Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Szabi802
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.02.13. 10:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Szabi802 » 2015.02.13. 10:54

Sziasztok!

Új vagyok a fórumon és a csillagászatban is! Régi vágyam vált valóra, mikor néhány napja páromtól megkaptam első távcsövem, egy Skywatcher 70/500-ast AZ-2 mechanikán!
Tegnap este volt végre megfelelő időjárás is a kipróbálásához. Elsőként a Jupitert vettem célba. Gyönyörű és felemelő élmény volt látni végre azt, amit eddig csak képeken, filmeken lát az ember. Persze itt nem kell hatalmas dolgokra gondolni, hisz így is csak gomostűfejnyi az egész, viszont elősejlett a két felhősáv mind 50X, mind 100X nagyításon, s a holdjai is ott virítottak libasorban!
Próbáltam a Lovejoy üstököst is keresni (sikertelenül), de ehhez még rengeteg rutin kell szerintem.:)

Mivel tapasztalatom még nincs, nem tudok mihez hasonlítani, de szerintem nem választottam rosszul távcső tekintetében. Az alapcsomagban járt hozzá egy 10 és egy 25mm-es barium okulár és egy 2x Barlow.
Azt hiszem jódarabig el leszek ezzel a szettel és bízom benne, hogy sok-sok szép dolgot látok még!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.02.13. 11:21

Üdv a Csillagvárosban!

Jót kaptál, az egy nagyon jó kezdő távcső. Nézd meg a Jupitert mindig, amikor csak van rá mód, egyre többet fogsz rajta látni, mert hát "a rutin, meg az évek" itt is a legfontosabb.
A Lovejoy nagyon fényes, falusi égről szabad szemes. A 25 mm-es okulárral könnyen megtalálod a Cassiopeia alatt:
May15_Lovejoy_Lg.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.02.13. 11:32

Jó a távcsöved (én évek óta ezt használom), sok minden érdekességet mutat, de meg kell ismerned az eget, a csillagképeket - puszta szemmel. Láss neki, egy kis csillagtérkép segítségével, hogy megismerjed a csillagképeket, a szabadszemmmel látható csillagokat, azután ezekből kiindulva tudod megkeresni a csak távcsővel látható égitesteket. Ajánlom: Vizi P. Csillagatlasz kistávcsövekhez!
A Jupiter és a Vénusz nézéséhez ajánlom, hogy szerezz be egy közepes szürke szűrőt (a Holdnál is jól jön a fénycsökkentés).
Sok sikeret: Lajos
Szabi802
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.02.13. 10:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Szabi802 » 2015.02.13. 20:49

Köszönöm a segítséget, meg is lett a Lovejoy. :)
Még egy gyors kérdésem volna így az elején: Azt vettem észre, hogy 10 mm-es okulárral élesebb a kép, mint mikor berakom a Barlowot is. Jupiternél pl. Barlow-val a felhősávok nehezebben vehetők ki, elmosódottabb a kép. Holott az ember azt várná, hogy látványosabb. Ez is a túl sok fény miatt lehet?
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.02.13. 21:11

Szia!
A nagyítás fokozásával a kép mindenképpen életlenedik. A távcsöved elméletileg kb. 140x-os nagyításig működtethető érdemben, ám nagyobb fényereje miatt inkább 100x környékén lehet az ideálisabb, ha semmi sem zavarja a képet. De a légkör nyugtalansága, a most még kevés tapasztalatod, valamint a plusz optikai elem, mind hátrányosan érinti megfigyelhető a kontrasztot. Ezek közül az első kettő tényező a döntő, de a második hamar javulni fog. :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.02.13. 21:55

Szabi802 írta:Azt vettem észre, hogy 10 mm-es okulárral élesebb a kép, mint mikor berakom a Barlowot is. Jupiternél pl. Barlow-val a felhősávok nehezebben vehetők ki, elmosódottabb a kép. Holott az ember azt várná, hogy látványosabb.


Egy jó távcsővel ez így is van. Próbáld ki egy jó minőségű 5mm-es okulárral. Hidd el, akkor lesz benne Jupiter is.

(Az egy gagyi Barlow, kár vele kísérletezgetni)
F27szerviz
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.03.01. 13:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: F27szerviz » 2015.03.01. 13:57

Sziasztok.
En most szeretnek bongeszni a csillagok kozott.
Sokat kutakottam milyen tavcso lenne az igazi,ami egy kezdonek elegendo lenne.
Sajnos nemnagyon vagyok/voltam tisztaba milyen meret miert is van,ezert vettem egy Nexstar 6-ost,gondolvan ez nekem megfelelo lesz. :)

Szerintetek jol dontottem,vagy mellelottem?
Velemenyek rola?
A teljesitmenyet illetoen is kivancsi lennek a velemenyetekre.
Elore is kosz a valaszokat.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.03.01. 14:15

F27szerviz írta:Sziasztok.
En most szeretnek bongeszni a csillagok kozott.
Sokat kutakottam milyen tavcso lenne az igazi,ami egy kezdonek elegendo lenne.
Sajnos nemnagyon vagyok/voltam tisztaba milyen meret miert is van,ezert vettem egy Nexstar 6-ost,gondolvan ez nekem megfelelo lesz. :)

Szerintetek jol dontottem,vagy mellelottem?
Velemenyek rola?
A teljesitmenyet illetoen is kivancsi lennek a velemenyetekre.
Elore is kosz a valaszokat.


Jó műszer. Nem létezik rossz távcső. Mindegyiknek van előnye és hátránya is, de ez már úgy sem számít, mivel már megvan.
Gondolom a boltban felvilágosítottak, mert valami miatt csak ezt vetted.
Használd sokat a többi meg jön magától...
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.03.01. 14:25

Jól tetted. Ahhoz milyen okulárokat adtak ? Mekkora nagyításokat tudsz vele használni ?
F27szerviz
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.03.01. 13:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: F27szerviz » 2015.03.01. 14:33

Jó műszer. Nem létezik rossz távcső. Mindegyiknek van előnye és hátránya is, de ez már úgy sem számít, mivel már megvan.
Gondolom a boltban felvilágosítottak, mert valami miatt csak ezt vetted.
Használd sokat a többi meg jön magától...

Igazabol nem boltba vettem,hanem egy csillagasztol,aki nagyobra valtott.
O elmondott sok mindent,de mivel nekem sokminden kinai meg jelenleg,ezert sokminden nemmaradt meg bennem.

Annyit tudok mar hogy ez a tukros megoldas jonak mondhato.
Azt is ertem hogy a tubust a feny ahanyszor megteszi,olyan nagy lesz.( 500mm tubus 3x megtett fokusz tav ,az 1500mm fokusztav lesz) ? Remelem jol ertelmeztem :)
A fenyeroseget elsonek nem ertettem,bar bevallom meg most is furallom.
Elsonek azt hittem minel nagyob a fenyereje annal jobb,aztan pont forditva :)?
A dragabb csovek fegyereje F10-tol indulnak meg ,bar ez azert nekem nem tiszta,bizonyara mas mas fenyero kell egyes eszlelesekhez.
En igazabol a holdat szeretnem nezegetni,majd kis ido utan fenykepezni/videozni.
Kaptam egy 25mm okulart hozza,de mint kiderult ez nagyon sovany,es azt is megtudtam minnel kisebb,annal kozelebb hozza az objektumot.
Erre lenne is egybol egy kerdesem.
Ehez a fokusztavhoz vajon mi lehet a legnagyobb ertelmes nagyitas? 6-8mm okular? Vagy itt is az eszlelt objektum adja majd meg milyen fog kelleni?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”