Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.02.26. 17:09

stephanus írta:
2020.02.26. 16:55
Uraim, nem akartam én vitát generálni köztetek az MC-ről, már bánt a lelkiismeret! :? Nekem az is elég, ha megerősítetek abban, hogy a 127/1200 Bresser és a 127/1500 MC előrelépés az SW 90/900-hoz képest. Hogy többet, jobban fogok látni. Nem fotózom, engem elsősorban a tubusok vizuális képessége érdekel. Hogy melyik lesz végül, még magam sem tudom, de minden vélemény érdekel, még az ellentétesek is - főleg azok ;) Köszönet, és üdv, Róbert


Ha a vizuális képesség a lényeg, vegyél egy használt 25centis dobsont. 8-)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.26. 18:07

stephanus írta:
2020.02.26. 16:55
... Nekem az is elég, ha megerősítetek abban, hogy a 127/1200 Bresser és a 127/1500 MC előrelépés az SW 90/900-hoz képest. Hogy többet, jobban fogok látni. Nem fotózom, engem elsősorban a tubusok vizuális képessége érdekel. ...
Robi!

Egy kétszer akkora felületű távcső nyilván többet mutat, mint a kisebb...

DE!!!

Hogy mi VALÓBAN az "előrelépés" számodra, az legelsősorban azon múlik, hogy merre akarsz haladni...
Biztos ismered a mondást: "Nem baj, hogy lassan haladunk, mert nem biztos, hogy jó irányba megyünk." :lol:
Vagy: "Amelyik hajó nem tudja, melyik kikötőbe tart, annak minden szél rossz." Vagy jó; nézőpont kérdése... 8-)
Nos, a bölcsességekről ennyit.

De az tény, hogy a távcső keresése előtt azt kell tudnod, hogy mivel akarsz foglalkozni. Mindenre jó (értsd: mindenre optimális) távcső nincs.

Az MC-k jellemzően hosszú fókuszú cuccok, így elsősorban bolygókra, Holdra és (szűrővel) Naphoz a legalkalmasabb. Lehet persze néhány mélyég-objektum is lőtávolban (pl. fényesebb planetárisok, gömbhalmazok, kompakt nyílthalmazok és kicsi de fényesebb extragalaxisok), de ezekre már erősen kompromisszumos (és kicsi az átmérője).
Ha mélyegezni akarsz, pláne vizuálisan, akkor egy nagy Newtonnál - szerintem - nincs jobb. Az viszont bolygókhoz nem optimális, mert a nagy átmérő miatt a rossz-közepes seeing-et jobban megsínyli, ráadásul nagy átmérőben már egy diffrakció-határolt lavórnak is örülni kell, márpedig a bolygókhoz sokkal fontosabb a minőségi optika, mint a halvány maszatokhoz.

Tehát először azt döntsd el, hogy mi érdekel legjobban az égi szépségek közül, és ahhoz válassz cuccot.

Szerintem.


MDA

u.i.: amit Zoli ír alább: "vizuális képesség", azt nem tudom hová tenni. Lehet bármire vonatkoztatni, átmérő, fókusz, optikai minőség stb. A "férfias képesség" is lehet sok minden (pl. szintén "25centis"), de az is, hogy mennyi betont viszel fel az emeletre egy óra alatt; hadd ne részletezzem itt... :oops: ;)
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.02.26. 18:48

Attila írta:
2020.02.26. 18:07
stephanus írta:
2020.02.26. 16:55
... Nekem az is elég, ha megerősítetek abban, hogy a 127/1200 Bresser és a 127/1500 MC előrelépés az SW 90/900-hoz képest. Hogy többet, jobban fogok látni. Nem fotózom, engem elsősorban a tubusok vizuális képessége érdekel. ...

u.i.: amit Zoli ír alább: "vizuális képesség", azt nem tudom hová tenni. Lehet bármire vonatkoztatni, átmérő, fókusz, optikai minőség stb. A "férfias képesség" is lehet sok minden (pl. szintén "25centis"), de az is, hogy mennyi betont viszel fel az emeletre egy óra alatt; hadd ne részletezzem itt... :oops: ;)
Ha el is olvasnád, amire válaszolsz, akkor nem nekem tulajdonítanád ezt a kifejezést. Én csak Róbert nyelvezetét használtam. :lol:
Egyébként meg azt tartom, hogy ha "minden" érdekel valakit, akkor egy dobson jó választás.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2020.02.26. 19:47

Attila írta:
2020.02.26. 18:07
stephanus írta:
2020.02.26. 16:55
... Nekem az is elég, ha megerősítetek abban, hogy a 127/1200 Bresser és a 127/1500 MC előrelépés az SW 90/900-hoz képest. Hogy többet, jobban fogok látni. Nem fotózom, engem elsősorban a tubusok vizuális képessége érdekel. ...
Robi!

