Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.11.02. 17:48

agocs írta:Szia
Fujifilm Compact System Cameras ebből nekem az X-m1 van ami aps-c szenzoros én kompaktnak hívom ha nem az akkor legyen cserélhető lencsés kamera teljesen mindegy.
Az lxd-55 állványomat használtan vettem és szerintem bár nem értek hozzá vannak gondjai az eredeti polár-scopot cseréletem jobbra eq5ös-re így lényesebben pontosabb a beállítás és elértem vele kb 3-5 perces képeket a kisebbik távcsövemmel.Viszont ha csak 2-3 percet is tudok akkor is jo lenne a sok kiszemelt közül valamelyik ebben tudnál segíteni?

Köszi, én MILC-nek kategórizálnám a kamerádat. A távcsövek lényegében teljesen ismeretlenek Magyarországon, nem igazán tudok segiteni. A mostani apo-kkal mi a gond? Miért nem próbálod kihozni a maximumot belölük?
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
agocs
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.11.02. 10:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: agocs » 2014.11.02. 18:36

a kicsike Revelation 4-Element 62mm Refractor achromat elég jo csak fejleszteni kéne ami elég sok és akkor még mindig egy kis tubusom van.

Noh Revelation 80mm f/6 Refractor vagy fél apo vagy achromat találtam így is úgy is az meg szerintem valami olcsó utánzat vagy valami gondja van mert sem vizuálisan sem fotózásnál nem ad tiszta képet
itt egy eltúlzott direkt azért hogy látni lehessen mi a baj :

Kép
http://kepfeltoltes.hu/141102/DSCF7689_ ... es.hu_.jpg

noh ide coma meg mindenféle szűrő kéne minimum az ár bőven annyi mint agy fél új tubusé,ha egyáltalán ez a baj.... és ezt a képet látom kamerában és a szemmel is ha belenézek persze ez direkt eltúlzott kép de a valóság sem sokkal jobb.

visszatérve ha a egyes távcsöveket nem is ismered akkor esetleg gyártó alapján is érdekelne a vélemény
william optics
ts telescope
astro professional
vagy tecnosky

mert nem szeretném látni ha megjön az új távcsövem a doboz oldalán 10-20 centis betűket ,hogy made in china azt mikor kibontom ugyanaz a minőség fogadjon mint legutóbb a bresser távcsövemnél.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.11.02. 21:59

agocs írta:a kicsike Revelation 4-Element 62mm Refractor achromat elég jo csak fejleszteni kéne ami elég sok és akkor még mindig egy kis tubusom van.

Noh Revelation 80mm f/6 Refractor vagy fél apo vagy achromat találtam így is úgy is az meg szerintem valami olcsó utánzat vagy valami gondja van mert sem vizuálisan sem fotózásnál nem ad tiszta képet
itt egy eltúlzott direkt azért hogy látni lehessen mi a baj :

Kép
http://kepfeltoltes.hu/141102/DSCF7689_ ... es.hu_.jpg

noh ide coma meg mindenféle szűrő kéne minimum az ár bőven annyi mint agy fél új tubusé,ha egyáltalán ez a baj.... és ezt a képet látom kamerában és a szemmel is ha belenézek persze ez direkt eltúlzott kép de a valóság sem sokkal jobb.

visszatérve ha a egyes távcsöveket nem is ismered akkor esetleg gyártó alapján is érdekelne a vélemény
william optics
ts telescope
astro professional
vagy tecnosky

mert nem szeretném látni ha megjön az új távcsövem a doboz oldalán 10-20 centis betűket ,hogy made in china azt mikor kibontom ugyanaz a minőség fogadjon mint legutóbb a bresser távcsövemnél.

A képen alapvetően az akromatikus lencsés távcsövekre jellemző szini hiba látható (az ultraibolya tartományban nem fókuszál a lencse). Ezen túlmenően mintha valami belső vignettáció is tetten érhető (ezért van "leharapva" a defókuszált csillaghaló a széleken)

A fentebb felsorolt távcsövek szerintem mind Kinában készülnek, bár ha jól meg vannak tervezve, akkor nem okozhatnak ilyen hibát. A WO távcsöveket ismerem valamennyire, alapvetően nem rosszak. Ha biztosra akarsz menni, akkor inkább a SkyWatcher Esprit 80/400-at ajánlom.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
agocs
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.11.02. 10:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: agocs » 2014.11.02. 22:34

Igen nézegetem tetszik nagyon ,két dolog ami ellene szól:árban kicsit huzosabb kb1089 euro leértékelve nem találtam és igy 300 euroval az én határom fölött van a másik jobban szeretém ha két plusz 2 lencse a tubusban lenne nem külön a fokuszálon mert nem szeretném tisztogati a lecséket.Ha esetleg tudsz más alternativát olyan800euro határig szivesen megnézem és elgondolkodom rajta.
Köszi
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2014.11.03. 00:05

