Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Starfighter
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.08.28. 20:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Starfighter » 2012.08.28. 20:42

Sziasztok!

Én egy teljesen kezdő és érdeklődő emberke vagyok. Eddig csak szabad szemmel kémleltem az égboltot, de most eljött az idő, hogy vegyek egy távcsövet. És majd kellene egy fényképező is, amivel megörökíthetem a látottakat.

A neten nézelődtem és kb 50.000 környékén találtam néhány távcsövet. Az egyik kereskedő útba igazítása után már talán kezd derengeni, hogy valami Newton-távcső kellene nekem. Ezeket néztem: 114/500 SkyWatcher, Luna 114, Luna 130.

A fényképező választásban is kellene valami segítség.

Az a kérdésem lenne, hogy nem lehetne, hogy valakinél élesbe megnézzek egy ilyet és kipróbáljak. Én Érdi vagyok, de pár kilométert még szívesen utazok. Mert talán, ha látok és megtapasztalok egy távcsövet, akkor jobban tudom mi is kellhet nekem. Illetve biztos lenne egy két idiótának tűnő kérdésem is, szóval egy türelmes emberke kellene...

Van rá lehetőség?


Előre is köszi!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.08.28. 22:12

Starfighter írta:A neten nézelődtem és kb 50.000 környékén találtam néhány távcsövet. Az egyik kereskedő útba igazítása után már talán kezd derengeni, hogy valami Newton-távcső kellene nekem. Ezeket néztem: 114/500 SkyWatcher, Luna 114, Luna 130.

Őszinte leszek: ezekkel a távcsövekkel felejtsd el a fényképezést. Egyrészről tükörreflexes kamerával nem tudsz mindaddig élesre állni, mig a tubusból le nem fűrészelsz pár cm-t, másrészről az állványzata sem elég stabil, preciz. Kompakt géppel lehet valami esélyed Hold és a Nap esetében, de ehhez is óragép kell.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Starfighter
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.08.28. 20:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Starfighter » 2012.08.29. 09:32

Szia!

Mert azt hittem kezdem érteni. De most, hogy nézem a honlapodat még nagyobb bizonytalanságban vagyok. Na mindegy. Nem fogom elkapkodni. Olvasok és tanulok, aztán majd csak lesz valahogy.

Köszönöm!
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.08.29. 10:05

Szia Csaba!

Elkapkodni valóban nem érdemes a dolgokat. Viszont bár másabb mint az észlelés, de annak egyik alappillére a tanulás, szóval azt csunálhatod addig amíg nincs meg a felszerelésed. Meg persze később észreveszed majd, ez olyan dolog ami mindig aktuális marad. Ha a fényképezés fontos szempont akkor bizony bizony mélyen zsebbe kell nyúlni, de ha akarod megéri rá gyűjteni. Ne add fel a célod. Hiszen némi spórolás árán szerencsére már komoly műszerek elperhetőek ilyen célra! Viszont ha nem annyira komolyan fontos a fénykép pl mélyég akkor 50-70 ezer környékén már nagyon jó csöveket tudsz venni amik rengeteg szépséget megmutatnak. És bár nem fényképezés, de talán kicsit mozgalmasabb módja azzal is van a látottak megörökítésére. Éspedig a rajzolás! Igazából mindenki megtudja találni bármilyen távcsőhöz a megfelelő programot. Bár ugye kisebbel van ami nem elérhető, de a korlátait figyelembevéve azzal is lehet a megfigyeléshez komoly kihívásokat állítani. Ami ugyan egy nagyba nézve alap, de ezekkel komoly teljesítmény.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.08.29. 10:08

Starfighter írta:Szia!

Mert azt hittem kezdem érteni. De most, hogy nézem a honlapodat még nagyobb bizonytalanságban vagyok. Na mindegy. Nem fogom elkapkodni. Olvasok és tanulok, aztán majd csak lesz valahogy.

Köszönöm!


