Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Medve
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.04.17. 21:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Medve » 2014.04.22. 13:13

Vizi Péter írta:
Medve írta:Igen.


Akkor marad a 130/650 dobson vagy a 70/500+EQ2.
A többi idomtalanul hosszú és ilyen távon cipelhetetlen (legalábbis rendszeresen), a 114/500 meg optikailag gyengusz.
A tükrös sokkal többet tud, cserébe időnként jusztírozni kell (hamar megtanulod, ne félj tőle!) és talán a képalkotása sem olyan precíz mint a lencsésnek, ami viszont lényegesen kevesebb fényt szed össze. Ha a dobson mechanikailag jó (simán állítható mindkét tengely mentén...), akkor én azt venném a helyedben.


Köszönöm
Azonban mivel a dobson tubusának egy része nyitott, nem fog "szétszóródni" a fény a távcsövön kívülre? Vagy ennek nincs különösebb hátránya? (Valószínű nagyon hülye, alapvető kérdés)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.04.22. 14:02

Inkább a környező fények zavarhatnának be, meg a levegőáramlás, de ez nem hinném, hogy az ezzel a távcsővel ténylegesen értelmesen elérhető 100-150x max. nagyításnál meghatározó lenne. Ha zavar, varrhatsz rá egy fekete árnyékoló szoknyát. Filléres fejlesztés :D
Medve
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.04.17. 21:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Medve » 2014.04.22. 15:36

Vizi Péter írta:Inkább a környező fények zavarhatnának be, meg a levegőáramlás, de ez nem hinném, hogy az ezzel a távcsővel ténylegesen értelmesen elérhető 100-150x max. nagyításnál meghatározó lenne. Ha zavar, varrhatsz rá egy fekete árnyékoló szoknyát. Filléres fejlesztés :D


Köszönöm
Ez gondolom ha meglesz majd használat közben el fog dőlni :D
Bár ha annyira bezavarnának dolgok akkor külföldi oldalakon nem hinném hogy ilyen jókat írnának róla :)
Medve
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.04.17. 21:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Medve » 2014.04.22. 16:48

Egyébként erre a távcsőre rá tudom tenni a 130/650-re való napszűrőt?
A tartók és a végén lévő starpointer miatt kérdezem.
http://www.makszutov.hu/termek/skywatcher-heritage-flex

+ Később más állványra is tehetem? (Pl. EQ vagy egy nagyobb Dobson)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.04.22. 17:03

A napszűrőt nem tudom, de gondolom úgyis elmész a boltba megnézni, ott meglátod. Az állvány-kérdésre is meg fogod kapni a választ.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.04.22. 19:42

Medve írta:+ Később más állványra is tehetem? (Pl. EQ vagy egy nagyobb Dobson)


Igen, ha később egy EQ állványra teszed, akár fotózni is lehet vele. Dobsont Dobsonra cserélni nem látom értelmét.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.04.22. 20:21

SOS, minden segítőkész barátunknak! Kedves ismerősömnek, amatőr társunknak a 90/900-as távcsöve EQ2-es mechnaikáján az egyik (alsó) tubus leszorító gyűrűjének felső, felcsapható fél-íve eltört (alighanem öntés hiba lehetett az oka). Szükséges lenne egy tubus tartó gyürüre. Az üzletek csak párban árusitják, így eléggé drága, és az egyik teljesen felesleges. Tudna-e valaki egy gyűrűt eladni, juttatni, vagy ötletet adni? Kösz a segítséget: Bartja Lajos (arbar@t-online.hu)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.04.22. 21:40

Üdv !

Hogy néz az ki, van valami kép, méret ? Én is vágni akarok ki magamnak is majd ilyen gyűrűt fából lesz az pl. persze az lehet neki nem jó, ha gyárira van szüksége.

Béla.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.04.23. 02:49

Megrajzoltam egy gyűrűt, az én tubusomra legalábbis, két fél darab, egymással szembefordítva a kör alaknál félig le lesz marva, ott forog el majd, a szögletes gégén meg összefogni csavarral, csak azt nem tudom, hogy ez hogy megy rá az állványra ? Még valami prizma kellene rá vagy sík lap, amivel csavarral fogatom oda a meglévő lécemre pl, most ez az enyémre mondom, de az a kérdéses távcsőn milyen kell az a kérdés úgy általában, csak úgy érdeklődöm.

Azt a letört valamit, alumíniumot is lehet hegeszteni is amúgy elvileg.

távcső_tubus_gyűrű_120mm_belsővel.PNG


Második verzió, tettem egy felfogásra alkalmas részt alulra, ami nálam jó lesz.

Kép

Külső linkre tettem a képet így hátha megjelenik.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.04.23. 08:38

astrohist írta:SOS, minden segítőkész barátunknak! Kedves ismerősömnek, amatőr társunknak a 90/900-as távcsöve EQ2-es mechnaikáján az egyik (alsó) tubus leszorító gyűrűjének felső, felcsapható fél-íve eltört (alighanem öntés hiba lehetett az oka). Szükséges lenne egy tubus tartó gyürüre. Az üzletek csak párban árusitják, így eléggé drága, és az egyik teljesen felesleges. Tudna-e valaki egy gyűrűt eladni, juttatni, vagy ötletet adni? Kösz a segítséget: Bartja Lajos (arbar@t-online.hu)

Ha Dunakeszire kihozza, egy barátom tud heggeszteni Alu-t. Fél óra alatt megvan, és ugyanolyan erős lesz a gyürű mint eredetileg volt. Ha ezt a megoldást választaná, az adatlapomon ott van a telefonszámom, hívjon nyugodtan.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”