Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.01.06. 18:47

Csury írta:Üdv Mindenkinek,sziasztok!
Nagyon kezdő vagyok vagyok még,bár szabadszemes égi stirőlést már régóta végzek,szerencsém volt (vagy nem)hozzá jutni egy Skywatcher 60/900 Refraktor+EQ1-es "ágyúhoz"
Kérdésem az lenne felétek, hogy mire tudom használni(a Hold kiválóan), esetleg bővíthető-e?
Igazából még ismerkedem vele,(beállítások,ülőhelyzet felvétele, stb stb..)de kiváncsi lennék arra, hogy
érdemes-e ezzel a "műszerrel" kezdenem(ha már meg van), vagy komolyabbat nézzek?
Előre is köszönöm.

Üdv. Fecó


Üdv Fecó!
Természetesen a válasz az, hogy érdemes! Mindenre tudod majd használni, a viszonylag szűk látómező miatt elsősorban bolygók, kettősök és a Nap megfigyelésére. Bűvíthető okulárral, szűrőkkel, kütyükkel. Ha másik csövet veszel, akkor ezek megmaradnak. A horgászástól kicsit eltérően itt a kevésbé minőségi felszereléssel nem lehet nagy halat fogni. (No azért nem a kapitális pontyokra és harcsákra gondoltam.) :D
Gyenge pontja ennek a távcsőnek szerintem a gyári zenittükör. Ha nélküle jobb a képminőség, akkor problematikus, ha egyáltalán lehet fókuszálni a nélkül. A gyári barlowtól sem kell csodákat várni, a fókuszírozó kóvályoghat, az EQ1-et inkább nem részletezem. Sokat költeni ezen hibák (ha vannak) javítására nem szabad, csupán barkácsolni. Próbálgasd, használd, ha tetszik a dolog akkor igényed lesz úgyis egy jobb felszerelésre.
Csury
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013.01.06. 15:19

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csury » 2013.01.06. 20:10

mizar írta:
Csury írta:Üdv Mindenkinek,sziasztok!
Nagyon kezdő vagyok vagyok még,bár szabadszemes égi stirőlést már régóta végzek,szerencsém volt (vagy nem)hozzá jutni egy Skywatcher 60/900 Refraktor+EQ1-es "ágyúhoz"
Kérdésem az lenne felétek, hogy mire tudom használni(a Hold kiválóan), esetleg bővíthető-e?
Igazából még ismerkedem vele,(beállítások,ülőhelyzet felvétele, stb stb..)de kiváncsi lennék arra, hogy
érdemes-e ezzel a "műszerrel" kezdenem(ha már meg van), vagy komolyabbat nézzek?
Előre is köszönöm.

Üdv. Fecó


Üdv Fecó!
Természetesen a válasz az, hogy érdemes! Mindenre tudod majd használni, a viszonylag szűk látómező miatt elsősorban bolygók, kettősök és a Nap megfigyelésére. Bűvíthető okulárral, szűrőkkel, kütyükkel. Ha másik csövet veszel, akkor ezek megmaradnak. A horgászástól kicsit eltérően itt a kevésbé minőségi felszereléssel nem lehet nagy halat fogni. (No azért nem a kapitális pontyokra és harcsákra gondoltam.) :D
Gyenge pontja ennek a távcsőnek szerintem a gyári zenittükör. Ha nélküle jobb a képminőség, akkor problematikus, ha egyáltalán lehet fókuszálni a nélkül. A gyári barlowtól sem kell csodákat várni, a fókuszírozó kóvályoghat, az EQ1-et inkább nem részletezem. Sokat költeni ezen hibák (ha vannak) javítására nem szabad, csupán barkácsolni. Próbálgasd, használd, ha tetszik a dolog akkor igényed lesz úgyis egy jobb felszerelésre.


Üdv Sándor!
Köszönöm válaszod,ígérem gyakorlok és nézem ami a csövön kifér!
Bandika
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2012.12.23. 15:05

