Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.12.10. 16:57

Maczó András írta:
2019.12.10. 16:08
gbr írta:
2019.12.10. 13:58
Sziasztok,

Régóta érdekel a csillagászat és most elhatároztam, hogy szeretném az első távcsövem megvásárolni. Több cikket és a fórum nagy részét is átolvastam. A skywatcher 90/900-ra esett a választásom. Főként bolygózásra, holdra, egyébb közelibb célpontokra és természet megfigyelésre is használnám. Az egyik kérdésem az lenne, hogy ez a távcső mennyire jó választás ilyen igényekkel és hogy EQ2, vagy EQ3? Illetve, ha használtan venném ez milyen választás: https://www.jofogas.hu/pest/Skywatcher_ ... 595753.htm (Esetleg itt van a tulaj a fórumon?)

Köszi a segítséget!

gbr
Szerintem kezdetnek jó választás. Ha van annyi plusz pénzed, akkor érdemes eq3-mal venni, sőt!
A használt kínai tömegcuccoknál az ár ha a bolti ár 2/3-a, akkor az már korrekt.

Magam is csak bíztatni tudlak rá! Kezdetnek igen jó választás, plusz Plössl oklik mellé. Ha ilyennel kezdhettem volna, de jó lett volna.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.12.10. 19:48

gbr írta:
2019.12.10. 13:58
... A skywatcher 90/900-ra esett a választásom. Főként bolygózásra, holdra, egyébb közelibb célpontokra és természet megfigyelésre is használnám. ...
Sima (azaz nem ED üveges) akromátok esetén F/10 alá - szerintem - nem célszerű menni kis átmérők esetén sem (nagyobbaknál meg tilos...), így a 90/900 szerintem is jó kezdés.
Bár túl nagy nagyítást még ez sem bír, de meg lehet próbálni, hogy meddig tolerálod a színezését; talán egy 5-6mm-es oklit (150x) még élvezhetően elbír.
Nyújtást (Barlow-ot) nem javaslok hozzá.

Ha vizuálisan fogod használni (ha jól értem, ezt írtad), és nem akarod "óragépesíteni", akkor nem feltétlenül kell alá EQ mechanika, az azimutális is jó, és abból jóval stabilabbat, ráadásul olcsóban beszerezhetsz, mint az EQ-1 ... 3.
Pl. az "AZ PRONTO (AZ3-R) azimutális mechanika fej" alig drágább, mint az EQ1, olcsóbb, mint az EQ2, pláne az EQ3, de szerintem - akár csak a kép alapján is - sokkal stabilabb azoknál (de hozzá kell tennem, nem próbáltam...). Pólusra állítani sem kell, így egy kezdőnek jóval komfortosabb.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
gbr
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2019.12.10. 13:44

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: gbr » 2019.12.11. 08:58

Attila írta:
2019.12.10. 19:48
gbr írta:
2019.12.10. 13:58
... A skywatcher 90/900-ra esett a választásom. Főként bolygózásra, holdra, egyébb közelibb célpontokra és természet megfigyelésre is használnám. ...
Sima (azaz nem ED üveges) akromátok esetén F/10 alá - szerintem - nem célszerű menni kis átmérők esetén sem (nagyobbaknál meg tilos...), így a 90/900 szerintem is jó kezdés.
Bár túl nagy nagyítást még ez sem bír, de meg lehet próbálni, hogy meddig tolerálod a színezését; talán egy 5-6mm-es oklit (150x) még élvezhetően elbír.
Nyújtást (Barlow-ot) nem javaslok hozzá.

Ha vizuálisan fogod használni (ha jól értem, ezt írtad), és nem akarod "óragépesíteni", akkor nem feltétlenül kell alá EQ mechanika, az azimutális is jó, és abból jóval stabilabbat, ráadásul olcsóban beszerezhetsz, mint az EQ-1 ... 3.
Pl. az "AZ PRONTO (AZ3-R) azimutális mechanika fej" alig drágább, mint az EQ1, olcsóbb, mint az EQ2, pláne az EQ3, de szerintem - akár csak a kép alapján is - sokkal stabilabb azoknál (de hozzá kell tennem, nem próbáltam...). Pólusra állítani sem kell, így egy kezdőnek jóval komfortosabb.

