Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2018.03.31. 15:56

ucsaba04 írta:Tiszteletem a csoport tagjainak!
Nemrég vásároltam a neten újonnan egy Newton rendszerű 114/900 -as modelt eq2-es mechanikával.
Szép esztétikusan össze is szereltem. Az első észleléskor döbbentem rá, hogy a gyári 36x os és 52x-es okulárral nem megfelelően nagyít (a kép éles!) , a Vénuszt figyelve csak egy fényesebb pont látható, mint távcső nélkül.
Egy távcsőnek többet kellene nyújtani szerintem, hogyan láthatnám a Cassini rést vagy a Jupiter holdjait !!!
Netán nem jó szerelhettem össze arra is gondoltam...



Azért nem ennyire tragikus a helyzet. Vegyél hozzá egy 6mm - es Plössl GSO okulárt, 150xes nagyításhoz. Azzal már látszódnia kellene a Cassini résnek. Bár hozzá kell tegyem, a szemem lencsésekhez van szokva....
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.03.31. 17:00

Néhány évtízede sokat használtam egy 114/900-as Newton csövet, a két alapokulárral (25/10 mm-es Barium) illetve egy 2xBarlow előtéttel. amely 12,5/5 mm-es gyújtótávot adott. Kitűnően lehetett látni a Jupiter holdakat és a Szaturnusz Cassini és néha az Enke rését is !!! Igaz, akkor sokkal magasabban állt a Szaturnusz, mint most. Nagyban rontja a rések láthatóságát a kis tengelyferdeség, de még jobban az egyre nagyobb légköri refrakció. A helyzet még évekig sajnos romlik, de talán a technika fejlődik annyira, hogy ellensúlyozza. Érdemes lenne beszerezni, avagy készíteni egy kettős egymáson is elforgatható kb. 3 fokos, azaz majdnem párhuzamos prizmát, amely a refrakció korrekciójára való. Azon át nézve az alacsony állású bolygókat nagy nagyításon is színhiba mentes éles képet látni. A 114 mm átmérő kiválóan alkalmas bolygózásra, ugyanis a nagyobb hiába gyűjt több fényt, a nagy átmérő miatt az előtte kialakuló légrétegi lencsék nagyobb szórást eredményezve a látható képet többnyire életlenítik. Lehet, hogy a Mars esetében még kis kitakarás is előnyös lesz, kb. 8 - 10 cm átmérőig! Bolygózásra elegendő a kisméretű segédtükör is, tehát az is előnyös, mert a kitakarása kisebb, valamint a hosszú fókusz (900 mm) amely sokkal pontosabb képet rajzol, mint a nagyobb kómahibával rendelkező rövidebb fókuszú csövek! Egyedül az állványt látom eléggé gyengécskének, érdemes lenne megerősíteni, vagy lecserélni, még az EQ2 alatt is! Ha nem megy, akkor se csüggedj, mert szélvédett helyről kiválóan tudod használni, akár egy sima egyenáramú követő-motoros szerkezettel is, amely néhány ezer Ft., és máris tudsz bolygókat akár fotózni is. 2 percig biztosan benne marad a kép a látótérben, a legnagyobb nyújtás esetén is, ha viszonylag pontosan állítod be a sebességet, illetve pólusra is álltál a csővel! Alapvetően kis gyakorlás kell majd, és láthatod vele a Szaturnusz gyűrűjének réseit, és a Jupiter felhősávjait, holdjait, valamint a Mars felszínét is, akárcsak a Vénusz fényes korongját. Türelem, és kitartaás, mert mostanában ritkák a nyugodt és átlátszó légkörű esték, néha várni kell napokat, sőt heteket is egy-egy kedvező alkalomra. Figyeljed a légköri előrejelzéseket! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2641
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.03.31. 17:44

ucsaba04 írta:Tiszteletem a csoport tagjainak!
Nemrég vásároltam a neten újonnan egy Newton rendszerű 114/900 -as modelt eq2-es mechanikával.
Szép esztétikusan össze is szereltem. Az első észleléskor döbbentem rá, hogy a gyári 36x os és 52x-es okulárral nem megfelelően nagyít (a kép éles!) , a Vénuszt figyelve csak egy fényesebb pont látható, mint távcső nélkül.
Egy távcsőnek többet kellene nyújtani szerintem, hogyan láthatnám a Cassini rést vagy a Jupiter holdjait !!!
Netán nem jó szerelhettem össze arra is gondoltam...