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bandika » 2013.01.09. 09:38

Sziasztok!Megvettem az első távcsövem.Sok oldalon,fórumokban olvastam,hogy távcsövet ne áruházban,ne fotós,stb. üzletben vegyek,hanem kifejezetten távcsöves üzletben.Mint teljesen kezdő az internet segítségével informálódtam a csillagászatról,távcsövekről,melyikkel mit lehet majd látni,milyen tartozékok léteznek,stb.Távcsöves üzletben vettem a az új távcsövet,és sajnos csak tőszavas válaszokat kaptam a kérdéseimre,azokat is úgy kellett kihúznom az eladóból.Azt vártam volna,hogy a kiválasztott(megvett)távcsőről mond pár szót,esetleg ajánl jobbat vagy ehhez esetleg valami hasznos kiegészítőt,de semmi hasonló nem történt,annak ellenére,hogy szuperlatívumokat írnak az üzletek kiszolgálásáról(ahol vettem arról is).Még szerencse,hogy informálódtam az internet segítségével a távcsőről,kiegészítőkről,mechanikáról.....Nem akarom rontani senkinek az üzletét,de ennyi erővel megrendelhettem volna az internetről,mivel semmi hasznosat,se tanácsot nem osztottak meg velem és még az utiköltség is megmaradt volna...Egy dolog ami tetszett,hogy mint "elsőtávcső vásárló" tényleg tettszett az üzletben,hogy voltak nagyobb távcsövek is,amit lehet,hogy majd csak a TV-ben fogok legközelebb látni.Nem akarok ezzel senkit megbántani,senkinek az imidzsén rontani,de sajnos lehet én vagyok a kivétel akivel ez megtörtént. Az ember igazán a saját kárán tanul,mint én is,és meg is érdemlem!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.01.09. 12:04

Bandika írta:Nem akarok ezzel senkit megbántani,senkinek az imidzsén rontani,de sajnos lehet én vagyok a kivétel akivel ez megtörtént. Az ember igazán a saját kárán tanul,mint én is,és meg is érdemlem!


De azért működik az a 70/500-as ugye?
Bandika
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2012.12.23. 15:05

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bandika » 2013.01.09. 12:28

Nagyon jól szuperál!!!!:-)Mint kezdő nagyon meg vagyok vele elégedve és csak ajánlani tudom kezdésnek.Persze azért az alap okulárokon kívül tényleg jól jön egy "komolyabb" okulár is,mert érezhető(látható) a különbség,na meg stabil mechanika.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.01.10. 18:08

Bandika,

Nyugodtan írd meg melyik boltban voltál, és ki volt az eladó.

Kapitalizmusban élünk, a konkurenciák közötti "harc" csak nekünk, vevőknek jó.
Pl.: lehet, legközelebb jobban odafigyelnek a kezdő vásárlókra.
Bandika
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2012.12.23. 15:05

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bandika » 2013.01.11. 01:51

Sziasztok!
Kukac,igazat adok Neked,de nem szeretnék rontani senkinek az üzleti jóhírén.Gondolom már vannak akik nagyon haragsznak rám a tapasztalataim megosztása miatt.Nem szeretném vitatni tovább a dolgot.Csak a tapasztalataimat szerettem volna megosztani és biztatni a jövendőbeli kezdő távcső vásárlókat,hogy kérdezzenek bátran(nem mint én) és legyenek rámenősebbek!Nagyra becsülöm a fórumokat,mert itt bátran lehet kérdezni,könnyebb átgondolni-megfogalmazni a kérdéseket a monitor mögött,és a válaszadó is sokkal átgondoltabban,érthetőbben fog tudni válaszolni a tudatlan,tájékozódnivágyó kezdőnek és így az nagyobb elszántsággal-határozottsággal fog belevágni a jövendöbeli távcsöve beszerzésének.
Derült eget kívánok mindenkinek,amit már én is nagyon várok!
raro28
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2012.10.24. 15:16

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: raro28 » 2013.01.15. 22:30

Egyre inkább foglalkoztat a távcsővásárlás gondolata. De nem tudom milyen "ágyú" lenne a legmegfelelőbb számomra. Igazándiból a mélyég ami jobban érdekel, de csak miután kinézelődtem magam a naprendszerünkben. Olyan távcsövet keresek amivel akár az udvaromról is "ellátogathatok" távoli galaxisokba. Közepesen fényszennyezett vidéki kisvárosban lakom, és maximum 120000 kreditet szánnék rá. Bár egyszer azért belenéznék egy ilyenbe is :D :http://fenykepezo-kamera.vatera.hu/tavcso/csillag_vizsgalo_tavcso_teleszkop_olcso_1696200101.html

Persze használt távcső vásárlástól sem zárkózom el, nézegetem a Makszutov bazárját is, de nem szeretnék valami hülyeségbe belefutni. Előre is köszi a segítséget.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sp. » 2013.01.15. 22:43

üdv raro28!
120ért már egész jó dobsonokat lehet venni - ha már mélyég, relative jó ég és nem akarsz fotózni.
sp.
többet nem írnék mert úgyis örülni fognak neked itt sokan mások is, az után a soksok ufonauta és okoskodó után... :)
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sp. » 2013.01.15. 22:51

nem csak a nagyitás számít! hosszú fókuszú (30/42mm) 2" okulárt is vegyél hozzá feltétlen, meg valami 2" uhc szűrőt! Hihetetlen látvány az Orion, Laguna stb ködök!
sp.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”