Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.03.22. 21:43

Mondom, a 102-esre nemrég még azt mondtuk volna, komoly műszer. De jó nagy is, pontosabban hosszú.
Az f/10 miatt egyszerűbb okulárokkal is szép a képe, 200x nagyításig jól bírja, Hold-Nap-bolygók-kettősök megfigyelésére kiváló. Mélyégre nagyobb átmérő/több fény kell, de ne gondold, hogy ezzel unatkozni fogsz.
Kis Ferenc
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2018.03.22. 20:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kis Ferenc » 2018.03.22. 21:52

oké, köszi a véleményt, akkor igyekszem eljutni megnézni élőben is a távcsöveket :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.22. 22:03

Kis Ferenc írta:Sziasztok

Én még új vagyok, de szeretnék belépni ebbe a világba. ...


Valamelyik itteni topic-ban írtam nem is olyan régen, hogy az első távcső az addigi szabadszemes égnézéshez képest mindenképp hatalmas ugrás, bármilyen távcsövet is választ az ember. De ha már lencsésben gondolkodsz első műszer gyanánt, ami szerintem nem rossz irány, és a minőséget is szem előtt akarod tartani, de apokromátra nem futja, akkor az alábbi cső szerintem igen jó kezdés lehet:
https://www.bresser.de/en/Astronomy/Telescopes/BRESSER-Messier-AR-102L-1350-Hexafoc-Optical-Tube-assembly.html

Ez a Péter által ajánlott (és általam is elismert) változathoz képest is jobb.

A 102/1350 (F/13,2) meglehetősen hosszú cső, az igaz, de cserébe az akromátokon belül már szinte elhanyagolgató mértékű színezéssel, gyönyörű, már-már apo-szerű képet produkál (kivéve extrém nagy nagyítások esetén): "Because of the extra long focal length ratio F/13.2 this telescope offers incredible sharpness and contrast but extremly low color-aberration."

Ráadásul nagyon pipec, azaz precíz mozgású 2,5"-os (!!!) hexa-Crayford fókuszálóval adják (személyesen próbáltam; valóban csudajó!!! Az 500/F3.6-os Dobson-t is azzal adják...). Szállítással együtt kb. 100eFt.

Kapható EQ5-tel együtt is, ami igazán megnyerő kezdő szett:
https://www.bresser.de/en/Astronomy/Telescopes/Messier-AR-102L-1350-EXOS-2-EQ5.html

Igaz, így már 200e körül mozog az ár, de legalább valóban komoly műszer szép képpel.
Szerintem spórolj még rá egy kicsit, és fuss neki ennek.

Holdra, bolygókra, kettősökhöz, a Naphoz (Herschel prizmával) kiváló műszer megbízható mechanikai kivitelezésű kihuzattal és - vizuális munkához - egészen tolerálható mechanikán, bár mélyég objektumokhoz némi kompromisszummal használható (mélyégre amúgy is inkább a minél nagyobb átmérő a lényeg, azaz egy jó nagy Newton, amekkorát a pénztárcád elbír majd). Bár ez is kínai produktum, de fényévekkel jobb a szkájvacser belépő akromát szarjainál...


MDA
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2018.03.22. 23:12-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Ződi
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2009.09.07. 16:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Ződi » 2018.03.22. 22:18

Kis Ferenc írta:Megnézni csak úgy tudnám, ha Pesten elmennék egy boltba, és ott.
Városban lakom, kertes ház, onnan tudnék. De hétvégén el tudnék menni a hétvégi házba erdő mellett, ott nagyon minimális a fényszennyezés, szinte semmi, minden sötét :)
Ha jobb műszert ajánlanál nekem Péter, szivesen meghallgatom :) A newtonokat tényleg relatíve sokszor kell jusztírozni ha hurcolnám? mert ezért az árért lenne 150/750 newton is ami kb 144.000Ft.


Szervusz Feri!

Úgy látom, nem laksz messze tőlünk.
Ha gondolod, nálam kipróbálhatsz egy 102/1000-et.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.03.23. 00:00

Attila írta:
Kis Ferenc írta:Sziasztok

Én még új vagyok, de szeretnék belépni ebbe a világba. ...


Valamelyik itteni topic-ban írtam nem is olyan régen, hogy az első távcső az addigi szabadszemes égnézéshez képest mindenképp hatalmas ugrás, bármilyen távcsövet is választ az ember. De ha már lencsésben gondolkodsz első műszer gyanánt, ami szerintem nem rossz irány, és a minőséget is szem előtt akarod tartani, de apokromátra nem futja, akkor az alábbi cső szerintem igen jó kezdés lehet:
https://www.bresser.de/en/Astronomy/Telescopes/BRESSER-Messier-AR-102L-1350-Hexafoc-Optical-Tube-assembly.html

Ez a Péter által ajánlott (és általam is elismert) változathoz képest is jobb.

