Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.04. 15:51

pisanelkexi írta:... Valamint egy sima kézi távcsővel fényesebbnek láttam a csillagokat és közelebbinek, mint a Mira okulárján keresztül. ...


Ez természetes.

Egy binokli (pl. 7x50-es, de még egy 30-as átmérőjű is) fényerősebb képet és nagyobb látómezőt ad, mint egy nagyobb távcső nagyobb nagyítással. Ha gyönyörködni akarsz az éjszakai égben, akkor arra a binokli a legjobb.

A távcsővel már nem "úgy általában" nézegetjük az eget, hanem célzottan, sokkal konkrétabban egy-egy objektumot vizsgálunk meg, nagyobb (adott esetben sokkal nagyobb) nagyításokkal, amire viszont a binokli nem képes.

Ne is hasonlítsd össze a kettőt; mindkettő kiváló tud lenni (ha jó az optikája), de mindkettő másra.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
boom
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2016.08.03. 17:45

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: boom » 2016.08.05. 00:06

boom írta:
tvik írta:
boom írta:Jóestét,sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne,hogy kezdőként érdemes vásárolnom egy skywatcher 114/900 Newtont Eq-2-vel?
Vagy inkább gyüjtögessek és kezdek egy kicsit komolyabbal?Holdat,Jupitert,Szaturnuszt szeretném elsősorban megnézni részletesebben.Cirka 55E.ft-ba kerül,vagy vegyek inkább egy más típust nagyságrendileg hasonló összegért?
Szeretnék véleményt,segitséget kérni!


Üdv!

Én is pont ilyennel kezdtem. Ezen meg lehet tanulni a távcső kezelés alapjait. Még fotózni is próbáltam Holdat Napot több-kevesebb (inkább kevesebb :) ) sikerrel. Ennek másik alternatívája a lencsés 90/900, de nekem a tükröst javasolták. Aztán full extrásra bővítettem: óramotor, fókuszmotor,gomblibella,napszűrő, neutralszűrő, lézeres kereső. 3 év után váltam meg tőle. Persze nem azért mert meguntam hanem mert nagyobb teljesítményre, pontosságra vágytam. Egyszó mint száz először a kettő közül válaszd valamelyiket aztán késöbb kiderül hogy érdekel a dolog, tartósabban foglalkozol e a csillagászattal, észleléssel.


Köszönöm a választ,megerősítettél abban amire gondoltam!



Megrendeltem!
Elvileg Hétfőn a születésnapon ér ide!
Most nagy az öröm! :D
pisanelkexi
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.08.04. 11:47

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pisanelkexi » 2016.08.05. 10:04

Köszönöm az építő jellegű javaslatokat:-)
A kereső beállítás ellenőrzésére nekem is hasonló ötletem merült fel, köszönöm a megerősítést. Csupán azon gondolkozom, hogy van-e benne szálkereszt (?!) Szerintem egy nagyon alap kereső van rajta. Ahogy az éjszakai sötétben próbálkoztam vele...hááát...nem sokat segített. Ha nem pont "csőirányban" nézek bele, akkor nem is ér semmit. Érdemes lecserélni? Mit javasoltok, melyik típusra?
A hátsó kertünk a nyugat, észak-nyugati irányba esik, így hát jelenleg a nagygöncöl az amit pont egyenes irányban látok a hátsó teraszról. Mit javasoltok, mit próbáljak megtalálni, ami már egy első élmény lehetne? Az M97-re pl van esélyem?
Üdv
Gábor
pisanelkexi
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.08.04. 11:47

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pisanelkexi » 2016.08.05. 10:19

"milyen objektumokat próbáltál megnézni vele?"

Elsőre próbáltam volna valamilyen szabad szemmel látható csillagot megnézni, hogy legalább be tudjam azonosítani, merre is áll a távcső, de nem sikerült, úgyhogy néztem a semmibe a csillagok közé. A Polaris-ra sem tudtam ráálni. Hiába néztem a keresőbe a távcsőbe nézve már nem tudtam beazonosítani.
Ha bolygókat, holdakat, galaxisokat szeretnék látni, ahhoz milyen kiegészítőkre lehet szükségem?
Üdv
Gábor
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.08.05. 13:17

pisanelkexi írta:Köszönöm az építő jellegű javaslatokat:-)
A kereső beállítás ellenőrzésére nekem is hasonló ötletem merült fel, köszönöm a megerősítést. Csupán azon gondolkozom, hogy van-e benne szálkereszt (?!) Szerintem egy nagyon alap kereső van rajta. Ahogy az éjszakai sötétben próbálkoztam vele...hááát...nem sokat segített. Ha nem pont "csőirányban" nézek bele, akkor nem is ér semmit. Érdemes lecserélni? Mit javasoltok, melyik típusra?
A hátsó kertünk a nyugat, észak-nyugati irányba esik, így hát jelenleg a nagygöncöl az amit pont egyenes irányban látok a hátsó teraszról. Mit javasoltok, mit próbáljak megtalálni, ami már egy első élmény lehetne? Az M97-re pl van esélyem?
Üdv
Gábor

Az M97-re van esélyed, de sötét égen, némi rutinnal a hátad mögött. M81-M82 galaxisokat javaslom amik mérsékelt kihivást tartogatnak. Ne feledd: egy jó kereső az alap ezekhez az objektumokhoz.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.08.05. 13:33

pisanelkexi írta:"milyen objektumokat próbáltál megnézni vele?"