A legjobb, amit tehetsz, hogy belenézel minél több távcsőbe.
Van itt a fórumban felül egy "Keresés" fül, ott lehet településre keresni, Érden elég sok gyakorló amatőr lakik, biztosan segítenek.
Gyulafi12
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2012.09.01. 14:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gyulafi12 » 2012.09.01. 15:16

Tiszteletem mindenkinek! Teljesen kezdő vagyok csillagászat terén. Rengeteget olvasok és amennyit lehet észlelek.Segítséget szeretnék kérni.Nekem csak egy Boscps Orosz 9x60 as binokulárom van és egy közelben lakó szintén amatőrtől származó Bresser 20-60x60 as spektív szokott a rendelkezésemre állni.Szeretném ha kapnék útbaigazítást hogy ezzel a két távcsővel mit vehetek szemügyre. Szeretném azt is megtudni hogy igaz e az hogy ezzel a spektívvel 60x os nagyításon látni lehet a Szaturnusz gyűrűjét valamelyest. Minden tanácsot és észlelési listát szivesen vennék. Megértéseteket elölre is köszönöm. Ui: Vidéki,sötét eges helyről nézelődök.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.09.01. 16:32

A binokulár elsősorban nagyobb égterületek, pl. Tejút-részletek nézegetésére alkalmas. De a fényesebb nyílthalmazokra is jó.
A spektiv: eléggé sok mindenre jó. Mindenesetre Holdra, bolygók közül a Vénusz (fázisok), Jupiter (4 hold és egy-két sáv is látszik egy kis gyakorlattal), Szaturnusz, a gyűrű már 40-szeresnél jól kivehető. Az Uránuszt, Neptunuszt mind fénypontot megtalálod.
A csillagjhalmazok közül felismerhetők a fényesebb gömbhalmazok, szépen szétválasztja a nyilthalmazok egy részét, néhány fényesebb diffuz- és extragalaktikus ködöt is megmutat. Nap: először szerezz be objektiv elé tehető fólia-szűrőt, a foliát a távcsőboltokban megveheted. Mostanában a Nap eléggé változatos.
Mindenképpen szerezzed be Vizi: Csilagatlasz kistávcsövekhez c. atlaszát, annak a bevezetésében sok hasznos tanács van. Jó nézegetést: Lajos
Gyulafi12
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2012.09.01. 14:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gyulafi12 » 2012.09.01. 16:58

Kedves Lajos! Köszönöm a válaszodat.Hasznos információk ezek számomra.Eddig valószínűleg biztos nem a Szaturnuszt néztem mert az a fénypont amit a Skymap segítségével Szaturnuszként azonosítottam nem mutatot gyűrűt.Sebaj talán ma sikerrel járok.A Jupitert már befogtam és 4 holdját is láttam. Sávokat sajna nem. Fiastyúk nagyon szep volt. Alcor és Mizar is látható volt. Egyenlőre itt tartok. Jó lenne derült eget fogni és gömbhalmazt is megpillantani. Örökre megfertőződtem :)
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.09.01. 23:50

A Szaturnusz mostanában már igencsak alacsonyan látható és elég nehéz elcsípni. 30x-os nagyításon már kivehető a gyűrű, 15x nagítás még kevés neki. Ahogyan azt Lajos bácsi is írta a binokulárral szép látvány a Tejút végig pásztázása s az Androméda is szépen látható.
A Csillagatlasz alapmű kezdőknek. Én már elkezdtem végig olvasni az Amatőr csillagász kézikönyvet is, de majdnem minden észlelésnél használom a Csillagatlaszt.
Gyulafi12
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2012.09.01. 14:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gyulafi12 » 2012.09.02. 02:10

Sajnos ma az ég teljes homájosság. Pedig szerettem volna megnézni a szaturnuszt 40-60x nagyításon. Idén sajnos nem lesz lehetőségem már komolyabb távcsőt venni de 2013 ennek a célnak megvalósításáert megteszek majd minden tőlem telhetőt. Van is két kiszemelt műszer. Az egyik http://www.makszutov.hu/termek/sw_70r a másik pedig egy spektív http://csillagaszatitavcso.hu/termekek/ ... o?catid=33 ez a két műszer egyike úgy gondolom kezdésnek nagyon megteszi. Nem tudom jól látom e ezt a dolgot ezért minden segítséget elfogadok.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”