Ne aggódj, jó távcső az!
Viszont a Vénusz még nagyon kicsi, pár hét múlva sokkal nagyobb lesz a látszó átmérője. A mostani méretéhez az 50x határeset, inkább 100x kell, hogy biztosan meglásd a majdnem korong formát. Nagyon fontos, hogy minél hamarabb, még a világos égen kapd el, különben annyira fényes lesz, hogy csak egy sziporkázó pacát látsz belőle.
A Jupiteren a négy holdján kívül két fő felhősávot és két-három kisebbet is látni lehet vele, a Szaturnuszon a Cassini-rést talán, ha nagyon jók a légköri viszonyok (nyugodt és tiszta levegő). Ahogy írták előttem, a Szaturnusz nagyon kedvezőtlen égi pozícióban van és lesz is még pár évig - ez van, lehet másban is gyönyörködni addig!
Venni ne vegyél semmit, először észlelj ezekkel az okulárokkal+barlow, szerezz gyakorlatot, mert azt a legjobb okulár sem pótolhatja!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.03.31. 18:52

Ha a Vénusz megvan az alkonyati égen, akkor tedd fel a távcsőre az első takarólemezt, és nyissad ki rajta a kis átmérőjű nyílást. Ügyelj arra, hogy ne legyen előtte a segédtükör-tatró karja, mert az rontja a képminőséget! A Hold esetében is ezt kell tenned, ha túl világos! Nagy nagyítás (Barlow + 10 mm okulár) esetében sokkal kisebb a fényerő, akkor természetesen le kell venni a szűkítőt! Akkor kapod a legnagyobb bontást is! A Hold pereme, vagy egy csillag képe legyen éles a látómező 2/3 átmérőjénél, úgy állítsad a fókuszt! Üdv. Imre
Ui.: A Mars legjobb láthatósága 2018. július közepétől kezdődik - a telihold napjait kivéve.
A Szaturnusz és a Jupiter legjobb megfigyelési ideje: 2018 június közepén várható.
A Vénusz dichotomiája (fél megvilágítottsága) 2018. augusztus elejétől kísérhető figyelemmel.
Szaturnusz - Mars együttállás 2018. április 2. és 3. hajnal előtt kicsit több, mint 1 fokra!
2018. július 27. napnyugtától teljes, majdnem centrális, azaz nagyon sötét Holdfogyatkozás a Mars közelében!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.04.01. 11:39

Gábor1967 írta:Egy javaslatot elfogadtok? Többen is ismertették saját műszerük paramétereit kezdő amatőrök számára. Nyilván valóan ez hasznos dolog, mert így a kezdők láthatják, hogy a közelükben hova mehetnek akár tanácsért vagy egy egy észlelés erejéig is. Ebből az elgondolásból talán lehetne nyitni egy külön fórum ( "Mutasd meg távcsövedet" ) , ahol bárki ismertethetné a meglévő műszereit írásban ill. képeket is lehetne mellé fölrakni. Mi a véleményetek róla?

Gábor


Üdv!

Már azt hittem, olvasgatni lehet a leírásokat!
Mire vártok?
ucsaba04
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2009.10.27. 18:04

Távcsőhasználat kezdőknek!

Hozzászólás Szerző: ucsaba04 » 2018.04.01. 12:54

Tisztelt Csoporttagok!
Ezzel az új témával, szeretnék fórumot nyitni...
Távcső beállítással, használattal kapcsolatosan, sajnos nekem problémáim vannak a vett műszerrel....
ucsaba04
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2009.10.27. 18:04

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ucsaba04 » 2018.04.01. 13:05

Tisztelt Csoporttagok!
Drága pénzért vettem egy 114/900 Newton eq2-n műszert, összeszerelés után jött a döbbenet, hogy a nagyítása nem megfelelő, erről írtam már.
Jöttek a tanácsok is, hogy a megfelelő időben kell vele észlelni az objektumokat. De a kérdésem ott van most is, rosszul szereltem össze, vagy nem megfelelően használom a műszert? A mechanikával is vannak gondjaim, pedig dc motor is van hozzá... Fényképezni se lehet tisztán vele, annak is mi a megfelelő módja stb....
Megjegyzés, működik a műszer, éles képet ad korrekció után mindig ha cserélem a lencséket...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.04.01. 13:13

ucsaba04 írta:Tisztelt Csoporttagok!
Drága pénzért vettem egy 114/900 Newton eq2-n műszert,
.


Képeket tennél fel róla?
Az okulárokról is.
ucsaba04
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2009.10.27. 18:04

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ucsaba04 » 2018.04.01. 13:16

Azt hogyan kell itt csatolni? A képeket....
A letallózást hol kezdjem, a linkje kellene...
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára ucsaba04 2018.04.01. 13:20-kor.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.04.01. 13:17

ucsaba04 írta:Azt hogyan kell itt csatolni? A képeket....


Kicsit legörgetsz és ott vannak a funkciók.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”