A 102/1350 (F/13,2) meglehetősen hosszú cső, az igaz, de cserébe az akromátokon belül már szinte elhanyagolgató mértékű színezéssel, gyönyörű, már-már apo-szerű képet produkál (kivéve extrém nagy nagyítások esetén): "Because of the extra long focal length ratio F/13.2 this telescope offers incredible sharpness and contrast but extremly low color-aberration."

Ráadásul nagyon pipec, azaz precíz mozgású 2,5"-os (!!!) hexa-Crayford fókuszálóval adják (személyesen próbáltam; valóban csudajó!!! Az 500/F3.6-os Dobson-t is azzal adják...). Szállítással együtt kb. 100eFt.

Tőlünk is megvásárolható: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... -refraktor

A Hexafoc fókuszírozó tényleg sokkal jobb, mint az ebben a kategóriában elterjed fogasléces kihuzat. Esetleg a 102/1000-es változatot is érdemes megfontolni, az 1350-es esetében már könnyen nagyon alacsonyra kerül a kihuzat zenit közeli nézelődéskor, mig túl magasra ha vizszinteshez közel nézelődsz.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.23. 11:31

SzarkaLevente írta:... Esetleg a 102/1000-es változatot is érdemes megfontolni, az 1350-es esetében már könnyen nagyon alacsonyra kerül a kihuzat zenit közeli nézelődéskor, mig túl magasra ha vizszinteshez közel nézelődsz.


Ez tipikusan prioritás kérdése (és mint ilyen, szubjektív); kinek mi a fontosabb: a képminőség, vagy a kényelem.
Fellépő-zsámolyt és hokedlit is lehet kapni tolerálható áron... ;)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.23. 11:57

Ezeket a hosszúakat is el kell adni. A hosszúakat nem szoktam kezdőknek ajánlani. Az ilyen nagyobb befektetés hosszabb időre leköti az embert a leváltást rövidebbre (nagy ég) majd késlelteti. Nálam a 700mm is félretett. Nem nyúl érte senki pedig nincs rossz képe. A 80/600 SW ED-t már szeretem, leghasználtabb csövem. Szép nagy eget is lehet vele, ami kedvencem. A Hold az 5mm-es Hiperionnal majd 70 fokkal, gyönyörű. A többi bolygó marad paca. Azokat NASA neten nézem.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.03.23. 12:20

géza írta:Ezeket a hosszúakat is el kell adni. A hosszúakat nem szoktam kezdőknek ajánlani. Az ilyen nagyobb befektetés hosszabb időre leköti az embert a leváltást rövidebbre (nagy ég) majd késlelteti. Nálam a 700mm is félretett. Nem nyúl érte senki pedig nincs rossz képe. A 80/600 SW ED-t már szeretem, leghasználtabb csövem. Szép nagy eget is lehet vele, ami kedvencem. A Hold az 5mm-es Hiperionnal majd 70 fokkal, gyönyörű. A többi bolygó marad paca. Azokat NASA neten nézem.


A hosszúaknak megvan az a nagy előnye , hogy olcsó , kommersz okulárokkal is szép képet adnak , ill kényelmes betekintés mellett érhető el az adott lencse kihasználható teljes nagyítástartománya .
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.03.23. 12:22

Látod Géza, ezekkel a "hosszú" 102 mm-esekkel a bolygók már nem csak pacák, hanem részletes korongok lennének ;)
Értem én a vonzódást a fényerős (=rövid) tubusok iránt, de nem szabad elfelejteni, hogy ezeket nagyságrendekkel nehezebb jó minőségben gyártani, mint a fényerőtlenebbeket. Rengeteg leképezési hiba drasztikusan jelentkezik a mai trendi f/5-6-os refraktoroknál még akkor is, ha az van rájuk írva, hogy APO...

Jó pár 102/1000-es Skywatcherbe néztem bele (kínai, fúúúúúúúúúj :-) ) és mindegyik igen szép képet adott, de volt köztük olyan is, ami abszolút perfekt volt. Ugyanezt nem mondhatom el a 80/600 ED-kről. Gyártástechnológia.

Na és az se mindegy, hogy egy olcsó okulárral ad jó képet, vagy egy olyannal, ami majd annyiba fáj, mint maga a tubus.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.23. 12:55

Péter tudom és mégis.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”