Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.04.02. 00:44

benzoll írta:- 70/500 SkyWatcher refraktor AZ2 mechanikán: ezt a távcsövet sokan dicsérték, az AZ-2-őt már annál kevésbé, a bolt, ahol érdeklődtem, az írta nem lehet kapni EQ-val. Ami előnye lenne ennek, hogy tudnánk pár hasznos dolgot venni hozzá (Pl. Csillagatlasz Kistávcsövekhez, vörös lámpa, stb).
- SkyWatcher Heritage 100/400 Dobson: ez a mérete és egyszerű kezelhetősége miatt tetszett, de a nagy fényerős Newtonok jusztírozása megijesztett egy kicsit és egyenlőre eszközünk sincs hozzá. Van esetleg ezzel a távcsővel tapasztalat, mennyire nehéz ezt megoldani?
- SkyWatcher 80/900 refraktor EQ-2 mechanikán: ez volt a legolcsóbb amit találtam, amit már gyárilag EQ-2-őn adnak, ez még talán kijönne a keretből, de csak az alapkészlettel számolhatnánk, jó ideig nem tudnánk venni hozzá semmit. Ennél még a mérettől félek és nem tudom, hogy egy gyerek mennyire tudná kezelni.

Optikailag legjobb a SkyWatcher 80/900, de ha javasolhatom inkább gyűjtsetek még 1-2 hónapot és a 90/900-as változatot válasszátok. Van hozzá egy jó minőségű 2x barlow lencse (ami önmagában 9900 Ft, tehát kb a két távcső közti árkülönbözet) és aminek köszönhetően 2 helyett 6-féle nagyítás érhető el. A plusz 1 cm-rel nagyobb átmérő meg "ajándék". Egyedül talán a nagyobb helyigény ami ellene szól.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.04.02. 07:53

A tippem:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kiskun Alajos
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.03.11. 19:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kiskun Alajos » 2016.04.02. 09:17

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Kiskun Alajos 2016.04.11. 13:22-kor.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.04.02. 11:45

Az alábbi hirdetésről jut eszembe, amely kínálja:
"napszűrő hibátlan állapotban - 3500 Ft"

Ilyesmit érdemes akár az elején, vagy, ha most nem futja, később megvenni (ha más távcsövet veszel, akkor is, persze a tubus méretének megfelelőt). Kiterjeszti a csillagászkodás lehetőségét nappalra.

Barlow helyett viszont inkább kezdetben az alap-okulárokat ajánlanám, amit később ki lehet egészíteni. Sokaknak van rossz tapasztalata a Barlow-val.

mennyire viseli meg a mechanikákat a gyakori szétszedés/összerakás?

Semennyire. Nyugodtan tárolhatod összecsukva, távcsövet leszerelve.
Z-Dog
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2016.04.02. 13:17

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Z-Dog » 2016.04.02. 13:25

Sziasztok!

Első csillagászati távcsövemet szeretném megvenni. Olvastam sokat a témában, pl. megvolt az összes Maszkutov honlapon lévő cikk is, de maradt még bennem pár kérdés

Melyikkel kell kisebb kompromisszumot kötni, Newton-féle vagy a Refraktor típusú távcsövekkel?
Konkrét elvárásaim abban kimerülnek, hogy az élmény, amit kb. 80.000,-Ft-ból ki lehet hozni, a legtöbbet nyújtsa. A lehető legtöbb "felfedezést" szeretném tenni. Nem tudom rangsorolni ezeket, lenyűgöz a galaxis minden négyzetkilométere.

Jó dolgokat olvastam az E-Plössl okulárokról, de elmondható-e, hogy minden tekintetben jobb-e (megéri-e a felárat) a Báriumoktól?

Ha használtat veszek, mire kell figyeljek? Ezek tudnak amortizálódni, elkopni, elfakulni stb.?

Láttam olyan távcsöveket, amik a tulajdonságai nem „egyenes arányosan” nőttek. Pl. 102/1000 vs. 130/650. E kettő között hogyan fogalmazható meg a leginkább észlelhető különbség?

Mivel alapvetően 80.000,-Ft-nál sem beszélünk valami extra távcsőről, a 20-40-60-80e,-Ft-os kategóriák között van-e akkora minőségi, élménybeli különbség, mint amit az áruk sugall?

Milyen hasznos extrákat érdemes még venni hozzá?
Egy napszűrő biztos lesz a kosárban.

Olvastam X-Y zoomról, pl. 36x vagy 90x. Ekkor a távcső csak ezt a kettőt tudja, vagy fokozatmentesen állítható e kettő között, mint mondjuk egy DSLR objektívje?
Vagy félre értettem, és egy lencsével csak egy "zoom" érhető el?

Köszönöm szépen a válaszokat!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.04.02. 17:21

Z-Dog!
Minden kérdésedre válaszolok, de nem ezek a legfontosabb szempontok távcsőválasztásnál.
Honnan fogsz észlelni? (erkély, faluszéle, hegytető, stb.)
Kell-e hordozni a távcsövet? (5m-t, 25m-t, 5km-t)
Néztél-e már bármilyen csillagászati távcsőbe?
Mennyire ismered az eget?
Z-Dog
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2016.04.02. 13:17

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Z-Dog » 2016.04.02. 19:42

Hello Péter!