Egy kétszer akkora felületű távcső nyilván többet mutat, mint a kisebb...

DE!!!

Hogy mi VALÓBAN az "előrelépés" számodra, az legelsősorban azon múlik, hogy merre akarsz haladni...
Biztos ismered a mondást: "Nem baj, hogy lassan haladunk, mert nem biztos, hogy jó irányba megyünk." :lol:
Vagy: "Amelyik hajó nem tudja, melyik kikötőbe tart, annak minden szél rossz." Vagy jó; nézőpont kérdése... 8-)
Nos, a bölcsességekről ennyit.

De az tény, hogy a távcső keresése előtt azt kell tudnod, hogy mivel akarsz foglalkozni. Mindenre jó (értsd: mindenre optimális) távcső nincs.

Az MC-k jellemzően hosszú fókuszú cuccok, így elsősorban bolygókra, Holdra és (szűrővel) Naphoz a legalkalmasabb. Lehet persze néhány mélyég-objektum is lőtávolban (pl. fényesebb planetárisok, gömbhalmazok, kompakt nyílthalmazok és kicsi de fényesebb extragalaxisok), de ezekre már erősen kompromisszumos (és kicsi az átmérője).
Ha mélyegezni akarsz, pláne vizuálisan, akkor egy nagy Newtonnál - szerintem - nincs jobb. Az viszont bolygókhoz nem optimális, mert a nagy átmérő miatt a rossz-közepes seeing-et jobban megsínyli, ráadásul nagy átmérőben már egy diffrakció-határolt lavórnak is örülni kell, márpedig a bolygókhoz sokkal fontosabb a minőségi optika, mint a halvány maszatokhoz.

Tehát először azt döntsd el, hogy mi érdekel legjobban az égi szépségek közül, és ahhoz válassz cuccot.

Szerintem.


MDA

u.i.: amit Zoli ír alább: "vizuális képesség", azt nem tudom hová tenni. Lehet bármire vonatkoztatni, átmérő, fókusz, optikai minőség stb. A "férfias képesség" is lehet sok minden (pl. szintén "25centis"), de az is, hogy mennyi betont viszel fel az emeletre egy óra alatt; hadd ne részletezzem itt... :oops: ;)
Kedves Attila,
köszönöm a segítségedet, és igen, a vizualitás az én bárgyú-laikus kifejezésem volt, nem Zolié :) Ezzel csak valami olyasmit szerettem volna kifejezni, hogy nem fotózni szeretnék, nem exponálni hosszú percekig, órákig, hanem nézni és látni. Persze mindent értek, az én bajom az, hogy bolygózni is szeretek, meg mélyegezni is, erre pedig egyetlen univerzális távcső nincsen, ez világos. Az sw 90/900-al is levadásztam jópár galaxist, de nagyon kellet ám bámulni az okulárba, hogy észre vegyem azt a halovány foltocskát. Jó lenne egy nagy newton, meg mellé a Bresser, de akkor engem itthonról elzavarnának. :lol:
Róbert
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.02.26. 20:05

Sziasztok. Ha nincs harag először Attilának szólnék: MDA

u.i.: amit Zoli ír alább: "vizuális képesség", azt nem tudom hová tenni.

Attila, szerintem pontosan tudod. Az én olvasatomban: amit vizuális látmányban nyújt. Feltételezve az azonos ÉGBOLT- azonos minőségű OKULÁR-t -, azonos ÉSZLELŐI tapasztalattal. ( az utolsó Magasan kiemelném)

Ez a hozzászólás is megér két mondatot:
" Én néztem Tarjánban a Jupitert abban a furcsa távcsőben. Színesebb volt, mint mondjuk a C6-ban,'"
Csak egy kérdés :
1. a két említett távcső ugyanazon a helyen/időben/ ugyanazon a nagyításon/ ugyanazon az okulárban volt összehasonlítva?
Mert ha nem, akkor felesleges bármit összehasonlítani.
Ugyanúgy mint egy perfekt bakelitlemezjátszó hangját, egy bluetooth-os kínai partyboxxal , az előbbit a kolbászfesztiválon a falunapon, a másikat meg egy reflexiómentes stúdióban.

