Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
boom
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2016.08.03. 17:45

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: boom » 2016.08.03. 22:22

tvik írta:
boom írta:Jóestét,sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne,hogy kezdőként érdemes vásárolnom egy skywatcher 114/900 Newtont Eq-2-vel?
Vagy inkább gyüjtögessek és kezdek egy kicsit komolyabbal?Holdat,Jupitert,Szaturnuszt szeretném elsősorban megnézni részletesebben.Cirka 55E.ft-ba kerül,vagy vegyek inkább egy más típust nagyságrendileg hasonló összegért?
Szeretnék véleményt,segitséget kérni!


Üdv!

Én is pont ilyennel kezdtem. Ezen meg lehet tanulni a távcső kezelés alapjait. Még fotózni is próbáltam Holdat Napot több-kevesebb (inkább kevesebb :) ) sikerrel. Ennek másik alternatívája a lencsés 90/900, de nekem a tükröst javasolták. Aztán full extrásra bővítettem: óramotor, fókuszmotor,gomblibella,napszűrő, neutralszűrő, lézeres kereső. 3 év után váltam meg tőle. Persze nem azért mert meguntam hanem mert nagyobb teljesítményre, pontosságra vágytam. Egyszó mint száz először a kettő közül válaszd valamelyiket aztán késöbb kiderül hogy érdekel a dolog, tartósabban foglalkozol e a csillagászattal, észleléssel.


Köszönöm a választ,megerősítettél abban amire gondoltam!
pisanelkexi
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.08.04. 11:47

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pisanelkexi » 2016.08.04. 12:04

Üdv,
Nemrég vásároltam egy Mira 130/650-es szerkezetet. Első belepillantáskor sokmindent láttam, de azt sem tudom, hogy mit :-) A gyári kereső nem igazán segített, hogy beazonosítsam azt amit szabad szemmel is látok. Valamint egy sima kézi távcsővel fényesebbnek láttam a csillagokat és közelebbinek, mint a Mira okulárján keresztül.
Hogyan tudnám a csillaglest élvezetesebbé tenni.
Szívesen megnéznék halmazokat, galaxisoklat.
Kérem segítségeteket a témakörben.
Köszönöm
Gábor
Avatar
tvik
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2015.03.07. 11:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tvik » 2016.08.04. 13:27

pisanelkexi írta:Üdv,
Nemrég vásároltam egy Mira 130/650-es szerkezetet. Első belepillantáskor sokmindent láttam, de azt sem tudom, hogy mit :-) A gyári kereső nem igazán segített, hogy beazonosítsam azt amit szabad szemmel is látok. Valamint egy sima kézi távcsővel fényesebbnek láttam a csillagokat és közelebbinek, mint a Mira okulárján keresztül.
Hogyan tudnám a csillaglest élvezetesebbé tenni.
Szívesen megnéznék halmazokat, galaxisoklat.
Kérem segítségeteket a témakörben.
Köszönöm
Gábor


Üdv!

Kollimációt ellenőrizted?
Honnan észlelsz (belváros,külváros...) ?
Milyen okulárt használsz a távcsőhöz?
Newton 200/1000 HEQ5, Nicon Aculon 12x50 binokulár, 20-60 /60 SW Spektív de már szétesett.
pisanelkexi
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.08.04. 11:47

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pisanelkexi » 2016.08.04. 14:16

Szia Viktor,

Kollimáció...?...nem ellenőriztem, nem tudom hogy ez hogy működik. A szerkezet zsír új, most volt először használva. De ahogy olvasom, gondolom az valami tükörferdeségből eredő dolog (?) Sztem ilyen probléma nincs.
A gyári okulárt használom: 25mm (26x) 10mm (65x) Super Barium
Üdv
Gábor
pisanelkexi
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.08.04. 11:47

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pisanelkexi » 2016.08.04. 14:17

...ja...
Város szélén használom, kertvárosban, mögöttünk már csak a szántóföld van.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.08.04. 14:25

pisanelkexi írta:A gyári kereső nem igazán segített, hogy beazonosítsam azt amit szabad szemmel is látok. Valamint egy sima kézi távcsővel fényesebbnek láttam a csillagokat és közelebbinek, mint a Mira okulárján keresztül.
Hogyan tudnám a csillaglest élvezetesebbé tenni.
Szívesen megnéznék halmazokat, galaxisoklat.

A csillagok még a legnagyobb amatőrtávcsövekben is pontszerűek, nem fogsz rajtuk részleteket látni. Legfontosabb lenne a keresőtávcső használatát megtanulni: párhuzamosÍtani a főtávcsővel, valamint megtanulni a tájolását és után a csillagról-csillagra ugrálás technikáját. Ezt követően bármit be fogsz tudni állítani, csak türelem kérdése.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Nbazs
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2015.12.10. 21:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Nbazs » 2016.08.04. 15:29

Én a Levente által leírtak mellett (ha még nem lenne meg) még javaslom Vizi Péter kistávcsöves csillagatlaszát beszerezni, szerintem kötelező darab kezdésnek.
SW 120/600 RFT, SW 127/1500 MC, AZ-4, EQ-3
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.08.04. 15:30

pisanelkexi írta:...ja...
Város szélén használom, kertvárosban, mögöttünk már csak a szántóföld van.


Üdv!
Az égboltot ismered valamennyire? Ha mondasz egy csillagképet, amit biztosan megtalálsz, mondok Neked benne jól látható érdekességet, amin tesztelheted a távcsövedet.
Még nappal nézd meg, hogy a kereső szálkeresztje pontosan odamutat-e, ahová a távcső néz. Irányozz be a távcsővel (a legkisebb nagyítással!) egy távoli - legalább 100m-re lévő - földi célpontot (villanyoszlopon egy porcelán szigetelő, antenna, stb.), és ha a kiszemelt objektum pont a látómező közepén van, állítsd úgy a keresődet a kis csavarjaival, hogy a szálkereszt közepe pontosan ugyanoda nézzen.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.08.04. 15:31

A csillagok még a legnagyobb amatőrtávcsövekben is pontszerűek, nem fogsz rajtuk részleteket látni.

Csillagokban akkor fogsz érdekességet találni, ha kettős (többszörös), vagy változó csillagokkal foglalkozol. (Eltekintve attól, hogy szépek, de ezt szabad szemmel még jobban lehet élvezni.)
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.08.04. 15:42

először a 25-ös oklit tedd be a távcsőbe, azzal könnyebb lesz keresgélni, aztán ha már megvan a vágyott objektum, és igényli, akkor lehet növelni a nagyítást a rövidebb fókuszú oklival (nagyítás=távcső fókusza/okulár fókusza). élességállítás nem a legfényesebb csillagon a legcélszerűbb. és ahogy a többiek írták, párhuzamosítás.

milyen objektumokat próbáltál megnézni vele?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”