Bár még mindig az információgyűjtésnél tartok, és ráérek akár két hetet is a vásárlással, de akkor kezdjük azzal, hogy válaszolok a kérdéseidre. (ezzel arra utalok, hogy MINDENt tudni akarok :D)

Észlelés helyszíne: kisváros (gyenge utcai világítás), magánház kertje a bázis. Néha eljárok harmadik típusú találkozókra, titkos bázisokra. :P
Kell-e hordani a távcsövet: legfeljebb autóban, de hegyet nem fogok mászni vele.
Néztem-e már bele valamibe: Talán 12 évesen voltam a kecskeméti obszervatóriumban, ott igen. :idea:
Mennyire ismered az eget: a Holdat általában megtalálom. Ja, és tudom, hogy a Napba nem szabad nézni! :lol:

Annyi a sztorim, hogy régóta csodálom az eget, és először tavaly nyár végén kerültem hozzá igazán közel a Grand Canyonban. Lenyűgözött, fantasztikus volt. Az Alföldön lakom, itt igazából nincs hová felmászni, max egy hosszú létráta, de nincsenek hegyek, magaslati kilátók. Arra használnám első körben, hogy mikor olyanom van, kimegyek két sörrel, bambulom benne az eget és közben azon gondolkodom, milyen lehetett a Holdra szállás, vagy, hogy kik laknak még odakint. :lol: Továbbá nem hiszem, hogy autóba ülnék és csak amiatt elmennék 200 km-t (bármerre is nézek innen, kb. 200 km-t kellene menni minden irányba valami érdekességért), hogy valami pompás magaslaton leskelődjek. Az viszont előfordulhat, hogy épp olyan helyre utazom, ahol hasznát tudom venni egy csillagvizsgáló távcsőnek. :D

Amúgy köszönök szépen előre is mindent!
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Z-Dog 2016.04.03. 12:49-kor.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.04.02. 20:39

Z-Dog írta:
Észlelés helyszíne: kisváros (gyenge utcai világítás), magánház kertje a bázis. Néha eljárok harmadik típusú találkozókra, titkos bázisokra. :P
Kell-e hordani a távcsövet: legfeljebb autóban, de hegyet nem fogok mászni vele.


Üdv!
Én a helyedben akkora Dobsont vennék, amekkora az összegből kijön amit rászántál. Az úgyis sörrel működik, és használtan jó nagy újszerű műszerek is vannak.
A kisebb csövek csalódást fognak okozni, mert az elvárásaid nagyok.
Z-Dog
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2016.04.02. 13:17

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Z-Dog » 2016.04.03. 01:12

79.500-ért láttam 115/500-ast Dobsont. Egy megkérdezettnek, igaz olcsóbb típusú, de ugyancsak 115/500 Dobsonról az volt a véleménye, hogy nem venné meg újra.

U.i.: töröltem, van, aki sértőnek találta.

Előre is köszönöm a válaszokat!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Z-Dog 2016.04.03. 12:48-kor.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.04.03. 10:16

Z-Dog írta:Melyikkel kell kisebb kompromisszumot kötni, Newton-féle vagy a Refraktor típusú távcsövekkel?

Jó dolgokat olvastam az E-Plössl okulárokról, de elmondható-e, hogy minden tekintetben jobb-e (megéri-e a felárat) a Báriumoktól?

Láttam olyan távcsöveket, amik a tulajdonságai nem „egyenes arányosan” nőttek. Pl. 102/1000 vs. 130/650. E kettő között hogyan fogalmazható meg a leginkább észlelhető különbség?

Mivel alapvetően 80.000,-Ft-nál sem beszélünk valami extra távcsőről, a 20-40-60-80e,-Ft-os kategóriák

[b]Milyen hasznos extrákat érdemes még venni hozzá?


Olvastam X-Y zoomról, pl. 36x vagy 90x. Ekkor a távcső csak ezt a kettőt tudja, vagy fokozatmentesen állítható e kettő között, mint mondjuk egy DSLR objektívje?


MINDEN távcsőnél kompromisszumot kell kötni. Az, hogy melyiknél kevesebbet az csak te tudod, miután mérlegelve az előnyöket-hátrányokat eldöntheted melyik távcső-típust favorizálod.

E-Plössl vs Bárium: igen, jobbak a Plössl okulárok. Az, hogy megéri-e az árkülönbség a minőségi különbséget azt csak te tudhatod.

102/1000 vs 130/650: a 130-as tükör picivel több fényt gyűjt össze, tehát mély-ég objektumokra kicsit talán előnyösebb. Egyébként a 102/1000-est javaslom.

80e Ft-os kategória: igen, többet tudnak az egyre drágább távcsövek, az, hogy az árkülönbség megéri-e azt csak te tudhatod.

Extrák: napszűrő fólia, Csillagatlasz kistávcsövekhez c. könyv az alap

Zoom: fokozatmentesen állitható a nagyitás.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”