Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1186
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.06.19. 09:25

Szerintem 1:1 az állás.

EQ - némi kényelmetlenséget okozhat a zenittükör forgatása(nekem nem volt az míg használtam),de cserébe egyszerűbb a követés az egykaros finommozgatás miatt.

AZ - a zenittükör mindig ugyanabban a helyzetben van,ez jó,cserébe viszont mindkét tengelyt kell mozgatni a követéshez.

Ha mindkettőhöz van óragép,akkor nálam borul az egyensúly és az AZ-ra szavazok. :)

Ui: még egy apró kellemetlenség ami az EQ "ellen" szól: ha véletlenül megrúgom az állvány lábát(márpedig sötétben könnyen megesik) akkor az AZ mechanikára ez nem igazán hat,míg az EQ-val kezdhetem elölről a pólusra állást.
A fene se tudja; használja mindenki ami jólesik neki. :D
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.06.19. 10:01

Newtont én se tennék eq-állványra, bár sokan azzal is elvannak. Zenittükrös műszerek (refraktor, MC, SC stb.) nagyon jól működnek eq-n.

Főleg azért szavazok az eq-ra, mert a kislány is követni tudja az objektumot, nem kell folyton a szülővel helyet cserélnie, hogy utána pofozgassa, mint az AZ állvány esetén. Plusz sikerélményt ad, hogy ő is tudja csinálni.

A zenittükröt lehet forgatni és rögzíteni is, nincs azzal semmi baj. Úgyis felnőtt kezeli.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1186
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.06.19. 10:10

Amúgy meg nem teljesen mindegy?
Szemmel láthatóan rajtunk kívül ismét senkit nem érdekel amiről csacsogunk (Kérdező?!).
Úgyhogy én azt mondom,oda az 500-as Dobsont a gyereknek,azt nem növi ki mint a cipőjét! :D
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2023.06.21. 20:39

Akkor én beszállok a témába és azt mondanám, én 5 éves gyereknek nem vennék se AZ se EQ teleszkópot, hanem egy kb. 8x32-es binokulárt. Azzal már láthat ezt azt (el is fogja bírni) és ha az éjszakai égbolt mégsem érdekli nappal is jól lehet majd vele szórakozni. Ha meg bejön neki, akkor 2-3 év múlva jöhet egy 114/500 esetleg 130/650, szerintem inkább zsámolyon, vagy AZ állványon.
10x56 B
203/1200 Dob.
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.06.22. 07:52

tgabor írta:
2023.06.21. 20:39
Akkor én beszállok a témába és azt mondanám, én 5 éves gyereknek nem vennék se AZ se EQ teleszkópot, hanem egy kb. 8x32-es binokulárt. Azzal már láthat ezt azt (el is fogja bírni) és ha az éjszakai égbolt mégsem érdekli nappal is jól lehet majd vele szórakozni. Ha meg bejön neki, akkor 2-3 év múlva jöhet egy 114/500 esetleg 130/650, szerintem inkább zsámolyon, vagy AZ állványon.
Az első gondolatom nekem is ez volt. Azért léptem túl rajta, mert érdemben alig mutat valamit egy ekkora távcső az égen. Nappali nézelődéshez annál inkább! No de akkor mi motiválja az éjszakaihoz? Ahhoz igen nagy belső motiváció kell, hogy a szülők megengedjék egy 5 éves gyereknek egyáltalán az éjszakai fentlétet! :D
Mint tudjuk, egy kézben tartott binokulárnak kb. lefeleződik a teljesítménye. Másfelől egy szabad szemmel nem látható objektum megtalálása "manuális állványon" még egy laikus kezdő felnőttnek is kihívás.
Szerintem első körben a Hold lenne a "WOW!" élmény. Ezzel viszont max. néhány krátert észlel rajta a foltokon kívül, amit amúgy szabad szemmel is lát. Harmadrészt ideüti, idakoppantja... elmegy a kollimáció.

Én a gyermeket a szülővel/kísérő felnőttel együtt "kezelném". Mindenképpen segítség kell neki, de úgy gondolom egy eq állvány finommozgató gombját tekergetve ő is bevonva érezhetné magát a játékba.
Ahogy írod, 2-3 év múlva pedig jöhetnek a Newtonok. Ugye akkor lesz a kislány 7-8 éves. Azokhoz is felnőtt kell, a kollimációhoz mindenképpen. Lehet, hogy rajtuk bukik el a mutatvány. Ha pedig a szülők értenek hozzá, akkor miért a nagybátyja kér kezdőként tanácsot?

Persze ez csak az én gondolatom. Lehet, hogy már egy fél méteres Zambuto tükörrel észlelnek. 8-) :lol:

Merthogy nincs visszajelzés... :roll:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2023.06.22. 09:21

Lovász András írta:
2023.06.22. 07:52
tgabor írta:
2023.06.21. 20:39
Akkor én beszállok a témába és azt mondanám, én 5 éves gyereknek nem vennék se AZ se EQ teleszkópot, hanem egy kb. 8x32-es binokulárt. Azzal már láthat ezt azt (el is fogja bírni) és ha az éjszakai égbolt mégsem érdekli nappal is jól lehet majd vele szórakozni. Ha meg bejön neki, akkor 2-3 év múlva jöhet egy 114/500 esetleg 130/650, szerintem inkább zsámolyon, vagy AZ állványon.
Az első gondolatom nekem is ez volt. Azért léptem túl rajta, mert érdemben alig mutat valamit egy ekkora távcső az égen. Nappali nézelődéshez annál inkább! No de akkor mi motiválja az éjszakaihoz? Ahhoz igen nagy belső motiváció kell, hogy a szülők megengedjék egy 5 éves gyereknek egyáltalán az éjszakai fentlétet! :D
Mint tudjuk, egy kézben tartott binokulárnak kb. lefeleződik a teljesítménye. Másfelől egy szabad szemmel nem látható objektum megtalálása "manuális állványon" még egy laikus kezdő felnőttnek is kihívás.
Szerintem első körben a Hold lenne a "WOW!" élmény. Ezzel viszont max. néhány krátert észlel rajta a foltokon kívül, amit amúgy szabad szemmel is lát. Harmadrészt ideüti, idakoppantja... elmegy a kollimáció.