Üdv:
Csaba
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.02.26. 20:22

pisza írta:
2020.02.26. 20:05

Ez a hozzászólás is megér két mondatot:
" Én néztem Tarjánban a Jupitert abban a furcsa távcsőben. Színesebb volt, mint mondjuk a C6-ban,'"
Csak egy kérdés :
1. a két említett távcső ugyanazon a helyen/időben/ ugyanazon a nagyításon/ ugyanazon az okulárban volt összehasonlítva?
Mert ha nem, akkor felesleges bármit összehasonlítani.
Ugyanúgy mint egy perfekt bakelitlemezjátszó hangját, egy bluetooth-os kínai partyboxxal , az előbbit a kolbászfesztiválon a falunapon, a másikat meg egy reflexiómentes stúdióban.

Üdv:
Csaba
Ennek a hozzászólásnak pont a másik fele lett volna érdekes,amiben azt írtam, hogy nem tudtam magamnak rendesen beállítani a fókuszt.
Ezzel a felével meg amit idéztél pont arra akartam célozni -mivel tavaly nyáron elég sokat néztem különböző körülmények között a Jupitert a C6-al- hogy valóban kontrasztosabb volt (lett volna) a kép, de a fenti probléma elrontotta az élményt.
Szóval ez nem egy összehasonlító teszt beszámolója volt, csak leírtam, mit tapasztaltam. Attól, hogy nem egymás mellett volt a két távcső, lehet következtetést levonni sztem.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.02.26. 20:36

kazi írta:
2020.02.26. 18:48
...Egyébként meg azt tartom, hogy ha "minden" érdekel valakit, akkor egy dobson jó választás.
Sőt, egy JÓ Dobson! :D
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.02.28. 09:01

kazi írta:
2020.02.26. 16:03
. Nekem nem jött be annak ellenére. Ez csak egy vélemény, nem támadás. :-)
Sajnálom, hogy nem tudtam 100%-ban bemutatni neked ennek a kiváló optikai rendszernek a maximális tudását, és mivel rendkívül körülményes volt
majd 400 km-ről családdal, sátorral egyebekkel Tarjánba elvinni és működésbe hozni, így valószínűleg már nem is tudom többé megmutatni.
Talán ide felteszem majd a mérési eredményeket, a szubjektivitás helyett beszéljenek a tények, de ez sem biztos.
Jó eget mindenkinek!
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2020.02.28. 09:35

Mindenkinek, aki bizonytalan lenne: kollimálni könnyű, jusztírozni jó (és "főzni bárki tud!")!

Mármint akkor könnyű, ha előtte Levente csapata elmagyarázza, hogyan rakja rendbe az ember a főtükör tartót.

Már csak össze kell párhuzamosítani a két keresőt a nagy csővel és kész.
90/910 SW EQ2
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.02.28. 09:59

pisza írta:
2020.02.26. 20:05
Attila, szerintem pontosan tudod. Az én olvasatomban: amit vizuális látmányban nyújt. Feltételezve az azonos ÉGBOLT- azonos minőségű OKULÁR-t -, azonos ÉSZLELŐI tapasztalattal. ( az utolsó Magasan kiemelném)
Ez számomra továbbra is pongyola megfogalmazás.
Szándékosan sarkítva az érthetőség kiemelése céljából, melyik a jobb "vizuális látvány": egy bombázó nő képe bikiniben a tengerparton egy "less than perfect" optikával, vagy az M13 egy perfekt APO-val? :mrgreen:

De ha csak és kizárólag csillagászati objektumok távcsöves látványáról beszélünk (nyilván Te így értetted - bár ez már nem a "vizuális látvány", csak annak erős szűkítése), akkor is: két távcső két különböző hibája közül melyik ad "vizuálisan jobb" képet? Amelyik kómázik, vagy amelyiknek tök görbült a képsíkja?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”