MDA
Köszönöm mindenkinek a válaszokat!
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2020.02.25. 20:44

Kedves urak,
tavaly már jelen voltam a fórumon, miután magamévá tettem egy SW 90/900 tubust, és kérdéseimre nagyon hasznos válaszokat kaptam tőletek. Most úgy érzem, lépnék egyet előre, mivel azonban elsősorban lencsésben gondolkodom, kinéztem magamnak a távcső-mikroszkóp centrumban egy Bresser Messier AR-127L/1200-as refraktort. Ugyanakkor rábukkantam a Makszutov-Cassegrain távcsövekre, és elbizonytalanodtam: ilyen kicsi" "zsebtávcsővek" ugyanannyiba kerülnek, vagy drágábbak is, mint az óriás Bresser, de méretüknál fogva kezelhetőbbek, névleges teljesítményük is hasonló, kérdésem az, valóban adnak a kicsi Makszutovok olyan vizuális élményt, mint a Bresser? Avagy mi a buktató, ha van? Köszönöm a válaszokat! Üdv, Róbert
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2020.02.26. 00:58

stephanus írta:
2020.02.25. 20:44
Kedves urak,
tavaly már jelen voltam a fórumon, miután magamévá tettem egy SW 90/900 tubust, és kérdéseimre nagyon hasznos válaszokat kaptam tőletek. Most úgy érzem, lépnék egyet előre, mivel azonban elsősorban lencsésben gondolkodom, kinéztem magamnak a távcső-mikroszkóp centrumban egy Bresser Messier AR-127L/1200-as refraktort. Ugyanakkor rábukkantam a Makszutov-Cassegrain távcsövekre, és elbizonytalanodtam: ilyen kicsi" "zsebtávcsővek" ugyanannyiba kerülnek, vagy drágábbak is, mint az óriás Bresser, de méretüknál fogva kezelhetőbbek, névleges teljesítményük is hasonló, kérdésem az, valóban adnak a kicsi Makszutovok olyan vizuális élményt, mint a Bresser? Avagy mi a buktató, ha van? Köszönöm a válaszokat! Üdv, Róbert

Szia! Nincs buktató, mindkettő rendszernek van hatránya és előnye. MC-k előnye a nulla színi hiba, a kompaktság, vagy a jusztírozásra érzéketlenség, a zárt tubus, a 12.7L Bresser valószínűleg kissé színez, nehezebb szállítani. Ugyanakkor az MC-k kontrasztja kissé lágyabb, de ugyan ez kit érdekel? Bolygókon kifejezetten szépen teljesítenek, legalabbis a 127/1500 bizonyosan mert ilyenem van. (Hallom MDA intelmét szinte a minőségi szórast illetően, s nem is vitatkozok vele!) a Bresser biztosan jó tavcső, nem kétlem mar csak amiatt se, mert sokat koptattam az eget akromatokkal, es kb el tudom képzelni mit adhat egy 12.7-es lencse, de nem mondtad pl milyen mechanikád van hozzá? Mennyi helyed van az észlelésre, egyáltalán mely észlelési terület érdekel? Mert pl az MC-k halványabb mély egekre nem túl izmosak.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2020.02.26. 02:14

stephanus írta:
2020.02.25. 20:44
Kedves urak,
tavaly már jelen voltam a fórumon, miután magamévá tettem egy SW 90/900 tubust, és kérdéseimre nagyon hasznos válaszokat kaptam tőletek. Most úgy érzem, lépnék egyet előre, mivel azonban elsősorban lencsésben gondolkodom, kinéztem magamnak a távcső-mikroszkóp centrumban egy Bresser Messier AR-127L/1200-as refraktort. Ugyanakkor rábukkantam a Makszutov-Cassegrain távcsövekre, és elbizonytalanodtam: ilyen kicsi" "zsebtávcsővek" ugyanannyiba kerülnek, vagy drágábbak is, mint az óriás Bresser, de méretüknál fogva kezelhetőbbek, névleges teljesítményük is hasonló, kérdésem az, valóban adnak a kicsi Makszutovok olyan vizuális élményt, mint a Bresser? Avagy mi a buktató, ha van? Köszönöm a válaszokat! Üdv, Róbert
A Bresser 127L/1200 igen jól sikerült akromát nagyon minimális színi hibával. Ha pusztán teljesítmény (kontraszt, fénygyűjtés) oldalról közelítem meg, a hasonló átmérőjű MC-knél jobb teljesítményt nyújt. A 127-es MC-k inkább 100-110 mm-es akromátokkal ekvivalensek bolygóra, mély-égre, már ha lehet a körtét az almával összehasonlítani. Szóval neked kell mérlegelni, hogy a hosszú tubussal járó macera megéri-e a teljesitmény többletet.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2020.02.26. 08:08

