Néha elég nehéz eltalálni a legjobb élességet, mert minden kis csavarásnál nagyon beremeg a távcső. Egy ilyen szerkentyű mennyit tudna javítani fókuszálás hatékonyságán?

Egy nagyságrendet.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.02.24. 09:16

tobe írta:Olyan boltot lehet találni, ahol külön árulnak távcső tükröt készen bealuzva persze ?

http://tavcso.com/ -> Távcsőépítés -> Newton főtükör, Newton segédtükör, Akromatikus lencsék, Klasszikus Crayford kihuzat.
Anyagilag valóban nem jársz jobban, fontold meg, amit Levente írt.
CsFeri
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2009.09.20. 16:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: CsFeri » 2011.02.25. 14:58

Sziasztok!

Jelenleg távcsővásárlás előtt állok és két versenyző maradt a mezőben.
Abból a szempontból szeretném a tanácsotokat kérni, hogy mivel lakótelepen, társasházban lakom, így szinte mindig cipelni kell majd a felszerelést.
Szerintetek az alábbi kettő közül melyiket érdemes választani ebből a szempontból? (Minden mást figyelembe véve bármelyik megfelelne első távcsőnek):

1. SW 130/650 Newton EQ-2-n
2. SW 90/900 Refraktor EQ-2-n

Köszi!
Üdv, Feri
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.25. 15:19

Szia!

CsFeri írta:Szerintetek az alábbi kettő közül melyiket érdemes választani ebből a szempontból? (Minden mást figyelembe véve bármelyik megfelelne első távcsőnek):

1. SW 130/650 Newton EQ-2-n
2. SW 90/900 Refraktor EQ-2-n


Én a 130/650-re voksolok. Fényszennyezett helyen sokat számít a nagyobb átmérő, és a rövidebb tubus kevésbé remeg az EQ-2-n.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”