Elsőre próbáltam volna valamilyen szabad szemmel látható csillagot megnézni, hogy legalább be tudjam azonosítani, merre is áll a távcső, de nem sikerült, úgyhogy néztem a semmibe a csillagok közé. A Polaris-ra sem tudtam ráálni. Hiába néztem a keresőbe a távcsőbe nézve már nem tudtam beazonosítani.
Ha bolygókat, holdakat, galaxisokat szeretnék látni, ahhoz milyen kiegészítőkre lehet szükségem?
Üdv
Gábor


Legegyszerűbb alapgyakorlat: Alcor-Mizar kettőscsillag. Ez a Göncöl rúdjának középső csillaga, ahol a rúd megtörik. Puszta szemmel is látszik a fényes Mizar felett a halvány Alcor, de távcsőben a Mizar is szép erőteljes kettős. A legkisebb nagyítással keresd meg és utána lépj feljebb!
Ha párhuzamosítottad a keresődet és ezt megtalálod, jöhet a többi. Az M97 pici és halvány, az M81-82 párosa könnyebb, de elsőre az is bazi nehéz lesz, készülj fel. Van hozzá keresőtérképed?
Avatar
tvik
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2015.03.07. 11:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tvik » 2016.08.05. 13:37

pisanelkexi írta: Érdemes lecserélni? Mit javasoltok, melyik típusra?

Gábor


Üdv!

Van a zöld lézeres. Ehhez persze nem elég maga a lézervető pálca. Kell egy foglalat is amibe berakható. Azt meg a kereső papucsába lehet illeszteni. Párhuzamosítás kevesebb időt vesz igénybe mint a hagyományos esetén. Ha társaságban észlelsz pld MTT akkor használata nem javasolt.
A másik a Red Dot. Jelenleg ilyet használok nagyon meg vagyok vele elégedve. A pötty bármilyen szemszögből nézve ugyanott marad. Nem zavar más észlelőket. Fényereje állítható. Sokáig bírja az elem. Párhuzamosítás ebben az esetben is gyorsabb, akár sötétben, legkisebb nagyítású okulárral.
Newton 200/1000 HEQ5, Nicon Aculon 12x50 binokulár, 20-60 /60 SW Spektív de már szétesett.
pisanelkexi
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.08.04. 11:47

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pisanelkexi » 2016.08.05. 13:53

"Van hozzá keresőtérképed?"
Köszi

Elsőr ezt az online térképet "használtam":
https://in-the-sky.org/skymap.php

A "keresőtérkép" több infót ad?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.08.05. 15:17

A planetárium-programok a távcső mellett nem igazán jók. Szobában nézegetni, tervezgetni, az más.
Csináltam egy keresőtérképet az M81/82-höz hogy lásd, mi az értelme.
Csillagugrálós módszerrel jutsz el a célhoz, beszámoztam. 1. a szekér tetejének meghosszabbítása egy jól látható csillagig. 2. Innen fel egy jellegzetes, szabad szemmel is jól látszó hegyes szögű háromszög alakzatig 3. A háromszöggel párhuzamos, hasonló fényességű csillagok alkotta páros "visszafelé" 4. Innen már a látómező szélén lesz a két galaxis.
Az ugrásokhoz a keresőt használd, annak a látómezeje igen nagy (saccra a Göncöl hátsó két csillaga még belefér a látómezejébe). A jelzett alakzatokat biztosan látni fogod benne. A 4. lépésnél tedd be a 25 mm-es okulárt, mert a keresőben nem fogod észrevenni a két galaxist. Ehhez kicsi a nagyítása. Odarajzoltam a 25-ös okli látómezejének átmérőjét is, hogy nagyjából tudd, mekkora égterületet látsz vele a távcsőben.
Jó keresgélést!
M81 82 kereső.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
pisanelkexi
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.08.04. 11:47

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pisanelkexi » 2016.08.05. 15:40

Köszönöm,
ez így járhatóbbnak tűnik, mintha csak keresgélnék a sűrűjében.
Remélem az elkövetkezendő napokban tiszta égbolt lesz, hogy kipróbálhassam.
Köszi
Gábor
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”