Köszönöm a válaszokat! Jelenleg egy AZ Pronto mechanikám van, ami az SW 90/900 éppen elég, és jó lenne az MC-re is szerintem, különben is kedvelem az AZ-t, mert szeretek pásztázni, és lehet, 2 órámba kerül, mire rábukkanok egy galaxisra, de közben élvezem a kutakodást. A Bresszerrel nyilván ugrik az AZ, és jöhet egy százasért valami komolyabb. Közbevetőleg: EQ mechanikát lehet azimutálisan használni? Vagy csak félköröket írhatok vele az égre? Kertes házban lakom(+kertváros), részleges fényszennyezettségben (észak fele az égaljának egy darabja Szeged közelsége miatt többnyire hasznavehetetlen), de amúgy szép, sötét az ég jó nagy darabja felettem. Szóval mozgatni sem kellene nagyon a nehéz Bressert, max. 30 lépésnyit, amíg kiérek vele a kertbe. Mélyegezni is szeretek meg bolygózni, hol-hogy, szóval amolyan mindenevő vagyok:) Az MC mellett szól, hogy megmaradhat az AZ mechanika, a Bresser mellett meg a teljesítmény (ellene meg, hogy a plusz nagyobb mechanika miatt azért drágább is már, mint az MC). Az Sw-hez képest mindkettő előrelépés, na, szóval töprenghetek.
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2020.02.26. 09:06

Igen, lehet azimutálisan. Egyik tengelyt függőlegesre kell állítani. Neten találsz sok leírást.
90/910 SW EQ2
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2020.02.26. 09:14

theHassan írta:
2020.02.26. 09:06
Igen, lehet azimutálisan. Egyik tengelyt függőlegesre kell állítani. Neten találsz sok leírást.
Köszönöm, ez jó hír, utánanézek.
Lovász András
Hozzászólások: 2446
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.26. 09:28

stephanus írta:
2020.02.26. 08:08
Köszönöm a válaszokat! Jelenleg egy AZ Pronto mechanikám van, ami az SW 90/900 éppen elég, és jó lenne az MC-re is szerintem, különben is kedvelem az AZ-t, mert szeretek pásztázni, és lehet, 2 órámba kerül, mire rábukkanok egy galaxisra, de közben élvezem a kutakodást. A Bresszerrel nyilván ugrik az AZ, és jöhet egy százasért valami komolyabb. Közbevetőleg: EQ mechanikát lehet azimutálisan használni? Vagy csak félköröket írhatok vele az égre? Kertes házban lakom(+kertváros), részleges fényszennyezettségben (észak fele az égaljának egy darabja Szeged közelsége miatt többnyire hasznavehetetlen), de amúgy szép, sötét az ég jó nagy darabja felettem. Szóval mozgatni sem kellene nagyon a nehéz Bressert, max. 30 lépésnyit, amíg kiérek vele a kertbe. Mélyegezni is szeretek meg bolygózni, hol-hogy, szóval amolyan mindenevő vagyok:) Az MC mellett szól, hogy megmaradhat az AZ mechanika, a Bresser mellett meg a teljesítmény (ellene meg, hogy a plusz nagyobb mechanika miatt azért drágább is már, mint az MC). Az Sw-hez képest mindkettő előrelépés, na, szóval töprenghetek.
Ha nem akarsz fotózni, akkor vizuális használathoz könnyebb a tájékozódás egy azimutális mechanikával. Itt a fórumon többen dicsérték az AZ4 mechanikát. Én ugyan nem ismerem, de a hozzászólásokból azt vettem ki, hogy elég erős. Lehet, hogy elbírná a 127-es lencsést. Ezt a boltban biztosan meg tudják mondani.

Bár én ár-érték arány tekintetében Newton-párti vagyok, az általad említett távcsövek közül biztosan a lencsést választanám a nagyobb kontraszt és fénygyűjtő képesség miatt.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”