Nekem is LXD55-öm van a 250/1000 Schmidt-Newton alatt immár 10 éve, és űzöm(tem) vele az asztrofotózást. Kezdetben vezetés nélkül, pucéran, 350D-vel, 30 másodperccel. Már akkor alig bírta a vezetetlen képeket, a 10 perces csigaperiódusnak több szakasza is van, ami túl gyorsan siet-késik az adott rövid expóidő alatt is. Könnyen ellenőrizheted, ha szándékosan elállítod a pólust és dekliben húzni kezd a mecha. Ekkor készíts egymás után pár képet minimális kihagyással, mondjuk az ominózus 2-5 perceseket. Lényeg, hgoy lefedje a 10 perces csigaperiódust, meg akár még többet is. Keresd meg a rekta-dekli irányokat a képen, és illeszd egymásra a készült képeket align nélkül max, vagy világosítás rétegtulajdonsággal. Simán kirajzolódik valami hasonló, mint nekem:
Periódushiba_2009_01_02.jpg

Ezt az egy periódusnyi, többnyire ismétlődő görbét képzeld el 10 percnek, és keress rajt olyan szakaszokat, amik még megfelelnek a te toleranciádnak. Megbecsülheted vele, hogy mekkora valószínűséggel lesz használható képed az adott expóidővel. Gyanítom hogy a 2-5 perces vezetetlen képekhez meg kell maradnod a 200-100mm fókusztartományban.
Egy szóval végy egy olcsó f/5 Newtont (150/750) egy olcsó SW f/5 kómakorrektorral, a maradékból pedig vezető cuccot, szűrőt, jó oklit, és tegyél félre egy bivaly mechára. Az eredeti pólustávcsövet meg add nekem :D (Viccet félretéve, tényleg érdekel!)
Ha már kis apó-nemapó refraktorok fotózásra: a Petzval-jellegű, tubus közepén +2 lencsés távcsöveket csak gumikalapáccsal lehet jusztírozni. :(
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
agocs
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.11.02. 10:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: agocs » 2014.11.03. 08:21

Köszi így kezdem érteni mért van az hogy néha több percet is tudok máskor meg 1 percnél is csuszás van a képen.
Sajnos a poluscső nem eladó mert ha eladom egyszer visszarakom az eredetit.
agocs
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.11.02. 10:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: agocs » 2014.11.18. 22:47

Noh három probléma is megoldva

Első ami nem a témához kapcsolódik a 80/480 távcsőnek tényleg baja volt, szétkaptam darabokra kitisztítottam és rendesen összeraktam és láss csodát szép képet kapok már.

Második az állvány ,vetem fél áron egy Celestron CG-5 GT állványt remélem ez jobban működik majd, a másik megy eladásra.

A legfontosabb egy wo imaging star71 5 elemes távcső mellet döntöttem szerintem ez való fotózásra.

Köszi a segitséget
aquarius68
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.12.06. 13:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: aquarius68 » 2014.12.06. 13:57

Sziasztok!

Uj vagyok ezen a forumon.
Az lenne a kérdésem hogy mit szóltok a következő távcsőhöz?

Skywatcher Maksutov Teleskop MC 127/1500 SkyMax BD AZ-S GoTo

Készénettel veszem a véleményeket javaslatokat.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.12.06. 14:46

aquarius68 írta:Sziasztok!

Uj vagyok ezen a forumon.
Az lenne a kérdésem hogy mit szóltok a következő távcsőhöz?

Skywatcher Maksutov Teleskop MC 127/1500 SkyMax BD AZ-S GoTo

Készénettel veszem a véleményeket javaslatokat.


Bár nem írtad le, milyen célból vásárlod a távcsövet (ajándékba kistesónak, magadnak, kezdő távcsőnek, stb),
de azért valamit tudunk írni. Maga a távcső egy jó darab. Bolygóra kiválló, Holdra is jó, mélyégre korlátozottabban, de a fényes és nem túl nagy kiterjedésű objektumokat jól mutatja.

Az állvány (mechanika) az kérdőjeles. Acél a léba, ezért jó, stabil. AZ, tehát sima x-y korrdinátás a mozgatása, ezért egyszerű, viszont teljesen komputerizált. Általában kezdőknek nem ajánljuk a számítógép vezérelt mechanikákat. Nem azért, mert bonyolult, vagy rossz. Hanem mert nem tanulod meg vele azt, hogy mit hol kell keresni az égen. Csillagtérképpel, keresőtávcsővel. hiszen az amatőr csillagászatnak ez az első lépése.

Ha csak szórakozni kell, évente 1x elővenni, csajoknak megmutatni az eget, akkor vedd meg, egyébként inkább egy EQ3 mechanikát javasolnék hozzá.

http://www.makszutov.hu/termek/skywatch ... max-127-mc
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.12.07. 16:57

aquarius68 írta:Sziasztok!

Uj vagyok ezen a forumon.
Az lenne a kérdésem hogy mit szóltok a következő távcsőhöz?

Skywatcher Maksutov Teleskop MC 127/1500 SkyMax BD AZ-S GoTo

Készénettel veszem a véleményeket javaslatokat.


Ezzel a fényerővel és fókusszal nem hiszem hogy sok köd fog látszani. A látómeződ kb 0,8° egy 20mm-es 60°-os okulárnál. Abba belefér az Androméda harmada. Se. Az Orion is éppen hogy.

Nem lenne jobb egy 150/750 EQ3 mehanikán? Árban nincs sok különbség.
Vagy ez pl?
http://www.astroshop.de/skywatcher-tele ... -2/p,21954
(Amúgy nem tudom miért kell erőltetni hogy GOTO nélkűl kezdjen valaki. Én azzal kezdtem, mégis megtanúltam hogy mi hol van.)
Üdv: Géza
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”