Én a gyermeket a szülővel/kísérő felnőttel együtt "kezelném". Mindenképpen segítség kell neki, de úgy gondolom egy eq állvány finommozgató gombját tekergetve ő is bevonva érezhetné magát a játékba.
Ahogy írod, 2-3 év múlva pedig jöhetnek a Newtonok. Ugye akkor lesz a kislány 7-8 éves. Azokhoz is felnőtt kell, a kollimációhoz mindenképpen. Lehet, hogy rajtuk bukik el a mutatvány. Ha pedig a szülők értenek hozzá, akkor miért a nagybátyja kér kezdőként tanácsot?

Persze ez csak az én gondolatom. Lehet, hogy már egy fél méteres Zambuto tükörrel észlelnek. 8-) :lol:

Merthogy nincs visszajelzés... :roll:
Fene tudja. Igazából 5 éves gyereknek szerintem korai. Az alapkoncepciót kellene elsajátítani, meg hogy ez egy érzékeny műszer, ami óvatosságot, meg törődést igényel. A nem látható objektumok keresése szerintem azért nem annyira érdekes még ekkor, mert 8 évesen mondjuk (ami szerintem a reális életkor, hogy elkezdjen ezzel foglalkozni) úgyis a bolygókat akarja megnézni először. Én is azért keltem akkor hajnalban emlékszem, hogy a Vénusz sarlóját végre láthassam. Aztán a rendelkezésre álló "műszer" kevésnek bizonyult, meg a binokulár is az lett volna. Egy 70/700-as körüli refraktor lett volna a megoldás. A bolygókat becélozni meg teljesen jó az AZ-mechanika. Az érdeklődés bővülésével valóban jól jöhet egy EQ, talán egy olyan mechanika lenne az ideális ami mindkét üzemmódban használható (StarQuest, vagy Avant pl.) Igen a Newtont mégis elvetném, eredetileg azért gondoltam rá, mert ebben az életkorban talán könnyebb mozgatni egy ilyen kis tükröst.
10x56 B
203/1200 Dob.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.06.22. 09:30

Én nagyon sok óvodás gyerekkel foglalkozok, elég nagyok az anomáliák közöttük, van aki egy autót is megszerelne még akkor is ha lány, ha hagynák. :D
Nem tudhatjuk, hogy a kérdező unokahúga milyen gyerek.
De ahogy látom, nem is fogjuk megtudni.
Egy biztos, kell melléjük a felnőtt irányítása, ez egyértelmű, de nagyon önállóak és ügyesek is tudnak lenni.
Imádnak távcsőbe nézni, ha kezébe adsz egy hengert, azonnal a szeméhez emeli reflexből. :D
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2023.06.22. 09:38-kor.
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.06.22. 11:56

mizar írta:
2023.06.22. 09:30
Én nagyon sok óvodás gyerekkel foglalkozok, elég nagyok az anomáliák közöttük, van aki egy autót is megszerelne még akkor is ha lány, ha hagynák. :D
Nem tudhatjuk, hogy a kérdező unokahúga milyen gyerek.
De ahogy látom, nem is fogjuk megtudni.
Egy biztos, kell melléjük a felnőtt irányítása, ez egyértelmű, de nagyon önállóak és ügyesek is tudnak lenni.
Imádnak távcsőbe nézni, ha kezébe adsz egy hengert, azonnal a szeméhez emeli reflexből. :D
Bizony ám! Meglepően magas értelmi szinten tud megnyilvánulni egy 5 éves gyerek! A lányok pedig legtöbbször beelőzik a fiúkat ebben a korban.

Ez az egész ügy nagyon függ a kislányt körülvevő felnőttek hozzáállásától.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2023.06.22. 13:48

mizar írta:
2023.06.22. 09:30
Nem tudhatjuk, hogy a kérdező unokahúga milyen gyerek.
De ahogy látom, nem is fogjuk megtudni.
Azért bízzunk benne, hogy nem egy áruházi csodával keresik esténként a csomagoláson levő Hubble-fotók eredetijét az égen, a biztonság kedvért a készlet legnagyobb nagyítást adó 4mm Huygens/S Ramsden okulárját használva.
10x56 B
203/1200 Dob.
Tsikos
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2023.06.18. 00:57

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tsikos » 2023.06.24. 11:41

Köszönöm a válaszokat, nem soká elmegyünk egy csillagvizsgálóba, ahol kicsit ismerkedhet vele. Az állvány később cserélhető? Nekem az egyszerűbb jobban tetszene, de mint korábban írtam nem akarok 'gagyit '. Mekkora csalódás fog érni valakit egy ilyen teleszkoppal ha előtte egy nagy 'poláris csillagvizsgálóban' látja meg a csillagokat?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”